A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Amiről egy éve beszélt itt mindenki. Valahogy bentmaradt a köztudatban hogy kettő lesz, vagy három. Aztán álmodozunk na. Nemrég még a Leo2A7 is álom volt.
Igaz ember nem tudom hogy lenne a kettőhöz. Aztán volt itt szó úgy fél éve hogy Tatán egykor két hkz-t akartak. Vagy mi. Aztán hogy lehet hogy ez visszatérhet 2hkz, 2 glz felállásban. Na meg azért azt te is beismerheted hogy 44 harckocsi édeskevés egy ekkora országban. Se tartalék se semmi. Kb ugyanolyan harmatgyenge mennyiség mint ami most van. Akkor is ha ezek nagyon modernek meg biztos kilőhetetlenek, stb. Na meg pár napja a Currusos projekt a kb 35-20 hk felújításról ami holnap lejár. Szóval beszélgetünk na.


Ez volt az a "Currusos project" tömören, bejelentés még nincs, de ez tuti a 72-esre vonatkozik?

"30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ.

közzététel dátuma: 10.11.2018
Részvételi határidő: 18.12.2018
 

Dactilus

Active Member
2018. november 10.
89
175
33
Ez volt az a "Currusos project" tömören, bejelentés még nincs, de ez tuti a 72-esre vonatkozik?

"30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ.

közzététel dátuma: 10.11.2018
Részvételi határidő: 18.12.2018

Ha jól emlékszem legalább 1000LE motorteljesítményt is mérni tudó berendezés is volt a követelmények között. (sajnos a pontos nevét nem tudom, laikus vagyok ebben nagyon) Nem ismerek olyan rendszeresített harcjárművet, ami elérné az ezer pacit. A legközelebb a T-72-esek vannak, kb 800 LE-vel, de a modernizált lengyel gépek 1000 LE körüli motort kaptak, számomra ezért és a darabszám miatt tűnik úgy, hogy a T-72-eskre vonatkozik, bár ki tudja? Ha minden igaz holnap kiderül.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Én nem látom, hogy döntés lenne a cseh tenderen, és a cseh gyártásra sem találtam utalást. Ettől még magunknak gyárthatunk, főleg, ha az ausztrál tenderen nyer a Rheinmetall

Szia. Én irtam erről még régebben. Itt a cikk a felajánlott cseh gyártásról:
http://www.defenseforces.com/2018/04/19/rheinmetall-partnership-with-czech-industry-for-a-new-lynx/

Ezt írják:
“By Czechs, for Czechs” – a concept tailored to meet customer requirements
But it’s not just the platform that is so compelling. Rheinmetall wants to include the Czech defence industry in the project in a major way. The planned deadlines for commissioning are to be worked out in close cooperation, with development and production to take place in both the Czech Republic and Germany."

Vagyis nem csak a Lynx gyártása de még közös fejlesztés is fel van ajánlva.

De igazad van döntés még nincs azt benéztem :S

Ahogy most keresgéltem viszont találtam 1 érdekes cikket:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/09/czech-army-prefers-puma-searches-t-72.html

Ez arról ír hogy a teszteken a Puma levert mindenkit. Ezt már tudtuk...
"According to Czech sources, the German Puma IFV indirectly won the evaluation of the Czech Army."

És aztán jön pár nagyon érdekes rész:
"The Czech MoD has allocated a budget of up to 50 billions koruna (€1.916 billion) for the purchase of 210 new IFVs and other vehicle variants based on the same chassis with an option to later order a further 100 vehicles. This would be enough to buy 210 Puma IFVs for the cited unit price, about €7 million according to the Czech sources, but only half the bugdet is actually meant to be used on purchasing the new vehicles. The other half of the budget is meant for logistics, infrastrucutre and training, i.e.it is meant for purchasing spare parts and simulators, setting up training facilities and repair plants. This means currently the Puma is too expensive!"

