A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 445
11 417
113
Azt vágod, hogy a gazdaság teljesítmémyét nem minősíti a forintárfolyam??

2 perc alatt lehetne egy kamatemeléssel erős forintot csinálni, csak elszállnának a forinthitelkamatok. Újra vonzó lenne a devizahitel. Várj, hát ilyen már volt!! Emlékszel a végére???
Azt vágod, hogy engem nem a gazdaság teljesítménye érdekel, hanem a fizetésem vásárlóereje, aminek valamilyen százalékát óhatatlanul Euro övezetből származó termékre költöm?

S te emlékszel az elejére? Kinek a kormányzása alatt lett törvényes a lakossági devizahitelezés intézménye?
S igen; a következő kormányoknak is száradjon le a keze.

Várjál; segítek:
"...a devizahitelt 2001-ben az I. Orbán-kormány engedélyezte..."

S arra emlékszel, hogy ki volt az MNB elnöke (aki magasan tartotta a jegybanki alapkamatot) akkor, amikor a zemberek úgy érezték, hogy akkor inkább devizahitel?
Előtte melyik kormány tagja is volt pénzügyminiszterként?:rolleyes:


Csak azok a rohadt tények ne lennének, meg olyan emberek, akik nem Stockhom-szindrómásak...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 445
11 417
113
117682899_qaIj7s8S.jpg

01allamadossag-e1566424041558.jpg
Nem látom a 2019 utáni adatokat, én azóta is élek és dolgozom...:D
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Azt vágod, hogy a gazdaság teljesítmémyét nem minősíti a forintárfolyam??

2 perc alatt lehetne egy kamatemeléssel erős forintot csinálni, csak elszállnának a forinthitelkamatok. Újra vonzó lenne a devizahitel. Várj, hát ilyen már volt!! Emlékszel a végére???
Hány fogyasztási cikket is exportálunk?
Na, azokért dollárban, euróban vagy forintban kell fizetni?
Ej...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
Azt vágod, hogy engem nem a gazdaság teljesítménye érdekel, hanem a fizetésem vásárlóereje, aminek valamilyen százalékát óhatatlanul Euro övezetből származó termékre költöm?
Melyik kínai termékre gondolsz???
Ezt a 2 ábrát nézegesd az inflációban benne van az euró különbözet is.
20200310_MTI_G0120.jpg

20190730ksh-atlagkeresetek.jpeg


Továbbá ugyanez benzinben

Csirkében

Olajban

Krumpliban
Ez most a fő prolikampány :cool:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
Hány fogyasztási cikket is exportálunk?
Na, azokért dollárban, euróban vagy forintban kell fizetni?
Ej...
De azt vágod, hogy mi exporrtorientált gazdasag vagyunk??

Benzin szinte full export. Mégis dupla annyit tudsz tankolni egy átlagbérből, mint 10 éve.
Az utóbbi 5-6 évben rekordreálkeresetemelkedés volt. Tavaly megtört ez a trend.
De aki előtte ezt nem érezte az vmit személyesen nagyon elbaszott!!!
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 445
11 417
113
Melyik kínai termékre gondolsz???
Ezt a 2 ábrát nézegesd az inflációban benne van az euró különbözet is.
20200310_MTI_G0120.jpg

20190730ksh-atlagkeresetek.jpeg


Továbbá ugyanez benzinben

Csirkében

Olajban

Krumpliban
Ez most a fő prolikampány :cool:
Naaaa, már az élelmiszerek is Kínából jönnek?

Kérném a kormánypropaganda mellőzését; az egészségügyben - és nem egészségügyi - dolgozói fizetést tartalmazó pénztárcámból vásárolok és nem a """"köz"""média grafikonjaiból...

Jó éjt!
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 629
113
De azt vágod, hogy mi exporrtorientált gazdasag vagyunk??

Benzin szinte full export. Mégis dupla annyit tudsz tankolni egy átlagbérből, mint 10 éve.
Az utóbbi 5-6 évben rekordreálkeresetemelkedés volt. Tavaly megtört ez a trend.
De aki előtte ezt nem érezte az vmit személyesen nagyon elbaszott!!!

Az üzemanyag az import mivel a nyers olajat behozzuk. Az olaj ár most alacsony.
Viszont igen, export orientált ország vagyunk, főleg autót gyártunk. De van itt hűtő gyár is, autógumi gyár is stb... Azok nagyrészt exportra termelnek, vagyis külföldre.
Mivel az export-import mérlegünk pozitív, vagyis nagyobb érték megy ki mint ami bejön ezért jól áll a gazdaság.
Azért éri meg tőlünk venni mert olcsók vagyunk, ahhoz meg kell a szar forint.
Euróban mérve azért nem keresünk sokkal jobban, mint 10 éve. De azért volt növekmény.
A másik fele meg az, ha olcsóbb itthon gyártani az piac védelem is. Megéri pl. haza kaját venni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
S te emlékszel az elejére? Kinek a kormányzása alatt lett törvényes a lakossági devizahitelezés intézménye?
S igen; a következő kormányoknak is száradjon le a keze.

