A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1711

Guest
Ha már lakásvásárlás:


Tilly elmondása szerint ezeket a szerződéseket úgy kötik, hogy az ingatlanban található ingóságokat, bútorokat, ékszereket is megörökli az, aki megvásárolta a tulajdonjogot. Egy 40 milliós értékű lakásnál 8-10 millió forintnyi vételárat utalnak át, majd két-három nap múlva felhívják az idős embereket valami olyan történettel, aminek az a vége, hogy ki kellene vennie pénzt a bankból. Tilly elmondása szerint azért, hogy az a lakásban legyen, hiszen minden, ami ott van, az a szerződő felet illeti a halál után.

„Aztán nem tudjuk, mi történik”, de 3-8 hét múlva a szomszédok szagokat éreznek, a lakást feltörik és megtalálják bent a holttestet.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Amúgy talán ideje lenne elkezdeni valamiféle pénzügyi oktatást az iskolában. Hittantól kezdve 3 tesiig van minden szar, de hogy a világban mi merre hány méter és mibe kerül az élet nos, nem úgy látom, hogy a fiatalságnak sok fogalma lenne róla, ameddig a szüleiktől jön erre pénz.

De hát mit várunk, ha a felnőtt lakosság számottevő részének pénzügyi tudatossága 0 és ők maguk sem tudják megmondani, hogy mire és mennyi pénz megy el...
Igazából nem biztos, hogy külön órán kellene oktatni, hanem a meglévőkbe belefűzni, akár még a hittanba/erkölcstanba is. (pl. pénzügyi etika; mire milyen felelősséggel költünk/veszünk fel rá hitelt; meg hát úgy általában a felelősségvállalás). De fizikába is bele lehet szőnni, hogy melyiknek van több értelme a hőszigetelésnek vagy a napelemnek; történelemből meg pláne sok mindent bele lehetne szőni. Matekból kamatot, inflációt stb számolni. Irodalomból nem csak verset, hanem szerződést is lehetne elemezni. :)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Igazából nem biztos, hogy külön órán kellene oktatni, hanem a meglévőkbe belefűzni, akár még a hittanba/erkölcstanba is. (pl. pénzügyi etika; mire milyen felelősséggel költünk/veszünk fel rá hitelt; meg hát úgy általában a felelősségvállalás). De fizikába is bele lehet szőnni, hogy melyiknek van több értelme a hőszigetelésnek vagy a napelemnek; történelemből meg pláne sok mindent bele lehetne szőni. Matekból kamatot, inflációt stb számolni. Irodalomból nem csak verset, hanem szerződést is lehetne elemezni. :)
Sokat tehetünk de mit tegyünk a professzionális pénzügyi szolgáltatók ellen akik nélkül létre se jött volna pl a deviza alapú hitel csalás ?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Sokat tehetünk de mit tegyünk a professzionális pénzügyi szolgáltatók ellen akik nélkül létre se jött volna pl a deviza alapú hitel csalás ?
Használhatjuk a józan paraszti eszünket és megelégszünk azzal, amire valóban futja és nem a szomszédnak akarunk megfelelni meg tárgyakban kompenzálni. Tudod, "addig nyújtózkodj, amíg a takaró ér" mondása egy elég jó kiindulópont.
 
M

molnibalage

Guest
Sokat tehetünk de mit tegyünk a professzionális pénzügyi szolgáltatók ellen akik nélkül létre se jött volna pl a deviza alapú hitel csalás ?
A deviza alapú hitelben, mint alap megközelítésbe semmi csalás nincs.
Csak egyesek szeretik beállítani annak, akik szoptak miatta, mert még nálam is hülyébbek a témához.
Ahogy már fent leírták. Ment a nyávogás, amikor a kockázata beütött annak, de amíg élvezték az előnyeit, addig nem egy ember láttam, aki verte a nyálát arra, hogy "hülye vagy te".

Az eredmény ismert.