Vagyis a Puma túl drága nekik ez még nem lenne meglepő de itt jön a csavar:

"In order to deal with the high unit costs, different possibilities are examined. PSM is offering to set up a full production line in the Czech Republic, which would reduce costs (e.g. the wages in Germany are on average more than 3.5 times as large as the ones of Czech workes) and would create jobs, resulting in people paying more taxes in the Czech Republic and thus indirectly reducing costs further. All Puma IFVs for the Czech Army could be made within the Czech Republic and if desired even some of the components for the German Army vehicles could be manufactured there - currently some of the cables and sensors for the fire supression system are made in this country already."

Vagyis fel van neki ajánlva a lokális gyártás, az összes cseh Puma Csehországban lenne legyártva. Na ez most meglepett!
Az ár csökkentés érdekében az is felvetődőt hogy csak az ifv lenne Puma a többi verzió (műszaki, felderítő, parancsnoki, elsősegéy stb) pedig vagy Lynx vagy pedig ASCOD, így olcsóbb lenne a végösszeg.

"Last but not least, there are suggestions for buying two different vehicles at once: the Puma would then serve as IFV only, while according to E15.cz either the ASCOD 2 or the Lynx would be used for the support vehicle roles, eg. as an armored ambulance vehicle (MedEvac), as a command post vehicle, as a reconnaissance vehicle and as an armored recovery vehicle (ARV). The drawback of this approach would be the added logistics, infrastucture and training necessary for operating two new vehicle types."

210 db-ot akarnak rendelni úgy néz ki erre a mennyiségre már elég jó csomagokat ajánlanak a cégek.

De igazad van még nem született meg a döntés. Állítólag 2019 közepére várható a bejelentés.

A végén még írnak arról hogy a Csehek is le akarják cserélni a T72-ket.

"According to Czech-language sources, there are only two real contenders: the Leopard 2 and the Israeli Sabra tank."
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
imádom amikor így felrobban a fórum :D 1 napig nem vagyok és 19 oldallal voltam lemaradva , na szép , nem baj inkább ez legyen mint síri csend és hullaszag.
Akkor kezdjünk bele

1.)
légvédelem , többen írták hogy a Gepárd mint olyan régi koncepció de ha Mistral lenne rajta akkor még jó is lehet , illetve többen mondták hogy MANPAD-ként már Stingert látnának szívesen , kérdem én , ha valami úgy is venni kell Trumptól akkor minek erőltetjük a Mistralt? Vegyünk Stingert aztán rakjuk rá valamire ,nem kéne nagy dologra gondolni szerintem ezen a téren , ami lényegesebb az majd a Kub-ok leváltása lesz (remélem Patriot vagy NASAM érkezik majd)
2.)
@dudi kérdezte hogy milyen 2 zlj-ról beszéltek. Anno mikor felszámolták a 8-asokat tapolcáról én is olyanokat hallottam hogy "igen nagy lesz az átszervezés meg így meg úgy de a 2 hk zlj a minimum" (!!!) , most beszélhetünk itt arról hogy kinek a hibája hogy végül még is csak 1 maradt és hogy hogyan is vágták haza a honvédséget teljesen de lényegtelen , hála égnek úgy tűnik most tényleg megvan az akarat (és így a pénz is) hogy egy normális honvédséget ismét összehozzanak. Ami a terveket illeti már többször kifejtettem hogy én már annak örülnék ha lenne egy fullos légvédelmi rakéta ezredünk ( Arrabona) meg 2 teljesen felfegyverzett normális eszközökkel ellátott teljes dandárunk ilyen felépítésben:
-felderítő század
-3 glzl lánctalpas IFV-ken
-1 hk zl
-1 SPH zl (18db pzh200-el mostmár+8db valami rakétás csoda)
-1 páncéltörő osztály
és a megfelelő támogató egységek ( híradós/utász/logisztikai egységek stb)

