A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Mondjuk, nekem is a Patria a kedvencem. Gondolom azt az XP-t jó pénzért úszóképessé lehet tenni, mert azért nem mindegy, hogy valami eleve úszóképes. Ezért merem remélni, hogy beszerzünk 6x6-ost is, csak olcsóbb, meg gondolom általában úszóképes is. A másik dolog: a környező országokban kik üzemeltetnek mondjuk Patriát? Horvátok esetleg a szlovének ? Meg a lengyelek öszvér Patriát, ha jól tudom. A csehek ugye Pandurt, románok Piranhat, szerbek meg Lazart. Mondjuk, a csehek nagyon megvannak elégedve a Pandurral, ahogy írták a fórumokban, pöpec egy gép, de azért szívesen összehasonlítanám egy olcsóbb technikával. Véleményem szerint azért ezekből olcsóbb verziót is be kell szerezni, mert ahogy lett írva a fórumba, 200 Patria is elmenne, de szerintem ez nem fog menni. Ha már a szállítógép beszerzésen túl lettünk volna, akkor más volna a helyzet, mivel az is vagy több 100 milla. Ezért kellett volna inkább szerintem beszerezni 3 db C27-et mivel úgy hírlik, hogy a németekkel közösködünk az A400-as programban. Ami 200 millióból szerintem kijött volna, na meg ugye plusz a rakétarendszer.
A Pandur azért gyengébben páncélozott és kevésbé terhelhető a modernebb, akár úszóképes pszh-khoz ( Terrex 2,Arma 2, Pars 2,Patria,Bumerang,stb.) képest. Szerintem a legroszabb döntés lenne Pandurt beszerezni,még a török vasak is jobbnak tűnnek.
Persze a 8x8-asok olyan drágák,hogy politikai okból is szinte 100%-ra veszem azt,hogy nyugati vasat szerzünk be.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az XP is úszóképes, ha a kedves vevő úgy kéri.
Ebben mondjuk igazad lehet, ugyanakkor tulajdonképpen elveszíti az XP mivoltát. Az XP azért XP, mert a versenyképesség megőrzéséért meg kellett nővelni a felrakható páncél mennyiségét. Ez viszont erősebb futóművet és motort igényelt. Az XP demojárműveiről le is volt szedve a vízi meghajtás.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mondjuk, nekem is a Patria a kedvencem. Gondolom azt az XP-t jó pénzért úszóképessé lehet tenni, mert azért nem mindegy, hogy valami eleve úszóképes. Ezért merem remélni, hogy beszerzünk 6x6-ost is, csak olcsóbb, meg gondolom általában úszóképes is. A másik dolog: a környező országokban kik üzemeltetnek mondjuk Patriát? Horvátok esetleg a szlovének ? Meg a lengyelek öszvér Patriát, ha jól tudom. A csehek ugye Pandurt, románok Piranhat, szerbek meg Lazart. Mondjuk, a csehek nagyon megvannak elégedve a Pandurral, ahogy írták a fórumokban, pöpec egy gép, de azért szívesen összehasonlítanám egy olcsóbb technikával. Véleményem szerint azért ezekből olcsóbb verziót is be kell szerezni, mert ahogy lett írva a fórumba, 200 Patria is elmenne, de szerintem ez nem fog menni. Ha már a szállítógép beszerzésen túl lettünk volna, akkor más volna a helyzet, mivel az is vagy több 100 milla. Ezért kellett volna inkább szerintem beszerezni 3 db C27-et mivel úgy hírlik, hogy a németekkel közösködünk az A400-as programban. Ami 200 millióból szerintem kijött volna, na meg ugye plusz a rakétarendszer.
Szerintem nálad elég nagy kavarok vannak.
A Patria alap kialakítása kb. 26t-ig úszóképes, úszófeltétekkel 28-ig... Ez nem a pénzen múlik, hanem a fizikai méretein.