Az, hogy a bakok a devizahitel MELLÉ beraktak egyéb pontokat, az már valóban elég "vicces".
De ettől még a devizahitel nem csalás.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
A deviza alapú hitelben, mint alap megközelítésbe semmi csalás nincs.
Csak egyesek szeretik beállítani annak, akik szoptak miatta, mert még nálam is hülyébbek a témához.
Ahogy már fent leírták. Ment a nyávogás, amikor a kockázata beütött annak, de amíg élvezték az előnyeit, addig nem egy ember láttam, aki verte a nyálát arra, hogy "hülye vagy te".

Az eredmény ismert.

Az, hogy a bakok a devizahitel MELLÉ beraktak egyéb pontokat, az már valóban elég "vicces".
De ettől még a devizahitel nem csalás.
Nem volt előnye okostojás ! Mert nem kínáltak akkor mást ! Pontosabban megemlítették , hogy ugyan volna Ft alapú de az 35-45%THM-el és csak jóval nagyobb futam idővel -ezt nem tudtad ellenőrizni mert nem volt rá lehetőséged - tehát mit választottál ha haladni akartál amit ajánlottak az egy olyan hitelt amit Forintban kaptál és Ft-ban fizetted a részleteket amit ki is számoltak és nyomtattak a lejáratig Csak hozzá tették , hogy az igen stabil CHF-ben fogják nyilvántartani mert nézd meg évek óta már stabil 145-150Ft-on mozog és ez így is lesz ezért stabil ez a kölcsön !

Hányéves voltál 2006-ban ? Talán akkor jöttél ki az egyetemről ? Voltál akkoriban hitel ügyben valahol ? Vagy csak azzal az arroganciával mondod ezeket mint azok akiknek nem kell már átmenniük egy aknamezőn mert közben lett egy kikerülő út ? De akkor is okos lettél volna , ha élesbe kell átmenni az akna mezőn amiről azt se tudtad , hogy aknamező ?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
De ettől még a devizahitel nem csalás.
Ha nem lett volna az akkor miért egyeztek meg velünk az autóinkra csak ne menjünk bíróság elé ? Az autókkal még amúgy jól is jártunk !

De a céges hitelnél ahol én voltam a készfizető kezes ott nem akartak ! Aztán mégis én röhögtem jót amikor a követelést 10 év után töredékéért visszavásároltattam a barátommal !

Te lehet igazad van ! Ha engem nézel de én elég dörzsölt huligán vagyok ! Viszont azok akik ezen bűncselekmény miatt (Franciaországban , Ausztriában ezt a csalást annak is tartották) elbukták az életüket mert nem tudtak 3x akkora törlesztőt kifizetni mint amit vállaltak azokkal mi lesz ? El mondom . Tönkre ment az életük rosszabb esetben öngyilkosok lettek vagy belebetegedtek mint az apám .

Csak rámutatok 2006-ig csak az vehetett fel deviza hitelt akinek igazolt deviza jövedelme volt ! Ez volt a csalás alapja ezt a törvényt megszüntették , eltörölték . A bankok Ft-t adta minden esetben és Ft-ban kérték a törlesztőt is (nem fizethettél valutában se mert nem határozták meg a deviza törlesztő összegét a legtöbb esetben) csak és kizárólag a nyilvántartás volt devizában . Mert ők tudták , hogy hosszútávon ez nekik fog kedvezni ! A durva az volt amikor eltörölte az árfolyam gátat a Fidesz kormány mert a Fletóék miatt muszáj volt az infláció védőpajzsához nyúlni és így feláldozták az akkori gazdasági kilábalás oltárán a becsapott devizásokat !
 
