A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
<a title="" rel="nofollow">alfa74</a>

 

Sebesültek szállítására még alkalmatlanabb mint űrsiklónak!!!Azokon a kis oldalajtókon ép egészséges ember is alig fér be nem,hogy egy sebesült hordágyastól...és akkor a belső elrendezést még nem is említettem.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
dudi

Pedig ezeket az űrsiklókat nálunk gyártják!
sf-wink.gif


http://www.currus.hu/userfiles/image/tevekenysegek/fejlesztes/skj/IMG_7642%20kozepes.JPG

http://www.currus.hu/userfiles/image/tevekenysegek/fejlesztes/skj/IMG_7550%20kozepes.JPG

http://www.currus.hu/userfiles/image/tevekenysegek/fejlesztes/skj/IMG_7583%20kozepes.JPG
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Ezen az oldalon találhatsz még érdekességeket a BTR hazai átalakításáról:

http://www.currus.hu/hadiipari-fejlesztes.html

Ha jól olvasom a hozzászólásod ("Azokon a kis oldalajtókon ép egészséges ember is alig fér be...") ,akkor abban egyet értünk, hogy lövészek szállítására alkalmatlan?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Dudira Én emlékszek hogy régebben kifejtette hogy vagy 8 pontban alkalmatlan a BTR és értelmetlen tovább fejleszgetni.
BTR is kuka lesz hamarossan és akkor megint fog menni a sírás rívás hogy jajjj de lehetne ílyet olyat csinálni vele majd nézzétek meg :D
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Dudira Én emlékszek hogy régebben kifejtette hogy vagy 8 pontban alkalmatlan a BTR és értelmetlen tovább fejleszgetni.
BTR is kuka lesz hamarossan és akkor megint fog menni a sírás rívás hogy jajjj de lehetne ílyet olyat csinálni vele majd nézzétek meg :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
<a title="" rel="nofollow">alfa74</a>

 

Nem alkalmatlan csak kb 1000x nehezebb ki-be szállni mint egy modern harcjárműbe,a deszant tér is nagyon szűkös igazából egy ergonómiai rémálom a mai társaihoz képest.Elég baj az nekünk,hogy olyan űrsiklókat kókányolnak itthon és az a cég ami kókányolja az meg...
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Kedves Borisz!

kár háborognod, ugyanis én erre a mondatra írtam amit írtam:

"200 ezer katona eltudná látni az összes településen és a városban rendőri és tűzoltósági feladatot."

Ezt meg nem Te írtad, ha csak nincs több nickked, ne vedd magadra, ami nem a tied!

TG
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
A BTR nem kifejezetten gl csapatoknak lett kifejlesztve. Nekem pl. nagyon tetszett benne, hogy amikor az 1.2 m mély fólyó jegén akartunk átkelni és beszakadtunk, faszán lezárhattuk hermetikusan (bár gondolom erre mindegyik képes) és felül is el lehetett hagyni a desszant teret (a jeges vízben ki a partra). Szép emlék, de amit a bőrömön is tapasztalhattam egy gyakorlat során: ha a konvolyt támadás éri oldalból és a pk. nem tudja felmérni, hogy melyik irányból, vagy egyszerűen balfasz és azt vezényli, hogy harcjárműből, akkor a raj fele elvész. Ha felismeri, akkor is nagyon nehéz az egyik oldalról átmászni a túloldalra teljes felszerelésben és így nagyon lassú lesz a harcjármű elhagyása.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Nem nem felderítő voltam, :D csak kicsit hasonló.

Dudi, 2 spac egység helység helységharcra szerintem azért jó megoldás mert pl a Petőfi Sándor vv alakulat felszerelése nem városi harcra való. :) Persze alap hogy értsen mindenki mindenhez, de ha 1-2 egység ezt profin tudja az még jobb! Szerintem. Na meg a Natos haverok előtt is villoghatnának hogy minekünk ilyen faszigányos képességünk van.

Felderítők beszivárgásra kellenek. Ha tegyük fel mit tudom én ausztria megtámad minket, ( csak példa) egy jó nagy létszámú egységet kell visszatartania a hátországban hogy felkutassa vagy megakadályozza a spec felder alakulatunk ténykedését.

Pl, reptereknél iglával leszedni pár ellen repcsit vagy helit. Hidat, síneket robbantani, rajtaütést végrehalytani, magas rangú tisztek politikusok kiiktatása. Lokátor állomások kiiktatása.
 
D

danielblack

Guest
dudi said

Nem is igazán tudok példát arra,hogy akárhol lennének városi harcra specializált dandárok?Mondjuk nincs is rá szükség mert az mint írtam minden harcoló katonának tudnia kell mint ahogy a városi területen kívüli harcot is.

