A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
csak nem rendszeresítésre

Szerintem a mi részünkről már ez a kis herce-hurca a kmw/rm körül is jól tud elsülni nem ha még tényleg vissza is mondanak rendelést , ilyen esetben , mivel mi már azért bejáratott/visszajáró ügyfél vagyunk, elég jó tárgyalási pozit lehetne megszerezni de én látok több vonalat is
1.) ami a szlovákokat illeti , nagyon nagyon nagyon minimális esélyt látok rá hogy leot vesznek, főleg újat nem, nekik inkább vmi használt A4 HA ez a kormány marad - társadalmi támogatottság ott is hasonló mint itthon....
Nemtom ez a szlovák kormány elég kiismerhetetlen. Mindenesetre meglepő, de elkezdtek a haderőfejlesztés terén aktívak lenne. Talán @PavolR jobban tudja mennyire van sansz Leopard rendelésre.
3.) románok.... még mindig nincs rá pénzük , meg ahogy látjuk borzasztó komolyan állnak az ilyen ügyletekhez , lásd airbus helik vagy piranha járművek , érdekes módon mindig valahogy csúszik a dolog vagy éppen csak rendelést és ezzel pénzt nem raknak a dolog mögé, erre pedig ha a német állam tényleg rendeléseket fog lemondani akkor a veszteségek csökkentésére sok idő nem lesz
Sztem anyagilag nem állnak ők olyan rosszul. Inkább a sok kormanyváltás okoz gondot egységes stratégiát kidolgozni. De hogy magamnak ellentmondjak, az amerikaiak melletti totális elköteleződés miatt sanszisabb, hogy a használt amerikai F-16 mellé használt amcsi tank és IFV jön. Ez egyébként középtávon jó. Míg mi majd bővithetjük a jelenlegit, ők újra cserélnek.
4.) Dánia ,Norvégia , Svédország , finnek már haszálnak Leot , oda is érdemes lenne nekik elnézni (bár ebből a svédek kilógnak picit) és nekik még pénzük is van
Igen a norvégokat valóban kihagytam, ott egy magyar rendelésnyi A7+ kilátásban van. Ha spórolni akarunk rámennék az ő használt Leopardjaikra és Győrben korszerűsíteném. A dánok már túlvannak az A7 upgraden. Svéd, finn passz. Mit használnak, csereérett??
5.)Törökök , görögök ugyancsak piac de pénz nincs vagy a politika áll az útban
Ühüm.
6.) csehek is ott vannak a kalapban simán , bár most vszeg picit morcos mindkét fél az IFV tenderen történtek miatt
A csehek elkötelezték magukat a T-72 felújítás mellett, 2030ig beragadtak a szovjet vasba.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Nemtom ez a szlovák kormány elég kiismerhetetlen. Mindenesetre meglepő, de elkezdtek a haderőfejlesztés terén aktívak lenne. Talán @PavolR jobban tudja mennyire van sansz Leopard rendelésre.
hát igen, a múltkor lettek kinevetve azt hiszem emrt valami nevetséges számú T72-est akarnak otthon önerőből modernizálni, szóval kb cseh szinten vannak amit itt mondasz:
A csehek elkötelezték magukat a T-72 felújítás mellett, 2030ig beragadtak a szovjet vasba.
amúy ettől még sztornózhatnak mindent csak én pl kis esélyt látok rá
Sztem anyagilag nem állnak ők olyan rosszul. Inkább a sok kormanyváltás okoz gondot egységes stratégiát kidolgozni. De hogy magamnak ellentmondjak, az amerikaiak melletti totális elköteleződés miatt sanszisabb, hogy a használt amerikai F-16 mellé használt amcsi tank és IFV jön. Ez egyébként középtávon jó. Míg mi majd bővithetjük a jelenlegit, ők újra cserélnek.
hát, erről az anyagi dologról csak annyit hogy ha jól emlékszem tavaly volt (és egyik erdélyi magyar ismerős mondta hogy 21-ben is) borzasztóan limitált a légierő mert csak a keszire kapnak benyapénzt
Igen a norvégokat valóban kihagytam, ott egy magyar rendelésnyi A7+ kilátásban van. Ha spórolni akarunk rámennék az ő használt Leopardjaikra
én is rámennék, de amúgy ennyierővel ha a lengyelek tényleg K2-t vesznek onnan is el lehetne hozni , probléma hogy ez nem most lesz, ez a baj, az idő
A dánok már túlvannak az A7 upgraden.
jaj tényleg
svédek maguknak gyártottak A5 szintet ha jól emlékszem , azért írtam hogy ők picit kilógnak , a finneknek viszont van 100-130db A4 raktáron mert hoztak 100db A6-ot még pár éve, ott talán lehet keresnivalónk, ugyanígy spanyolban, főleg hogy azt csiripelték a madarak hogy nagyon érdeklődnek a az új Challenger 3 iránt ,
probléma a törökökkel meg görögökkel is van , fixen nem adnák el a legmodernebb tankjukat, legalábbis a görögök biztos nem, ott még az M60 is rendszerben van , ha a törököknél jön az altay akkor még ott is lehet keresnivalónk de az is olyan gond mint a lengyeleknél, idő , nem most lesz elég altay-uk hogy még a leokat is kivonják
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 064
13 436
113
Nemtom ez a szlovák kormány elég kiismerhetetlen. Mindenesetre meglepő, de elkezdtek a haderőfejlesztés terén aktívak lenne. Talán @PavolR jobban tudja mennyire van sansz Leopard rendelésre.
Ehez per pillanat csak azt tudom mondani, amit korábban is, megpedig hogy amikorra a szlovák fél az elso harckocsikat akarja, a németek meg csak a magyar Leókat kezdik szállítani ... ha ehez ragazkodnak, Leopardok nem lesznek.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Ez melyik topicban volt kiszámolva? Mert én csak egy bemondást olvastam, hogy a gazdaság kibírná.

