A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113
Se nem nato se nem modern de nagyobb mennyisegu dana is piacra kerult felujitva kerve sem nevezhetoek draganak es meg hatastalanitva sincsenek /az plusszkoltseg :D/ a raktaron levo 152 esek elpukkantgatasara nem lenne rossz ar/ertek aranyba.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113
Azokra gondolsz amiket most vettek meg az ukránok?
Van meg tobb tucat cseh lengyel oldalakat neztem at foleg /az angol utan./ mukodokepes allapott irnak 50.000 € az eggyik en +10.000€ nagyfelujitas +1.000€ a hatastalanitas tuzeles imitalasra alkalmas hatastalanitas 3.000€ de a utolso ket osszeg csak erdekes de lenyegtelen szamunkra. Ott 10 db van raktaron jelenleg

Egy masik oldalon 60.000€ kernek ertuk/db uzemkepes felujitast ott nemirnak /8 db van raktaron./

Mig egy harmadik oldalon /lengyel/ 7 db ot arulna felujitva 70.000€ ert.

Visszanezem majd a keresesi elozmenyeket mert mar jol elkanyarodtam /mert volt kissebb oldal ahol szinten hirdetnek danakat csak nincs jelolve az oldalon hogy hamy db van raktaron azok is 50-70.000 ozotti arat kertek ertuk /nemeik ranezesre prima allapotban./

Elavult technika meg minden de egy osztaly meg par db kikepzesre gyakorlasra elferne valami teto alatt 152 ot lodozni. /tobbet er mint a d20./ es tenyleg olcsok az alvaza meg nem atomfizika vagy nehezen szervizelheto alkatresz szempontjabol se.

Gyors vagyok am :D

Az ukranok szerintem ebbol a keszletbol vasaroltak./ez mar akkor feltunt amikor nezegettem./
1. Cseh 2.x mar csak egy et arulnak nincs tobb raktaron viszont a melleket kepeken latszik hogy tobb is volt ott. /eleg barari ar a legolcsobb meritesbol./
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113
Itt ez a svajci oldal igazabol most semmi erdekes nincs rajta /max unimogokhoz es a g mercikhez alkatresz ami a honvedseget erninthetne./ de beteszem hatha valaki neha ranez es talal valami erdekeset /en bevallom ritkan nezek ra de par havonta szoktak meglepoen jo cuccok lenni meglepoen olcson./
 
K

kamm

Guest
Mar megint ez a gettobanda-szinvonal...
:rolleyes:

Hat ha mar nullarol epitjuk ujra a hadsereget, akkor en nagyon nem szeretném, hogy használt, raadasul elavult, non-standard szarokat vasarolgassanak ebayrol meg mindenféle csoves second-hand ocskavasteleprol - az ilyesmit hagyjuk meg az ukranoknak ill a sub-Saharan, failed state orszagoknak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113
A japan fegyver export ha jol tudom tavaj fel lett oldva.
Nekik van man alvazon 155 agyu. Type 19 (250-270 millio/db.) egyebbel maguknak. Amilyen viszomyba vagyunk a japanokkal szerintem nekunk sem lenne tobbe. Plane hogy galansak lennenek jo azsiai szokas szerint mint elso kulfoldi vasarlok.

Szerintem megerne elgondolkozni rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
A japan fegyver export ha jol tudom tavaj fel lett oldva.
Nekik van man alvazon 155 agyu. Type 19 (250-270 millio/db.) egyebbel maguknak. Amilyen viszomyba vagyunk a japanokkal szerintem nekunk sem lenne tobbe. Plane hogy galansak lennenek jo azsiai szokas szerint mint elso kulfoldi vasarlok.

