A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 354
120 426
113
Dolgoztam civil terület, intenzív és hatékony --hasonló eredménycentrikus-- oktatásban.
Nagyon-nagyon tudom miről beszélek!
Kurvára kétlem.... Majd ha terveztél meg, csináltál végig, vagy hajtattál végre intenzív katonai kiképzést barátom akkor fogod tudni, hogy miről beszélsz...
Addig is marad ez is a szokásos fantáziaszüleményed.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 354
120 426
113
Kétféleképpen lehet megközelíteni ezt a kérdést: csinálunk valamit, vagy csinálunk Valamit.
Szinte ugyanaz, de:
Az egyikben jó üzleteket kötünk, szakmailag megtámadhatatlan eszközöket szerzünk be, a jövő technikáit fogjuk legyártani. Annyira de annyira kiválót akarunk, ámde olyan mélyről kell indulni és valójában pénz sincs rá (csak a kötelező 2% -amit már sok-sok éve nem tartunk be), ráadásul nem is látszik, illetve nagyon homályos, mikor lehetnek ezekből valódi képességek.
Hangzatosan bejelentünk, azokat a hangokat akik más szólamot énekelnek lehalkítjuk. Ők csak hisztiznek. (??!) Mert miért is jó ha valakik belezavarnak a sikertörténetbe, mondjuk olyan apróságokkal, hogy nem először azt kellett volna átgondolni, hogy mire lenne ennek az országnak szüksége, a politikai, földrajzi, gazdasági, etc. helyzetét tekintve, hogy meg tudja védeni magát. Mik azok az eszköztípusok, amiket a személyzetfejlesztést reálisan beszámítva működtetni is bírunk. Mi az az eszközrendszer, amit a jelenlegi gazdasági helyzetben belátható időn belül (nem lett volna rossz az a 2026, ha komolyan lett volna gondolva) be lehet szerezni, vagy elő lehet állítani, vagy éppen fejleszteni lehet, amit, ha összeillesztünk a részegységekből van egy összhaderőnemi végeredmény, ami lehet, hogy a fényképeken vagy az újságok szalagcímében nem mutat olyan jól, de jól beazonosíthatóan visszaállítja (vagy megteremti) a magyar haderő ütő illetve elrettentő erejét.
Igazából a fő bajod a nem tiszta kommunikáció, amit én is hiányolok. Az elemzések megtörténtek az, hogy nem arra a következtetésre jutottak amit te szeretnél százszortöbb rendelkezésre álló információból csak ismételni tudom magam, vagy el tudod fogadni vagy nem...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 361
9 983
113
Kurvára kétlem.... Majd ha terveztél meg, csináltál végig, vagy hajtattál végre intenzív katonai kiképzést barátom akkor fogod tudni, hogy miről beszélsz...
Addig is marad ez is a szokásos fantáziaszüleményed.
Az USA-ban a 18X program kb. 80 hét, ezalatt nulláról zöldsapkást képeznek.
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
Édes faszomat már @Tcat tegnap takarította ki ezt az istenverte topicot eridgyetek már a magyar biztpolba vagy ahova a búbánatba akartok.
Megérett ez a topik is a zárásra,...én még akkor sem nyitnám ki, ha pont ma volna az új hordozónknak a vizrebocsátása a Balatonra...

Bakker, tegnap bentfelejtettem itt 3 off-topic hozzászólást, hát nem lecsaptak rá egyesek 27 további off kommentet mellérakva? Mé' nem lehetett a biztpolban folytatni? Jófej voltam, ott landoltak ahol a tegnapiak és nem a kukában.

/on
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 047
113
Kurvára kétlem.... Majd ha terveztél meg, csináltál végig, vagy hajtattál végre intenzív katonai kiképzést barátom akkor fogod tudni, hogy miről beszélsz...
Addig is marad ez is a szokásos fantáziaszüleményed.
Erről az üzenetváltásról --minden rosszindulat nélkül-- marad a véleményem, mint korábban is többször:

A Te helyedben valószínűleg Én is ezt mondanám!

