Volt már olyan időszak az elmúlt 30 evben, amikor 5-6 éve nem emelkedett hanem csökkent a gáz, víz, villany ára???
A rezsicsökkentés előtt is stabil ár volt, egyesek memóriája ilyen rövid? Simán azt vitték le. De ettől stabil volt az ár.
Na, meg szerinted jószívűség ez az izé?
Azt persze nem reklámozzák, hogy a rendszerből lassan elfogy a tartalék.
Egy alállomás bővítés kapcsán tudtam meg, hogy ha ott műszaki hiba lenne, akkor napokig elmenne a környéken az áram, mert a a kereszt-finanírozás hiánya miatt ezt dobta ki a rendszer. Persze ez nincs a narancsos propi címlapján, sőt, sehol...
De itt Bp-n is több csőtörést láttam a környéken az elmúlt 4 évben, mit előtte 10 évig...
Áramszünetet sem láttam évtizedikg, ehhez képest az elmúlt fél évben volt kettő áramkimaradás. Nem tartott egyik sem pillanatoknál tovább, de akkor is volt. Na, szerinted ez mitől van?
Az albérlet árak valóban elszálltak. Ez talán tavaly befagyott, mivel megszűnt a turizmus.
De cuki vagy, hogy ilyen időtartamokat nézel...
2013-ban az Előpatak utcában légkondis, korszerűen berendezett lakást vettem ki 90k + rezsiért. Két szoba, ami kell.
Na, a munkatársam Kispesten 2018-ban két szobás lakás, 160k+rezsi és nem újszerű lakás volt az...
Nekem úgy, hogy baráti áron veszem ki a 2013-as szinthez képest +25% lett a megélhetés egyik hónapról a másikra és csak, mert szertencsém van.
Valódi piaci áron mehettem volna valami egyszobás lepattant szarba. Mert anélkül +50% is lehetett volna. Te meg a többi fogalmatlan papol itt a növekvől életszínvonalról. Igen, egyeseknek lehet... De ez a fajta általánosítás az, amitől a falnak megyek.
Nézd meg a számokat. Persze hogy emelkedett, de ahogy irtam a fizetésedet is tedd mellé.
Nem mindenki fizetése nőtt ennyire.
A vidéki diák, aki meg Bp-n tanulna és kolija az meg oldja meg ugye...
De csodás, hogy a szülei ingüket gátyájukat elkölthetik lakásbérlésre. Konkrétan tudok olyanról, akinek a megélhetési költség alapján kellett tanulmányi álmait feladni...
Thank you captain obvious...
- A fodrász költségem kb. 50%-kal nőtt 6 év alatt. És ez csak egy szolgáltatás...
- Az orvos magánlátogatás költsége +50% és +100% között van. A magyar EÜ "ellátásnak" hála, ha akarsz valamit, akkor lehet oda menni.*
- A briga nagygenerál 5 éve kijött 20-ból. Most ugyanaz 30 felett van. Pedig ugyanazon fajta bringán csinálják ugyanaz.
- A villanyszerelő, hogy csak kijött megnézni valamit és két mozdulattal megoldotta volt 5k HUF. Az is csak azért, mert a lakástulaj barátja.
- Egy sima tömítéscsere a WC-ben 15k.
* Főleg, ha az állami pénzből zakatoló államigazgatása olyan csodás, hogy folyamatos járulékfizetés mellett kiköpi, hogy nem aktív a TAJ szám. De jó, ezért aztán megéri járulékot fizetni... A hivatalok mutogatnak egymásra, de basznak bármit érdemben tenni vagy reagálni. 2 hét alatt nem történt semmi.
az albérletárak (hiába érzed horronak, kint még extrém durvább) mellett van a legjobban elmaradva a nyugatitól. Erre készülj, de kormányfüggetlenül mindkettő tovább fog dinamikusan emelkedni. A szolgáltatás, főleg az erős bérnyomás, emelkedés miatt.
Már akinek emelkedik, akinek meg nem, az IJ..
Hát ez az! Senki sem tagadja az áremelkedést, bár régebben a 10-20%-os inflációk tekintetében ez még durvább volt, csak ezt hamar elfelejted. A béredhez kell nézni az árakat.
Folyamatosan ez a béredhez képest nézni kell duma megy csak?
Te tényleg azt hiszd, hogy mindenki bére kilőtt az egekbe? Kérdezd meg a szociális és oktatási területen dolgozókat, oszt jót röhögnek a képedbe, bár inkább sírni lenne kedvük.
Amúgy miféle nagy jólét az, hogy kb. minden 20-25%-ot drágult 4 év alatt?
Ha valakinek szerencsés volt és nőtt ennyit a bére és elve magas volt, akkor maradt abszolút értékben több.
Egyébként meg a maradék összes csökkent.
Nem értem, hogy miért kell fullba tolni a naracsos propit egyébi POV-ból a nagy összkép helyett...?
Én pl. tavaly meg idén keresek életemben a legjobban. Nem, nem közvetlenül a kormánynak köszönhetem.
Én sem nekik, de mégis megy a hozsánna feléjük. Hogy miért, azt nem értem.
3-4%-os infláció mellett lehet egy-egy szektorban böszme dragulás, de összeségében nem értéktelenedik el a fizud. Máshol meg csökkennek vagy stagnálnak az árak csak ez természetes, ezt a legtöbben észre sem veszik.
Ki a faszt érdekel az infláció...? Áruld már el?
A termékek és szolgáltatások ára simán kilőtt a csillagos égbe. Kurvára leszarom, hogy az infláció kisebb, ha csak simán drága lett minden?
De éljen soká, ettől jobban élünk.
Ja, nem.
Én kb. most vagyok ott, ahol reálértékben voltam sok évvel ezelőtt.
