A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A logikai bukfenc az általad is jól megtanult kincstári közgazdaságtanba, pénzügytanban van.
Óriási hiba lenne ha a pénz mögött nem lenne más mint a hit. A pénz mögött minden pillanatban a mennyiségének megfelelő piacképes valamiféle ellentételezésnek kell állni. Minden hitelkihelyezés, pénzkibocsátás azonnal megnöveli a pénzmennyiséget de nem növeli meg az árumennyiséget, azt csak majd fogja és csak akkor ha olyan célra használják fel.
Ez csak akkor állna ha bármilyen körülmények között piacképes a produktum a mit a felhasználásával létrehoztak,- ekkor ennek a monetizálásával exponenciális mértékben eliminálható lenne a hitelek kamata- vagy a fedezet ami a biztosítéka volt a kibocsátásnak.
A cseréhez szükséges bizalom megteremtése bármilyen eszközzel elérhető de a kamatok megteremtéséhez- az ehhez szükséges újbóli pénzkibocsátáshoz- folyamatosan és exponenciálisan monetizálnom, pénzzé kell transzformálnom olyan vagyontárgyakat, eszközöket, amelyek előbb vagy utóbb a nem piacképes körből kerülnek ki.
Itt tartunk mos, az eladhatatlan, értéktelen semmit próbálja mindenki rásózni a másikra.
Az értéktelen papírért amit kezedben tartasz és pénznek nézel értéktelen szemetet vehetsz.
De azt korlátlan mennyiségben.
A lufi hatalmas és gyönyörű.
Amit te irsz, az arra vonatkozik, amikor tultoljak a penzkibocsajtast/penzteremtest. Neha elofordul. Igen, neha (sokszor) folosleges szemetet termelnek es igy nincs valos ertekteremtes. Egy ideig mukodik, de aztan amikor ez nyilvanvalo lesz, es eppen valami miatt senkinek sem lehet eladni a szemetet, akkor kidurran a lufi, elillan a gazdasagba vetett hit, az emberek nem vasarolnak, mert megijednek (joggal) es tartalekolnak, de ekkor mar keso, elobb kellett volna gondolkodni. De ez normalis, es ha normalisan iranyitjak a gazdasagot, akkor nincs ilyen, lasd: Lo -nem volt vilaggazdasagi valsag, mert (tobbet kozott) a penzugyi felugyelet meg idoben megtiltotta a devizahiteleket, mielott tulzottan elterjedtek volna (ez amugy egy jo pelda arra, hogy lehet akarmekkora az Apple-Microsoft, ha a felugyelet (allam) azt mondja acsi, akkor kuss van). Vagy Oo: nem a hulyesegre megy a penz a hitelbol, hanem erteket allitanak elo a hitelbol epult gyarak es a semmibol hihetetlen mertekben megerosodott az Orosz gazdasag Putyin alatt. Attol meg, hogy egy kest lehet rosszul is meg jol is hasznalni nem a kes a veszelyes, hanem aki kezben tartja. Ha a nyugati vilagban a valasztopolgar rovidlatoan szavaz, akkor persze, hogy a gazdasag-politikusok visszaelnek a lehetosegeikkel. De meg igy is egyre kisebbek a gazdasagi valsagok (atlagban) a vilagban, ahogy megy elore a kozgaztan.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Azzal nincs baj, a baj veled van, mert nem érted. Pedig ennél primitívebben már nem lehet elmagyarázni.
Nana, mielott ilyeneket irsz, egyenkent menj vegig az osszes ervemen es egyenkent ird oda, hogy "igen ez igaz", vagy "nem, ez azert nem igaz mert..."
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
"Az eredeti (hangzatos, "leleplezo", de alapokkal tisztaban nem levo) hsz, es annak tamogatoja ket dolgot nem akart elfogadni es nem ertett jol es ebbol lett a vita...."
Az eredeti, hangzatos leleplezéseket pont azért terjesztik, hogy aki nem elég képzett ezen a téren az elakadjon ezen a ponton és hülyét csinálva magából, úgy általában lejárassa a kételkedőket. A hibás tudás sokkal ártalmasabb mint a nem tudás. A nem tudás ugyanis tanulásra sarkal, a hibás tudás nem isnspirál további kutakodásra.
Oke, tehat egyetertunk, hogy te is bealltal az eredeti hsz-t es az azt tamogatot ellenzok csoportjaba, welcome to the team! :) (ha hobagoly teged is jobb erv hijjan feljelentget, akkor meg igy jartunk :) De a viccen kivul ezt el kell ismernem utos erv, hogy azt a baromsagot azert terjesztik, hogy a ketkedoket lejarassak, lattunk mar erre peldat. De egyelore nem gyoztel meg, hogy az altalad irtak miert nem csak egy cizellaltabb formaja az eredeti rettego hsz-nek.

