A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Tényleg azt gondoljátok, hogy bedől a világ 3. vagy 4. legnagyobb gazdasága? Mert ha igen akkor vel együtt fog bedőlni a világgazdaság is...
Nemetorszagra gondolsz? Ha igen, akkor mi a "bedolhet" definicioja? Beszakadni beszakadhat, zsugorodik valami csunya covidos aranyban, de ettol meg sosem fog a nemet gazdasag becsodolni, ergo a vilaggazdasag sem.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 583
93 971
113
MIlyen latogatas?
Ipari és hadiipari együttműködési lehetőségekről tárgyalt szombaton Zalaegerszegen a technológiai és ipari miniszter és az üzbég miniszterelnök-helyettes, akik megtekintették a járműipari tesztpályát és a Rheinmetall harcjárműgyárát


 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 754
113
Ipari és hadiipari együttműködési lehetőségekről tárgyalt szombaton Zalaegerszegen a technológiai és ipari miniszter és az üzbég miniszterelnök-helyettes, akik megtekintették a járműipari tesztpályát és a Rheinmetall harcjárműgyárát


A beszámoló szerint a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya és a Rheinmetall harcjárműgyárának megtekintését követően Palkovics László elmondta, hogy

nem véletlen a találkozó helyszíne, mert éppen a jármű- és a hadiiparban lehetséges gyártási együttműködés, de abban is megosztanák egymással a tapasztalatokat, hogy miként lehet a zalaegerszegi tesztpálya környezetéhez hasonló ipari ökoszisztémát kiépíteni.

Mondjuk a zalai tesztpálya alig van kihasználva nálunk is - Üzbegisztán közepén biztos sokan akarnák használni! :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 834
113

"A magyar GDP 1,2 százalékát teszik ki jelenleg a védelmi kiadások."

"A kormány célja, hogy a magyar védelmi ipar nagysága 2030-ra elérje az 500 milliárd forintot." =
1,2 milliárd Euro

"A példaként hozta az Airbus nemrég átadott új gyulai gyárát és a Rheinmetall-együttműködést, hozzáfűzve, hogy osztrák, német, francia, török vállalatokkal is együttműködéseket építettek ki." -
Francia?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 583
93 971
113
"A magyar GDP 1,2 százalékát teszik ki jelenleg a védelmi kiadások."
Vagy az újságíró írt vagy a miniszter mondott hülyeséget.
"A kormány célja, hogy a magyar védelmi ipar nagysága 2030-ra elérje az 500 milliárd forintot." = 1,2 milliárd Euro

"A példaként hozta az Airbus nemrég átadott új gyulai gyárát és a Rheinmetall-együttműködést, hozzáfűzve, hogy osztrák, német, francia, török vállalatokkal is együttműködéseket építettek ki." - Francia?
Az Airbus részben az.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 754
113
Az egy dolog, de @Aladeen kedvenc stratégiai partnerét, Izraelt meg sem említette.

Ha Meteor rakétát vásárolunk a franciáktól, akkor elvileg ott is lesz business. Eleve már bejáratott vetők vagyunk a francia rakéták terén.
Palkovics inkább az ipari vonalat nézi, nem a fegyverbeszerzést. Francia vonalon egyelőre nem tudom milyen ipari projekt lehet az Airbuson kívül. A Mistral beszerzés az sima vásárlás, semmit nem csinál itt az MBDA.
Amúgy a nyírteleki radar-szerelde az izraeli IAI-jal "közös projekt", még ha nem is olyan nagy szabású - szóval azt említhette volna. Nagyobb volumenű ipari együtt működést az izraeliekkel a PULS rakétáinak gyártásában látnék ha az a típus futna be egyszer nálunk és tudnánk pár európai vevőt is találni hozzá magunk mellé...

Nagyon jó cuccai vannak az izraeli hadiparnak, de amekkora mennyiség kell ezekből nekünk, szinte egyiket sem éri meg gyártani itthon. Spikeból kellhet a legtöbb: talán 1000-1500 darab, de ez sem ér meg egy hazai gyártó sort. Levegő-föld, föld-levegő fegyvereik is jók, de ezekből is pár tucatos vagy pár százas mennyiség jöhet szóba. Szóval izraeli fegyverek hazai gyártására szerintem nem nagyon lehet számítani...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Palkovics inkább az ipari vonalat nézi, nem a fegyverbeszerzést. Francia vonalon egyelőre nem tudom milyen ipari projekt lehet az Airbuson kívül. A Mistral beszerzés az sima vásárlás, semmit nem csinál itt az MBDA.
Amúgy a nyírteleki radar-szerelde az izraeli IAI-jal "közös projekt", még ha nem is olyan nagy szabású - szóval azt említhette volna. Nagyobb volumenű ipari együtt működést az izraeliekkel a PULS rakétáinak gyártásában látnék ha az a típus futna be egyszer nálunk és tudnánk pár európai vevőt is találni hozzá magunk mellé...