Az Én helyemben meg valószínűleg Te is Ezt(+Ezt) mondanád!

A képzési részhez pedig (Ejnye, ejnye): Izrael, sorállomány képzési része!!!
...az mennyi is?




.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 708
6 499
113
Erről az üzenetváltásról --minden rosszindulat nélkül-- marad a véleményem, mint korábban is többször:

A Te helyedben valószínűleg Én is ezt mondanám!

Az Én helyemben meg valószínűleg Te is Ezt(+Ezt) mondanád!

A képzési részhez pedig (Ejnye, ejnye): Izrael, sorállomány képzési része!!!
...az mennyi is?




.
ismét, minden rosszindulat nélkül írom oké?, nem, más világban mozogsz ismét, nem ilyen egyszerű, Izraellel meg ne gyere példának, más világ
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 354
120 426
113
Na akkor amerikai lövész alapkiépzéstől sf katonáig.
16 hét + 8 hét IAT + 6 hét SFPC + 54 hét SFQC és még akkor erre jön a szakosodás ami egy medicnél még 3 év.

Erről az üzenetváltásról --minden rosszindulat nélkül-- marad a véleményem, mint korábban is többször:

A Te helyedben valószínűleg Én is ezt mondanám!

Az Én helyemben meg valószínűleg Te is Ezt(+Ezt) mondanád!

A képzési részhez pedig (Ejnye, ejnye): Izrael, sorállomány képzési része!!!
...az mennyi is?




.
Minden rosszindulat nélkül akkor is azt mondtam, meg most is, hogy szoktam kritizálni (jó sokat) de nem azért nem értek veled egyet mert nem mondhatok mást hanem mert minden rosszindulat nélkül full hibbantnak tartalak.

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 492
46 455
113
22-re intenzív kiképzéssel -kis túlzással-- bármire ki lehet képezni értelmes, motivált embereket.
...de nem ennyi pénzért!!!

...ha a politikai döntéshozó/végrehajtó nincs motiválva/nincs számonkérve, akkor a jelenlegi kifogásokat kapod.

Folyamatos bizonyítása a fentieknek: Izrael!
Nekünk a múltbéli(utóbbi 100+ év), és jelenlegi hozzáállással is az Ő helyükben azóta már a Trianon 2.0 lett volna valóság!


Nemzeti érdeket képviselő politikusoknak nem nekünk --"befelé"-- kéne hazudnia("Kárpát-medence meghatározó hadereje..."(???), és társai...), hanem a külső/külföldi "számonkérőknek", mosolyogni, bólogatni(a hülyeségeikre), és csinálni tovább az "árnyékban" a fontos dolgokat, az alig valami(baromságaika)t pedig "dicsőségesen", reflektorfényben mutogatni nekik!!!

Honvédelmi képesség megteremtésnél ne a politikai szempontok legyenek az elsődlegesek!!! ...mint MOST!
Nem Német/NATO dandárt kell létrehozni magyar 10+ milliárd Euro-ból, úgy, hogy a többi valós önálló honvédelmi képességre nem marad pénz!!!

A NATO alárendeltségű képesség megteremtése a politikai cél, saját önvédelmi képesség névleges marad!!!



.
Nem érted meg, hogy a társadalmat nem érdekli a katonai pálya?
Ha 500-as kezdőt adsz, akkor sem!
Az Aldiban 6 óras melóért osztogatnak 300-350-et. Ahol a legkomolyabb veszély az, ha beszorul a fejed a fagyasztóba.
Nem is értem, hogy hogyan gondolod!
Ezzel minden nyugati országba küzdenek. Ne akardd már feltalálni a spanyolviaszt. A lengyeleknél 1,3-1,5-ös szorzónal tartanak (a hazai fizukhoz képest), és elvileg hasonló életszínvonal mellet sincs elég emberük.
Teljesen idióta vagy, hogy idehozod Izraelt?
Itthon mikor rakétázták meg, vagy aknavetőzték meg a városainkat? Csak mert náluk ez havi rendszerességű "szórakoztató elfoglaltság".