M

molnibalage

Guest
Nem volt előnye okostojás ! Mert nem kínáltak akkor mást ! Pontosabban megemlítették , hogy ugyan volna Ft alapú de az 35-45%THM-el és csak jóval nagyobb futam idővel -ezt nem tudtad ellenőrizni mert nem volt rá lehetőséged - tehát mit választottál ha haladni akartál amit ajánlottak az egy olyan hitelt amit Forintban kaptál és Ft-ban fizetted a részleteket amit ki is számoltak és nyomtattak a lejáratig Csak hozzá tették , hogy az igen stabil CHF-ben fogják nyilvántartani mert nézd meg évek óta már stabil 145-150Ft-on mozog és ez így is lesz ezért stabil ez a kölcsön !

Hányéves voltál 2006-ban ? Talán akkor jöttél ki az egyetemről ? Voltál akkoriban hitel ügyben valahol ? Vagy csak azzal az arroganciával mondod ezeket mint azok akiknek nem kell már átmenniük egy aknamezőn mert közben lett egy kikerülő út ? De akkor is okos lettél volna , ha élesbe kell átmenni az akna mezőn amiről azt se tudtad , hogy aknamező ?
Ikertesóm laskára vett fel hitelt és nem svájci frank alapút 2007 vége táján, ha jól emlékszem. Mert kövi évben költöztek lakásba az akkori feleségével.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Az Ogrének annyiban (is) igaza van, hogy ismerős is mesélte, hogy alig bírta kiharcolni, hogy neki forint alapút ajánljanak, mert mindenáron deviza alapút akartak rátukmálni. Nyilván nem lehetetlen küldetés volt, de a bankok minden áron devizát akartak a néppel felvetetni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 306
113
Az Ogrének annyiban (is) igaza van, hogy ismerős is mesélte, hogy alig bírta kiharcolni, hogy neki forint alapút ajánljanak, mert mindenáron deviza alapút akartak rátukmálni. Nyilván nem lehetetlen küldetés volt, de a bankok minden áron devizát akartak a néppel felvetetni.
Itt áll a bankok felelőssége. Senkinek nem ajánlották forinthitelt. Frank, euro, ezt nyomatták. Persze ha nagyon utánajársz láthattad volna a buktatókat. De ez egy új termék volt, keveset lehetett róla tudni a plebsnek. Ha bankok is ennyire bíznak benne, lassan mki kötélnek állt. MNB, kormány nem adott táhékoztató kampányt a veszélyekről. Sőt maga az állam is ezt preferálta, devizában vettük fell orrba-szájba az állami hiteleket is.
 
T

Törölt tag 008

Guest
De ettől még a devizahitel nem csalás.
Az, volt benne a csalás, hogy:
  • A bankok a forintban felmerülő költéségeket devizában csapták a tőkéhez
  • és a kamatot devizában számolták

Ha ez a kettő nem lett volna nem katalizálódik a dolog és egy simán szar hitel lett volna. Így viszont visszafizethetetlen lett.
Mindenki ugyanazt kínálta és kb egy 200 oldalas jogi doksit adtak róla amit kb fél órád volt átolvasni.

Tudom, áthidaló hitelnek mi is felvettük, de pár hónap múlva vissza is fizettük. 1 millát nyertünk a sebességen, 600k-t bunktunk a kamaton szóval még pozitív volt a mérleg.
És igen, devizában nem engedték törleszteni, pedig a banki árfolyam alatt pár fttal tudtam volna váltani.
A ft hitel annyira rossz volt, hogy 50+% al lett volna magasabb a törlesztés és igazán nem is foglalkoztak vele.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 171
113
Az Ogrének annyiban (is) igaza van, hogy ismerős is mesélte, hogy alig bírta kiharcolni, hogy neki forint alapút ajánljanak, mert mindenáron deviza alapút akartak rátukmálni. Nyilván nem lehetetlen küldetés volt, de a bankok minden áron devizát akartak a néppel felvetetni.

Érdemes ezt átnyálazni, ha valakit érdekel a devizahitel probléma higgadt fejjel elemezve, illetve a társadalmi költségei.

Az általad írtakhoz árulkodó adat, hogy 2010-ben a devizahitelek aránya hitelintézeteknél 65%-os volt (!!). Voltak hülyék is, persze, de ennyien azért nem. Orrba-szájba nyomatták, hogy vedd fel. Hogy az adós vissza tudja-e fizetni, senkit nem érdekelt.