A jegybanknak kötelessége lenne a monetáris eszközöket használni. A jegybank dolga nem a pénzkibocsátás hanem a teljes pénzpiac kontrollja lenne, jelzálog, kötvény, részvény stb. Ha lenne jegybank. Európában egy- a többi csak annak a helyi díszlete- van de az is természetesen a FED- del egyeztetve végezhet csak műveleteket.
A jegybankok csinaljak a dolgukat. Frankfurtban foleg (sajnos, mert minek nevezned, hogy az EKB bevezetett altala kiadott eurot egy csomo orszagban, noha azt egy se kerte csak No? Bizony rendkivul fontos es mukodo funkcioja a penzkibocsajtas egy jegybanknak). De a teljes gazdasag felugyeletet es iranyitasat is ellatjak (kiveve ott, ahol mar csak papiron leteznek, mint Fro, Go, Olaszo,... mert helyettuk a Frankfurti jegybank megcsinalja. Szerinted a QE programot nem Frankfurt csinalta? Meg a FED? De a japan jegybank is lemasolta eleg hamar) Mo-n is ki dobott piacra 1 trillio HUF-t ha nem a jegybank? Ki dontotte el milyen aron vasarolnak (es mennyi!) devizat a kerbankok a jegybanktol? A jegybankok maig mukodnek, csinaljak a dolgukat. Bizony nem a Gazprom, meg az Apple csinalja. Meg egy pelda: amikor par eve Putyin lesittelte Hodorovszkijt vagy hogyhivjakot. Ha azt akkor nem lepi meg Putyin akkor ma senki sem tudna a hatalmas Gazpromrol, hanem az akarmi-OIL lenne a meno.... ennyit arrol, hogy az allamok mar nem iranyitanak a gazdasagot. Barmikor sittrevaghatjak a Gazpromvezert is, sot nyugaton meg inkabb lecserelhetoek a fejesek mint keleten, ahol a "kezzelfoghato" hatalombol nekik tobb van mint a nyugatiaknak.

Már sokadszor írom le, hogy először meg kellene próbálni megérteni, hogy a pénz egy adósság. Az a pénz ami a zsebedben van az azért lehet ott, mert valaki hajlandó volt eladósodni. Az a pénz ami zsebedben van az az ő adóslevele. Te pedig hajlandó voltál elfogadni az ő adóslevelét és megbízol benne, hogy a tartozását ki fogja egyenlíteni. Aki a kettőtök között közvetít az egy harmadrangú szereplő kellene, hogy legyen a történetben. Ne döntse el, hogy te kiben bízol meg és ne döntse el, hogy az adós mennyire szavahihető. Legfőképpen pedig ne döntse el, hogy az adósod ígéretét ő kinek hajlandó odaadni, neked-e, vagy másnak.
Ennek a szereplőnek kuss. Ez a szereplő egy szolgáltató és téged és az adóst kellene kiszolgálnia nem pedig döntéseket hozni és mindkettőtök életében meghatározó szerepet játszania. Ez a szereplő a feladata elvégzése helyett az információk manipulálásával mindkettőtöket kijátszik, kifoszt, zsarol és fenyeget.
Nem ez a dolga.
Nem tudom, hogy érthető-e?
Igen, a penz adossag, azert irja ala a jegybank elnoke a papirpenzt (bank-jegy). Ez kozepiskolas (legalabbis remelem, ma mar az) anyag. Mi is ebben a nagy leleplezes? Mi az amit ezen barki ne ertene meg? Szoval eddig ott tartunk, hogy amit irsz az meg mindig csak egy cizellaltabb retteges mint az eredeti hsz. Hogy a ket fel kozotti kozvetitonek mekkora joga legyen meg hat... nem tul nagy leleplezes. De legyen kicsit pozitiv a hozzaallasom: te mit javasolsz a ketto kozotti kozvetito erejenek csokkentesere? (En semmit, mert termeszetszeruleg nagyon eros pozicio, hiszen aki a penzt manageli az mindig is erosebb pozicioban volt mint az eredeti tulajdonosa a penznek, lasd mai modern hatalmas vallalatok: a tulajdonos (pl. te meg en akiknek van par darab reszvenye altalunk nem is ismert bankokban a nyugdijalapunkon keresztul) ertelemszeruen kevesebb profitot vesz ki (es nem csak azert mert keves a reszvenyunk) mint a management. Ez ma is igy van, meg a kozepkorban is igy volt: lehet, hogy a kiraly kincstara ures volt, de a gazdasag iranyitasaval megbizott fonemes (vagy zsido szakember) eleg jol elt. Szoval en semmit sem javaslok erre (marmint azon felul, amit mar korabban irtam: pl. az 50-estol a 80-as evek Nyugat-Europaja: No-ban pl. allam megszabta, hogy a lakashitel kamata 6% es kesz. Ez nekem bejonne. (Persze csak a retail szegmensben, a corporate teren szabad volt a vasar).
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
A pénz mögött a kibocsájtó gazdasági erejébe vetett hit mennyi pénz kibocsátását teszi lehetővé?
Példa: hiszek az USA gazdasági erejében, akkor az USA kibocsáthat:
1000 dollárt vagy akár 1000,000,000,000,000,000,000,000,000 dollárt is?
Mitől függ mennyit? Hogy mennyire erősen hisznek benne?

