A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.
szerintem ennyire nem kell mélyre menni, ha a srácok kapnának olyan fizetést amiből meglehet élni és családot lehet fenntartani meg mondjuk nem lennénk lábtörlőnek nézve akkor már több ember lenne...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.
Már igy is fizetős a felsőoktatás. Igazság szerint mindig is az volt. Csomó jogcímen tejelsz, amíg lediplomázol. Én anno abban az évben kezdtem, amikor volt külön tandíj is egy évig, de fasza volt!!!:eek:

Egyébként nem jársz rossz nyomon, csak nem tandíj, hanem diákhitelkedvezmény. Ugye a csajoknak, most elengedik 2-3 gyerek után a felét vagy az egészet.
Sztem ezen a nyomon kéne elindulni a fasziknál is. Most nem egy komolyabb műtéti beavatkozásra gondolok a gyerekszülés kapcsán :), hanem x évre aláírsz a sereghez és a diákhitel felét vagy az egészet jóváírják.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 926
6 901
113
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.

a profil képem tökéletesen illik ehez az ötlethez:rolleyes: azok a régi szép idők a 40 év vörös terror elött mikor megfizették az embereket, s a vasutas, házat épített fizujából, lopás és hitel nélkül
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Már igy is fizetős a felsőoktatás. Igazság szerint mindig is az volt. Csomó jogcímen tejelsz, amíg lediplomázol. Én anno abban az évben kezdtem, amikor volt külön tandíj is egy évig, de fasza volt!!!:eek:

Egyébként nem jársz rossz nyomon, csak nem tandíj, hanem diákhitelkedvezmény. Ugye a csajoknak, most elengedik 2-3 gyerek után a felét vagy az egészet.
Sztem ezen a nyomon kéne elindulni a fasziknál is. Most nem egy komolyabb műtéti beavatkozásra gondolok a gyerekszülés kapcsán :), hanem x évre aláírsz a sereghez és a diákhitel felét vagy az egészet jóváírják.
Nekem anno a "tandíjamat" úgy hívták, hogy "darovacia zmluva" azaz ajándékozási szerződés. Minden évben kétszer jótékonyan nem kis pénzt ajándékoztam az egyik nyitrai egyetemnek, mert "annyira szerettem náluk" . Ők is szerettek,... míg fizettem :rolleyes::confused:
 

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.

Köszi szépen de egy orvosi egyetem 1 350 000 forint félévente! Ebben ha az állam nem segít, akkor nem lesz orvos. És mint egyetemista szeretném mondani, hogy 18-20 évesen, akit nem vonz az ne legyen katona, mert csak rontja a morált és lejjebb viszi a színvonalat. Persze tök jó motiváció lenne, ha mondjuk teszem azt a nyugdíjhoz több pénzt jelent ha katona voltál vagy ezt azt nem kell fizetni adóban stb., de a ráerőszakolás, hogy az értelmiségi réteget gyengítsük egy pár ezer katonáért, ahelyett hogy tudásalapú országot hoznánk létre nem jó ötlet, mert sose fogunk kitörni a nagya összeszerelő üzem országa struktúrából.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Köszi szépen de egy orvosi egyetem 1 350 000 forint félévente! Ebben ha az állam nem segít, akkor nem lesz orvos. És mint egyetemista szeretném mondani, hogy 18-20 évesen, akit nem vonz az ne legyen katona, mert csak rontja a morált és lejjebb viszi a színvonalat. Persze tök jó motiváció lenne, ha mondjuk teszem azt a nyugdíjhoz több pénzt jelent ha katona voltál vagy ezt azt nem kell fizetni adóban stb., de a ráerőszakolás, hogy az értelmiségi réteget gyengítsük egy pár ezer katonáért, ahelyett hogy tudásalapú országot hoznánk létre nem jó ötlet, mert sose fogunk kitörni a nagya összeszerelő üzem országa struktúrából.
Ha viszont az orvos megkapná a orvosi kamara által javasolt lóvét, akkor akár 2 év alatt visszafizethetné a tandíjra felvett diákhitelt. Ezen felül a Miért éppen Alaszkaban megfigyelhető modelt is átvehetnénk orvosképzésben.
Ha egy települes szeretne maganak egy új orvost, akkor tehetne is érte. Ösztöndíj/tanulmányi szerződés fejében fix időre lekötheti az orvost az egyetem után.
De ugyan ez működhet technikusképzésben is. Ha valaki szerződést köt a hadsereggel, akkor az a szakmai gyakorlatokat már az egyetem alatt, valamint a záróvizsgák utan pár évet a seregben kellene töltenie.
Rendesen működhetne az ösztöndíjprogram...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Köszi szépen de egy orvosi egyetem 1 350 000 forint félévente! Ebben ha az állam nem segít, akkor nem lesz orvos. És mint egyetemista szeretném mondani, hogy 18-20 évesen, akit nem vonz az ne legyen katona, mert csak rontja a morált és lejjebb viszi a színvonalat. Persze tök jó motiváció lenne, ha mondjuk teszem azt a nyugdíjhoz több pénzt jelent ha katona voltál vagy ezt azt nem kell fizetni adóban stb., de a ráerőszakolás, hogy az értelmiségi réteget gyengítsük egy pár ezer katonáért, ahelyett hogy tudásalapú országot hoznánk létre nem jó ötlet, mert sose fogunk kitörni a nagya összeszerelő üzem országa struktúrából.

