A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
Lengyelek, csehek/szlovákok gyártották, gyártogatják, "nagyon akarás" a esetén a gyártást is "lepapirozná"/hivatalossá/lehetségessé tenné egy vegyesvállalat létrehozatala, bevásárlás, stb..
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Szerintem az is előfordul a hadiipar esetén, hogy nem készül szabadalmi bejegyzés, mert akkor egy-egy titkos projekt már több helyen szivároghat ki.
Sokkal komolyabb védelmet jelent mondjuk egy nemzetbiztonsági minősítés.
@tarzaan :
Azért értelmetlen a felvetésed ilyen komplex eszközök esetén, mert mondjuk egy F-14-est, vagy egy harckocsit lemásolni még fejlett reverse engineering megléte esetén sem egyszerű dolog. És akkor még mindig csak 50 éves technológiai szintről beszélünk.
A licence gyártás esetén meg akár a legmodernebb eszközeid lehetnek, és a fejlesztés költségeit is csak részben kell kifizetni.
 
K

kamm

Guest
A hétköznapi dolgokban a licenszjogok átlagosan 25 évig tartanak, aztán más is gyárthatja az adott rendszert vagy annak módosulatait. Vannak persze kivételek idő tekintetében, de az átlagos produkciók, gyógyászati termékek, hasonlók esetén ez így műlödik. Ugye stratégiai holmikról beszélünk, esélyes, hogy jóval hosszabb ez az idő, de a haditechnikában is lehet ennek határa, hogy meddig védett.
Ennek semmi koze a licenszhez. Azt a gyarto adja masnak. Ez itt a tervezo-gyartorol szol.
 
K

kamm

Guest
Elvileg a műszaki megoldásoknál 100 év mire az köztudássá válik pont a kalasnyikov féle hosszú gáz dugattyús rendszerrel kapcsolatban olvastam.
Patent, azaz szabadalom fugg a terulettol es a helyi szabadalmi torvenytol is.
Lehet muszaki, lehet design, mas az ervenyessege.
A fighter jet az trade secret. Nincs elevulese addig, amig a gyarto megfelelően őrzi a dokumentaciot.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
A hétköznapi dolgokban a licenszjogok átlagosan 25 évig tartanak, aztán más is gyárthatja az adott rendszert vagy annak módosulatait. Vannak persze kivételek idő tekintetében, de az átlagos produkciók, gyógyászati termékek, hasonlók esetén ez így műlödik. Ugye stratégiai holmikról beszélünk, esélyes, hogy jóval hosszabb ez az idő, de a haditechnikában is lehet ennek határa, hogy meddig védett.

Köszönöm, hogy te megértetted kérdésem lényegét :)

Elvileg a műszaki megoldásoknál 100 év mire az köztudássá válik pont a kalasnyikov féle hosszú gáz dugattyús rendszerrel kapcsolatban olvastam.


Köszönöm. 100 év? Ez nekem irreálisan hosszúnak tűnik, de köszönöm a konkrét számot:)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Szerintem az is előfordul a hadiipar esetén, hogy nem készül szabadalmi bejegyzés, mert akkor egy-egy titkos projekt már több helyen szivároghat ki.
Sokkal komolyabb védelmet jelent mondjuk egy nemzetbiztonsági minősítés.
@tarzaan :
Azért értelmetlen a felvetésed ilyen komplex eszközök esetén, mert mondjuk egy F-14-est, vagy egy harckocsit lemásolni még fejlett reverse engineering megléte esetén sem egyszerű dolog. És akkor még mindig csak 50 éves technológiai szintről beszélünk.
A licence gyártás esetén meg akár a legmodernebb eszközeid lehetnek, és a fejlesztés költségeit is csak részben kell kifizetni.

Arra gondoltam, hogy pl. egy T72A/M-et pl. mikortól lehet lekoppintani. Persze valami új hajtáslánccal meg jobb minőségű páncélzattal/tűzvezetéssel.

Vagy egy Mi17 alapú helikoptert.

Ugye T72 klónt csinálnak az irániak is, nem tudom fizettek-e érte az oroszoknak, de pl. az egyik újabb indiai légvédelmi rakéta is szakasztott KUB.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Arra gondoltam, hogy pl. egy T72A/M-et pl. mikortól lehet lekoppintani. Persze valami új hajtáslánccal meg jobb minőségű páncélzattal/tűzvezetéssel.

Vagy egy Mi17 alapú helikoptert.

Ugye T72 klónt csinálnak az irániak is, nem tudom fizettek-e érte az oroszoknak, de pl. az egyik újabb indiai légvédelmi rakéta is szakasztott KUB.
lehetne T-72 alapú helikopter... az is annyira reális...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Arra gondoltam, hogy pl. egy T72A/M-et pl. mikortól lehet lekoppintani. Persze valami új hajtáslánccal meg jobb minőségű páncélzattal/tűzvezetéssel.