Tudod Pál, az ha valaki hisz egy pénz értékében az azért van, mert tudja, hogy beváltható valós fizikai javakra és szolgáltatásokra. De ha mondjuk az USA gazdasági teljesítményét (GDP) 29-szeresen meghaladja pl. a derivatív ügyletek összege, akkor mennyire lehet komolyan venni, hogy ezek mind beválthatóak valós javakra és szolgáltatásokra?

Ugye, semennyire. Nem is ezt játszák a nagyok, hanem azt, hogy próbálnak okosabbak lenni a másiknál (vagy metéveszteni a másikat) és elérni, hogy a másik vegye meg a bóvlit, amely majd nem lesz beváltható semmire. Így pukkadnak ki a befektetési lufik.

A másik meg, hogy a bank megdolgozik a pénzéért? Kétségtelen, hogy a banki dolgozók megdolgoznak a fizetésükért, de maga a bank nem dolgozik meg a pénzért.
Pál, te magad is elismerted, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését már az első éves közgazdászok is tanulják, tehát a pénzteremtés, amelyet a kereskedelmi bankok csinálnak, valós.

Példa: jegybank teremt 1000 pénzt, 20% tartalékráta mellett a pénzmultiplikátor 5x-ös, tehát a kereskedelmi bank ebben az esetben 5000 pénzt teremt az eredeti jegybanki 1000-ből. Vagyis a péznteremtés legnagyobb részét nem a jegybank, hanem a kereskedelmi bankok (OTP, Raiffeisen, CIB, Erste stb.) végzik.

Namármost. Mi ezzel a gond. Az, hogy addig rendben van, hogy a pénzt valakinek létre kell hoznia ("teremtenie"), hogy a gazdaságban az forogni tudjon és működjön a gazdaság, de a kereskedelmi bankok a pénzt

HITETELEZÉSSEL

teremtik, amely után az ADÓS KAMATOT fizet. Itt a probléma. A semmiből teremtett pénz után a kereskedelmi bankok kamatot szednek. Ez ingyen pénz a banknak.
Persze, hogy a bank működésének költségei is vannak, ezt nem vitatom, de a hitelintézetek (bankok) alapvető bevételi forrása a pénzteremtés után szedett kamat.

Ami ingyen pénz.
Példa, miért: ha én is rajzolhatnék neked 1,000,000 Ft-ot, és odaadhatnám neked hitelbe, amire neked kamatot kellene fizetned nekem, akkor fel lennél háborodva.
A kereskedelmi bankok pont ezt csinálják.

Megj.: a rendszerváltás előtt a bankrendszer éppen ezért egyszintű volt, és a pénzt csak a jegybank teremtette. Ma a pénz legnagyobb hányadát a kereskedelmi bankok teremtik, és gyakorlatilag ingyen teremtett pénz után szednek kamatot, amelyért a gazdaság szereplőinek nagyon is valósan meg kell dolgozniuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A pénz mögött a kibocsájtó gazdasági erejébe vetett hit mennyi pénz kibocsátását teszi lehetővé?
Példa: hiszek az USA gazdasági erejében, akkor az USA kibocsáthat:
1000 dollárt vagy akár 1000,000,000,000,000,000,000,000,000 dollárt is?
Mitől függ mennyit? Hogy mennyire erősen hisznek benne?

Tudod Pál, az ha valaki hisz egy pénz értékében az azért van, mert tudja, hogy beváltható valós fizikai javakra és szolgáltatásokra. De ha mondjuk az USA gazdasági teljesítményét (GDP) 29-szeresen meghaladja pl. a derivatív ügyletek összege, akkor mennyire lehet komolyan venni, hogy ezek mind beválthatóak valós javakra és szolgáltatásokra?