Nagyon jó cuccai vannak az izraeli hadiparnak, de amekkora mennyiség kell ezekből nekünk, szinte egyiket sem éri meg gyártani itthon. Spikeból kellhet a legtöbb: talán 1000-1500 darab, de ez sem ér meg egy hazai gyártó sort. Levegő-föld, föld-levegő fegyvereik is jók, de ezekből is pár tucatos vagy pár százas mennyiség jöhet szóba. Szóval izraeli fegyverek hazai gyártására szerintem nem nagyon lehet számítani...

Igen, én is úgy értettem, hogy gyárakról és nem fegyverbeszerzésről beszélünk, beszélt Palkovics.

Én nem ragaszkodtam ahhoz, és így nem is azt mondtam, hogy MBDA fog ide költözni. De nem lepődnék meg azon, ha Gáspárunk azért lebegtetné, hogy nem biztos, hogy Mistral kell a Skyranger30-ra, meg halogatná a Meteor fizikai megvásárlását, hogy valamit azért ki kéne alkudni. o_O

Amúgy nagyon rá vagy kattanva a Pulsra. De például az UAV-okból sem tudjuk, mifélét akarnak majd itthon gyártani.

Meglátjuk mi lesz. A lista nem volt precíz és mindenre kiterjedő. De Palkovicsnak már régebben is voltak véletlen elszólásai, ezért nála egy-egy rosszul sikerült félmondatnál semmit nem veszek megerősített ténynek és semmit nem zárok ki.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 754
113
Igen, én is úgy értettem, hogy gyárakról és nem fegyverbeszerzésről beszélünk, beszélt Palkovics.

Én nem ragaszkodtam ahhoz, és így nem is azt mondtam, hogy MBDA fog ide költözni. De nem lepődnék meg azon, ha Gáspárunk azért lebegtetné, hogy nem biztos, hogy Mistral kell a Skyranger30-ra, meg halogatná a Meteor fizikai megvásárlását, hogy valamit azért ki kéne alkudni. o_O
Azt mikor mondta MG, hogy nem Mistral lesz Skyrangeren? valami forrás erről?
Nyár elején at RM még azt mondta hogy az lesz és mivel az van nálunk rendszerben, így logikus is lenne...

Szerintem a Meteorra is sorban állás van. A 2020-ban megrendelt AMRAAM-okat is 2023-ban kapjuk meg leghamarabb.

Örülnék az MBDA-nak, de nem nagyon látom hogy miért jönnének ide.


Amúgy nagyon rá vagy kattanva a Pulsra. De például az UAV-okból sem tudjuk, mifélét akarnak majd itthon gyártani.
PULS azért tetszik, mert jó rendszer (nagy rakéta választék), van rá esély hogy gyárthassuk itthon (HIMARS-nál ez szinte kizárt) és izraeli, mit állítólag szeretnek itthon ("német-török-izraeli háromszög").
MALE UAV-ból török tűnik esélyesnek, bár nem tudom, hogy megéri-e gyárat létrehozni azért az 1-2 tucatért ami nekünk kellhet...

Meglátjuk mi lesz. A lista nem volt precíz és mindenre kiterjedő. De Palkovicsnak már régebben is voltak véletlen elszólásai, ezért nála egy-egy rosszul sikerült félmondatnál semmit nem veszek megerősített ténynek és semmit nem zárok ki.
A Palkovics által emlegetett 254 Lynx-ről azóta se hallott senki, továbbra is 218 a hivatalos kommunikáció. Szóval nem mindig tudni hogy mennyire igaz az amit mond...

Amúgy bármi lehet - csak legyen már valami! :D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Azt mikor mondta MG, hogy nem Mistral lesz Skyrangeren? valami forrás erről?

Nem mondta, hogy nem az lesz. De én így tárgyalnék, hogy húznám a konkrét bejelentést, amíg lehetőség van. Kb csak addig lehet nyomást gyakorolni ilyen téren egy szállítóra. Bár abban is van igazság, hogy más meg másként szokta csinálni. A csehek például rendszeresen bejelentik, hogy mit szeretnének venni és utána kérnek ajánlatot attól az egy cégtől. (Csak ha akarunk francia ellentételezésről tárgyalni, borzasztó kicsinek érzem a mozgásteret, miután megkötöttük a megállapodást a fegyverbeszerzésről, hogy utána tárgyaljunk ilyenekről.)

És még egyszer mondom, nem azt állítom, hogy az MBDA jönne ide. Szlovák CV-90 vásárlásnál is látod, hogy a Volvo új gyárát nyomta meg a svéd kormány egy összeggel, aminek így meg elvileg semmi köze az IFV beszerzéshez tudtommal.

PULS azért tetszik, mert jó rendszer (nagy rakéta választék), van rá esély hogy gyárthassuk itthon (HIMARS-nál ez szinte kizárt) és izraeli, mit állítólag szeretnek itthon ("német-török-izraeli háromszög").
MALE UAV-ból török tűnik esélyesnek, bár nem tudom, hogy megéri-e gyárat létrehozni azért az 1-2 tucatért ami nekünk kellhet...

