A rubel erős ellenállási képességet mutatott – az EU vezető diplomata
2022. április 5
| RT
Küzdj a cenzúra ellen, oszd meg ezt a bejegyzést!
Josep Borrell elismeri az orosz rubel ellenállását a nemzetközi szankciókkal szemben
Az EU külpolitikai főképviselője, Josep Borrell elismerését fejezte ki az orosz rubelnek a nemzetközi szankciókkal szembeni ellenálló képességéért, amelyeket az ukrajnai katonai konfliktus miatt vezettek be.
„A rubel erős ellenállási képességet mutatott. Putyin most ragaszkodik ahhoz, hogy a valuta fenntartása érdekében rubelben fizessenek neki a gázért. Meglátjuk, mi történik” – mondta Borrell kedden a spanyol COPE-nak.
A kijelentés azt követően hangzik el, hogy a rubel a közelmúltban fellendült, és szinte a konfliktus kezdete előtt látott értékekhez tért vissza, annak ellenére, hogy a Nyugat átfogó szankciókat vezetett be Oroszország ellen az ukrajnai hadművelet miatt.
Korábban Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a rubel rugalmasságát annak bizonyítékaként használta fel, hogy a nyugati szankcióknak nincs hatása Oroszországra. „Nagyon világosan ki kell mondanom: az általunk eddig bevezetett szankciók nem működnek. A legjobb bizonyíték a rubel árfolyama” – mondta Morawiecki szombaton.
Olvass tovább
Az oroszellenes szankciók nem működnek – Lengyelország
A rubel erősödése azután következett be, hogy Oroszország úgy döntött, hogy a „barátságtalan” országokkal való kapcsolataiban a nemzeti valutára vált a gázfizetéshez, annak érdekében, hogy biztosítsa Oroszország kereskedési és fizetési képességét a Nyugat által a külföldi eszközei ellen bevezetett gazdasági szankciók ellenére. .
„A tartalékvalutákkal (az USA-dollárral és az euróval) szembeni növekvő bizalmatlanság közepette az elnök felvetette a kockázatok fedezésének szükségességét, hogy [a nyugati államok] ne próbáljanak meg újra kirabolni bennünket. Ezért bevezettük a rubelben történő fizetés [mechanizmusát]… a legfontosabb áruk esetében. Ebben az esetben földgázról beszélünk” – magyarázta Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára, hozzátéve, hogy a lépésnek nem az volt a célja, hogy „senkinek orrba verje”.
Oroszországnak az a javaslata, hogy a gázt rubelben fizessék ki, nem illett az EU-hoz, és számos tagja határozottan elutasította a javaslatot. Miután azonban a Kreml kijelentette, hogy minden meglévő szerződést leállítanak, hacsak nem rubelben érkeznek a kifizetések, néhány európai nemzet, például Szlovákia – amely még mindig erősen függ az orosz energiaimporttól – úgy döntött, betartja Moszkva új szabályait.