Ugye, semennyire. Nem is ezt játszák a nagyok, hanem azt, hogy próbálnak okosabbak lenni a másiknál (vagy metéveszteni a másikat) és elérni, hogy a másik vegye meg a bóvlit, amely majd nem lesz beváltható semmire. Így pukkadnak ki a befektetési lufik.

A másik meg, hogy a bank megdolgozik a pénzéért? Kétségtelen, hogy a banki dolgozók megdolgoznak a fizetésükért, de maga a bank nem dolgozik meg a pénzért.
Pál, te magad is elismerted, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését már az első éves közgazdászok is tanulják, tehát a pénzteremtés, amelyet a kereskedelmi bankok csinálnak, valós.

Példa: jegybank teremt 1000 pénzt, 20% tartalékráta mellett a pénzmultiplikátor 5x-ös, tehát a kereskedelmi bank ebben az esetben 5000 pénzt teremt az eredeti jegybanki 1000-ből. Vagyis a péznteremtés legnagyobb részét nem a jegybank, hanem a kereskedelmi bankok (OTP, Raiffeisen, CIB, Erste stb.) végzik.

Namármost. Mi ezzel a gond. Az, hogy addig rendben van, hogy a pénzt valakinek létre kell hoznia ("teremtenie"), hogy a gazdaságban az forogni tudjon és működjön a gazdaság, de a kereskedelmi bankok a pénzt

HITETELEZÉSSEL

teremtik, amely után az ADÓS KAMATOT fizet. Itt a probléma. A semmiből teremtett pénz után a kereskedelmi bankok kamatot szednek. Ez ingyen pénz a banknak.
Persze, hogy a bank működésének költségei is vannak, ezt nem vitatom, de a hitelintézetek (bankok) alapvető bevételi forrása a pénzteremtés után szedett kamat.

Ami ingyen pénz.
Példa, miért: ha én is rajzolhatnék neked 1,000,000 Ft-ot, és odaadhatnám neked hitelbe, amire neked kamatot kellene fizetned nekem, akkor fel lennél háborodva.
A kereskedelmi bankok pont ezt csinálják.

Megj.: a rendszerváltás előtt a bankrendszer éppen ezért egyszintű volt, és a pénzt csak a jegybank teremtette. Ma a pénz legnagyobb hányadát a kereskedelmi bankok teremtik, és gyakorlatilag ingyen teremtett pénz után szednek kamatot, amelyért a gazdaság szereplőinek nagyon is valósan meg kell dolgozniuk.

A hinni benne azt jelenti, hogy mennyit vesznek meg. Mert ha nagyon sokat bocsát ki, akkor több lesz a piacon, mint amennyit meg akarnak venni, ezért elveszti az értékét. Ha pedig gyorsan veszti az értékét, akkor még akár egy spirált is beindíthat, hisz megijednek az emberek és ami van nekik, azt is piacra dobják, így mégjobban esik az értéke.

A bank nem dolgozik meg a pénzéért, ezt kire érted? A tulajdonosokra, vezetőkre? Mindenki megdolgozott/ik érte, hisz nem magától jelentek meg a bankok. Kellettek hozzá azok az emberek, akik belefektették a pénzüket és a tudásukat, hogy létrehozzák őket, majd azóta is működtessék.
Persze néha a tulajdonosok már nem dolgoznak, inkább átadják a vezetést más hozzáértőknek és élvezik a nyugdíjas éveiket.
Dehát ugyanezt csinálja az egyszeri melós ember is. 30-40 évig gürcől, hogy azután élvezhesse a nyugdíjas éveit.

Mi a baj azzal, hogy a bank kamatot kér? Ha nem lenne kamat, akkor be is csődőlne a teljes világgazdaság. Hisz én és mindenki más is, akinek van egy csepp esze, felvennék 1 millió dollárnyi hitelt és majd az űkunokám visszafizetné, amikor már jól elinflálódott a pénz.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
A hinni benne azt jelenti, hogy mennyit vesznek meg. Mert ha nagyon sokat bocsát ki, akkor több lesz a piacon, mint amennyit meg akarnak venni, ezért elveszti az értékét. Ha pedig gyorsan veszti az értékét, akkor még akár egy spirált is beindíthat, hisz megijednek az emberek és ami van nekik, azt is piacra dobják, így mégjobban esik az értéke.

A bank nem dolgozik meg a pénzéért, ezt kire érted? A tulajdonosokra, vezetőkre? Mindenki megdolgozott/ik érte, hisz nem magától jelentek meg a bankok. Kellettek hozzá azok az emberek, akik belefektették a pénzüket és a tudásukat, hogy létrehozzák őket, majd azóta is működtessék.
Persze néha a tulajdonosok már nem dolgoznak, inkább átadják a vezetést más hozzáértőknek és élvezik a nyugdíjas éveiket.
Dehát ugyanezt csinálja az egyszeri melós ember is. 30-40 évig gürcől, hogy azután élvezhesse a nyugdíjas éveit.

