A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 467

Guest
A leopátdot hogy érted/érti? Ez nagyobb darabszámot jelent?
Meghallgattam most hirtelen a vonatkozó részt, de nem lett világosabb. Beszél alkatrészekről, kiképzésről, szolgáltatásokról a jövőben, kiegészítő fegyverzetekről, hogy komplett rendszert vettek.
Jelenthet ez akármit. Nem tisztázta, jelentheti a mellé vett tüzérséget, jelentheti csak a 44 leót, jelentheti, hogy több is lesz, bármit. Elég profi a ködösítésben.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
H

Hummen23

Guest
Meghallgattam most hirtelen a vonatkozó részt, de nem lett világosabb. Beszél alkatrészekről, kiképzésről, szolgáltatásokról a jövőben, kiegészítő fegyverzetekről, hogy komplett rendszert vettek.
Jelenthet ez akármit. Nem tisztázta, jelentheti a mellé vett tüzérséget, jelentheti csak a 44 leót, jelentheti, hogy több is lesz, bármit. Elég profi a ködösítésben.

Nem volt még időm meghallgatni.
Köszi!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
CV90 újabb modernizáció?

Valószínűleg a CV90-re. Most megy náluk egyfajta "midlife" nagyjavítás/kisebb upgrade. Nemrég adták át a 100-ik elkészült példányt.
Nekem is a CV jutott eszembe először bár mint “könnyű páncélosként” hivatkozni rá , hát legyen
Nálunk is normálisabb lenne az 50.000 fős sereg, de nekünk nincs rá zsénk. Most.
Netto 160-180 jó magyar forintért alapból se várjunk sok sok embert szerintem , ennyiért csak az szerel fel akk nagyon elhivatott vagy nincs más választása , már ezzel sok embert lehetne “megfogni”. Nyilván vannak egyéb problémák is de ennek alapnak kéne lennie.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B
W

Wilson

Guest
Maróth nem mond el mindent, mert nem mondhat.
Viszont az újságíró szórakoztatóan felkészületlen. A Gripen megy a rakétákért.

Igen a pilótáknál lesz pár gumipók azokkal fogják felgumipókozni a Gripenre a rakétákat:).Most komolyan nincs ott egyetlen egy újságíró sem aki csak egy kicsit is érdeklődik a haditechnikai iránt vagy legalább egy kicsit utána néz a dolgoknak az intejú előtt.Bár néha úgy érzem a hozzáértő felkészült újságíró vöröskönyves kihalófélben lévő fajta.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 079
113
Igen a pilótáknál lesz pár gumipók azokkal fogják felgumipókozni a Gripenre a rakétákat:).Most komolyan nincs ott egyetlen egy újságíró sem aki csak egy kicsit is érdeklődik a haditechnikai iránt vagy legalább egy kicsit utána néz a dolgoknak az intejú előtt.Bár néha úgy érzem a hozzáértő felkészült újságíró vöröskönyves kihalófélben lévő fajta.
És amúgy egy külpolitikai újságíróról van szó, bakker...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 439
113
Tegnap éjszaka végighallgattam. A nemzetközi közösséggel arra célzott, hogy a DND eredetileg svéd, most Németországban van, izraeli tulajdonban.
A Leopard üzlettel kapcsolatban (nem emlékszem pontosan mit foglalt bele, sorry) úgy fogalmazott, meg fogja közelíteni a Lynx üzletet anyagi ráfordításban.
Raytheon ügyben egyértelművé vált, hogy a rakéta rész van aláírva, a másik fele még lóg.

Na EZ VERYBIGLIKE!
Akkor kicsit pár dolgot kiemelve:
Az AMRAAM üzlet aláírva. Brutál! C8-akat (akinek úgy jobb, D) vettünk (tehát nem C7/C8), valamint - gondolom - C8 ER-eket. Azért írtam, hogy gondolom, mert Maróth ebben az esetben csak az ER-t hangsúlyozta, de gondolom a fejrészt miért vennénk szarabbat az ER-hez?
Ezek szerint nem vagy sima, vagy ER, hanem ÉS! Az ER viszont ugye csak földről indítható, így elvált, hogy egy NASAMS-ra hajazó rendszer lett a befutó.
Hogy mégis milyen néven fog futni, az szerintem elég rövidesen ki fog derülni. Ezek után már nem nagyon lehet majd visszatuszkolni a fogkrémet a tubusba.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Vótmá?
https://index.hu/belfold/2020/10/15/davidcornsteintavozointerju/
"Remek fickónak nevezte Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztost a távozó amerikai nagykövet, egyben sürgette az F-35-ös vadászgépek mielőbbi beszerzését Magyarországon. David Cornstein a Népszavának adott búcsúinterjút, amiben kitértek az évek óta lebegtetett vadászgépbeszerzések ügyére."