És ha Watchkeeper lesz? Vagy valamelyik másik zsidó drón? Plusz nekünk nem 1-2 tucat az UAV igényünk. Olyan gyárat kell építeni pont, ami kisebb és nagyobb méretűeket is tud csinálni az öngyilkostól kezdve a gyalogság mini felderítő kategóriáján át a MALE-ig nagyon sok feladatkörben.
Ráadásul ez az a terület, ahol kettős felhasználású kell legyen, tehát a polgári reptetésre is számos változatot, a hobbitól a mezgazd felhasználáson át...

A Palkovics által emlegetett 254 Lynx-ről azóta se hallott senki, továbbra is 218 a hivatalos kommunikáció. Szóval nem mindig tudni hogy mennyire igaz az amit mond...

Igen. Van, amikor szimplán félre beszél. De nem ő mondta legelőször tankgyárnak Zalát? És ha nincs is kész, meg nem is biztos, hogy azt rendeljük... De azt már biztosra kijelenthetjük, hogy ha vennénk Párducot, akkor az ott készülne. (Egy-két évvel ezelőtt pont azért nem szerette Benkőt hallgatni senki, mert ő katona. Ő nem mond semmit, amit nem lehet. Palkovicsot meg azért szerették sokan hallgatni, mert akkor még sokat szólalt meg Zrínyi ügyében és sokat fecseg.)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
K

kamm

Guest
Palkovics inkább az ipari vonalat nézi, nem a fegyverbeszerzést. Francia vonalon egyelőre nem tudom milyen ipari projekt lehet az Airbuson kívül. A Mistral beszerzés az sima vásárlás, semmit nem csinál itt az MBDA.
Amúgy a nyírteleki radar-szerelde az izraeli IAI-jal "közös projekt", még ha nem is olyan nagy szabású - szóval azt említhette volna. Nagyobb volumenű ipari együtt működést az izraeliekkel a PULS rakétáinak gyártásában látnék ha az a típus futna be egyszer nálunk és tudnánk pár európai vevőt is találni hozzá magunk mellé...

Nagyon jó cuccai vannak az izraeli hadiparnak, de amekkora mennyiség kell ezekből nekünk, szinte egyiket sem éri meg gyártani itthon. Spikeból kellhet a legtöbb: talán 1000-1500 darab, de ez sem ér meg egy hazai gyártó sort. Levegő-föld, föld-levegő fegyvereik is jók, de ezekből is pár tucatos vagy pár százas mennyiség jöhet szóba. Szóval izraeli fegyverek hazai gyártására szerintem nem nagyon lehet számítani...
Ezt a marhaságot Negan szokta erőltetni ne vedd át.
Azok az izraeli "nagyon jó cuccok" 70-80 százalékban félkész hekkelt-osszehegesztett bugfest szarok. Kétségtelenül kikalapaljak a legtobbet sok év alatt, de ilyesmire nekünk nincs se időnk, se pénzünk, se szabad riziko-vegyertekunk.

Maróth nagyon korrektül, udvariasan, de nyiltan el is mondta, hogy mennyire nem ugyanaz egy nyugati "market-ready" kínált termék ill. rendszer, meg a zsidoknal a mindenféle összevissza hekkelt félkész szaraik; csak mert a zsidók az utóbbiakat vidáman kiküldik bevetésre, lesz, ami lesz, attól még hiába kínálják eladásra mint "proven" megoldást, az még egy hekkelt, legjobb esetben is betaverzios szar, nem kész termék.

Olyat szabad csak megvenni tőlük, amivel jön valamiféle saját tech transfer acagy másnál már valóban bizonyított, netán nem első generációs stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 695
19 144
113
Ezt a marhaságot Negan szokta erőltetni ne vedd át.
Azok az izraeli "nagyon jó cuccok" 70-80 százalékban félkész hekkelt-osszehegesztett bugfest szarok. Kétségtelenül kikalapaljak a legtobbet sok év alatt, de ilyesmire nekünk nincs se időnk, se pénzünk, se szabad riziko-vegyertekunk.

Maróth nagyon korrektül, udvariasan, de nyiltan el is mondta, hogy mennyire nem ugyanaz egy nyugati "market-ready" kínált termék ill. rendszer, meg a zsidoknal a mindenféle összevissza hekkelt félkész szaraik; csak mert a zsidók az utóbbiakat vidáman kiküldik bevetésre, lesz, ami lesz, attól még hiába kínálják eladásra mint "proven" megoldást, az még egy hekkelt, legjobb esetben is betaverzios szar, nem kész termék.

Olyat szabad csak megvenni tőlük, amivel jön valamiféle saját tech transfer acagy másnál már valóban bizonyított, netán nem első generációs stb.
A PULS/t is hekkelt szarnak tartod?
 
K

kamm

Guest
A PULS/t is hekkelt szarnak tartod?
Ranezesre nem, mert az jo regi mar, de valami nekem fura abban, hogy fel sem merul Gaspareknal... marpedig nem hulyek ok.
Lehet, abban is van valami csiribu-csiriba faktor, amit be kellene vallalni, mint rizikot vele, es erre (erthetoen) nem hajlando a HM? Csak hangosan gondolkodom...