Mi a baj azzal, hogy a bank kamatot kér? Ha nem lenne kamat, akkor be is csődőlne a teljes világgazdaság. Hisz én és mindenki más is, akinek van egy csepp esze, felvennék 1 millió dollárnyi hitelt és majd az űkunokám visszafizetné, amikor már jól elinflálódott a pénz.

Értem amit mondasz, de a beszélgetés az Irán topikban onnan indult ki, hogy az USA gazdaságának teljesítménye köszönőviszonyban sincs az általa teremtett dollár (és értékpapír) mennyiséggel. Ez úgy általában is igaz. Mindig sokkal több a pénz és az értékpapír a jelenlegi kapitalista gazdaságokban, mint a valós javak és szolgáltatások összértéke. Ezért a pénzek és értékpapírok többsége NEM váltható be valós javakra és szolgáltatásokra. Ezt a jelenséget nevezzük úgy mint "pénzügyi világválság", kipukkadt a lufi stb. Ilyenkor emberek és országok tömegei veszítik el a pénzüket. Ez történt 2008-ban is, amikor a pénzügyi válság az USA-ból indult ki, és az USA-nak sikerült egy csomó bóvli (fedezet nélküli) értékpapírt rásóznia az EU országaira. Ekkor, hogy az EU bankjai ne csődöljenek be, az EU államai bankmentő csomagokkal mentették meg a bankokat és ennek hatására az EU sok országában 100% körülire ugrott fel az államadósság.
Ez azért erkölcstelen, mert ezekért a dollárokért és értékpapírokért az USA nagyon is valós javakat és szolgáltatásokat vásárolt a világpiacon, amiért bóvlival fizetett.
Ez az egész pedig azért lehetséges, mert olyan a jelenlegi bankrendszer, pénzteremtés módja stb., hogy lehetővé teszi a pénzek és értékpapírok "felfújását" óriási lufivá, amely mögött nincs fedezet.
Az, hogy nem kell fedezet, elég a kibocsátóba vetett hit, ez meg azért hülyeség, mert ugyan tökéletesen érthető, hogy miért fontos az adott pénzbe vetett hit, de azért attól még az is fontos, hogy ha arra kerül a sor, akkor tényleg beváltható legyen valós javakra és szolgáltatásokra.
És az egész rendszer azért erkölcstelen, és azért fújunk rá többen annyira, mert a rendszer működtetői PONTOSAN TUDJÁK, hogy az általuk kibocsátott pénzek és értékpapírok mögött nincs fedezet, de mégis folytatják a pénzek és értékpapírok felfújását. Ld. USA éves GDP-jét 29-szeresen meghaladó derivatívák értéke stb., például. Minden "becsületes" tőzsdés tudja, hogy marhaság az egész, lufi az egész.
Üdv, "haubagoi", 10+ év bankszakmai gyakorlattal a hátam mögött
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Amit te irsz, az arra vonatkozik, amikor tultoljak a penzkibocsajtast/penzteremtest. Neha elofordul. Igen, neha (sokszor) folosleges szemetet termelnek es igy nincs valos ertekteremtes. Egy ideig mukodik, de aztan amikor ez nyilvanvalo lesz, es eppen valami miatt senkinek sem lehet eladni a szemetet, akkor kidurran a lufi, elillan a gazdasagba vetett hit, az emberek nem vasarolnak, mert megijednek (joggal) es tartalekolnak, de ekkor mar keso, elobb kellett volna gondolkodni. De ez normalis, es ha normalisan iranyitjak a gazdasagot, akkor nincs ilyen, lasd: Lo -nem volt vilaggazdasagi valsag, mert (tobbet kozott) a penzugyi felugyelet meg idoben megtiltotta a devizahiteleket, mielott tulzottan elterjedtek volna (ez amugy egy jo pelda arra, hogy lehet akarmekkora az Apple-Microsoft, ha a felugyelet (allam) azt mondja acsi, akkor kuss van). Vagy Oo: nem a hulyesegre megy a penz a hitelbol, hanem erteket allitanak elo a hitelbol epult gyarak es a semmibol hihetetlen mertekben megerosodott az Orosz gazdasag Putyin alatt. Attol meg, hogy egy kest lehet rosszul is meg jol is hasznalni nem a kes a veszelyes, hanem aki kezben tartja. Ha a nyugati vilagban a valasztopolgar rovidlatoan szavaz, akkor persze, hogy a gazdasag-politikusok visszaelnek a lehetosegeikkel. De meg igy is egyre kisebbek a gazdasagi valsagok (atlagban) a vilagban, ahogy megy elore a kozgaztan.

