Sztem ennél csak érdekesebb dolgokat mondott a meghallgatáson, persze értem, miért ezt emelik ki. Sokak tyúkszemére fog rálépni a srác, en tőle várom a legtöbbet!!!Nagy Márton a forint árfolyamáról: pont ott van, ahol lennie kell
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterjelölt képviselői kérdéseket is kapott bizottsági meghallgatásán. Ennek során az euró-forint árfolyamáról is kifejtette meglátásait.www.portfolio.hu
“Az árfolyam pont ott van, ahol lennie kell, mert a piac határozza meg”
A tegnapi -sajátos összehasonlítást közlő - portfolió cikkhez tennem ezt is.
Rövid távon, közép távon sem kérdés az euró
- mondta és ezzel arra utalt, hogy a kormánynak nem célja az euróbevezetés. "Hosszabb távon meg ki tudja" - jegyezte
A költségvetés egyensúlya megvalósul: idén 4,9%-ot tartani fogja a kormány, jövőre ezt 3,5%-ra csökkenti. Jövőre 76%-ra csökkenhet az államadósság.
2023-ra szufficitbe fordul a fizetési mérleg egyenlege - sorolta
Magyarország költ a világon a legtöbbet a családokra, idén a GDP 6%-át költi az állam erre a célra.
Önálló gazdaságpolitika pilléreit is hangsúlyozta Nagy Márton:
monetáris
fiskális
kereskedelmi
adópolitika
Akkor fenntartható a felzárkózás, ha az ország kifektető
Építőipar alapanyag szektorban és az élelmiszer kiskereskedelemben növelni kell a hazai tulajdon részarányát. De ide tartoznak a biztosítók is, velük foglalkozni kell. És ide tartozik a távközlés is - sorolta a célokat.
Ezekben a szektorokban a hazai tulajdon részarányát növelni kell
Önellátó gazdaság
Az élelmiszer tekintetében jól állunk, többet exportálunk, mint importálunk, de nagyon fontos elmondani, hogy nem minden élelmiszerfajtában. Az importban bizonyos termékeket ki kell váltani, nem szabad megelégedni azzal, hogy az élelmiszerkereskedelemben szufficites az egyenlegünk.
2030-ra a cél az EU átlagának 100 százaléka, a jelenlegi 76%-ról.
A növekedésnek beruházás által vezéreltnek kell lenni. A beruházási ráta pedig Magyarországon az egyik legmagasabb az egész EU-ban - fejtette ki. A beruházások teszik fenntarthatóvá a gazdasági növekedést - mond
A második cél, hogy ami profit megtermelődik a beruházás létrejötte után, minél inkább Magyarországon maradjon. Emellett pedig minél több magyar társaság tudjon kilépni a régióba.
Emellett a profit úgyis itthon maradhat, ha minél több ágazatban visszaszerezzük a stratégiai irányítást és a többségi magyar tulajdont - magyarázta a jelölt.
Az áfacsökkentés veszélyes intézkedés lenne, mert nem jut el a fogyasztókhoz. A kereskedők nem adják át. Akik egyébként többségében külföldi tulajdonban vannak. Őket nem akarjuk támogatni - mondta.
lehet hárítani az árstopok negatív átmeneti hatásait azokra, akik közben extra profitra tesznek szert. Az üzemanyagok esetében a Mol, míg az élelmiszerek esetében a kiskereskedők gazdálkodják ki az ársapkát.
Olajárak és benzin
Ha nem lenne átmenet az olajembargó alól, akkor a Brent típusú olajár 110 dollárról 130 dollárra emelkedne, és a jelenlegi 480 forintos benzinár 800 forint fölé emelkedne - jelezte egy másik kérdésre.
Az olajembargó esetén drágább olaj várna Magyarországra. Nem beszélve arról, hogy milyen fejlesztéseket kellene végrehajtani a nem orosz olaj feldolgozása érdekében.
Ezért kér Magyarország 18 milliárd eurót a beruházásokra - ismételte meg Nagy Márton Szijjártó Péter hétfői felvetését.
A gáz ára kétszeresére emelkedne, ha leválna az EU az orosz gázról. Ebben az esetben a német gazdaság azonnal recesszióba kerülne. A magyar gazdaság is a földbe állna és az árak az égbe emelkednének - vetítette előre. Ezért az energiaembargó vörös vonal - húzta alá.