Az AMV 6x6-os verzióját gyakorlatilag senki sem rendelte meg (a lengyelek gondolkoztak rajta), mert nem jelent lényegesen kedvezőbb árat, de alapvetően kisebb a hely benne, mert kicsit rövidebb. Én még csak ATGM hordozóban meg APC verzióban láttam róla képet.
Akinek a 8x8 túl drága, annak kezdték el fejleszteni a Patria 6x6-ot, ami a Pasi utódja. Most ott tartanak, hogy gyakorlatilag teljes a termékskála. APC, EÜ, parancsnoki, műszaki, felderítő, és most már NEMO toronnyal is szállítják. Stanag 4-ig fejleszthető a páncélzata, de természetesen ez nem ugyanazt a védettséget jelenti, mint amit az AMV tud.
A lengyeleknek nem öszvér Patriájuk van, hanem a saját iparuk által felfegyverzett, licenceben gyártott járműveik.
A csehek a 200db Pandur 2-esüket 5M/db átlagáron kapták annak idején. 2006-ban. Nem tudhatjuk, hogy pontosan mi volt a csomagban, de szerintem az nem volt olcsónak mondható... :rolleyes: Egy részét otthon csinálták.
De a szlovákok az új AMV XP-ért 5,6M-ós átlagos darabárat fizettek. Ehhez vállalták, hogy a szlovákok tornyát ráfejlesztik a járműre. Az árban elvileg már ez a torony is benne van.
Szerintem a finnek bármilyen tornyot ráraknak nekünk és így is ki fog jönni 7M USD átlagárból 200db esetén. Az kb. 1,4Mrd USD.
Szerintem nagyon fontos dolog lenne, hogy a torony egyezzen a 2 platformon, mind logisztikai, mind C4ISR szempontból. Egyszerűbb lenne az alakulatok közötti mozgás is, ebben az esetben.
A lánctalpas dandár járműveit, én valahol 1,8-2Mrd USD összköltséggel kalkulálom.
A 2 együtt szerintem nem lépi túl a 3,3Mrd USD-t. Az majdnem pont 1000Mrd HUF. Ez a 2 tétel együtt a jelenlegi haderőreform legnagyobb tételei.
Ehhez képest NASAMS (kb. 1Mrd USD) a szállító repcsik (kb.: 300M USD), KMW nehéztechnikák (600M USD), mellékszálak.
A számított rendelkezésre álló keret 3500Mrd HUF. Ebből nem kell a Gripenek leváltanunk. Tehát a fennmaradó 2000Mrd-nak elégnek kell legyen minden másra is.
Ha alapvetően nem Patriát választunk, a nagyságrendek akkor sem változnak. Azt gondolom, hogy a tervekben szereplő keretösszeg lehetővé teszi, hogy kedvünk szerint válasszunk a SZÁMUNKRA legjobb megoldások közül. Természetesen a helyzetet csak javítja, ha idehaza tudjuk őket összeszerelni, gyártani.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 892
113
Lehet ezert is megerne Ifv-t, Apc-t is egy gyartotol venni, ekkora tetelnel lehet mar kapnank valami kedvezmenyt is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 252
113
Meg ugye a 2026 alatt elerni kivant 2% nagy valoszinuseggel elorre fog csuszin ahogy a gazdasagi kilatasokkal sincs problema a rendszeres remhirkeltesek ellenere se... Ugyhogy a rendelkezesre allo osszeg meg egesz biztos emelkedni fog a program vegeig amibol lehet majd meg egy kissebb kort lefutni... A gripenek csereje en ugy tudom soha nem volt a 2026 resze... /elokeszulet igen de a csere az nem./ ugyhogy en meg mindig bizakodo vagyok... /es ugye meg mimdig ott a rendszerbol kivont technika ami bar bagatel osszegnek tunik de feherorosz bulgar iranyba ertekesitve bizonyos hanyad bartelbe meg mindig nem utolso tetel lehet/de most az ukran is eleg jo ajanlatokat ad zomebe bartelbe a cseheket kihagyva a rendszerbol egesz jol jarhat a MH .../persze ukranoktol fegyverremdszert nem szabad bartelezni de nagyon sok egyeb mindent igen amire nagy szuksege lenne foleg a harc tamogatoknak es harc biztositoknak./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 252
113
Lehet ezert is megerne Ifv-t, Apc-t is egy gyartotol venni, ekkora tetelnel lehet mar kapnank valami kedvezmenyt is.