Ami számokról és adatokról én tudok, hogy 2010-re már úgy emlegettek minket, akik egyedüliként Görögországnál is rosszabbul állnak. És valahogy lapátolni kéne az országra a földet, mert a síremlék majd elrejti, ha jó a kommunikáció, hogy mi a helyzet, de ha mi bejelentjük az államcsődöt, akkor Hellászt, a Római Birodalmat..., de akár Spanyolt és Portugáliát is magunkkal ránthatjuk.
Ténylegesen az elmúlt évben ennyit sikerült lefaragni, most visszaugrott egy év alatt a 2010-es szintre. (Hol is voltunk 2010-ben?) Nem a GDP arányban összehasonlítva voltunk igaz rosszabbak, mint a görögök, akik azóta párszor már bedőltek, meg az olaszoknak most is jóval magasabb.
Szóval érdekelne az a háttérszámítás, hogy mi alapján jutottunk arra a következtetésre, amit én tegnap csak végeredményként kaptam meg, hogy ez a 10 évig tartó plusz költés tartható? Nincs gondom egy-egy ilyen hsz-szel, de ha hivatkozási alapot gyártunk belőle, akkor jó lenne tudni, hogy mire hivatkozunk.
A fő különbség az, hogy 2010-ben külföldi devizában voltunk eladósodva, most meg az államadósság 80% forint. Magunknak tartozunk. Ugye nem kell részleteznem mennyivel előnyösebb a mai helyzet :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
hát, erről az anyagi dologról csak annyit hogy ha jól emlékszem tavaly volt (és egyik erdélyi magyar ismerős mondta hogy 21-ben is) borzasztóan limitált a légierő mert csak a keszire kapnak benyapénzt
Hiába a viszonylag magas román katonai büdzsé, azért ők is elég mélyről indulnak és rengeteg helyre kell a zsé.
A légierőnél most a tűzoltás a használt portugál F-16osokkal megvolt. Rengeteg tuningolt MIG-21-et vesztettek és sok értékes pilotát is.
5 év múlva kiderül mennyire voltak leamortizálva a portugál gépek és mennyibe fog fájni a fenntartásuk, illetve mennyire végzik gondosan.
Sztem ők most kivárnak, mi lesz nálunk és utána húzzák be a második vadaszgép századot.
én is rámennék, de amúgy ennyierővel ha a lengyelek tényleg K2-t vesznek onnan is el lehetne hozni , probléma hogy ez nem most lesz, ez a baj, az idő
A norvég tank az közeli döntés, akár idén és velük NASAMS ügyben napi kapcsolatban vagyunk. Lehetne még bővíteni Leoparddal a norvég hitelkonstrukciót. Valszeg ennél kedvezőbb feltételekkel nem tudnánk további beszerzést finanszírozni.

