A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
A Köröst se hagyd ki a számításból.
Hogy őszinte legyek nem tudom mivel tudná megakadályozni a Honvédség egy híd lerohanását,elfoglalását,vagy épp az átkelést ha az hirtelen történik, vagy már folyamatban van. Tüzérség nincs,harckocsik az ország túlsó végén,gripen nem gyakorolt bombázást,harci heli nincs,hát nincs nagy választék.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 875
35 264
113
Egy hidat viszonylag könnyű védeni mert az ellenség nem akar kárt tenni benne. Lovesz egységek simán alkalmasak a feladatra és a töltések hidba epitett helyisegek végett a kiépített vedelemi állások egy része is kész híd konstrukciotol vagy elhelyezkedesetol függően a tavcsovesek is könnyen operálnak. (A hidak előtti átjáró elaknasitasaval úgy teszed ideiglenesen használhatatlanná a hidat hogy annak szerkezetét nem rongalod (ahol nincs a hid előtt látható allul fellul járó is van egy betongyurus vizateresz ami.... mind1) emellett iranyitott hatású repesz aknakkal telepítve nem sok kedvet ad az ellen atkelesenek a betonakadalyok kiforgatasa se kis akadály ahogy hk aknakat is elhelyezhetsz fatorzseket bármit... egy hid védelmének kialakitasaba csak a képzelet szab határt ha nincs rajta saját csapatok meglepetesszeru atkelese tervezve a közeljövőben (amit azért lehet tudni) 1 óra alatt egy szakasz is képes jelentős vedelmet kialakítani ha hidat kell védeni... akár egy zászlóalj ellen is sikeresen védhető egy hid meg így is.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
Hogy őszinte legyek nem tudom mivel tudná megakadályozni a Honvédség egy híd lerohanását,elfoglalását,vagy épp az átkelést ha az hirtelen történik, vagy már folyamatban van. Tüzérség nincs,harckocsik az ország túlsó végén,gripen nem gyakorolt bombázást,harci heli nincs,hát nincs nagy választék.

Elég sokszor ki lett már itt is, máshol is tárgyalva, hogy az scifi, hogy az egyik fél összevon, felvonul, megindul, addig a másik fél nem vesz észre semmit
 
  • Tetszik
Reactions: marton

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
Elég sokszor ki lett már itt is, máshol is tárgyalva, hogy az scifi, hogy az egyik fél összevon, felvonul, megindul, addig a másik fél nem vesz észre semmit
Tudom, én is így gondolom,csak a Zord G cikkből indultunk ki újfent ezzel a témával és elméleti eshetőségeket latolgatunk.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Hogy őszinte legyek nem tudom mivel tudná megakadályozni a Honvédség egy híd lerohanását,elfoglalását,vagy épp az átkelést ha az hirtelen történik, vagy már folyamatban van. Tüzérség nincs,harckocsik az ország túlsó végén,gripen nem gyakorolt bombázást,harci heli nincs,hát nincs nagy választék.
A Körösön nagyon keskeny hidak vannak, a sűrű holtágrendszer, ártéri erdők eléggé megnehezítenék még a hídvetős átkelést is.
Hirtelen mi sem és a románok se tudnának operálni az adott helyszínen, bár kicsinek és jelentéktelennek tűnik a folyó, de nem szabad lebecsülni, iszonyat őserdő van néhol körülötte. Pl. Gyomán van 3 híd az egyik vasúti, egy-egy tarack és aknavetős szakasz simán tudná védeni. Ha addig bele nem robbantja valaki a folyóba.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Hidakat akkor érdemes védeni, ha reális az esély a támadó fél megállítására. Amennyiben csak lassítani tudjuk, akkor érdemesebb felrobbantani. Mert egy védett híd esélyes hogy ellenséges kézre kerül, ha védelem elgyengül és valami oknál fogva már nem tudja felrobbantani.
Más, újabb fejlesztés, persze ez sem fegyver, noha biztos vagyok benen hogy az adott alakulatnak nagyon is kell, amit most kaptak. Nem vitatom az új eszközök létének jogosságát.

http://www.honvedelem.hu/cikk/62149_uj_eszkozoket_kaptak_a_munkabuvarok
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 846
113
Nem tudja valaki, hogy a néphadseregnek mennyi teherautója lehetett a 80-as években/rendszerváltás körül?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
Valami matematikailag értelmezhető értékre gondoltam:)
Igazából amennyit akartak, mert azt hiszem a VolánTefu-nak is oda kellett volna adnia mindenét mozgósítás esetén. Szóval tényleg qrva sok ha kellett volna. Anno a határőrségnél is sok volt az "M" zárolt Csepel és IFA is!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 846
113
Igazából amennyit akartak, mert azt hiszem a VolánTefu-nak is oda kellett volna adnia mindenét mozgósítás esetén. Szóval tényleg qrva sok ha kellett volna. Anno a határőrségnél is sok volt az "M" zárolt Csepel és IFA is!

Engem az érdekelne, hogy konkrétan mannyi katonai teherautó volt.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 846
113
Százezres lehetett a tétel. A cégnél, ahol voltam 90-ig, ott is egyik Zil tartalékos volt, a gépkocsivezetővel együtt. Az egy kb., 200 fős cég volt.

Thx.

Időközben az indexen ha nem is pont erre a kérdésre, de kimerítő választ kaptam, amit trizs77 utólagos engedelmével idemásolok, mert itt is érdekelhet párakat:

***********
trizs77 15 perce 122703

Amúgy van olyan ökölszabály, hogy mondjuk 10 000 főre mennyi nem páncélozott gépesített szállítási kapacitásnak illik lennie?
-----------------------

Na akasztják a hóhért.......................:-((
FOMA meg kuncog most magában.

