Nemcsak a forint minden fejlődő piaci valuta, kelet-europai valuta gyengült. Ilyenkor minden befektető dollárba, euróba, aranyba stb. menekül. Erre szinte nincs is rövid távon hatásunk.
Bármilyen meglepő, egyelőre ezzel a teljesítménnyel sem lóg ki jelentősen a sorból a forint, a régióban egy hét alatt a magyar deviza 5,8%-ot bukott az euróval szemben, miközben a lengyel zloty 4,55%-kal, a cseh korona pedig 4 százalékkal gyengült. Péntek délután látszott egy kis alulteljesítés a forint szempontjából, de egyelőre korai lenne azt mondani, hogy elszakadtunk volna a régiótól is, a jövő hét elején ugyanilyen könnyen jöhet néhány jobb nap.
A rubel viszont összeomlott. Majdnem 40%-ot gyengült a dollárral szemben!!!
Ezenfelül gazdasági növekedés helyett 7%-os orosz gazdasági visszaesés lehet.
Az Oroszországi befektetések nagy részét az EU vitte, ezeknek sztornó. A magas orosz infláció valszeg duplázódik 17%-ra, a lakossági fogyasztás vissza fog esni.
Emelkedő munkanélküliség
A lakosság elégedetlenségét fokozhatja, hogy a munkanélküliségi ráta megugrik, a külföldi vállalatok ugyanis tömegével szüntetik be a működésüket
Oroszország ugyanis már kvázi államcsődöt jelentett a héten, amikor kijelentette, hogy visszatartja a kamatfizetést egyes kötvényeire – technikai értelemben már ez is államcsődnek tekinthető, noha nem párosul hozzá fizetésképtelenség. Az ilyen „szándékolt” államcsődöt az országok el szoktak kerülni, mert jelentősen ront a megítélésükön, Oroszország megítélésén viszont most nem ez rontott, így hasonló akciókra a következő hetekben is számíthatunk.
A nyugati szankciók sokkal fájdalmasabbak, mint első látásra tűnnek. Az elsősorban a pénzügyi rendszert érő intézkedések súlyos reálgazdasági károkkal járnak, amelyek pontos mértékét ugyan lehetetlen megmondani, de nagy eséllyel mélyebb lesz a válság, mint a koronavírus-járvány első évében. Ami...
www.portfolio.hu