A lengyelek nem fognak semmit adni. Pockolnak a ruszkik ellen. Így is muszáj lesz vmennyi T-72-őt lassanként kukázni.
svédek maguknak gyártottak A5 szintet ha jól emlékszem , azért írtam hogy ők picit kilógnak ,
Pedig a svédek ott fognak ülni Maroth asztalánál Gripen ügyben. Nagyon fontos lesz nekik, hogy maradjunk évek óta bukják az európai pályázatokat. Ha a finn is elmegy....
a finneknek viszont van 100-130db A4 raktáron mert hoztak 100db A6-ot még pár éve, ott talán lehet keresnivalónk, ugyanígy spanyolban, főleg hogy azt csiripelték a madarak hogy nagyon érdeklődnek a az új Challenger 3 iránt ,
De hülye vagyok, a finnek tényleg lenyúltak egy rakat régi használt Leopardot a hollandoktól. Ők extrém nagy haderőt tartanak fenn.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 072
113
hát igen, a múltkor lettek kinevetve azt hiszem emrt valami nevetséges számú T72-est akarnak otthon önerőből modernizálni, szóval kb cseh szinten vannak amit itt mondasz:

amúy ettől még sztornózhatnak mindent csak én pl kis esélyt látok rá

hát, erről az anyagi dologról csak annyit hogy ha jól emlékszem tavaly volt (és egyik erdélyi magyar ismerős mondta hogy 21-ben is) borzasztóan limitált a légierő mert csak a keszire kapnak benyapénzt

én is rámennék, de amúgy ennyierővel ha a lengyelek tényleg K2-t vesznek onnan is el lehetne hozni , probléma hogy ez nem most lesz, ez a baj, az idő

jaj tényleg

svédek maguknak gyártottak A5 szintet ha jól emlékszem , azért írtam hogy ők picit kilógnak , a finneknek viszont van 100-130db A4 raktáron mert hoztak 100db A6-ot még pár éve, ott talán lehet keresnivalónk, ugyanígy spanyolban, főleg hogy azt csiripelték a madarak hogy nagyon érdeklődnek a az új Challenger 3 iránt ,
probléma a törökökkel meg görögökkel is van , fixen nem adnák el a legmodernebb tankjukat, legalábbis a görögök biztos nem, ott még az M60 is rendszerben van , ha a törököknél jön az altay akkor még ott is lehet keresnivalónk de az is olyan gond mint a lengyeleknél, idő , nem most lesz elég altay-uk hogy még a leokat is kivonják
Altayra van 250 db-os megrendelésük külföldre is. Talán Katar?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Hiába a viszonylag magas román katonai büdzsé, azért ők is elég mélyről indulnak és rengeteg helyre kell a zsé.
A légierőnél most a tűzoltás a használt portugál F-16osokkal megvolt. Rengeteg tuningolt MIG-21-et vesztettek és sok értékes pilotát is.
főleg hogy náluk van haditengerészet is
5 év múlva kiderül mennyire voltak leamortizálva a portugál gépek és mennyibe fog fájni a fenntartásuk, illetve mennyire végzik gondosan.
Sztem ők most kivárnak, mi lesz nálunk és utána húzzák be a második vadaszgép századot.
HA lesz rá pénzük, ne felejtsük el hogy csomó cuccot vásároltak elvileg, hitelre vagy sem az most más kérdés de lényeg hogy lesz mit fizessenek , patriot , himmars , stbstb
A norvég tank az közeli döntés, akár idén és velük NASAMS ügyben napi kapcsolatban vagyunk. Lehetne még bővíteni Leoparddal a norvég hitelkonstrukciót. Valszeg ennél kedvezőbb feltételekkel nem tudnánk további beszerzést finanszírozni.
azért Hansék is tárgyalóképesek, minta hogy már anno adtak ajánlatot más keretekben
A lengyelek nem fognak semmit adni. Pockolnak a ruszkik ellen. Így is muszáj lesz vmennyi T-72-őt lassanként kukázni.
hát ha érkezik hozzájuk 800db K2 akkor szerintem nagyrészt kukáznak, de mint mondtuk , az nem most elsz ,mire az meglesz HA meglesz az A4-ek sőt A5-ök is talán már ink kohószökevények lesznek
Pedig a svédek ott fognak ülni Maroth asztalánál Gripen ügyben. Nagyon fontos lesz nekik, hogy maradjunk évek óta bukják az európai pályázatokat. Ha a finn is elmegy....
a finnre még várjunk, oda elég jó csomagot adtak , a svéd leok amúgy kicsit kilógnak, nem rosszak nem azt mondom csak biztos nagyon a svédekre van szabva
e hülye vagyok, a finnek tényleg lenyúltak egy rakat régi használt Leopardot a hollandoktól. Ők extrém nagy haderőt tartanak fenn.
hát , ja, de ha a spanyolokat levesszük talán ott lenne legtöbb keresnivalónk házalni, ettől még vszeg nem fogják eladni mert jó az tarcsiba
Altayra van 250 db-os megrendelésük külföldre is. Talán Katar?
igen, de ha égni fog a ház nyilván a saját igényeket szállítják le először
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 515
113
főleg hogy náluk van haditengerészet is