De ehhez is váltanom kellett.
Ha jól emlékszem az Electrolux hűtő+fagyasztó az magyar. (nyíregyháza)
Innoreál tisztítószerek , szemetes zsák, wc papír stb...
FÉG termékek (kazán, kandalló stb...)
Tisza cipő (Matfűn gyártanak ha jól tudom)
Julius K9 , ott gyár Szigetszentmiklóson, kutyahámok stb.....
Rengeteg van amúgy, csak nem szoktuk észre venni.
Kutyám nincs.
Hűtőt, ami a lakásban van, tulajé, nem magyar emlékeim szerint.
Tisza cipőt egyszer vettem, soha többet. Soha életemben nem volt olyan drága cipőm fajlagosan, mint az.
Autót pont azért nem veszek, mert drága ls nem telik rá a többi miatt, de szükséges se volt rá nagyon.
Biztos az emelkedő életszínvonal hatása az, hogy a magyar autóflotta egyre inkább csotrogányparkra hasonlít.
Tényleg tök szép és jó a sok R és S-es rendszámú autó, amire ránézel és nem érted, hogy hogyan kapott forgalmit...
Ellenben, ha veszek egy monitort, akkor lehet nézni a valuta elszállás hatását. Vagy bármilyen IT eszközt.
Csak azért nincs az egekben ma egy 24" vagy 27" monitor ára, mert a technológiai avulás miatt az én igényem alacsony a plafonhoz képest. Mert 7 éve egy 24 FHD monitor még terjedőben levő dolog volt, bár a végén csatlakoztam. Ma 27" és 2560x felbontás meg "meh" a mindenféle csilivili extra nélkül. De azért itt is látni azt, hogy a forint mekkora fos.
Egyedül a kerékpárom magyar, mert az Gepida márkájú. Bár abból is az elsőt 115k-n adták csupaszon, az utódját meg leértékelve utolsó darabként vittem el, tárcsafék van rajta és úgy volt 140k. 2 év különbséggel...
Szóval összességében én bármiféle komolyabb dolgot veszek, ami nem hazai, az jó drága lett.
Mert az bizony import.
Az, hogy a többi, amit felsoroltál magyar, az whatever.
2016 óta forintra vezetem kiadásaim.
Az egy főre eső kaja kiadásom
kb, +40-50% az öt évvel ezelőttinek. És nem azért, mert dőzsölnék.
Tisztán emlélkszem, hogy mikor ide költöztem, ahol vagyok úgy 220 Ft/l volt a tej. Ma ez nem szarnál 300 alatt nincs, a 3,5%-os meg 360 Ft/l táján van.
De az összes alapvető élelmiszer és a hús is jó drága lesz, és ez lesz most még drágább.
De éljen soká a párt, mert ezt a "jólétet" nekik köszönhetem. Ja, nem..
Tetszik, nem tetszik, több száz éves közgazdasági megfigyelés, hogy egy felzárkózó gazdaságnak muszáj összességében többet exportálnia, mint importálnia.
Az pedig gazdaságtörténeti tény, hogy a nagy gazdasági felzárkózást produkáló országok esetén bizony általánosan jellemző volt a tartósan gyenge hazai fizetőeszköz árfolyam. A gyengeséget itt az exportpiacokhoz kell mérni.
Igaz volt ez a 60-as/70-es évek márkájára, a 70-es/80-as éven jenjére, a 2000-es évek és korunk jüanjára, de igaz a bokros időszak forintjára (csúszóleértékelés) de trükkös módon az Euro létrehozása óta igaz a német euróra (meg az osztrákra és a hollandra)
A túlértékelt hazai fizetőeszköz viszont a legnagyobb szívás. Ez vitte de facto államcsődbe Magyarországot 2009-ben, ez vágta haza Görögországot 2011-re és emiatt szívnak a latin Euro zóna tagok már az euró bevezetése óta.
Tetszik vagy sem, Magyarországnak legalább addig folyamatosan gyengítenie kell a HUF-ot az EUR-hoz képest, amíg
Az erős hazai fizetőeszköz ára egyébként jellemzően a magasabb kamatszint, ami azt jelenti, hogy az államnak is több kamatot kell fizetnie a hitelei után - ami végső soron az adófizetőket sújtja, valamint a magánszektornak is, ami ahhoz vezet, hogy megnő a hazai vállalatok tőkeköltsége, ami elég sokat fog rontani a versenyképességen, és sokakat fog csődbe vinni.
Az erős hazai fizetőeszköz másik ára ezért a magasabb munkanélküliség, aminek az árát végső soron szintén az adófizetők fogják megfizetni.
A növekvő élelmiszerárak egyébként egy globális tendenciát jelentenek. Egyre csökkennek az agrártámogatások ill. egyre több korszerű technológia jelenik meg a mezőgazdaságban/élelmiszeriparban, a klímaváltozás hatásai is begyűrűznek + az ottani bérnövekedést is meg kell fizetni.
A lényeg, hogy Magyarországnak nem szabad bevezetnie az Eurót, meg kell tartania a HUF-ot, méghozzá legalább addig fokozatosan gyengítve az EUR-hoz képest, amíg tartósan fel nem zárkózunk legalább a zóna átlagos gazdasági fejlettségi szintjéig, vagy inkább picit feljebb.
Ezt mind el lehet fogadni, csak akkor nem kéne olyan bugyutaságokkal jönni, hogy de generálisan de jól élünk, meg hogy hurrá, alacsony az infláció.
Az, hogy az exportból élő cégek jól megszedik magukat, aztán vagy lecsorog ez a melóshoz vagy nem, ahhoz az én jólétemnek mi köze van? Semmi.
Én nagyon sokan vannak ezzel így.