Nem néha, hanem mindig lufit fújuk, ez ugyanis törvényszerű. Nem feltétlenül rossz szándékkal, sőt sokszor a figyelmeztetések ellenére.
Oke, tehat egyetertunk, hogy te is bealltal az eredeti hsz-t es az azt tamogatot ellenzok csoportjaba, welcome to the team! :) (ha hobagoly teged is jobb erv hijjan feljelentget, akkor meg igy jartunk :) De a viccen kivul ezt el kell ismernem utos erv, hogy azt a baromsagot azert terjesztik, hogy a ketkedoket lejarassak, lattunk mar erre peldat. De egyelore nem gyoztel meg, hogy az altalad irtak miert nem csak egy cizellaltabb formaja az eredeti rettego hsz-nek.

A jegybankok csinaljak a dolgukat. Frankfurtban foleg (sajnos, mert minek nevezned, hogy az EKB bevezetett altala kiadott eurot egy csomo orszagban, noha azt egy se kerte csak No? Bizony rendkivul fontos es mukodo funkcioja a penzkibocsajtas egy jegybanknak). De a teljes gazdasag felugyeletet es iranyitasat is ellatjak (kiveve ott, ahol mar csak papiron leteznek, mint Fro, Go, Olaszo,... mert helyettuk a Frankfurti jegybank megcsinalja. Szerinted a QE programot nem Frankfurt csinalta? Meg a FED? De a japan jegybank is lemasolta eleg hamar) Mo-n is ki dobott piacra 1 trillio HUF-t ha nem a jegybank? Ki dontotte el milyen aron vasarolnak (es mennyi!) devizat a kerbankok a jegybanktol? A jegybankok maig mukodnek, csinaljak a dolgukat. Bizony nem a Gazprom, meg az Apple csinalja. Meg egy pelda: amikor par eve Putyin lesittelte Hodorovszkijt vagy hogyhivjakot. Ha azt akkor nem lepi meg Putyin akkor ma senki sem tudna a hatalmas Gazpromrol, hanem az akarmi-OIL lenne a meno.... ennyit arrol, hogy az allamok mar nem iranyitanak a gazdasagot. Barmikor sittrevaghatjak a Gazpromvezert is, sot nyugaton meg inkabb lecserelhetoek a fejesek mint keleten, ahol a "kezzelfoghato" hatalombol nekik tobb van mint a nyugatiaknak.


Igen, a penz adossag, azert irja ala a jegybank elnoke a papirpenzt (bank-jegy). Ez kozepiskolas (legalabbis remelem, ma mar az) anyag. Mi is ebben a nagy leleplezes? Mi az amit ezen barki ne ertene meg? Szoval eddig ott tartunk, hogy amit irsz az meg mindig csak egy cizellaltabb retteges mint az eredeti hsz. Hogy a ket fel kozotti kozvetitonek mekkora joga legyen meg hat... nem tul nagy leleplezes. De legyen kicsit pozitiv a hozzaallasom: te mit javasolsz a ketto kozotti kozvetito erejenek csokkentesere? (En semmit, mert termeszetszeruleg nagyon eros pozicio, hiszen aki a penzt manageli az mindig is erosebb pozicioban volt mint az eredeti tulajdonosa a penznek, lasd mai modern hatalmas vallalatok: a tulajdonos (pl. te meg en akiknek van par darab reszvenye altalunk nem is ismert bankokban a nyugdijalapunkon keresztul) ertelemszeruen kevesebb profitot vesz ki (es nem csak azert mert keves a reszvenyunk) mint a management. Ez ma is igy van, meg a kozepkorban is igy volt: lehet, hogy a kiraly kincstara ures volt, de a gazdasag iranyitasaval megbizott fonemes (vagy zsido szakember) eleg jol elt. Szoval en semmit sem javaslok erre (marmint azon felul, amit mar korabban irtam: pl. az 50-estol a 80-as evek Nyugat-Europaja: No-ban pl. allam megszabta, hogy a lakashitel kamata 6% es kesz. Ez nekem bejonne. (Persze csak a retail szegmensben, a corporate teren szabad volt a vasar).
Szó sincs "rettegésről", mindössze arról beszélek, hogy akinek nincs rizikója mint közvetítő annak szava sem szabadna, hogy legyen. Ha a kibocsátáskor a szerződést- a váltót- pénzre váltó,-leszámítoló nem vonható felelősségre a váltó valóságtartalmáért és ő azt szabadon beválhatja az egy egyszerű köztörvényes bűncselekmény. Ha leszámítolok egy váltót és azt nem egyenlítik ki a lejártakor akkor az az én veszteségem, milyen alapon hárítom azt át államra, adófizetőkre, betétesre, részvényesre, bárkire?
Ez a fedezetlen váltó forgalomba hozatal nevű köztörvényes bűncselekmény. Félreértesz, nem a pénzrendszerrel- nem is lehet, hisz nincs és nem is lehet másmilyen pénzrendszer- van a bajom hanem a fehérgalléros szervezett bűnözéssel és azzal a mentalitással, hogy ezt egyszerű butaságból elfogadjuk.
És az általános jellemtelenség, gerinctelenség, felelősség nem vállalás elfogadása vezetett ide.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Luthero