Az hogy a 44-es vagy a NATO 58-as struktúráját használjuk már édes mind1 , ez legyen meg és hozzá elég ember , a laktanyák legyenek normális állapotban aztán álmodozhatunk tovább
3.) ismételten sokat láttam leírva hogy HA lesz reaktiválva új egység akkor hol/hova kéne rakni , lehet elfogult vagyok de én pl nagyon szívesen látnám újra Tapolcán a 8-asokat( miután a 2-es pontoban lévő dolgok teljesültek)
4.)
szintén @dudi mondta hogy páncéltörőkre inkább lenne szükség , illetve valaki még írta hogy a kettő nem zárja ki egymást, nos , mindkettővel egyetértek DE szerintem a páncéltörő képességet ténylegesen visszahozni fontosabb lenne , már leírták hogy mi a baj a Metiszel , kevés ami van és a rakétákat sem tudjuk pótolni , na szerintem itt jöhet be Trump és a Javelin vagy a Spike-LR , mindkettőt nagyon szívesen látnám de mást nem (valami török csodára gondolok itt ami ocsó meg jó meg szuper de indításnál meg aládrobban) Spike-LR vagy Javelin a többit hagyjuk
Ehhez kapcsolódik ugye a hír hogy a Saab kapott egy megrendelést "névtelen megrendelőtől" a Carl Gustaf-ra , nagyon szeretném hogy ezek mi legyünk.
5.)
Ami a lánctalpas IFV-t illeti , dudi sokszor mondta már NEM az IFV igazodik a raj méretéhez hanem a raj az IFV befogadóképességéhez , ha Lynx lesz akkor igen átszervezés ha Puma akkor is , lényegtelen. ASCOD-ot nem szívesen látnék itt. Ami szerintem ideális lenne nekünk az vagy a KF41 vagy K21 és ebből inkább a K21-et favorizálnám DE ha a csehek elhozzák ugye a gyártást a Lynx-re akkor az még jobb lenne talán. A csehekről meg még annyit hogy igen kiírtak egy tendert 210 IFV-re és igen sanszosan már tudjuk itt is hogy ki a győztes, mivel V4 tag szerintem ez is annak a jele hogy hamarosan a csehek is elkezdik szépen lassan kidobni az összes volt szovjet cuccot , most elkezdik az IFV-kel (APC már európai van nekik ) és hamarosan bizony a T-72 is repülni fog tőlük szerintem. Úgyhogy nagyon jókor kezdi újra agyártást a KMW. Ezt a dolgot meglovagolva remélem 2026ig csak megrendelünk legalább még1szer ennyi nagymacskát.

Hirtelen ezek jutottak eszembe de mondom , túl sok mindenről maradtam le :D
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Shadow szépen összefoglaltad a lényeget, kedvem lett mélyebben beleolvasni a cikkbe. Sajnálom, hogy magyar részről ilyet nem látok, csak elkapott képeket/híreket. Egyszer remélem leszoknak a titkolózásról, aki elől titkolnák hamarabb megtudja sanszosan mint gondolják.

Visszatérve a cikkhez van benne egy nagyon fontos mondat, mégpedig, hogy 2017-ben létrejött az EU Védelmi Alap, amihez a tagországok nyújthatnak be kérelmet ha európai gyártótól szereznek be haditechnikát (van még kutatás fejlesztés de bennünket talán a beszerzés érint). Ez az alap 5,5 milliárd euró volt tavaly, gondolom beszerzés nagysága szerint lehet kérni passz mennyi segítséget. Szóval, ha komolyan gondolják lehet nem csak a politika miatt szereznek be európai cuccokat (amit én nem bánok).
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Ha jól emlékszem legalább 1000LE motorteljesítményt is mérni tudó berendezés is volt a követelmények között. (sajnos a pontos nevét nem tudom, laikus vagyok ebben nagyon) Nem ismerek olyan rendszeresített harcjárművet, ami elérné az ezer pacit. A legközelebb a T-72-esek vannak, kb 800 LE-vel, de a modernizált lengyel gépek 1000 LE körüli motort kaptak, számomra ezért és a darabszám miatt tűnik úgy, hogy a T-72-eskre vonatkozik, bár ki tudja? Ha minden igaz holnap kiderül.