Várjál; segítek:
"...a devizahitelt 2001-ben az I. Orbán-kormány engedélyezte..."

S arra emlékszel, hogy ki volt az MNB elnöke (aki magasan tartotta a jegybanki alapkamatot) akkor, amikor a zemberek úgy érezték, hogy akkor inkább devizahitel?
Előtte melyik kormány tagja is volt pénzügyminiszterként?:rolleyes:


Csak azok a rohadt tények ne lennének, meg olyan emberek, akik nem Stockhom-szindrómásak...
Látod, hol futott fel és miért?? Mert kivégezték az első kamattámogatott forinthitelprogit a ballibsik, aztán szabad felhasználású jelzáloghitel formájában bedobták a gyeplőt a lovak közé.
devizahitelek_felfutasa_mnb_20131106.jpg


Járai 2011-2007 közt volt MNB elnök.
Nem magasan tartotta a kamtot hanem a felére csökkentette.

Matolcsy azóta levitte gyakorlatilag nullára.

jegybanki-alapkamat-alakul%C3%A1sa-Magyarorsz%C3%A1gon.jpg


Ezek a tények a többi a rossz emlékezeted.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
Naaaa, már az élelmiszerek is Kínából jönnek?

Kérném a kormánypropaganda mellőzését; az egészségügyben - és nem egészségügyi - dolgozói fizetést tartalmazó pénztárcámból vásárolok és nem a """"köz"""média grafikonjaiból...

Jó éjt!
Szép béremelések voltak pont ott, bár az utóbbi 1 évért nem irigyellek.

A fizetésből meg sosem elég, ezt adom!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 661
113
Naaaa, már az élelmiszerek is Kínából jönnek?

Kérném a kormánypropaganda mellőzését; az egészségügyben - és nem egészségügyi - dolgozói fizetést tartalmazó pénztárcámból vásárolok és nem a """"köz"""média grafikonjaiból...

Jó éjt!
A fenti konkrét példákat csak azért hoztam, mert az érzet sokszor megcsal és a számok, tények mást mutatnak.
 
M

molnibalage

Guest
De azt vágod, hogy mi exporrtorientált gazdasag vagyunk??

Benzin szinte full export. Mégis dupla annyit tudsz tankolni egy átlagbérből, mint 10 éve.
Az utóbbi 5-6 évben rekordreálkeresetemelkedés volt. Tavaly megtört ez a trend.
De aki előtte ezt nem érezte az vmit személyesen nagyon elbaszott!!!
Ezt ugye viccnek szántad?

  • A lakhatási költségek elszállásával?
  • Hadd ne mérjem össze az élelmiszerek árát a 4-5 évvel ezelőttivel, mert elfog a röhögés...
  • A szolgáltatási szint dettó, különösen az EÜ. 10 év alatt árduplázódás.
  • A gyógyszerárak is igen érdekesek lettek. Ez akkor tűnt fel, amikor vettem egy 30-as doboz Algofelxet, ami már csak 400 mg-os. Az ára meg olyan volt, hogy majdnem visszaszóltam, hogy nem heroint kértem...
  • Az IT eszközök és szoftver árát sem nézem meg, mert azért a hülyeségnek is megvannak a határai... Ma 50%-ra akciózótt játékért fizetek kb. annyit, mint 9 éve a megjelenés napján.
LOL, még az ollóim sem magyar gyártmányok...

Kurvára nem érdekeli az átlagember, hogy exportorientált a gazdaság, ha a kaján kívül szinte minden import. Körülnézek és a bringámat leszámítva semmi sincs, ami drága használati tárgy és magyar.

Az, hogy én jobban élek, az azért van, mert többet keresek, de ezzel csak visszahoztam X év mélyrepülését. Semmi köze ahhoz, hogy mi miben kerül ahhoz képest, ami volt.

Jaja, így olcsóbb itthon a gyártás. Kína, Korea és Japán is pont ezzel trükközik.
Itt importot akartam írni...
Szóval én kb. leszarom, hogy mit exortál sokat más, nekem, ha valami komoly kell, az gyak. import. Ahol a forint mélyrepülését KŐKEMÉNYEN ÉN fizetem meg.

És most jön még csak ez....
 