" Zajlanak-e tárgyalások arról, hogy az Egyesült Államok vadászgépeket adjon el Magyarországnak? Maróth Gáspár személyében egy remek fickót neveztek ki a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztosnak, aki vizsgálja, mire van szükség ahhoz, hogy a magyar haderő megérkezzen a XXI. századba. Tízéves tervet dolgozott ki, mert egyszerre senki sem képes megvenni mindent, amire szükség van. Azt remélem, hogy miként a közepes hatótávolságú légvédelmi rakéták esetében tette, a legmegfelelőbb felszerelést keresve a jövőben is mérlegeli az amerikai lehetőségeket."
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla
W

Wilson

Guest
Na EZ VERYBIGLIKE!
Akkor kicsit pár dolgot kiemelve:
Az AMRAAM üzlet aláírva. Brutál! C8-akat (akinek úgy jobb, D) vettünk (tehát nem C7/C8), valamint - gondolom - C8 ER-eket. Azért írtam, hogy gondolom, mert Maróth ebben az esetben csak az ER-t hangsúlyozta, de gondolom a fejrészt miért vennénk szarabbat az ER-hez?
Ezek szerint nem vagy sima, vagy ER, hanem ÉS! Az ER viszont ugye csak földről indítható, így elvált, hogy egy NASAMS-ra hajazó rendszer lett a befutó.
Hogy mégis milyen néven fog futni, az szerintem elég rövidesen ki fog derülni. Ezek után már nem nagyon lehet majd visszatuszkolni a fogkrémet a tubusba.

Így legyen de szerintem várjuk meg a hivatalos bejelentést:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 439
113
További 2-3 bejelentés.
  1. Török kebabos kocsik
  2. Szingapúr-Rába?
  3. Légvédelemhez kapcsolódó amerikai vagy német gyártás??
1. a fentebbiekből kiindulva a fogkrém már kint a tubusból. Idén nagyobb volumene már nem hiszem, hogy lesz a beszerzéseknek, mint a komplex légvédelmi rendszer bejelentése. Ezzel kapcsolatban várok hazai hadiipari fejlesztést is.
2. ATGM beszerzés már nem nagyon tolható. Jobban mondva, inkább a bejelentése.
3. Ha esetleg 50-100-as nagyságrendű is lehet a Bronco vonal (engedtessék meg nekem, hogy megszólított vezérszurkolóként :p konkretizáljam), az mégis inkább csak korlátozott lesz/lehet. Messze nem milliárd eurós üzletre kell a Bronco esetén gondolni. Azonban a Rába integrációs feladatai hazai részesedést is adhatnak. Bármi is lesz, nagyon nem lehet ezt húzni, mert a Rábának még egy "rángatás" nem biztos, hogy jól esne.
4. Idénre, de legkésőbb jövő év elejére várom a géppuska és mesterlövész fegyver beszállító megnevezését, és a hozzájuk kapcsolódó fejlesztést (szerintem FN Herstal paletta, UA TPG3/FN Balista ). Kérdés, hogy lesz-e új üzem, vagy ez is Kiskunfélegyházára kerülhet, ha összejön a gyár.
5. Tüzérségi radarok. (Amit lehet, hogy összevonnak réskitöltőkkel.)
6. Hja és ne feledjük a még idénre beígért szállítógépeket.

Szerencsére ezek nem prompt kifizetendő tételek, több elem is évekre elhúzva kerül csak beszerzésre, és kifizetésre.

Más:
- a Maróth nyilatkozatból nekem az jött le, hogy a DND jelenlegi kínálatából nem biztos, hogy veszünk bármit is. Azonban szerintem az itthon fejlesztett verziók az asztali etikett szerint is kötelezően beszerzendő tételek. Még ha korlátozott mennyiségben is. :cool:
- nem hiszem, hogy Maróth a török járművekre gondolt a bejelentések során. Szerintem az már számára egy bejelentett done deal. Tippem szerint ezzel ő már kevésbé foglalkozik. Ettől még ezek bemutatását is idénre ígérték.