380-391_BánfiT.qxd (penzugyiszemle.hu)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Érdemes ezt átnyálazni, ha valakit érdekel a devizahitel probléma higgadt fejjel elemezve, illetve a társadalmi költségei.

Az általad írtakhoz árulkodó adat, hogy 2010-ben a devizahitelek aránya hitelintézeteknél 65%-os volt (!!). Voltak hülyék is, persze, de ennyien azért nem. Orrba-szájba nyomatták, hogy vedd fel. Hogy az adós vissza tudja-e fizetni, senkit nem érdekelt.

380-391_BánfiT.qxd (penzugyiszemle.hu)
Engem olyan statisztika érdekelne, hogy a devizahitelt milyen összegben és mire vették fel az emberek. Esetleg ha van ilyened... Magán emberek? Cégek? Tárgyi eszközökre? Élvezeti/luxus cikkekre? Ingatlanra? Termelő eszközre?
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 171
113
Engem olyan statisztika érdekelne, hogy a devizahitelt milyen összegben és mire vették fel az emberek. Esetleg ha van ilyened... Magán emberek? Cégek? Tárgyi eszközökre? Élvezeti/luxus cikkekre? Ingatlanra? Termelő eszközre?

Nekem is csak az van ami az interneten van. Én személyesen eddig vegyesen láttam lakáscélút és szabad felhasználásút is (ami amúgy lehet ténylegesen lakáscélú is, pl. önrész), vagy pl. hitelkiváltásra, de szinte mindig valamilyen ingatlan jelzálog biztosítékkal.

Ami azért kemény hogy ezekből rendszeresen lett olyan ügylet, hogy a ténylegesen forintban megkapott összeg háromszorosával tartoztál a végén, amit lehet cizellálni, de szerintem lényegét tekintve erősen uzsora kategória..
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Na ja, ez az ingatlan jelzálog is egy érdekes dolog volt. Volt, hogy konkrétan lakhatatlan, akkor kb 1-2 százezres forgalmi értékkel sem bíró ingatlanokra is adtak ki milliós hitelt. Aztán volt, akinek ebből volt jópár. Nem is értem, hogy miből gondolták, hogy az illető vissza is akarja fizetni. :D
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 846
15 171
113
Na ja, ez az ingatlan jelzálog is egy érdekes dolog volt. Volt, hogy konkrétan lakhatatlan, akkor kb 1-2 százezres forgalmi értékkel sem bíró ingatlanokra is adtak ki milliós hitelt. Aztán volt, akinek ebből volt jópár. Nem is értem, hogy miből gondolták, hogy az illető vissza is akarja fizetni. :D

Anno sokat csóváltam a fejemet amior mindenhonnan szembejött egy áruhitel és hasonló reklám. Tömegével tukmálták mindenhol, ordenáré feltételekkel. Még a Tescoban is volt valami "vegyél kaját hitelre" lehetőség. Kaját nem tudsz venni, de a 40%-os THM fizetése majd nem lesz gond, ühüm.

Ugyebár ez egy szigorúan szabályozott, felügyelt pénzpiaci terület... na, a szabályozás hol volt, kedves 2010 előtti MNB és PSZÁF? Sehol. Végső soron az egész kialakult helyzetnek ott vannak a felelősei, mert az ő feladatuk lett volna ennek megakadályozása megfelelő szabályozással..

Én hallottam olyat, hogy a Raiffeisennek a jelzálogozás pl. annyira nem jött be, a rohadt sok földre bejegyzett jelzálogukból a végrehajtások során - jobb híján - került egy csomó üres telek, mező meg ilyenek a bankhoz.