M

molnibalage

Guest
De amúgy mikor vettél utoljára gyümölcsöt?
A 800-1000-1200 Ft/kg-os alma birodalma is egy egészen új élmény...
Vagy az alma ezek szerint már luxus és nem a fogyasztói kosár része?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
01allamadossag-e1566424041558.jpg


Jaja, így olcsóbb itthon a gyártás. Kína, Korea és Japán is pont ezzel trükközik.
.

Valamikor 2-3 éve egy riport során kibuggyant az infó egy kormányzati pénzügyi stratégiai riportban, hogy több adósság-visszafizetést is tudnánk teljesíteni, de akkor túl erős lenne a forint, ami megdrágítaná az itthoni termelést.

Sajnos vannak kompromisszumok, amiket túl sok módon nem lehet a gyakorlatban megkötni.
Javaslom az elégedetleneknek a görög, portugál, ír mutatók változásait ugyanebben az időszakban!

Önálló részfeladat megkeresni(Eurostat ;) ), kérném az eredmény bátor önkritikával közölni velünk!

Köszönöm, annak aki meg fogja tenni (korrekten ! ) !!!



.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 629
113
ha a kaján kívül szinte minden import.
Azért nem egészen.
Komplett autókat tudsz venni hazai gyártással. De jó eséllyel egy PSA/Opel kocsiban is magyar motor van.
Gyártunk akkumulátort és autógumit is. Ha már a másik topikban mondtad, hogy ezek kelhetnek :)
Ha jól emlékszem az Electrolux hűtő+fagyasztó az magyar. (nyíregyháza)
Innoreál tisztítószerek , szemetes zsák, wc papír stb...
FÉG termékek (kazán, kandalló stb...)
Tisza cipő (Matfűn gyártanak ha jól tudom)
Julius K9 , ott gyár Szigetszentmiklóson, kutyahámok stb.....

Rengeteg van amúgy, csak nem szoktuk észre venni.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
Azt vágod, hogy engem nem a gazdaság teljesítménye érdekel, hanem a fizetésem vásárlóereje, aminek valamilyen százalékát óhatatlanul Euro övezetből származó termékre költöm?

S te emlékszel az elejére? Kinek a kormányzása alatt lett törvényes a lakossági devizahitelezés intézménye?
S igen; a következő kormányoknak is száradjon le a keze.

Várjál; segítek:
"...a devizahitelt 2001-ben az I. Orbán-kormány engedélyezte..."

S arra emlékszel, hogy ki volt az MNB elnöke (aki magasan tartotta a jegybanki alapkamatot) akkor, amikor a zemberek úgy érezték, hogy akkor inkább devizahitel?
Előtte melyik kormány tagja is volt pénzügyminiszterként?:rolleyes:


Csak azok a rohadt tények ne lennének, meg olyan emberek, akik nem Stockhom-szindrómásak...

Mekkora lesz a fizetésed vásárlóereje ha a túl erős forint miatt kirúgnak?


A deviza alapú hitelezés elszállásában a kiemelkedő felelősség az akkori kormányé, majd utána az akkori PSZAF-é, és utána az akkori jegybankoké.

Nem véletlen, hogy Járainak sem osztottak lapot a NER-ben.

Ugyanakkor a NER felelőssége is megkerülhetetlen, mert 2010 után kifejezetten akadályozták, hogy a károsultak érvényesítsék jogi lehetőségeiket és bizonyebben a magyar bíróság/Kúria is partnerül volt.

A ténylegesen megkötött deviza alapú hiteleknek ugyanis 99,99%-a jogilag semmis volt, melyeket a bíróság sem tehetett volna érvényessé.

Ebben az értelemben a NER megmentette a magyar bankrendszert a devizahitel károsultak kontójára.

Nálam ez volt a NER egyik mélypontja.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
01allamadossag-e1566424041558.jpg



.

Valamikor 2-3 éve egy riport során kibuggyant az infó egy kormányzati pénzügyi stratégiai riportban, hogy több adósság-visszafizetést is tudnánk teljesíteni, de akkor túl erős lenne a forint, ami megdrágítaná az itthoni termelést.

Sajnos vannak kompromisszumok, amiket túl sok módon nem lehet a gyakorlatban megkötni.
Javaslom az elégedetleneknek a görög, portugál, ír mutatók változásait ugyanebben az időszakban!

Önálló részfeladat megkeresni(Eurostat ;) ), kérném az eredmény bátor önkritikával közölni velünk!

Köszönöm, annak aki meg fogja tenni (korrekten ! ) !!!



.

Ez azért nem így van.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
Ezt ugye viccnek szántad?