Másrészt fingod nincs, hogy milyen szervezeti felépítést hoznak létre.
Szajkózod a hülyeséget, hogy NATO dandár...
Világosan elmondták, hogy a felajánlott dandár egy ad hoc megoldás lesz. Ha és amennyibe szükség lesz rájuk, akkor mennek.
Itt nagyon sokan azt gondolják, hogy a "NATO dandár" tagjai azonnali hatállyal Izlandra viszik, és onnantól csak postafordultával lehet róluk hírt kapni. o_O

Különösen az a vicces, ahogy arról ábrándozol, hogy majd a D20-ból átalakított lefingott rohamlövegeid lesznek a vörös posztó, minden kondiban aszalódó, susogós melegítős, fehérjeturmixos palinak, hogy önmegvalósítson a Honvédség berkeiben. EEERR...No. :cool:
Vagy látod magad előtt, hogy a kigyúrt "üzletemberek" szeretnének a pocsolyában hasalni?

De tudjuk ott vannak (nem tudom hol, de nem is akarom!) azok a világverő T-55-ösök, amikből a Currus majd Achzaritot gyárt (a haverok úgy mondták), és ezzel meg lesz mentve a Haza....
Aztán kérdezd meg az örmény hadsereget (esetleg az ukránt), hogy mekkora király dolog egy digitális haderő ellen harcolni!

Ha nem vetted volna észre a haderő teljes spektruma kapja a fejlesztéseket. Nem csak a nehézdandár. A nehéz dandár az első. Mert arra nem csak a NATOnak van szüksége, de nekünk is. És még nagyon messze vagyunk attól, hogy mindent bejelentsenek.
A CZ fegyverek, NASAMS, Gripen fegyverzet, KRD kistafirungozása, szállító repülők, és helikopterek. Ezek mind-mind a nehéz dandáron kívüli fejlesztések. Folynak a tárgyalasok a drónokról.
Ezen felül, teljesen nyilvánvalóan a Spike-ot minden érintett haderőnem megkapja.
Saját aknavetőgyárunk és nagykaliberű lőszergyárunk lesz. Nyilván kizárólag a 24 db PZH miatt! o_O
De ha összefossák magukat az illetékesek, akkor sem lehet sem több pénzt a költségvetésből kisajtolni, se nem lehet gyorsabban az eszközökhöz jutni. És akkor még mindig nem tudjuk, hogy ki ül az új eszközökbe.

Tessék megnézni, hogy a 20db H145-ösünk is 3 év alatt lesz leszállítva. Pedig a németek nagyon pörgetik a donuwörth-i gyárat. És még messze vagyunk a teljes képesség meglététől.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 047
113
ismét, minden rosszindulat nélkül írom oké?, nem, más világban mozogsz ismét, nem ilyen egyszerű, Izraellel meg ne gyere példának, más világ

Tudom, tudom, álomvilágban élek, mert ezen a területen is eredményeket szeretnék, teljesítményt, számonkérést, felelősséget!
...cserébe adva a közreműködőknek sikereket, társadalmi, anyagi elismerést, tervezhető életúttat!


