A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 008

Guest
5 év múlva kiderül mennyire voltak leamortizálva a portugál gépek
Miért addigra repülni fognak?
Altayra van 250 db-os megrendelésük külföldre is. Talán Katar?
Saját maguknak sem tudnak gyártani.
Lényegében a Leo2A4 japán verziója: ugyanaz a szokásos 120 mm RM harckocsiágyú, az A4 páncélzata, modernizált tűzvezetőrendszer, optikai megfigyelő és irányzórendszer+ autómatikus töltő. A japánok 2012 óta már gyártják a tank/hk utódját elképzelhető, hogy eladnak a meglévő 340 db-ból. ...
A világ legdrágább tankja, fosnak kínától, szóval biztosan nem adnak el semmit ezen kívül hol találsz nagy számban 160 centis harckocsizókat? :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 089
113
Miért addigra repülni fognak?

Saját maguknak sem tudnak gyártani.

A világ legdrágább tankja, fosnak kínától, szóval biztosan nem adnak el semmit ezen kívül hol találsz nagy számban 160 centis harckocsizókat? :)
Tudom, hogy maguknak sem megy, ugyanakkor nem elhanyagolható tényező, hogy amikor menni fog, akkor a saját igényeken kívül egy 250 db- os egyéb megrendelés kiszolgálását is ki kell várnia az esetleges érdeklődőnek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 936
18 421
113
A világ legdrágább tankja, fosnak kínától, szóval biztosan nem adnak el semmit ezen kívül hol találsz nagy számban 160 centis harckocsizókat? :)

Nem tudom a Leopárd esetében előny-e, vagy sem, de a T-72 esetében biztosan az, ha egy harckocsizó alacsony. Egykoron, kifejezetten az alacsonyabb termetű fiatalokat jelentős részben már eleve harckocsizónak sorozták be. Még én is annak készültem, mert a 2. sorozáson, Veszprémben ezt közölték velem, csak alapkiképzést követően tudtam meg, hogy BMP RPK. :)
 
K

kamm

Guest
Nem tudom a Leopárd esetében előny-e, vagy sem, de a T-72 esetében biztosan az, ha egy harckocsizó alacsony. Egykoron, kifejezetten az alacsonyabb termetű fiatalokat jelentős részben már eleve harckocsizónak sorozták be. Még én is annak készültem, mert a 2. sorozáson, Veszprémben ezt közölték velem, csak alapkiképzést követően tudtam meg, hogy BMP RPK. :)
En a ~190 centimmel alig birtam egyaltalan bemaszni loni a PSzH tornyaba azzal a par alkalommal, a toronyloveszeink mind kb 160 centis gyerekek voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 964
14 016
113
Egy gyors összeadás, szorzás, egyéb műveleteket is él kéne végezni milliós számokkal(€, $) a Leo-beszerző/-álmodó tagjainknak, így Covid után!

...ha már játszunk a gondolattal, játsszunk "komolyan"! ;) :hadonaszos:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 823
113
Egy gyors összeadás, szorzás, egyéb műveleteket is él kéne végezni milliós számokkal(€, $) a Leo-beszerző/-álmodó tagjainknak, így Covid után!

...ha már játszunk a gondolattal, játsszunk "komolyan"! ;) :hadonaszos:
Na numero 56. elmagyarázsa a mateknak.
A 24 pzh + plusz 44 A7+ 12 A4 illetve a műszaki járművek alap kiképzési plusz infrastruktúra és logisztikai ellátási valamint alap lőszer csomag volt kb 600 millió euró.
Ha és amennyiben a nehézdandár keretein belül bővítenénk akkor plusz tüzér osztály (csak ennek a keretein belül amúgy kéne mint egy falat kenyér!!) nem kell, a kiképzési infrastruktúra és szimulátorok szintén rendelkezésre állnak, alkatrész pakkot csak veszünk hozzá (lőszert addigra Várpalota szolgáltatja remélhetőleg) illetve műszaki járműveket szintén veszünk, viszont a Leo 2A4 század lízingköltsége itt nem játszik. Illetve a kiképzést addigra már házon belül csináljuk.
Ez így (személyes becsléseim szerint mielőtt valaki leharapja a fejem) megállna 400 millió euró környékén/ zászlóalj. Ha és amennyiben mégis felújított és A7V-re húzott gépeket veszünk új gyártásúak helyett ez az ár 300 (kicsit felette) millió környékére csusszan vissza.
 
H

Hummen23

Guest
Na numero 56. elmagyarázsa a mateknak.
A 24 pzh + plusz 44 A7+ 12 A4 illetve a műszaki járművek alap kiképzési plusz infrastruktúra és logisztikai ellátási valamint alap lőszer csomag volt kb 600 millió euró.
Ha és amennyiben a nehézdandár keretein belül bővítenénk akkor plusz tüzér osztály (csak ennek a keretein belül amúgy kéne mint egy falat kenyér!!) nem kell, a kiképzési infrastruktúra és szimulátorok szintén rendelkezésre állnak, alkatrész pakkot csak veszünk hozzá (lőszert addigra Várpalota szolgáltatja remélhetőleg) illetve műszaki járműveket szintén veszünk, viszont a Leo 2A4 század lízingköltsége itt nem játszik. Illetve a kiképzést addigra már házon belül csináljuk.
Ez így (személyes becsléseim szerint mielőtt valaki leharapja a fejem) megállna 400 millió euró környékén/ zászlóalj. Ha és amennyiben mégis felújított és A7V-re húzott gépeket veszünk új gyártásúak helyett ez az ár 300 (kicsit felette) millió környékére csusszan vissza.
Az a +100 millió megéri a +20 év üzemidőt.