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
A pénz mögött a kibocsájtó gazdasági erejébe vetett hit mennyi pénz kibocsátását teszi lehetővé?
Példa: hiszek az USA gazdasági erejében, akkor az USA kibocsáthat:
1000 dollárt vagy akár 1000,000,000,000,000,000,000,000,000 dollárt is?
Mitől függ mennyit? Hogy mennyire erősen hisznek benne?

Tudod Pál, az ha valaki hisz egy pénz értékében az azért van, mert tudja, hogy beváltható valós fizikai javakra és szolgáltatásokra. De ha mondjuk az USA gazdasági teljesítményét (GDP) 29-szeresen meghaladja pl. a derivatív ügyletek összege, akkor mennyire lehet komolyan venni, hogy ezek mind beválthatóak valós javakra és szolgáltatásokra?

Ugye, semennyire. Nem is ezt játszák a nagyok, hanem azt, hogy próbálnak okosabbak lenni a másiknál (vagy metéveszteni a másikat) és elérni, hogy a másik vegye meg a bóvlit, amely majd nem lesz beváltható semmire. Így pukkadnak ki a befektetési lufik.

A másik meg, hogy a bank megdolgozik a pénzéért? Kétségtelen, hogy a banki dolgozók megdolgoznak a fizetésükért, de maga a bank nem dolgozik meg a pénzért.
Pál, te magad is elismerted, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését már az első éves közgazdászok is tanulják, tehát a pénzteremtés, amelyet a kereskedelmi bankok csinálnak, valós.

Példa: jegybank teremt 1000 pénzt, 20% tartalékráta mellett a pénzmultiplikátor 5x-ös, tehát a kereskedelmi bank ebben az esetben 5000 pénzt teremt az eredeti jegybanki 1000-ből. Vagyis a péznteremtés legnagyobb részét nem a jegybank, hanem a kereskedelmi bankok (OTP, Raiffeisen, CIB, Erste stb.) végzik.

Namármost. Mi ezzel a gond. Az, hogy addig rendben van, hogy a pénzt valakinek létre kell hoznia ("teremtenie"), hogy a gazdaságban az forogni tudjon és működjön a gazdaság, de a kereskedelmi bankok a pénzt

HITETELEZÉSSEL

teremtik, amely után az ADÓS KAMATOT fizet. Itt a probléma. A semmiből teremtett pénz után a kereskedelmi bankok kamatot szednek. Ez ingyen pénz a banknak.
Persze, hogy a bank működésének költségei is vannak, ezt nem vitatom, de a hitelintézetek (bankok) alapvető bevételi forrása a pénzteremtés után szedett kamat.

Ami ingyen pénz.
Példa, miért: ha én is rajzolhatnék neked 1,000,000 Ft-ot, és odaadhatnám neked hitelbe, amire neked kamatot kellene fizetned nekem, akkor fel lennél háborodva.
A kereskedelmi bankok pont ezt csinálják.

Megj.: a rendszerváltás előtt a bankrendszer éppen ezért egyszintű volt, és a pénzt csak a jegybank teremtette. Ma a pénz legnagyobb hányadát a kereskedelmi bankok teremtik, és gyakorlatilag ingyen teremtett pénz után szednek kamatot, amelyért a gazdaság szereplőinek nagyon is valósan meg kell dolgozniuk.

