A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
En eleg toleransnak erzem magam a mindenfele problemaid kapcsan elo-elotoro rohamaidra, de ez mar kisse messze van nekem is - elarulnad, miert spammeled a temat ezekkel a random, raadasul kinai szarokkal...?
szerencsére a te toleranciád mértéke nem számít.
beraktam hogy megosszam.
Kínai szarok lehet keresni nyugati alternatívát.

de pl bailey bridge jük egy olyan dolog amit nyugatról csak többszörös áron lehet beszerezni.

A sereg nem szerezhet be kínai harceszközöket.
de vannak cégek amiket nem köt hasonló korlátozás.
rengeteg eszköz és felszerelés beszerezhető így kínábóól. amikkel a békeidős készleteket fel lehet töltenik. Ugyanis egy mozgósítás esetén a kutyát nem érdekelné hogy raja e a mad is china felirat vagy sem...

Mozgósítás esetére el kell fogadnunk hogy valós készletek felhalmozása csak úgy kivitelezhető ha nyugati termékek melett keleti tömeggyártótt termékek is beraktározásra kerülnek. a minőségi problémák a tartósságot illetően ez esetben nem számítanak hisz pótlásuk cserélyük megoldott kell legyen mire kikopnak a rendszerből mégha a kopásuk elhasználódásuk gyorsabb is nyugati termékeknél... az elátottság meg a kínai vasút megépítésével valószínűleg megolldott lesz a jövőbe. a gépeik cummis motirokkal futnak számos alkatrészük nyugati elem másolata...

https://haisder317034.en.made-in-ch...Vehicle-Amphibious-Vehicle-Fire-Fighting.html a BV 206 osra egy a piaci árakhoz nagyon versenyképes ár. ezt egy már meglévő hadiiparral utolagos páncélozással el lehetne látni. és nagyon hasznos eszköz lenne. PL
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
itt van ez a tiger. nem egy nagy dolog cummins motor hajta... objektumvédelmi csapatoknak objektumvédelemre megfelelő eszköz lehetne olcsón. BTR ek mellé kiegszítésnek megfelel. egy egyszerű olcsó de használható eszköz...
és ott a sok apróság ammit belinkeltem. mobil konténer alapú szemanyag töltő állomások (tábori üzemanyag ellátást megkönnyíti és így a drágább üa kocsik felszabadúlna) vagy feltöltésükre a páncélozott üzemanyag szállító. nyugati társaikhoz képest töredék áron (eszméletlen mennyiségü üzemanyagra van szükség) üzemanyag tároló paplanok stb...
megjegyzem ezekaz eszöközök közép és délamerikába afrikába elterjedt eszközök és nem objektumvédelemre vagy hasonló háttérfeladatokra használják hanem elsővonalas egységek. (de én nem elsővonalas egységeknek szánnám) a legföbb hangsúly a készletképzés egy esetleges mozgósíítás esetére. és ameddig a benem érkezett nyugati megrendelések nem futnak be addig is legyen eszköz és felszerelés.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 562
93 939
113
Megjelent a Honvédségi Szemle 2022/6 száma

Cikkajánló:
  • A magyar haderőfejlesztési stratégia a védelmi képességek Covid–19 pandémiát követő globális felértékelődési trendjének tükrében (2.)
  • A hadifinanszírozás napjainkban (1990–2020)
  • A Műveleti Összekötő és Felderítő Csoport lehetséges összetételének meghatározása és illeszkedése az MH szervezetébe
  • Egy új szolgálati forma: az önkéntes katonai szolgálat
  • A magyar egység- és alegységszintű katonai vezetés szabályozási háttere
  • Egy modern számítógépes hadijáték alkalmazása a kisalegység-parancsnokok kompetenciáinak fejlesztésére
  • Alagútháború – a múlt árnyai kísértenek (2.)
Az első cikkben van 1 összefoglaló a már megvalósult fejlesztésekről és van benne nekem 1 érdekesség, kivastagitottam.

A ZHHP keretében eddig az alábbi jelentősebb katonai eszközbeszerzések valósultak meg:

– a Mistral légvédelmi rakétarendszer továbbfejlesztése a Győrben állomásozó MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred számára;

– 2 darab – használtan vásárolt– Airbus A319-es csapatszállító katonai repülőgép;

–új kézifegyvercsalád: CZ P–07 és P–09 típusú pisztolyok, Scorpion EVO 3 géppisztolyok, valamint CZ BREN 2 típusú gépkarabélyok beszerzése és rendszeresítése;

– 27 darab Rába H14 terepjáró ketonai tehergépjármű.