Egy kis optimizmusra adsz okot azzal, hogy nem jelented ki kategórikusan azt, hogy nem lesz. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 823
113
Az a +100 millió megéri a +20 év üzemidőt.

Egy kis optimizmusra adsz okot azzal, hogy nem jelented ki kategórikusan azt, hogy nem lesz. :)
Én eddig is azt mondtam, hogy hosszabb távon 26 után lehet és szerintem időben is lesz meg pénzünk is lesz rá. Viszont a felújítottat gyorsabb előállítani ha sietség van.

@LMzek 2.0 se leo 2 ellenes csak abban nem ért egyet velem, hogy vagy idő nem lesz vagy pénz.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 964
14 016
113
Na numero 56. elmagyarázsa a mateknak.
A 24 pzh + plusz 44 A7+ 12 A4 illetve a műszaki járművek alap kiképzési plusz infrastruktúra és logisztikai ellátási valamint alap lőszer csomag volt kb 600 millió euró.
Ha és amennyiben a nehézdandár keretein belül bővítenénk akkor plusz tüzér osztály (csak ennek a keretein belül amúgy kéne mint egy falat kenyér!!) nem kell, a kiképzési infrastruktúra és szimulátorok szintén rendelkezésre állnak, alkatrész pakkot csak veszünk hozzá (lőszert addigra Várpalota szolgáltatja remélhetőleg) illetve műszaki járműveket szintén veszünk, viszont a Leo 2A4 század lízingköltsége itt nem játszik. Illetve a kiképzést addigra már házon belül csináljuk.
Ez így (személyes becsléseim szerint mielőtt valaki leharapja a fejem) megállna 400 millió euró környékén/ zászlóalj. Ha és amennyiben mégis felújított és A7V-re húzott gépeket veszünk új gyártásúak helyett ez az ár 300 (kicsit felette) millió környékére csusszan vissza.

A jövőbeli konfliktusokba --a szinte biztos várható Hibrid-hadviselés ellen-- a hibrid/vegyes állományú szárazföldi erő adja a megfizethető, valós, számunkra szükséges eszköz-állományt a legjobb Ár/Érték arányban, a jelenlegi és tervezhetően közeljövőbeli Kárpát-medencei viszonyok között --szomszédos országok várható haderő fejlesztései-- az optimális harcérték minőséget és mennyiséget!


Az ezzel nyerhető brutális "megtakarítással" jóval könnyebben elfogadtatható a jelenlegi szükséges haderő újjáépítési folyamatot, marad forrás az összfegyvernemi fejlesztésre, újjáépítésre, az új haditechnikák(drónok, ...) felbukkanása miatti nehezen tervezhető költségekre és böven ellen súlyozza a 2 harckocsi típus okozta logisztikai hátrányt!



.
 
H

Hummen23

Guest
Én eddig is azt mondtam, hogy hosszabb távon 26 után lehet és szerintem időben is lesz meg pénzünk is lesz rá. Viszont a felújítottat gyorsabb előállítani ha sietség van.

@LMzek 2.0 se leo 2 ellenes csak abban nem ért egyet velem, hogy vagy idő nem lesz vagy pénz.
Azért mondtam, mert az itteni szakmabeliek gyorsan megcáfolnak minden elképzelést, ami biztosan nem lesz. Mint az rpg, cg, rgw vita a napokban.

Lehet, hogy túlgondolom.
Minden esetre minden este elmormolok egy imát Maróthoz a következő kmw batch-ért.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A jövőbeli konfliktusokba --a szinte biztos várható Hibrid-hadviselés ellen-- a hibrid/vegyes állományú szárazföldi erő adja a megfizethető, valós, számunkra szükséges eszköz-állományt a legjobb Ár/Érték arányban, a jelenlegi és tervezhetően közeljövőbeli Kárpát-medencei viszonyok között --szomszédos országok várható haderő fejlesztései-- az optimális harcérték minőséget és mennyiséget!

Én már abban sem vagyok biztos, hogy ezt az első mondatot jól értem. Inkább rákérdezek.
Hibrid-háború alatt azt érted, hogy a külhonban élő hazánkfiait katonailag előre ki kellene képezni és felszerelni, hogy a reguláris csapatoknak már csak támogatniuk kelljen az ő hátországi harcukat?

Úgy tűnt, mintha nem teljesen ezt értenéd, főleg az homályos, hogy szimmetrikusan mind a két fél által ilyen hibrid hadviselés használatát prognosztizálod. És eddigi érveléseidben eddig a modern harcászat nem jelent meg, mindig nyílt hadviselésre alapoztad az érveléseidet.