Ha megnézet a speckó dandárok fegyverzetét, akkor kiderül, hogy ő más fegyverzettel pakolná fel a városi harcra specializált egységeket.
Bár szerintem egy modern , többféla toronnyal, többféle változattal bíró stryker egység a legjobb. Csak mondjuk patriával felszerelve.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
A BTR nek vannak hiányosságai az igaz, de van vagy 800 db belőle. A hibákat akkor kellett volna kiszúrni mikor rendszeresítették 20 éve.  Nem sokra tartom a gumikerekes gépeket, mindenképp vékony a páncélzat, egy 12,7 lövedék tuti átüti bárhonnét. Az hogy melyik felén van az ajtó szerintem mindegy bár hátul talán jobb. Viszont bárhonnét támadhat az ellen, jobbról balról előröl stb. Ha arról az oldalról lőnek ahol a btr ajtaja van még a hátsó rész éppoly védtelen. Rpg -nek meg mindegy hol az ajtaja a gépnek. Max tűztámogatónak jó nem harckocsi.:)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
DE mit kezdjünk vele hogy van 800 db ? :) Szerint a mi PSZH-k hasznosabb volt :D ( legalább hazai gyértás )  jó persze ez vicc, de PSZH2 tervét megnéztem volna szívesen hogyan is képzeltük el.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
antigonosz,

Vegyi-sugár felderítő voltál???

Amúgy a felderítők jobb, ha csendben gyűjtik az adatokat és nem robbantgatnak feleslegesen. Arra már van KMZ. Csapatszinten pedig a vállalkozó kedvű emberekből szoktak diverziós alakulatokat kialakítani a vonalak mögötti tevékenységekhez (csapatfelderek v. lövészek de az előretolt tüzérfelderítőknek is van benne gyakorlatuk).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
<a title="" rel="nofollow">antigonosz</a>

 

Azt tartom feleslegesnek,hogy a 2 gldd. meg a 2 könnyű ldd. mellett legyen még 2 olyan dd. ami városi harcra van felkészítve hisz a  könnyű ldd. pont erre van kitalálva(olyan helyen harcolni ahol a hagyományos gldd-k hátrányban vannak főként a számukra nehéz terepnek minősülő helységharcban vagy hegyi környezetben stb.).Szóval lenne 4 dd. ugyan arra a feladatra más néven ráadásul ez a 4 dd. csak korlátozott csapásmérő képességgel bír mert nincsenek nehéz technikával ellátva.

 

Ami a felderítőket illeti azokat a feladatokat ma már nem ők hanem a különleges alakulatok végzik.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
<a class="spLink spProfilePopupLink vtip" title="Profile" rel="nofollow">desertfox</a>

Íme a PSZH-2 terve:

http://www.hotdog.hu/hadilap/szarazfoldi-hadviseles/pszh-2-pancelozott-szallito-harcjarmu
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
De találtam még egyet. Ez elég borzasztónak tűnik. 3tengelyes és nem könnyű a ki-be szállás, ráadásul far motoros. Az előző legalább orr motoros volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
A PSZH 2 ma már kicsit(nagyon)alul páncélozott kenne.Lövész fegyverek(karabély géppuska) tüzétől 100-200 méternél nagyobb távolságból???Ma már kicsit röhejes.
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
160
161
43
Azt gondolom, hogy több elgondolás született a témában a topik indítása óta. Van itt érzelmi alapú, van racionalitást mellőző, illetve a pillanatnyi gazdasági (politikai) helyzetet figyelembe vevő, van a közelmúlt emlékei alapján közelítő megoldás. És természetesen jó pár szakmai alapon nyugvó fejlesztés. Sajnos talán a legtöbb az érzelmi alapú,de mindenféle racionalitást és szakmai alapot nélkülöző megoldásból van a legtöbb. 

A saját véleményemet nem írom le, mivel bár életemet a Magyar Honvédségben képzeltem el 14 évesen, azonban más felé fordított az élet, bár ezt a területet is fegyveres erőként definiálták egészen sokáig. Egy vékony szeletét ismertem meg a Magyar Honvédségnél, sajnálom, hogy nem tudott motiválni a kilátásba helyezett életút...(főleg a kezdete
sf-laugh.gif
). Akkor is (1994-95) áthatotta a pénztelenség az egészet, ennek ellenére láttam, tapasztaltam olyan dolgokat, ami megerősített bennem bizonyos már korábban is kialakult attitűdöket, hogy elég kreatívok vagyunk mi magyarok.

 

Amiért írok az a következő, többször írtátok, hogy amíg a politika nem teszi magáévá a gondolatot, addig nem lesz belőle semmi... de talán tényleg igaz, hogy "minden kezdet nehéz", illetve "ha egy üzlet beindul" ( a legfontosabb " A remény hal meg utoljára..." 
sf-wink.gif
 )

 

http://hvg.hu/vilag/20130701_Rasmussen_Orban#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2013_7_1

A kulcsrészlet szerintem:

"Most megerősítettem ezt a megállapodást. Nemcsak a NATO-s elkötelezettség miatt, hanem nemzeti érdekeinkből is fejleszteni kell a hadsereget. Értéknek kell tekinteni a hadsereget és a NATO-n belüli együttműködést. Nincs tiszteletreméltó ország hadsereg nélkül, és ehhez a feltételeket a kormánynak kell megteremtenie" - fogalmazott Orbán Viktor.

A kérdésem, hogy ezt politikai hovatartozástól függetlenül lehetne-e fokmérőnek tekinteni mindenkinek, függetlenül, hogy mit érez a kormányzat iránt. 

 

Nem tudom, hogy az elmúlt 20 évben volt-e olyan miniszterelnök, aki ilyen kijelentést tett. Én nem emlékszem ilyenre, de természetesen nem a kijelentések számítanak, hanem a tettek. (Mivel azok magukért beszélnek 
sf-smile.gif
)