Csak Hatósági árverésen - praktikusan bírósági vagy NAV végrehajtásban - lehet garantáltan tehermentesen (főbb kivételek: bérlő, haszonélvező!) tulajdont szerezni, mert az erdeti szerzésmód, az ingatlant (vagy ingót) terhelő zálogjog stb. törlődik a sikeres árverés esetén, persze ezek a hitelezők (és a végrehajtó) az árverésből megkapják az őket illető pénzt (ha van maradék, azt megkapja a volt tulaj).
A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a végrehajtói kamara oldalán (mbvk.hu) illetve a nav hasonló árverési oldalán nézegeted az épp futó végrehajtásokat, és ha valami megtetszik, licitet tehetsz (és bárki más is) az adott vagyontárgyra. A licit végén a legmagasabb nyer, neki ki kell fizetnie a licitet és megkapja a tulajdonjogot.
A liciteléshez előbb be kell regisztrálni, ez bármely végrehajtó irodában személyesen megtörténhet, a regisztráció érvényességéhez be kell fizetni egy csinosabb összeget is (kikiáltási ár 3% vagy 10%-a asszem, ez kvázi foglaló is, ha nyersz de nem fizeted ki a többit, elveszted, ha vesztesz a liciten, visszakapod).
Elvileg olcsóbban is meg lehet szerezni így ingatlant (ma már ez kevéssé igaz, de a devizás arveréseken volt, hogy nagyon alacsony volt a becsérték és fillérekről indult az árverés, ráadásul ha senki sem jelentkezik, lejjebb is megy a kikiáltasi ar a masodik, harmadik körben). Ez eddig jól hangzik, de elég sok nagyobb cápa is úszkál arra, ők az árverés vége felé kezdenek licitálni, és jellemzően a piaci aron vagy akár a fölött is megy el végül az ingatlan, szóval igazi esély a kevésbé keresett ingatlanokra van, pl. vidéken.
A haszonélvezeti jog itt sem törlődik, a gyakorlatban ezért megkeresik a haszonélvezőt aki pénzért lemondhat a haszonélvezetről, anélkül nyilván hülyeség megvenni, mert a haszonélvező simán használhatja az ingatlant, hiába vetted meg.