- 12 darab Polaris MRZR 4 típusú katonai terepjáró jármű;

– 12 darab Leopard 2A4 harckocsi (lízingelve, kiképzési céllal), majd 44 darab Leopard 2A7+;

– 20 darab Airbus H145M típusú többcélú könnyű helikopter;

– több száz (a pontos szám ismeretlen) darab Carl Gustaf M4 hátrasiklás nélküli lövegek elvén működő többfunkciós gránátvető, többcélú páncéltörő gyalogsági fegyver;

– Gidrán páncélozott harcjárművek rendszerbe állítása, egyelőre körülbelül 300 darab beszerzése van tervben, amelyek közül 40-50 darab készülne Törökországban, a többi Magyarországon, a kaposvári gyárban kerülne összeszerelésre;

– 24 darab Panzerhaubitze 2000 önjáró tarack.29A ZHHP-hez kapcsolódó, eddig a honvédség fejlesztésér

......
HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. Magyarországon, Kiskunfélegyházán gyártja. Az üzem nemcsak a cseh fegyvereket képes előállítani, hanem más típusokat is. Kiskunfélegyházán sikeresen legyártották már például a bajor Unique Alpine AG TPG–3 A4 típusú mesterlövészfegyvereit, valamint a cég AR–10 és AR–15 típusú gépkarabélyait is.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113


@dudi használtok meg AK-t?
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 751
80 147
113


@dudi használtok meg AK-t?
Szia! Nem fogom kommentálni.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113


@dudi használtok meg AK-t?
Mivel esélyes hogy már találkoztatok ( nem biztos) az életben én a helyedben ezt a kérdést privátban tettem volna fel neki.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113
Szia! Nem fogom kommentálni.
Ok. Köszi a kommentet.l ;)
Mivel esélyes hogy már találkoztatok ( nem biztos) az életben én a helyedben ezt a kérdést privátban tettem volna fel neki.
Nem hinném. Èn 13-ban szereltem.

Sokat amúgy sem èrintkeztünk szolnokkal.


Amúgy csak csodálkoztam.
Alapvetően egy protokolláris sorakozóra minek mellèny,fegyver a díszelgőkön kívül.

Amikor meg megláttam az AK-t mèg jobban.

Kedvem,erőm meg nincs magamban konteózni, ezért kèrdeztem.
Nem gondoltam, hogy titok.o_O


Akkor elkönyvelem elöljárói idiotizmusnak.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 410
8 712
113
Ok. Köszi a kommentet.l ;)

Nem hinném. Èn 13-ban szereltem.

Sokat amúgy sem èrintkeztünk szolnokkal.


Amúgy csak csodálkoztam.
Alapvetően egy protokolláris sorakozóra minek mellèny,fegyver a díszelgőkön kívül.

Amikor meg megláttam az AK-t mèg jobban.

Kedvem,erőm meg nincs magamban konteózni, ezért kèrdeztem.
Nem gondoltam, hogy titok.o_O


Akkor elkönyvelem elöljárói idiotizmusnak.
Merre látni az AK-t? Amúgy tábori kihelyezési héten vannak vagy mi...
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Ok. Köszi a kommentet.l ;)

Nem hinném. Èn 13-ban szereltem.

Sokat amúgy sem èrintkeztünk szolnokkal.


Amúgy csak csodálkoztam.
Alapvetően egy protokolláris sorakozóra minek mellèny,fegyver a díszelgőkön kívül.

Amikor meg megláttam az AK-t mèg jobban.

Kedvem,erőm meg nincs magamban konteózni, ezért kèrdeztem.
Nem gondoltam, hogy titok.o_O


Akkor elkönyvelem elöljárói idiotizmusnak.
Rosszul látod.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
ma pár mérnöki eszköztl inkelek amik szerintem elengedhetetlenek hegyi harcászathoz de síkvidéki löszös terepen is hasznos tud lenni megfelelő robbantó töltetekkel kombinálva.


egy egyszerű akár nem szervvezetszerű munkákhoz.


ez már egy komolyabb berendezés akár nagyobb objektumok parancsnokiállások kórháézak raktárak nagyobb pihentető körletek kialakításához.


hasonló

https://jikaimachine.en.made-in-chi...Injection-Drilling-Air-Venting-Drilling-.html egy színtén egyszerű eszköz akár harcállások kialakítsára.

https://zhonglu.en.made-in-china.co...Embankment-Slope-Soil-Erosion-Protection.html és a végére egy kis geotextíl zsák ami ha kedvezőbb árba van mint a hagyományos jutazsák érdemes elgondólkodni rajta tartósabbnak szánt erődítések megerősítések terén.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
https://zhengzhouhanfa.en.made-in-c...ling-Rig-Machine-for-Anchor-Construction.html



ezzel a kombóval már komoly sziklába vájt létesítményeket lehetne létrehozni viszonylag gyórsan. amibe védvelenne mind az állomány mind a ellátmány szíklás hegyes terepen. könnyű súlyuknak és könnyű szálíthatóságuknak hála rossz terepviszonyok között is kijuttatható.