"Így jártam!"
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 492
46 455
113
Kétféleképpen lehet megközelíteni ezt a kérdést: csinálunk valamit, vagy csinálunk Valamit.
Szinte ugyanaz, de:
Az egyikben jó üzleteket kötünk, szakmailag megtámadhatatlan eszközöket szerzünk be, a jövő technikáit fogjuk legyártani. Annyira de annyira kiválót akarunk, ámde olyan mélyről kell indulni és valójában pénz sincs rá (csak a kötelező 2% -amit már sok-sok éve nem tartunk be), ráadásul nem is látszik, illetve nagyon homályos, mikor lehetnek ezekből valódi képességek.
Hangzatosan bejelentünk, azokat a hangokat akik más szólamot énekelnek lehalkítjuk. Ők csak hisztiznek. (??!) Mert miért is jó ha valakik belezavarnak a sikertörténetbe, mondjuk olyan apróságokkal, hogy nem először azt kellett volna átgondolni, hogy mire lenne ennek az országnak szüksége, a politikai, földrajzi, gazdasági, etc. helyzetét tekintve, hogy meg tudja védeni magát. Mik azok az eszköztípusok, amiket a személyzetfejlesztést reálisan beszámítva működtetni is bírunk. Mi az az eszközrendszer, amit a jelenlegi gazdasági helyzetben belátható időn belül (nem lett volna rossz az a 2026, ha komolyan lett volna gondolva) be lehet szerezni, vagy elő lehet állítani, vagy éppen fejleszteni lehet, amit, ha összeillesztünk a részegységekből van egy összhaderőnemi végeredmény, ami lehet, hogy a fényképeken vagy az újságok szalagcímében nem mutat olyan jól, de jól beazonosíthatóan visszaállítja (vagy megteremti) a magyar haderő ütő illetve elrettentő erejét.
Mit nem értesz az alatt, hogy nekünk igen minimális élőerőből kell a legnagyobb harcértéket kihozni?
Segítek:
  • a megfejtés nem a T-72, hanem az A7+
  • a megfejtés nem az RPG-7, hanem a CG4
  • nem a D-20, hanem a PZH
  • nem az Achzarit, hanem a Lynx.

Soroljam még?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 708
6 499
113
Tudom, tudom, álomvilágban élek, mert ezen a területen is eredményeket szeretnék, teljesítményt, számonkérést, felelősséget!
...cserébe adva a közreműködőknek sikereket, társadalmi, anyagi elismerést, tervezhető életúttat!


"Így jártam!"
nem, ne vedd már magadra, mondtam hogy minden rossz indulat nélkül mondtam, csak naaagyon messze vagyunk, vagy legalábbis messziről jövünk, Izrael meg... más világ mondom, más környezet,más anyagi lehetőség, más ellenfelek és azok más környezete
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 173
31 191
113
Úgy mint a helikopterek ugye a Légierőhöz tartoznak, a páncéltörő alegységek és a harcjárművek meg szárazföldi csapatokhoz. De ha kicsit nem vigyázunk még a tüzérség alá is vonhatnak páncéltörő tüzérségi alegységeket, mondjuk 4x4-es NLOS hordozókkal. :)
Ez mondjuk egy jó kérdés,hogy a szárazfőldiek harcát támogatni hivatott heliket nem e kéne inkább a szárazföldi haderőnembe szervezni?Valamiféle vegyes megoldásra gondolva a kis létszám miatt,hisz párhuzamos üzemeltetési rendszert 5db felfegyverzett helinek hót felesleges pazarlás kiépiteni.Vagyis üzemeltetésüket a légiek végeznék.Viszont harchelyztben szerintem a dd támogató felfegyverzett helik jobb helyen lennének a dd pk alárendeltségében.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 354
120 426
113
Ez mondjuk egy jó kérdés,hogy a szárazfőldiek harcát támogatni hivatott heliket nem e kéne inkább a szárazföldi haderőnembe szervezni?Valamiféle vegyes megoldásra gondolva a kis létszám miatt,hisz párhuzamos üzemeltetési rendszert 5db felfegyverzett helinek hót felesleges pazarlás kiépiteni.Vagyis üzemeltetésüket a légiek végeznék.Viszont harchelyztben szerintem a dd támogató felfegyverzett helik jobb helyen lennének a dd pk alárendeltségében.
Akkor alkalmazáskor alárendelik?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 173
31 191
113
Akkor alkalmazáskor alárendelik?
Már békeidőben is,eleve a dd hadrend részévé tenni őket-csak üzemeltetést végezné a Légierő.Igy pontosabb,amin rágódok.
Igazából én a kutató-mentő,meg pár VIP feladatú gépeket hagynám a Légierő alárendeltségében.A többit a szárazföldiek alá rendelném.
Persze lehet,hogy csak túlzottan óvatos konzervatizmusom szolott,és az egészet jol megfogja oldani egy összhaderőnemi hálózatos BMS rendszer.De azért én csak alárendelném őket....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 212
67 113
113
Nem érted meg, hogy a társadalmat nem érdekli a katonai pálya?
Ha 500-as kezdőt adsz, akkor sem!
Az Aldiban 6 óras melóért osztogatnak 300-350-et. Ahol a legkomolyabb veszély az, ha beszorul a fejed a fagyasztóba.
Nem is értem, hogy hogyan gondolod!
Ezzel minden nyugati országba küzdenek. Ne akardd már feltalálni a spanyolviaszt. A lengyeleknél 1,3-1,5-ös szorzónal tartanak (a hazai fizukhoz képest), és elvileg hasonló életszínvonal mellet sincs elég emberük.
Teljesen idióta vagy, hogy idehozod Izraelt?
Itthon mikor rakétázták meg, vagy aknavetőzték meg a városainkat? Csak mert náluk ez havi rendszerességű "szórakoztató elfoglaltság".