Egy azonnali olajembergó a Brent árát 180 dollárra emelné. Az orosz olajexportból kiesik 55%, így az üzemanyagot keresők nem fognak találni 30%-ban üzemanyagot. Ez brutális gazdasági visszaesést és recessziót okozna - mondta.
Ha van 1,5 éves átmeneti idő, akkor a Brent árfolyama 130-140 dollárra emelkedne, a benzin esetén ez 700 forintos literenkénti értéket jelentene, a dízel esetében pedig 800 forintot. Az 55-60%-os drágulás ársokkot jelentene a lakosság és a magyar vállalkozások részére.
6000 millió liter üzemanyagot használunk el, ami 4 milliárd euróba kerülne a magasabb árak miatt.
A finomítók átalakítása 550 millió euró, az adriai kapacitásbővítés pedig 220 millió euró - sorolta. Ezt energiahatékonysági beruházásokkal lehetne kivédeni, ami 17-18 milliárd euróba kerülne. Ez szerinte egy jogos kérdés.
A gázembargó negatív hatásai többszörösei lennének ennél - mutatott rá.
SZERINTE A MAGYAR TERMÉK AZ, AMELYET MAGYAR ALAPANYAGBÓL ÁLLÍT ELŐ MAGYAR TULAJDONÚ CÉG, MAGYAR FELDOLGOZÁSSAL.
A tőkealapoknál két cél van: a stratégiai ágazatokban a tulajdonszerzés és a kifektetés- mondta.
Ismertetése szerint a 4 árstop intézkedés 6 százalékponttal csökkenti a magyar inflációt.
EZZEL AZT VETÍTETTE ELŐRE, HOGY NEM KIZÁRT, HOGY A KORMÁNY AKÁR ÚJABB TERMÉKEKRE, ÉLELMISZEREKRE KITERJESZTI AZ ÁRSZABÁLYOZÁS INTÉZKEDÉSÉT.
Ameddig csak lehet, az árstopokat fenn kell tartani - húzta alá.
Globális minimumadó
A globális minimumadó ügye még nincs lezárva, a legtöbb előnyt kell magunknak kicsikarni, amit csak lehet - vetette fel.
A közös adópolitikának nincs jövője, ez egy gazdaságpolitikai kérdés - tette hozzá. Ez a kormány az adócsökkentés pártján áll - emelte ki.
2023 végére már 3%-os inflációt láthatunk. A jegybanki kamatemelések és az ársapkák beváltják a hozzájuk fűzött reményeket. De közben a nagy jegybankok is megkezdik a kamatemelést, és a globális infláció ellen ők tudnak harcolni - mondta
Az adóék a gyerekes családoknál már alacsonyabb, mint az uniós átlag. Ahol az adóéken még lehet csökkenteni, az az átlagbér esetén, ahol nincs gyermek - mondta Nagy Márton, ezzel megismételve Orbán Viktor választások előtt tett ígéretét.
4-5 nagybank elég
A bankrendszer konszolidációja bár folyamatos, még mindig nem végleges
- vélekedett Nagy
Atomenergiát és a napenergiát támogatja a kormány. A többi jelen pillanatban nem támogatott - fogalmazott.
A nemzeti vagyon
19 ezer milliárd forintot ér el az állami vagyon értéke. Ebből 14 ezer milliárd forint az ingatlanvagyon, a maradék fele a gazdasági társaságoknál van, a másik fele pedig egyéb vagyonelem - sorolta.
A fele az MNV-nél van, a másik fele pedig az állami vállalatoknál - mondta Nagy Márton.
Az elvek, amiket követni kell továbbra is az állami vagyon kezelése esetében:
Transzparencia.
Stratégiai fókusz: mi az, ami stratégiai vagyon és mi az, ami nem.
A nem stratégiai vagyon esetében is a vagyon megőrzése a fontos cél.
A többi esetben megtörténhet feladatváltozás.
Ami vagyon marad, annak a gyarapítását el kell érni.
Adatalapúvá kell tenni az állami vagyon kezelését és erre stratégiát kell alkotni - vélekedett Nagy Márton.