Meg egy adag kiszolgaltatottsagot.../a kesobbiekben hidd el kifizetnenk a kedvezmenyt duplan alkatreszre szervizre es minden egyeb szolgaltatasra.../ akkor mar inkabb legyen olyan az eszkoz ami bizonyos elemeihez a civil/ipari piacrol hozza is lehet ferni... /ascod./ de a leo2 nek is vannak ilyen egysegei alrendszerei alkatreszei...
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
Szerintem nálad elég nagy kavarok vannak.
A Patria alap kialakítása kb. 26t-ig úszóképes, úszófeltétekkel 28-ig... Ez nem a pénzen múlik, hanem a fizikai méretein.
Az AMV 6x6-os verzióját gyakorlatilag senki sem rendelte meg (a lengyelek gondolkoztak rajta), mert nem jelent lényegesen kedvezőbb árat, de alapvetően kisebb a hely benne, mert kicsit rövidebb. Én még csak ATGM hordozóban meg APC verzióban láttam róla képet.
Akinek a 8x8 túl drága, annak kezdték el fejleszteni a Patria 6x6-ot, ami a Pasi utódja. Most ott tartanak, hogy gyakorlatilag teljes a termékskála. APC, EÜ, parancsnoki, műszaki, felderítő, és most már NEMO toronnyal is szállítják. Stanag 4-ig fejleszthető a páncélzata, de természetesen ez nem ugyanazt a védettséget jelenti, mint amit az AMV tud.
A lengyeleknek nem öszvér Patriájuk van, hanem a saját iparuk által felfegyverzett, licenceben gyártott járműveik.
A csehek a 200db Pandur 2-esüket 5M/db átlagáron kapták annak idején. 2006-ban. Nem tudhatjuk, hogy pontosan mi volt a csomagban, de szerintem az nem volt olcsónak mondható... :rolleyes: Egy részét otthon csinálták.
De a szlovákok az új AMV XP-ért 5,6M-ós átlagos darabárat fizettek. Ehhez vállalták, hogy a szlovákok tornyát ráfejlesztik a járműre. Az árban elvileg már ez a torony is benne van.
Szerintem a finnek bármilyen tornyot ráraknak nekünk és így is ki fog jönni 7M USD átlagárból 200db esetén. Az kb. 1,4Mrd USD.
Szerintem nagyon fontos dolog lenne, hogy a torony egyezzen a 2 platformon, mind logisztikai, mind C4ISR szempontból. Egyszerűbb lenne az alakulatok közötti mozgás is, ebben az esetben.
A lánctalpas dandár járműveit, én valahol 1,8-2Mrd USD összköltséggel kalkulálom.
A 2 együtt szerintem nem lépi túl a 3,3Mrd USD-t. Az majdnem pont 1000Mrd HUF. Ez a 2 tétel együtt a jelenlegi haderőreform legnagyobb tételei.
Ehhez képest NASAMS (kb. 1Mrd USD) a szállító repcsik (kb.: 300M USD), KMW nehéztechnikák (600M USD), mellékszálak.
A számított rendelkezésre álló keret 3500Mrd HUF. Ebből nem kell a Gripenek leváltanunk. Tehát a fennmaradó 2000Mrd-nak elégnek kell legyen minden másra is.
Ha alapvetően nem Patriát választunk, a nagyságrendek akkor sem változnak. Azt gondolom, hogy a tervekben szereplő keretösszeg lehetővé teszi, hogy kedvünk szerint válasszunk a SZÁMUNKRA legjobb megoldások közül. Természetesen a helyzetet csak javítja, ha idehaza tudjuk őket összeszerelni, gyártani.