ezt egy akármilyen állami bányavállalat vagy iskola "megvásárólhatja és letárólhatja a sereg számáraa" a seregneg csupán annyi dolga lenne hogy adott iskolába évről évre pár tucat embert kiképez tanfolyamszerűen az eszközök kezelésére (katasztrófahelyzetre hivatkozva...) pl vagy müszaki utászképesség fejlesztésére... jelentkező lenne rá a civílből hisz kapnának egy bányaipari végzettséget.

akár tartalékosi formába....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
https://dawinvehicles.en.made-in-ch...er-Self-Loading-Concrete-Mixer-with-Pump.html

hasonló betonkeverő és betonmumpáló utánfutóval egyéb helyeken is nagyfokú erődítési megerősítési munkálatokat tudnának végrehajtani alegységek saját maguk számára. a pumpa nagymértékben tehermenetsítené az állományt és megkönnyítené esetleg egyidőben több egyástól független betonelem kiöntését is. persze a hagyományos betonkeverő sem egy roszz megoldás jó ha van elfér és olcsó csak a talicskázgatás elég emberigényes és fárasztó tud lenni fokozott igénybevétel esetén.

és persze az elengedhetetlen minikotrók.

akár a betonelemek mozgatásához is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
ukrán orosz konfliktus eggyik tnulsága hogy kellenek a jól kiépített állások (mindkét oldal használja is) de ezeknek az állásoknak lehetőleg fedttnek kell lennie. ideiglenesen megfelel a háló (akár nercháló hóháló fagyháló is) de ahogy lehetőség adódik hullámlemezekkel betonnal gerendákkal fedni kell nem csak a tüzelőállásokat hanem a közlekedő összekötő árkokat is. a felülről jövő támadással szemben is és a felülről történő felderítéssel szemben is. mert hiába látja adott vonalat hol helyezkedik el hogy a fedett állás alatt hol az ember azt nem tudhatják a magasból... és vaktába történő támadások esélyesek ilyen esetbe ahol bársérülne a fedezék födémzete de annak javítása nem okoz problémát míg az ember élet elvesztése bizony gond és kerülendő...

a sziklábavályt objektumok és állások fontossága meg egyértelműadja magát.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Németországba látogatott a Magyar Honvédség parancsnokának helyettese...

Többnapos látogatást tett Németországban Sándor Zsolt altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnokának helyettese, aki találkozott többek között Markus Laubenthal altábornaggyal, a német haderő főszemlélő-helyettesével, valamint Gert Nultsch altábornaggyal, a német Védelmi Minisztérium Tervezési Főosztály vezetőjével.

A találkozókon a parancsnok-helyettes elmondta, hogy az idei júniusi miniszteri, és a szeptemberi vezérkarfőnöki szintű találkozók eredményessége egyaránt rávilágít arra, hogy a Németországgal való együttműködésünk kiemelten fontos és sikeres. Az érintettek áttekintették az eddig elért eredményeket és egyetértettek abban, hogy a két haderő között meglévő eredményes katonai együttműködést tovább lehet és kell erősíteni. Fontosnak ítélték továbbá az együttműködési struktúrák harmonizálását a mindkét haderőben bekövetkezett szervezeti változások tükrében.

Sándor Zsolt altábornagy köszönetét fejezte ki a Magyar Honvédség igényeire szabott kiképzésért, ami hatékonyan támogatja az MH modernizációját. A Bundeswehr által biztosított kiképzés részeként a Magyar Honvédség kiképzőit felkészítik a német relációban beszerzett haditechnikai eszközök kezelésére, valamint az alegységszintű harcászati- és lőkiképzés alapelveire.

A Magyar Honvédség állományából tíz fő kapott továbbá felkészítést a modern gyalogsági harcjárművek tesztelése, rendszerbeállítása és üzemeltetése területén, amely kiemelten fontos a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek rendszerbeállítása miatt. Ezutóbbi felkészítés keretében az állomány átvette a Bundeswehr Puma gyalogsági harcjárművek rendszerbeállítása során szerzett tapasztalatait is.

A látogatás során Sándor Zsolt altábornagy megbeszélést folytatott a Bundeswehr Páncélos Iskola parancsnokával és megtekintette egy megerősített páncélos zászlóalj éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatát is.

A többnapos program végén a Magyar Honvédség parancsnokának helyettese meglátogatta a Bundeswehr Szárazföldi Harckiképzőközpontját, ahol bemutatták a duális szimuláció alkalmazásával végrehajtott harckiképzés koncepcióját.
A németországi látogatásának végén Sándor Zsolt altábornagy találkozott a kiképzésen lévő magyar állománnyal is.


6352a4fec7265788083149.jpg