Szerintem megerne elgondolkozni rajta.
Szerintem meg nem, kulonosen nem a vilag vegerol, Maradjunk egy rendszernel es inkabb tegyunk AGM - vagy ha van RM-nak sajatja, akkor azt - egy MAN/Rabara es igy 50-60 ilyen SPH a PzHkkal egyutt meg is oldja az igenyeinket, raadasul otthon osszerakva.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 138
113
Ha nincs új gyártás, problémák vannak az alkatrész logisztikájával, árban többe kerül az átépített, mint a koreai új, akkor is?

Az az átépített, ami többe kerül, mint a koreai új, az milyen eszköz akar lenni?


Mindkettő lesz, a 100-as szám a Gidránra vonatkozik.

A 6x6/8x8-as jármű még egy hosszabb távú történet.

Egy része exportra megy, azt még nem tudni, milyen lesz a pontos megoszlás.

Ez a 6x6/8x8 egészen biztos, hogy valami APC/IFV lesz? Nem lehet, hogy valami jóval kisebb méretű távirányítású (és valamilyen szinten autonóm) eszköz?


Bili az olcsó fajták 120-300-ig mennek. A drágábbak vége kb 800 -1 milla közt van.

Ránéztem a tudomásom szerint jelenleg gyártott legfejlettebb, legnagyobb védettséget adó sisakra, darabra 1500 dodó, vagyis kb. 450000 forint.
Nagy tételben, közvetlenül a gyártótól elvileg ennél olcsóbb.

Az egy millás sisakhoz jár egy ingyen NVG, vagy esetleg egy grátisz nyaralás a Maldív szigeteken? Vagy a különbözet lenne az "alkotmányos költség"? :(:hadonaszos:
 
  • Vicces
Reactions: vasszekely

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 514
113
Az az átépített, ami többe kerül, mint a koreai új, az milyen eszköz akar lenni?




Ez a 6x6/8x8 egészen biztos, hogy valami APC/IFV lesz? Nem lehet, hogy valami jóval kisebb méretű távirányítású (és valamilyen szinten autonóm) eszköz?




Ránéztem a tudomásom szerint jelenleg gyártott legfejlettebb, legnagyobb védettséget adó sisakra, darabra 1500 dodó, vagyis kb. 450000 forint.
Nagy tételben, közvetlenül a gyártótól elvileg ennél olcsóbb.

Az egy millás sisakhoz jár egy ingyen NVG, vagy esetleg egy grátisz nyaralás a Maldív szigeteken? Vagy a különbözet lenne az "alkotmányos költség"? :(:hadonaszos:
Nem az egy crye airframe ahol a különleges gyerekek a márka miatt vagizni.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 165
113
Se nem nato se nem modern de nagyobb mennyisegu dana is piacra kerult felujitva kerve sem nevezhetoek draganak es meg hatastalanitva sincsenek /az plusszkoltseg :D/ a raktaron levo 152 esek elpukkantgatasara nem lenne rossz ar/ertek aranyba.
Az új DITA 155 mm-es.
De nekünk RM vagy KMW megoldás kellene, RCH155 vagy AGM, láncos vagy kerekes RM alvázon, amit persze itthon gyártanánk :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
A japan fegyver export ha jol tudom tavaj fel lett oldva.
Nekik van man alvazon 155 agyu. Type 19 (250-270 millio/db.) egyebbel maguknak. Amilyen viszomyba vagyunk a japanokkal szerintem nekunk sem lenne tobbe. Plane hogy galansak lennenek jo azsiai szokas szerint mint elso kulfoldi vasarlok.