Az orvos az strategiai dolog,azt ne bolygassák.
 
K

kamm

Guest
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.

Edes istenem, ez a letezo legrosszabb otlet, ami valaha hallottam.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
A mernok is. A jogasz is. A tanar nem az?

Ha valami jo dolog, akkor az az oktatas univerzalis elerhetosege - az amerikaiak csodalattal tekintenek az europai oktatasra, minden szempontbol (a posztgradtol eltekintve kb nagysagrendekkel szinvonalasabb, raadasul alapvetoen ingyen vagy elerheto aron.)
Ne felejtsd el, hogy odakint az egyetemek egy csomó f@szságra költenek tök feleslegesen. Példának hozhatnám a
különböző sport programokat (félprofi és más sportösztöndíjak), lehetetlen intézetek fenntartását, stb.
Hja és ettől mèg az európai egyetemeken is keményen tejelni kell!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Ne felejtsd el, hogy odakint az egyetemek egy csomó f@szságra költenek tök feleslegesen. Példának hozhatnám a
különböző sport programokat (félprofi és más sportösztöndíjak), lehetetlen intézetek fenntartását, stb.

Az itteni egyetemek elkepzelhetetlenul sok penzen ulnek - ti "endowment" - es azoknak a kamataibol is vidaman megelnenenk.

Nemreg elindult egy hullam, hogy a legfontosabb szakok pl medikus, legyenek ingyenesek, mert abszurdum, hogy szemeszterenkent $50-70 ezer dollart (!) ker peldaul az NYU vagy a Columbia stb mar undergrad szinten is.

Hja és ettől mèg az európai egyetemeken is keményen tejelni kell!

A vilag egyik legjobb mernokkepzese a nemet, nemhogy a nemeteknek ingyenes, de barkinek, akar amerikaiaknak is, angolul.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Na most majd kapom az ívet minden oldalról. Szerintem ezt a dolgot komplexebben lehetne megoldani a sereg feltoltesevel. Először is fizetosse kellene tenni a felsőoktatást. Tudom, tudom , szegény hatranyoshelyzetu jozsiks nem tud majd kitörni a putribol... de, ha ezek után azt mondanánk, mint pl USA, uk, stb. Hogy ha lehúzol 5 évet akkor nyersz egy helyet az egyetemen, vagy a sereg fizeti az ösztöndíjat te meg itt fogsz dolgozni meg 5 évet, akkor rögtön lenne jelentkező. Persze fizetést is kell adni , meg egy normális osztondij rendszer is kell, cégek bevonásával, mert mégsem lehet mindenki katona... mondjuk sok feltalálni való nincs rajta mert ez működik úgy a világ 1/3-án minimum. Ja es pl itt nálunk nem csak az egyetemi felvételnel előny a sereg, hanem ezer mas helyen is. Anyagilag is sokszor megeri, hogy voltal katona.

Edes istenem, ez a letezo legrosszabb otlet, ami valaha hallottam.

Valójában egyáltalán nem rossz ötlet, sőt... A fizetős felsőoktatásnak megvan a maga előnye és hátránya is. Bizonyos körülmények esetén egy országnak jobb lehet ha a diplomások számát a felsőoktatás fizetőssé tételével mesterségesen lecsökkentik. Ez már elég idejétmúlt gondolkodás, de a mai "ingyenes" rendszernek egy valós alternatívája. Viszont ma nekünk nem lenne jobb az biztos.