Vagy egy Mi17 alapú helikoptert.

Ugye T72 klónt csinálnak az irániak is, nem tudom fizettek-e érte az oroszoknak, de pl. az egyik újabb indiai légvédelmi rakéta is szakasztott KUB.
India és Irán licencet vettek és orosz segítséget is kapnak a fejlesztéseikhez (ha megfizetik).
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 746
113
Köszönöm, hogy te megértetted kérdésem lényegét :)




Köszönöm. 100 év? Ez nekem irreálisan hosszúnak tűnik, de köszönöm a konkrét számot:)
Termékenként és országonként is változó. Nyugaton komolyan veszik máshol pl. Kínában meg magasról le..arják (vesznek egy Siemens motorvonatot 2 év múlva már saját név alatt exportálják). Egyébként gyógyszereknél 10 év, szerzői jognál (persze országonként eltérő lehet) 70 év. Haditechnikánál meg senki nem foglalkozik vele. El tudod képzelni, hogy mennyi Kalasnyikov meg AR-15 klónt (USA-ban erre van a legnagyobb kereslet) gyártanak? Nemhogy Európában, de az egész világon szerintem a legelterjedtebb maroklőfegyver lőszer a 9X19 mm Parabellum. Gondolod valaki fizetett a Luger-nek jogdíjat érte? Vagy 50 éve használjuk a PA-63-t ami egy Walter PP másolat volt. Szerinted megkérdeztük az eredeti német gyártót?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Termékenként és országonként is változó. Nyugaton komolyan veszik máshol pl. Kínában meg magasról le..arják (vesznek egy Siemens motorvonatot 2 év múlva már saját név alatt exportálják). Egyébként gyógyszereknél 10 év, szerzői jognál (persze országonként eltérő lehet) 70 év. Haditechnikánál meg senki nem foglalkozik vele. El tudod képzelni, hogy mennyi Kalasnyikov meg AR-15 klónt (USA-ban erre van a legnagyobb kereslet) gyártanak? Nemhogy Európában, de az egész világon szerintem a legelterjedtebb maroklőfegyver lőszer a 9X19 mm Parabellum. Gondolod valaki fizetett a Luger-nek jogdíjat érte? Vagy 50 éve használjuk a PA-63-t ami egy Walter PP másolat volt. Szerinted megkérdeztük az eredeti német gyártót?

Igen, erre gondoltam, hogy mit lehetne következmények nélkül bevállalni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Termékenként és országonként is változó. Nyugaton komolyan veszik máshol pl. Kínában meg magasról le..arják (vesznek egy Siemens motorvonatot 2 év múlva már saját név alatt exportálják). Egyébként gyógyszereknél 10 év, szerzői jognál (persze országonként eltérő lehet) 70 év. Haditechnikánál meg senki nem foglalkozik vele. El tudod képzelni, hogy mennyi Kalasnyikov meg AR-15 klónt (USA-ban erre van a legnagyobb kereslet) gyártanak? Nemhogy Európában, de az egész világon szerintem a legelterjedtebb maroklőfegyver lőszer a 9X19 mm Parabellum. Gondolod valaki fizetett a Luger-nek jogdíjat érte? Vagy 50 éve használjuk a PA-63-t ami egy Walter PP másolat volt. Szerinted megkérdeztük az eredeti német gyártó
Hát az AR rendszer licencét azt konkrétan meg kell venni, ha AR kópiát akarsz gyártani. Vagy legalábbis ha el is akarod adni valahol.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 746
113
Hát az AR rendszer licencét azt konkrétan meg kell venni, ha AR kópiát akarsz gyártani. Vagy legalábbis ha el is akarod adni valahol.
Nem tennék rá nagy téteket, hogy dél-koreai gyártótól a bulgáron, kínai gyártón át egészen a UA magyarországi gyáráig mindenki fizetne jogdíjat. De ha te mondod elhiszem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
Arra gondoltam, hogy ugye elvileg gyártani fogunk RGW 90 és RGW 110 rakétákat - remélem rengeteget.

Viszont szükség lenne irányított típusokra is. Elvileg lesz ugye valószínűleg Spike is (bár én MMP-nek jobban örülnék), viszont kéne valami olcsóbb cucc is nagy darabszámban.

Ennek kapcsán érdekelne, hogy pl. ha az alap Metis bázisán az RGW 90 robbanófejével fejleszthetnénk-e valami saját típust, esetleg mondjuk az 1970-es Fagot vagy az 1974-es Konkurs bázisán valami modernebbet.

50 éves cuccokról van szó.