  • A lakhatási költségek elszállásával?
  • Hadd ne mérjem össze az élelmiszerek árát a 4-5 évvel ezelőttivel, mert elfog a röhögés...
  • A szolgáltatási szint dettó, különösen az EÜ. 10 év alatt árduplázódás.
  • A gyógyszerárak is igen érdekesek lettek. Ez akkor tűnt fel, amikor vettem egy 30-as doboz Algofelxet, ami már csak 400 mg-os. Az ára meg olyan volt, hogy majdnem visszaszóltam, hogy nem heroint kértem...
  • Az IT eszközök és szoftver árát sem nézem meg, mert azért a hülyeségnek is megvannak a határai... Ma 50%-ra akciózótt játékért fizetek kb. annyit, mint 9 éve a megjelenés napján.
LOL, még az ollóim sem magyar gyártmányok...

Kurvára nem érdekeli az átlagember, hogy exportorientált a gazdaság, ha a kaján kívül szinte minden import. Körülnézek és a bringámat leszámítva semmi sincs, ami drága használati tárgy és magyar.

Az, hogy én jobban élek, az azért van, mert többet keresek, de ezzel csak visszahoztam X év mélyrepülését. Semmi köze ahhoz, hogy mi miben kerül ahhoz képest, ami volt.


Itt importot akartam írni...
Szóval én kb. leszarom, hogy mit exortál sokat más, nekem, ha valami komoly kell, az gyak. import. Ahol a forint mélyrepülését KŐKEMÉNYEN ÉN fizetem meg.

És most jön még csak ez....

Tetszik, nem tetszik, több száz éves közgazdasági megfigyelés, hogy egy felzárkózó gazdaságnak muszáj összességében többet exportálnia, mint importálnia.

Az pedig gazdaságtörténeti tény, hogy a nagy gazdasági felzárkózást produkáló országok esetén bizony általánosan jellemző volt a tartósan gyenge hazai fizetőeszköz árfolyam. A gyengeséget itt az exportpiacokhoz kell mérni.

Igaz volt ez a 60-as/70-es évek márkájára, a 70-es/80-as éven jenjére, a 2000-es évek és korunk jüanjára, de igaz a bokros időszak forintjára (csúszóleértékelés) de trükkös módon az Euro létrehozása óta igaz a német euróra (meg az osztrákra és a hollandra)

A túlértékelt hazai fizetőeszköz viszont a legnagyobb szívás. Ez vitte de facto államcsődbe Magyarországot 2009-ben, ez vágta haza Görögországot 2011-re és emiatt szívnak a latin Euro zóna tagok már az euró bevezetése óta.

Tetszik vagy sem, Magyarországnak legalább addig folyamatosan gyengítenie kell a HUF-ot az EUR-hoz képest, amíg

Az erős hazai fizetőeszköz ára egyébként jellemzően a magasabb kamatszint, ami azt jelenti, hogy az államnak is több kamatot kell fizetnie a hitelei után - ami végső soron az adófizetőket sújtja, valamint a magánszektornak is, ami ahhoz vezet, hogy megnő a hazai vállalatok tőkeköltsége, ami elég sokat fog rontani a versenyképességen, és sokakat fog csődbe vinni.

Az erős hazai fizetőeszköz másik ára ezért a magasabb munkanélküliség, aminek az árát végső soron szintén az adófizetők fogják megfizetni.

A növekvő élelmiszerárak egyébként egy globális tendenciát jelentenek. Egyre csökkennek az agrártámogatások ill. egyre több korszerű technológia jelenik meg a mezőgazdaságban/élelmiszeriparban, a klímaváltozás hatásai is begyűrűznek + az ottani bérnövekedést is meg kell fizetni.


A lényeg, hogy Magyarországnak nem szabad bevezetnie az Eurót, meg kell tartania a HUF-ot, méghozzá legalább addig fokozatosan gyengítve az EUR-hoz képest, amíg tartósan fel nem zárkózunk legalább a zóna átlagos gazdasági fejlettségi szintjéig, vagy inkább picit feljebb.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Most ne vegye senki sem sertesnek.

de a kormany fele sztatisztikakat, en soha az eletemben nem vettem fentartas nelkul. meg szerintem nem is szabad.
de valami nem stimmel ott nalatok, az biztos.
en amikor csak megyek magyarba, mindig dragabnak esik ki a vasarlas ott, a tech cikkeken kivul, mar semmit sem eri meg ott megvenni :confused:
multkor neztem a kiadni valo lakasokat,ugy kivancsisagbol, mert hallottam a panaszokat hogy elszaltak az arak. csak a fejemet fogtam miket lattam.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Wilson