Ha a munkaerőnek nincs lehetősége tömegével elhagyni az országot, ugyanakkor arra sincs lehetőség, hogy megfelelő számú vendégmunkást vonzzon be az ország, akkor előfordulhat, hogy a kevésbé kívánt munkaköröket is az adott ország munkaerejének kell betölteni. Itt most nem egy Észak-Koreai bezárkózottságra kell gondolni, Európában is volt hasonló helyzet a múlt században. Ebben az esetben értelemszerűen a felsőoktatásban résztvevők számát erősen limitálják. Ezt csak és kizárólag anyagi alapon tehetik meg, hiszen ha államilag támogatott rendszer lenne és megadnák az esélyt a bejutásra a szegényebb rétegeknek is (nagy számban, nem 1-2 kivételnek), akkor a gazdag ám de felsőoktatásban nem résztvevők sem fognak a hiányszakmákban dolgozni, mivel meg van az anyagi hátterük ahhoz, hogy ne legyenek rákényszerülve. Magyarul ilyen esetben az állam a fizetős felsőoktatással, gyakorlatilag bebetonozza a szegényebb rétegeket az egyébként is alacsony jövedelmet biztosító munkakörökbe. Nem épp vonzó gondolat, de egy létező alternatíva.

A katonai szolgálatot ezzel a gondolattal összekötni pedig valójában remek ötlet még akkor is ha pont most nekünk ez nem lenne jó. Én más ösztönző dolgokat is kötnék a katonai, alkalmatlanság esetén egyéb civil szolgálathoz, mint például a szavazati jog. Csak annak legyen beleszólása az ország vezetésébe aki minimum két évig felelősséget is vállalt a közösségért. Az adófizetéssel biztosítjuk magunknak a jóléti rendszert mindenkinek, és annak előnyeit mindenki élvezi - az is aki nem vállal szolgálatot és ez jól van így, de a vezetésbe csak az szólhasson bele, aki vállalja, hogy háború vagy katasztrófa esetén védelmezi is az országot.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Én először a plusz pontot adnék. Mondjuk másfél-két évet lehúzol a seregben, és kapsz 20 plusz pontot, mellette a kisebbségi pontokat megszüntetni.
Párhuzamosan ösztöndíjprogramok, a sereg fizeti a diákhiteled, vagy ad X pénzt ösztöndíjként ha egy bizonyos átlag felett teljesítesz, cserébe ha végeztél egy bizonyos időt lehúzol a seregben. Nyilván nem bármilyen képzésben, csak ami hasznos a sereg szempontjából. Kapásból az orvosi mellett egy csomó műszaki, vagy akár természettudományos szak képbe jöhet.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Én más ösztönző dolgokat is kötnék a katonai, alkalmatlanság esetén egyéb civil szolgálathoz, mint például a szavazati jog.
Ez nem teljesen jogos. Én akartam katona lenni, tisztire jelentkeztem, de az egészségügyi vizsgálaton kiestem, gyerekkorom óta meglévő hallásproblémám miatt. Azóta is rendesen dolgozok, fizetem az adókat, járulékokat, és ne legyen szavazati jogom, mert nem voltam katonai szolgálatra alkalmas? Ez még a cenzusos szavazati jognál is vadabb következményekkel járna. Az általános választójogért harcoltak elég sokáig, nem kellene elvenni...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Ez nem teljesen jogos. Én akartam katona lenni, tisztire jelentkeztem, de az egészségügyi vizsgálaton kiestem, gyerekkorom óta meglévő hallásproblémám miatt. Azóta is rendesen dolgozok, fizetem az adókat, járulékokat, és ne legyen szavazati jogom, mert nem voltam katonai szolgálatra alkalmas? Ez még a cenzusos szavazati jognál is vadabb következményekkel járna. Az általános választójogért harcoltak elég sokáig, nem kellene elvenni...

Nem szeretnék mélyen belemenni, de az is nonszensz, hogy boldog-boldogtalan kap szavazati jogot.
Engem, meg más értelmes, becsületes embereket aláznak meg azzal, hogy minden utolsó tróger analfabéta szavazhat. Simán hozzákötném az elemi / 8 általános elvégzéséhez.