Ezzel szemben a közepesbe maximálisan megfelelne a Griffon-Jaguar páros 2,5 és 5,6 M Usd darabáron ...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 252
113
A patria meg ugye scania motor... Szerintem a scaniaval jol jarnank... /az meg hogy a 2 dd kulon motort hasznal kulon gyartotol harcjarmube szerintem siman lehet elony is.../a logisztikai lanca a 2 dd nek amugy is olyan tavoli egymastol.../
Nehez dd eseten a leo mtu a pzh mtu akkor oda passzolna az ascod mtu val...
 

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
A patria meg ugye scania motor... Szerintem a scaniaval jol jarnank... /az meg hogy a 2 dd kulon motort hasznal kulon gyartotol harcjarmube szerintem siman lehet elony is.../a logisztikai lanca a 2 dd nek amugy is olyan tavoli egymastol.../
Nehez dd eseten a leo mtu a pzh mtu akkor oda passzolna az ascod mtu val...
Ám azok az Mtu-k nem teljesen ugyanazok...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezzel szemben a közepesbe maximálisan megfelelne a Griffon-Jaguar páros 2,5 és 5,6 M Usd darabáron ...
A Jaguár egy felfegyverzett felderítő jármű 3 fő személyzettel.
A Griffon meg egy sima APC.
Az egyik a fegyvert hordozza, a másik meg katonát szállít. És egyik sem úszóképes.
Ez a 2 jármű a török Yalcin és NMS versenytársai, nem az AMV-Boxernek.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 892
113
Meg egy adag kiszolgaltatottsagot.../a kesobbiekben hidd el kifizetnenk a kedvezmenyt duplan alkatreszre szervizre es minden egyeb szolgaltatasra.../ akkor mar inkabb legyen olyan az eszkoz ami bizonyos elemeihez a civil/ipari piacrol hozza is lehet ferni... /ascod./ de a leo2 nek is vannak ilyen egysegei alrendszerei alkatreszei...

Igaz de ha mar a Leokat meg a Pzh-t is toluk vettuk... :) Kiszolgaltatva meg ki leszunk mindenkepp.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 756
113
Horthy balfácán és a maradi tábornoki köre az utolsó pillanatban ismerte fel ezt.

Az a tábornoki kar sem volt rosszabb, mint bármelyik nyugat európai, akik bebuktak 1940-ben. A 30-as évek közepéig nem fegyverkezhettünk nehéz vasak terén. Mikor kezdhettük, a háborúig, 1-2 év maradt. Svéd és Cseh, Olasz, tetmékeket vettünk és kezdtünk gyártani. Mert a németek pld nem adtak el harckocsit akkor még senkinek. Hogyan is tudtak volna csodát tenni, olyan rövid idő alatt ? A Huba hadrendek ott vannak, meg lehet nézni hogy is álltunk és mikor. Mikor is kezdődött a győri program, stb.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Az a tábornoki kar sem volt rosszabb, mint bármelyik nyugat európai, akik bebuktak 1940-ben. A 30-as évek közepéig nem fegyverkezhettünk nehéz vasak terén. Mikor kezdhettük, a háborúig, 1-2 év maradt. Svéd és Cseh, Olasz, tetmékeket vettünk és kezdtünk gyártani. Mert a németek pld nem adtak el harckocsit akkor még senkinek. Hogyan is tudtak volna csodát tenni, olyan rövid idő alatt ? A Huba hadrendek ott vannak, meg lehet nézni hogy is álltunk és mikor. Mikor is kezdődött a győri program, stb.