Másrészt fingod nincs, hogy milyen szervezeti felépítést hoznak létre.
Szajkózod a hülyeséget, hogy NATO dandár...
Világosan elmondták, hogy a felajánlott dandár egy ad hoc megoldás lesz. Ha és amennyibe szükség lesz rájuk, akkor mennek.
Itt nagyon sokan azt gondolják, hogy a "NATO dandár" tagjai azonnali hatállyal Izlandra viszik, és onnantól csak postafordultával lehet róluk hírt kapni. o_O

Különösen az a vicces, ahogy arról ábrándozol, hogy majd a D20-ból átalakított lefingott rohamlövegeid lesznek a vörös posztó, minden kondiban aszalódó, susogós melegítős, fehérjeturmixos palinak, hogy önmegvalósítson a Honvédség berkeiben. EEERR...No. :cool:
Vagy látod magad előtt, hogy a kigyúrt "üzletemberek" szeretnének a pocsolyában hasalni?

De tudjuk ott vannak (nem tudom hol, de nem is akarom!) azok a világverő T-55-ösök, amikből a Currus majd Achzaritot gyárt (a haverok úgy mondták), és ezzel meg lesz mentve a Haza....
Aztán kérdezd meg az örmény hadsereget (esetleg az ukránt), hogy mekkora király dolog egy digitális haderő ellen harcolni!

Ha nem vetted volna észre a haderő teljes spektruma kapja a fejlesztéseket. Nem csak a nehézdandár. A nehéz dandár az első. Mert arra nem csak a NATOnak van szüksége, de nekünk is. És még nagyon messze vagyunk attól, hogy mindent bejelentsenek.
A CZ fegyverek, NASAMS, Gripen fegyverzet, KRD kistafirungozása, szállító repülők, és helikopterek. Ezek mind-mind a nehéz dandáron kívüli fejlesztések. Folynak a tárgyalasok a drónokról.
Ezen felül, teljesen nyilvánvalóan a Spike-ot minden érintett haderőnem megkapja.
Saját aknavetőgyárunk és nagykaliberű lőszergyárunk lesz. Nyilván kizárólag a 24 db PZH miatt! o_O
De ha összefossák magukat az illetékesek, akkor sem lehet sem több pénzt a költségvetésből kisajtolni, se nem lehet gyorsabban az eszközökhöz jutni. És akkor még mindig nem tudjuk, hogy ki ül az új eszközökbe.

Tessék megnézni, hogy a 20db H145-ösünk is 3 év alatt lesz leszállítva. Pedig a németek nagyon pörgetik a donuwörth-i gyárat. És még messze vagyunk a teljes képesség meglététől.
A D-20 rohamlöveg az enyém. :D :D