HA lesz rá pénzük, ne felejtsük el hogy csomó cuccot vásároltak elvileg, hitelre vagy sem az most más kérdés de lényeg hogy lesz mit fizessenek , patriot , himmars , stbstb

azért Hansék is tárgyalóképesek, minta hogy már anno adtak ajánlatot más keretekben

hát ha érkezik hozzájuk 800db K2 akkor szerintem nagyrészt kukáznak, de mint mondtuk , az nem most elsz ,mire az meglesz HA meglesz az A4-ek sőt A5-ök is talán már ink kohószökevények lesznek

a finnre még várjunk, oda elég jó csomagot adtak , a svéd leok amúgy kicsit kilógnak, nem rosszak nem azt mondom csak biztos nagyon a svédekre van szabva

hát , ja, de ha a spanyolokat levesszük talán ott lenne legtöbb keresnivalónk házalni, ettől még vszeg nem fogják eladni mert jó az tarcsiba

igen, de ha égni fog a ház nyilván a saját igényeket szállítják le először
Svájc
 
K

kamm

Guest
probléma a törökökkel meg görögökkel is van , fixen nem adnák el a legmodernebb tankjukat, legalábbis a görögök biztos nem, ott még az M60 is rendszerben van , ha a törököknél jön az altay akkor még ott is lehet keresnivalónk de az is olyan gond mint a lengyeleknél, idő , nem most lesz elég altay-uk hogy még a leokat is kivonják
Goorogok egy darabot nem fognak eladni. A torokoknek rengeteg tankjuk van, a gorogoknek muszaj minden elerheto darabra ratenni a kezuket, meglevot meg biztosan nem fognak belathato idon belul eladni.

De hülye vagyok, a finnek tényleg lenyúltak egy rakat régi használt Leopardot a hollandoktól. Ők extrém nagy haderőt tartanak fenn.

Ugyanez a szitu, az oroszok miatt kizart, hogy egyhamar eladnanak barmit.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113
Hát ott sok is van, meg jó állapotúak is, meg eladók is.
A svájci A4 szinte ideális lenne, és az ára sem vágná földhöz a költségvetést. Ha van ilyen terv érdemes minnél előbb lépni, hogy ne az orrunk előtt vásárolják fel a görögök az összeset. Még nem volt róla szó, de szerintem érdemes volna megkérdezni Japánt is, hogy a Mitsubishi Type 90 tankok esetleg eladók-e? Lényegében a Leo2A4 japán verziója: ugyanaz a szokásos 120 mm RM harckocsiágyú, az A4 páncélzata, modernizált tűzvezetőrendszer, optikai megfigyelő és irányzórendszer+ autómatikus töltő. A japánok 2012 óta már gyártják a tank/hk utódját elképzelhető, hogy eladnak a meglévő 340 db-ból. Ha van még cég a világon amelynek hasonlóan sok tapasztalata van a harcjárműgyártásban, mint a RM-KMW párosnak akkor az a Mitsubishi, nem hiszem, hogy a Type 90 rosszabb a német A4-nél és gondolom nem a magyar fejlesztésű csillaggarázsban tárolják a tankokat.
 