Én attól tartok, hogy megint elkésünk. Vagy rossz filmre ülünk be, hiszen minden tegnapra kellett volna. Többek közt 5-10000 fő +.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Az a tábornoki kar sem volt rosszabb, mint bármelyik nyugat európai, akik bebuktak 1940-ben. A 30-as évek közepéig nem fegyverkezhettünk nehéz vasak terén. Mikor kezdhettük, a háborúig, 1-2 év maradt. Svéd és Cseh, Olasz, tetmékeket vettünk és kezdtünk gyártani. Mert a németek pld nem adtak el harckocsit akkor még senkinek. Hogyan is tudtak volna csodát tenni, olyan rövid idő alatt ? A Huba hadrendek ott vannak, meg lehet nézni hogy is álltunk és mikor. Mikor is kezdődött a győri program, stb.
Horthyt lehet szidni és balf@sznak tartani (szerintem az volt), a tábornokait nem igazán.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Az a tábornoki kar sem volt rosszabb, mint bármelyik nyugat európai, akik bebuktak 1940-ben. A 30-as évek közepéig nem fegyverkezhettünk nehéz vasak terén. Mikor kezdhettük, a háborúig, 1-2 év maradt. Svéd és Cseh, Olasz, tetmékeket vettünk és kezdtünk gyártani. Mert a németek pld nem adtak el harckocsit akkor még senkinek. Hogyan is tudtak volna csodát tenni, olyan rövid idő alatt ? A Huba hadrendek ott vannak, meg lehet nézni hogy is álltunk és mikor. Mikor is kezdődött a győri program, stb.
Az első bécsi 1 döntés előtt ha Horthy nem trollkodik a bajszosal ok nélkül akkor sokkal jobban fel lett volna fegyverezve a honvédség. Később a párduc licenc is meglett volna. Bethlen és Teleki a szélsőséges liberálisok nagyon hátráltatták a honvédséget és ezt nem lehet trianonra fogni.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Horthyt lehet szidni és balf@sznak tartani (szerintem az volt), a tábornokait nem igazán.
Tábornokok egy része az volt. Pontosabban abban a hiszembe voltak, hogy az ember többet ér a technikánál és oroszt próbáltak játszani tömeghadsereggel. Egyértelmű marhaság volt.
Annak idején választhatott a honvédség, hogy kisebb létszámú de nagyon fejlett legyen vagy tömeghadsereg krumpli pucolóval. A krumpli pucolást választották, pedig a kis létszámú fejlettség többet ért volna.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 797
113
Tábornokok egy része az volt. Pontosabban abban a hiszembe voltak, hogy az ember többet ér a technikánál és oroszt próbáltak játszani tömeghadsereggel. Egyértelmű marhaság volt.
Annak idején választhatott a honvédség, hogy kisebb létszámú de nagyon fejlett legyen vagy tömeghadsereg krumpli pucolóval. A krumpli pucolást választották, pedig a kis létszámú fejlettség többet ért volna.
Maradjunk a magyar-német katonai együttműködésnél, de ugorjunk 80 évet. :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Maradjunk a magyar-német katonai együttműködésnél, de ugorjunk 80 évet. :)
Igen, most olyan hangulat mintha tanultak volna a történelem hibáiból. Hiába kicsi a honvédség de a lehető legfejeltebb legyen. Bár azért most van egy probléma. A mai honvédek szerintem nem eléggé motiváltak és nem annyira magyarérzelműek mint Horthyék idejében volt, bár ha lenne akarat ezen is lehetne változtatni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Igen, most olyan hangulat mintha tanultak volna a történelem hibáiból. Hiába kicsi a honvédség de a lehető legfejeltebb legyen. Bár azért most van egy probléma. A mai honvédek szerintem nem eléggé motiváltak és nem annyira magyarérzelműek mint Horthyék idejében volt, bár ha lenne akarat ezen is lehetne változtatni.
Ne haragudj, de ez a "magyarérzelmű" szöveg ugyanolyan marhaság, mint Csurka "magyarságteljesítmény"-e. Mutass egy fajtatiszta magyart a világon! Hazafiak vagyunk, és ha kell összefogunk.