Szerintem megerne elgondolkozni rajta.
Erre én is gondoltam, de ez egy nagyon új dolog, és szinte semmi infó nincs róla. Nekem egy egyszerű megoldásnak tűnik, főleg kézi töltéssel.
Az árát honnan vetted?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Bocsánat, hogy így elragadtattam magam, és nem is biztos, hogy mindenki elment a linkre, de a lényeg hogy még nem használt MAN -okat próbálnak az oldalon 50-esével elsütni.
Ha jól láttam, több verzióban is.
Én elsősorban az új dolgokat támogatom, de az biztos, hogy az angolok hogy szarban vannak, most rohadt jó üzleteket lehetne kötni velük!
És most nem csak erre a konkrét MAN -ra gondoltam. Az oldalon van fent olyan 8x8-as MAN műszaki mentő, amit mi is venni szándékozunk a nehézdandárhoz. Ha jól emlékszem, kevesebb, mint 5000 km-rel.... :eek:
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Bocsánat, hogy így elragadtattam magam, és nem is biztos, hogy mindenki elment a linkre, de a lényeg hogy még nem használt MAN -okat próbálnak az oldalon 50-esével elsütni.
Ha jól láttam, több verzióban is.
Én elsősorban az új dolgokat támogatom, de az biztos, hogy az angolok hogy szarban vannak, most rohadt jó üzleteket lehetne kötni velük!
És most nem csak erre a konkrét MAN -ra gondoltam. Az oldalon van fent olyan 8x8-as MAN műszaki mentő, amit mi is venni szándékozunk a nehézdandárhoz. Ha jól emlékszem, kevesebb, mint 5000 km-rel.... :eek:
Ezekre le fognak csapni a piacon mint darázs a mézes cukora. Egyébként nem kellene bajlódni azzal hogy milyen kormányos. Fülke cserével is simán meg lehetne oldani. Persze kisebb fülke felújítás után. Pl a régebbi rábákról. Visszatérve ha tényleg bálás árban fogják adni az aki rá fog csapni jól fog velük járni.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
A Boxer nem az övék, sosem mondtuk hogy egy az egyben azt kezdik hibridkent gyartani majd, de ha valoban IFV, SHORAD, mortar es hasonlo verziok lesznek, akkor szinte biztosan az lesz a kiindulasi pont a designhoz, nem a Fuchs. Utobbi remek kis APC, de nem latom értelmét a cserenek egyelőre, vmi 1500-at eladtak már belőle, verhetetlenul jo aron tudjak adni, ha kell.


Szerintem az egyelore meg alakul, mint pupos gyerek a pres alatt, minimum tavaszig...
A Rheinmetallos bemutatónál/prezinél egy Boxernak kinéző tárggyal illusztrálták a hibrid hajtást, már amennyire ki lehetett venni abból a képből. Ezért volt jobb tisztázni, hogy nem Boxer. :)

A magánvéleményem az, hogy majdnem biztos, hogy 8x8-as lesz, de nem tudom azt mondani a jelenlegi információim alapján, hogy 100%-osan el van döntve a dolog.


Tudtommal a célkitűzés az, hogy teljesen új IP legyen, de biztos vagyok benne, hogy átemelnek majd bizonyos megoldásokat a Boxerből. Ezzel a dologgal kapcsolatosan annyit fontos látni, hogy a K+F folyamat még nagyon az elején van, sok minden történhet még a következő években.

A Rábáról most még nem mondhatok semmit.
Köszönjük szépen, hogy megosztod velünk ezeket az infókat!

Ha időtálló, versenyképes konstrukciót akarnak, akkor mindenképpen 8x8-t kell tervezniük a nagyobb teherbírás miatt, mert szükségük lesz minden plusz "future growth potential"-ra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113
Ezekre le fognak csapni a piacon mint darázs a mézes cukora. Egyébként nem kellene bajlódni azzal hogy milyen kormányos. Fülke cserével is simán meg lehetne oldani. Persze kisebb fülke felújítás után. Pl a régebbi rábákról. Visszatérve ha tényleg bálás árban fogják adni az aki rá fog csapni jól fog velük járni
Lefognak csapni az biztos de mi is lecsaphatnank mert meg hirdetik a vasakat /50 esevel aruljak igy lassabban megy ek./ haho KNBSZ s :D add le a drotot ha mar figyelsz legy hasznos :p /nem tudom ki vagy de ha olvasod ... / csak vicccelek persze.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 341
113