K

kamm

Guest
A svájci A4 szinte ideális lenne, és az ára sem vágná földhöz a költségvetést. Ha van ilyen terv érdemes minnél előbb lépni, hogy ne az orrunk előtt vásárolják fel a görögök az összeset. Még nem volt róla szó, de szerintem érdemes volna megkérdezni Japánt is, hogy a Mitsubishi Type 90 tankok esetleg eladók-e? Lényegében a Leo2A4 japán verziója: ugyanaz a szokásos 120 mm RM harckocsiágyú, az A4 páncélzata, modernizált tűzvezetőrendszer, optikai megfigyelő és irányzórendszer+ autómatikus töltő. A japánok 2012 óta már gyártják a tank/hk utódját elképzelhető, hogy eladnak a meglévő 340 db-ból. Ha van még cég a világon amelynek hasonlóan sok tapasztalata van a harcjárműgyártásban, mint a RM-KMW párosnak akkor az a Mitsubishi, nem hiszem, hogy a Type 90 rosszabb a német A4-nél és gondolom nem a magyar fejlesztésű csillaggarázsban tárolják a tankokat.

Orulunk, ha vegre nyugdijazhatjuk a T72-eseket, nem fogunk megint egy masodik szallitotol egy ujabb (raadasul szinten hasznalt) tipust rendszerbe allitani, szerintem ez egyertelmu.
Ha barmi lesz, az eredeti 2A4-tol felfele lesz es csak akkor, ha megeri valamilyen konstrukcioban modernizalni a 2A7HU nagyjabol egyezo szintre (es ez ugye teljes lifecycle ktgre vetitve ertendo, azaz hiaba jon ki kicsit olcsobban, ha max 15 evet szaladhat, szemben a kicsit dragabb uj 2A7HU 30-40 evevel.)
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113
Orulunk, ha vegre nyugdijazhatjuk a T72-eseket, nem fogunk megint egy masodik szallitotol egy ujabb (raadasul szinten hasznalt) tipust rendszerbe allitani, szerintem ez egyertelmu.
Ha barmi lesz, az eredeti 2A4-tol felfele lesz es csak akkor, ha megeri valamilyen konstrukcioban modernizalni a 2A7HU nagyjabol egyezo szintre (es ez ugye teljes lifecycle ktgre vetitve ertendo, azaz hiaba jon ki kicsit olcsobban, ha max 15 evet szaladhat, szemben a kicsit dragabb uj 2A7HU 30-40 evevel.)
Ne kezdjük 100-szorra az új versus régi vitát. Mindenki a legmodernebb, legújabb technikát szeretné a MH-ben látni, de annyira alacsony darabszámot vásároltunk mind hk-ból mind önjáró tarackból, hogy be kell még szerezni használt eszközöket is. Ha 2026 után újat rendelünk (ez sajnos még fel sem merült, sőt pont azt lehet leszűrni a kommunikációból, hogy 44 tank + 24 Pzh-val kipipálták a nehéztechnikát) akkor majd valamikor 2030 után érkeznének az újabb eszközök. A gond az, hogy kicsit felgyorsultak az események térségünkben. Nem biztos, hogy megvárják a következő évtizedet, hogy nekünk beérkezzenek és rendszerbe álljanak az új eszközök, úgyhogy kellenek a használt eszközök is. De még véletlenül sem a T72.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 346
113
1 tipikus SkyRanger üteg a gyártó szerint áll: 1 pk/radar, 1 rakétás és 2 gépágyús járműből. Lehetőség van összesen 6 rekettyés vagy lágyús hálózatba kötésére. Ennek megfelelően a javallott szám: 4-7 jármű.
"Manufacturer suggests, that a typical Skyranger battery should comprise two gun systems, one missile launcher and one radar/command vehicle. It is possible to network up to six Skyranger gun or missile units depending on mission requirements."
Ezt a 35 mm-es változatra írják. A 30 mm-esen "oroszosan" egy járművön van minden. Vagy azokhoz is kell még külön egy pk/radar?