Igen ám, de azokkal kötelezettségek is járnak, művelni, kaszálni, gyomtalanítani kell. :D

Városi legenda vagy sem, de a Raiffeisen kénytelen volt erre egy külön céget csinálni, amivel kínjában kaszáltatta meg mittomén mit csinált azokon (a banknak amúgy totál hasznavehetetlen) földeken, amit így szerzett meg., szóval eléggé besz*pták. :D

De pl. a válság alatt sok banknak lett belsős ingatlanügynök cége csak hogy szabaduljon ezektől a bukott hiteles ingatlanoktól...
 
T

Törölt tag 008

Guest
Na ja, ez az ingatlan jelzálog is egy érdekes dolog volt. Volt, hogy konkrétan lakhatatlan, akkor kb 1-2 százezres forgalmi értékkel sem bíró ingatlanokra is adtak ki milliós hitelt. Aztán volt, akinek ebből volt jópár. Nem is értem, hogy miből gondolták, hogy az illető vissza is akarja fizetni. :D
Autóknál is eljátszották azt, hogy az önerőnek megfelelő mennyiségű nem létező eztrát beleírtak így 0ft befizetésével el lehetett hozni az autót.
De pl. a válság alatt sok banknak lett belsős ingatlanügynök cége csak hogy szabaduljon ezektől a bukott hiteles ingatlanoktól...
Ja volt olyan, amikor 6 milliós lakást 1,9 millióért odaadta a bank. Ez konkrétan a tőketartozás volt, még a kamatról is lemondtak csak vigye valaki.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Anno sokat csóváltam a fejemet amior mindenhonnan szembejött egy áruhitel és hasonló reklám. Tömegével tukmálták mindenhol, ordenáré feltételekkel. Még a Tescoban is volt valami "vegyél kaját hitelre" lehetőség. Kaját nem tudsz venni, de a 40%-os THM fizetése majd nem lesz gond, ühüm.

Ugyebár ez egy szigorúan szabályozott, felügyelt pénzpiaci terület... na, a szabályozás hol volt, kedves 2010 előtti MNB és PSZÁF? Sehol. Végső soron az egész kialakult helyzetnek ott vannak a felelősei, mert az ő feladatuk lett volna ennek megakadályozása megfelelő szabályozással..

Én hallottam olyat, hogy a Raiffeisennek a jelzálogozás pl. annyira nem jött be, a rohadt sok földre bejegyzett jelzálogukból a végrehajtások során - jobb híján - került egy csomó üres telek, mező meg ilyenek a bankhoz.

Igen ám, de azokkal kötelezettségek is járnak, művelni, kaszálni, gyomtalanítani kell. :D

Városi legenda vagy sem, de a Raiffeisen kénytelen volt erre egy külön céget csinálni, amivel kínjában kaszáltatta meg mittomén mit csinált azokon (a banknak amúgy totál hasznavehetetlen) földeken, amit így szerzett meg., szóval eléggé besz*pták. :D

De pl. a válság alatt sok banknak lett belsős ingatlanügynök cége csak hogy szabaduljon ezektől a bukott hiteles ingatlanoktól...
Ne is mond ilyen senkiésem porta van az egyik kertlábban, amit még meg is akartam venni, innen tudom, hogy akkor mindenféle tartozás ráterhelve 10-en milliós tételben. Akkor lebeszélt az ügyvéd, hogy nem éri meg vele foglalkozni (nem csak banki tartozás volt rajta, meg akkor nem volt még kertlábasunk.) A terület meg szabadpréda, se ház, se kerítés; úgyhogy azóta még sittel is oda depózták. Nem tudom, hogy mi a megoldás ilyen leterhelt ingatlanra; senkié és mégis mindenkié.
 
  • Dühítő
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Ja volt olyan, amikor 6 milliós lakást 1,9 millióért odaadta a bank. Ez konkrétan a tőketartozás volt, még a kamatról is lemondtak csak vigye valaki.
Nagyon jókat lehet(ett) elcsípni árveréseken keresztül is. De vannak, amik irreálisan túlárazottan vannak. De úgy néztem, hogy csak leginkább a ruskó maradt belőle.