Holnap szabadnap/Szenteste, szerinted lesz ember aki bemegy a minisztériumba/hivatalba és megcsinálja, kihirdeti a pályázat eredményét? Jó lesz az januárban is ;)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 290
113
Ez volt az a "Currusos project" tömören, bejelentés még nincs, de ez tuti a 72-esre vonatkozik?

"30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ.

közzététel dátuma: 10.11.2018
Részvételi határidő: 18.12.2018
Kb 44db ez is...
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Kb 13-14 db-ot újítottak fel 4 éve. A többi meg még ramatyabb lehet. Mivel írták hogy max 1000 Le motorteszthez is rendelkezni kell eszközzel kb más nem lehet nagyon mint felújítanak egy zászlóaljra való T-72-t, hogy még valameddig velünk legyen.

Összeáll ugye a kép, a sok apró morzsából ? Elmehetnénk hírszerző elemzőnek.. :)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Egyem meg az új mikulásunk szívét. Jobban beszél már de azért még mindig inkább katona mint politikus de nem baj, nagyon jó hogy itt van.
Ami nekem szemet szúrt:
1.) amikor a riporter kérdezte hogy csak eu cuccot veszünk akkor nem is hangzott el hogy usa cuccokban gondolkodunk (nem utalt rá a mikulás)
2.)nagyon nagyon tetszett az hogy elismerte azt hogy olyan beszerzési eljárás zajlott ami azt vette szem elé hogy : mi kell a katonáinknak?mi a legmodernebb?melyik tudna hozzá tenni az itthoni gazdaságnak is?
3.)kicsit túl kéz alá adta szerintem mondjuk a riporter a kérdéseket de ez a legkevesebb
4.)ez a "2024-re akarjuk elérni a 2%-ot" dolog szerintem hamarabb is sikerülni fog ,csak valami büdzsé varázslattal hozzák ki 24-re

óóóóóó Urak mi lesz itt még ....... még mindig nem merek nagyon álmodozni,pedig ez az év fantasztikus volt. Anno ha ilyen technikákkal lehetett volna játszaniuk a katonáinknak hajjaj :D de ha bejönnek a susmorgások és elszólt dolgok akkor 24-ben már nagyon fogunk örülni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 502
93 723
113
A jövő évi fejlesztések pénzügyi lehetőségeiről.

Idén a honvédelmi büdzsé 428 milliárd volt, ebből 90 milliárdot terveztek fejlesztésre. De mivel jók lettek a gazdasági számok év végén hozzádobtak még 140 milliárdot. Ennek a 230 milliárd fejlesztési pénznek az eredményét láttuk decemberben.
Bár a fenti riportban azt mondták, hogy "a szakemberek még dolgoznak". Esetleg jöhet még idén bejelentés....

2019-ben a büdzsé 513 milliárd lesz és eredetileg 150 milliárdot akartak fejlesztésre fordítani. Ebből bőven lehetnek ütős cuccok!
Aztán ha jók lesznek év végén a számok, a Jézuska még betol pár dolgot, mint idén, a fa alá. :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 502
93 723
113
Ami nekem szemet szúrt:
1.) amikor a riporter kérdezte hogy csak eu cuccot veszünk akkor nem is hangzott el hogy usa cuccokban gondolkodunk (nem utalt rá a mikulás)

USA-t konkrétan nem mondott, de a lehetőséget belebegtette, hogy nem EU-s országtól is veszünk, ha lesz gazdasági ellentételezés is.
Franciák Airbus helikopteralkatrészgyár, németek BMW.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Szerintem nem lenne túl jó döntés leselejtezni a T-72-t. Egy 125mm-es, mobilis, védett ágyú. Tökéletes vész esetére támogató szerepkörbe, vagy hit&run hoz...
Több értelme lenne egy zászlóaljnyit rendberakni, kiegészítő páncélzattal ellátni, mint ugyanennyi tábori tarackot venni. A mai világban már másképpen kell alkalmaznunk (!) mint egy modern harckocsit, de ettől függetlenül még mindig egy pusztító gép!