Van.

Össze lehetett szedni.

Sőőőt.

Azon kevesek közé tartoztam, akiket pont ilyennel szívattak minden ZMKA teljes feladaton.

Egy hadosztálynak van egy szállító zászlóalja.

Ok.

- Ez 270 db min. 5 tonnás tj.tgk.

Minden ezrednek van 1-1 szállító százada.

Ok.

Ez már vegyes teherbírású gk-ból áll, de kb. 100 tgk itt is megvan.

A 8 ezreddel számolva ez kb. 800 tgk. Többségük tj.tgk.

A pc és a tü.ezredekhez tartozott a saját szállító századukon felül, még 1-1 szállító század mely hadosztály közvetlen volt.

A hadosztály törzsnek is van egy szállító százada, bár ez inkább csak kettő szállító szakasz.

Idáig úgy 1200 tgk-ról beszélünk.

Kb. ugyanennyi szállító eszköz, pontosabban kb. 70% volt az "egyebeknél".

- szakcsapatoknál,
- hadtápnál,
- stb.

Például a ho. kukom zászlóalj kb. 180 db KRAZ-zal rendelkezett.

Tehát nem lősz nagyon mellé, ha a 10.000 katonához, ami ugye = egy hadosztállyal, durván 1800-2000 db gépjárművet társítasz, harcjárművek nélkül.
----------------------------------------


A Magyar Néphadsereg, 8 hadosztályos rendszerben működött vagy 30 évig.
A hadosztályok nem voltak feltöltve személyi állománnyal, de technikai eszközeik, többé-kevésbé, inkább többé, megvoltak.
A teherautók is.
A baj nem az volt, hogy nem volt meg, mert db számra megvolt, hanem a teherbírásuk és az állapotuk volt kritikán aluli.
A hadosztály gépjármű állomány hadrafoghatósága sehol sem érte el a 90%-t.
Még a Zeg-i hadosztálynál se.
A "sivatagi hadosztálynál" = Nyíregyháza pedig a hadrafoghatóság kb. 30%-os volt, vagy akörül lehetett.


***********
Az eredeti válaszlinkje:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=143111724&t=9098576
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Százezres lehetett a tétel. A cégnél, ahol voltam 90-ig, ott is egyik Zil tartalékos volt, a gépkocsivezetővel együtt. Az egy kb., 200 fős cég volt.

Egy kicsit sok, ha visszagondolok, a szombathelyi dandárnál rendszeresített teherautók számára, úgy saccra. Inkább 20-3 ezer körülire tenném a darabszámot. Az M zároltakkal és a civil életből tartalékos járműként mozgósítottakkal együtt. Kb.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Thx.

Időközben az indexen ha nem is pont erre a kérdésre, de kimerítő választ kaptam, amit trizs77 utólagos engedelmével idemásolok, mert itt is érdekelhet párakat:

***********
trizs77 15 perce 122703

Amúgy van olyan ökölszabály, hogy mondjuk 10 000 főre mennyi nem páncélozott gépesített szállítási kapacitásnak illik lennie?
-----------------------

Na akasztják a hóhért.......................:-((
FOMA meg kuncog most magában.

Van.

Össze lehetett szedni.

Sőőőt.

Azon kevesek közé tartoztam, akiket pont ilyennel szívattak minden ZMKA teljes feladaton.

Egy hadosztálynak van egy szállító zászlóalja.

Ok.

- Ez 270 db min. 5 tonnás tj.tgk.

Minden ezrednek van 1-1 szállító százada.

Ok.

Ez már vegyes teherbírású gk-ból áll, de kb. 100 tgk itt is megvan.

A 8 ezreddel számolva ez kb. 800 tgk. Többségük tj.tgk.

A pc és a tü.ezredekhez tartozott a saját szállító századukon felül, még 1-1 szállító század mely hadosztály közvetlen volt.

A hadosztály törzsnek is van egy szállító százada, bár ez inkább csak kettő szállító szakasz.

Idáig úgy 1200 tgk-ról beszélünk.

Kb. ugyanennyi szállító eszköz, pontosabban kb. 70% volt az "egyebeknél".

- szakcsapatoknál,
- hadtápnál,
- stb.

Például a ho. kukom zászlóalj kb. 180 db KRAZ-zal rendelkezett.

Tehát nem lősz nagyon mellé, ha a 10.000 katonához, ami ugye = egy hadosztállyal, durván 1800-2000 db gépjárművet társítasz, harcjárművek nélkül.
----------------------------------------


A Magyar Néphadsereg, 8 hadosztályos rendszerben működött vagy 30 évig.
A hadosztályok nem voltak feltöltve személyi állománnyal, de technikai eszközeik, többé-kevésbé, inkább többé, megvoltak.
A teherautók is.
A baj nem az volt, hogy nem volt meg, mert db számra megvolt, hanem a teherbírásuk és az állapotuk volt kritikán aluli.
A hadosztály gépjármű állomány hadrafoghatósága sehol sem érte el a 90%-t.
Még a Zeg-i hadosztálynál se.
A "sivatagi hadosztálynál" = Nyíregyháza pedig a hadrafoghatóság kb. 30%-os volt, vagy akörül lehetett.


***********
Az eredeti válaszlinkje:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=143111724&t=9098576

Na, kb., akkor egy időben agyaltunk ezen. :) Én 20-30 ezerre saccoltam, kb. :)