Tőlem akár zsidózhatunk is csak előbb értsük meg, hogy miért tesszük. Több ezer éves ez a probléma, minden csereszköz eljut ugyanerre a pontra kibocsátótól, anyagtól, milyenségtől függetlenül.
Egy nem inkorrekten szabályozott, nem manipulált gazdaságban az infláció- defláció nem tetszés szerint szabályozható és egyik sem katasztrófa, így a defláció sem. A valamilyen gazdasági tevékenységet elvégzett szereplő nyújt vagy átad valamit a partnernek aki egy követelést elismerő csereeszközt ad érte cserébe amit az egyes számú szereplő nem azonnal érvényesít. Tehát ő hitelbe végzett el vagy adott át valamit mert cserébe nem értéket hanem az általa átadott vagy nyújtott értékről egy elismervényt kapott. Ebből következően akinek a kezében bármilyen pénzügyi eszköz, csereeszköz van az egy hitelező, tehát a kezében lévő eszköz értéke természetesen nőhet és nőnie is kell hisz ez is természetes ha ő nem volt rákényszerülve a tranzakció lebonyolítására és azonnali ellentételezés helyett a majdani, későbbi ellentételezés lehetőségét kapta .
Ha ezt a növekvő értékű követelést még át is engedi valaki másnak időlegesen akkor ezen az alap növekedésen felül plusz díjat tehát kamatot is kérhet így az két okból is nőhet.
Abban az esetben ha az előállító a tevékenységet mindenképpen el kell, hogy végezze mert pl. az egy szolgáltatás és csak valós időben természetben nyújtható vagy a javakat az elkészültük pillanatában át kell , hogy adja mert azok anyaguknál vagy jellegüknél fogva értéktelenné válnának akkor az elértéktelenedést kivédendő inkább neki érdemes a követelés értékének csökkenését elviselnie.
A virtuális csereeszközök és különösen a megtakarítások- minden csereeszköz virtuálissá válik amint megtakarításként kivonom a piacról, még az árupénz is-időben eltolt követelések és mint mindennek, az határozza meg az árukat, hogy a szereplők közül ki mennyire van kiszolgáltatva, mennyire nem tehet mást- adja, veszi ezt a követelést- mint amit a piac diktál.Ha a megtermelt vagy bárhogyan is a birtokomba került javakat materiális formában tudom tárolni akkor semmi szükségem hosszú távú virtuális eszközökre azaz a követelésem eltolására az időben.
Amennyiben erre bármilyen okból nem vagyok képes vagy a lehetséges eszközök likviditása számomra valamilyen okból elfogadhatatlan akkor ki vagyok szolgáltatva a rendelkezésre álló virtuális eszközök piaci állapotának. Egy gazdasági lokalitás piacán attól függően, hogy fogyasztásra vagy megtakarításra van nagyobb igény a követelések ára pozitív vagy negatív irányba fog változni. A minél szélesebb körű munkamegosztás, a globalizálódás, az elöregedés, a nem likvid eszközök és az immateriális javak hiteleken keresztüli monetizálása, pénzzé transzformálása- amennyiben a piacképes materiális javak mennyisége nem nő párhuzamosan- mind kényszerűen a virtuális eszközökbe történő befektetést generálja.
A követelések időbeni eltolásának túlkínálata természetesen azzal jár, hogy az ezt igénybe venni akarónak kell fizetnie a lehetőségért, azaz negatív lesz a kamat. Állandó infláció csak egy mennyiségileg folyamatosan növekedő gazdaságban lehetséges ami az adott gazdaság szintjén felesleges fogyasztásra ösztönöz amire a gazdaság működéshez semmi szükség, valamint természetszerűleg véges folyamat. Nem beszélve arról, hogy az írott történelem folyamán az ezen az elven működő gazdaságok kivétel nélkül a végletekig kifosztották elhasználták a forrásaikat tönkretették a környezetüket, lepusztítottak mindent maguk körül és a ritka üdítő gazdasági és kulturális kivételeket lerombolták, elpusztították. Az infláció azt jelenti, hogy a megtakarítóknak tekintet nélkül az okokra elértéktelenítem a megtakarítását, holott lehet olyan akinek a megtakarítására szükség van a gazdaság egészséges működtetéséhez.
A kettőnek ki kellene egyenlítenie egymást és nulla végeredményű egyensúlyozó eszközzé kellene válnia.
I. Fischer, M. Kennedy és még sokan mások száz évvel ezelőtt megpróbálták megértetni, hogy a likviditás különbsége a megtakarítási eszközöknél önmagában nem alkalmas a csereszköz és a megtakarítás különválasztására.
Erre a problémára természetesen lenne használható eszköz.
Csakhogy akkor nem lehetne ilyen egyszerű primitív eszközzel a többi résztvevő akarata ellenére irányítani, büntetlenül fosztogatni világ gazdaságát.
Folyt. köv.:)
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Nem néha, hanem mindig lufit fújuk, ez ugyanis törvényszerű. Nem feltétlenül rossz szándékkal, sőt sokszor a figyelmeztetések ellenére.

Szó sincs "rettegésről", mindössze arról beszélek, hogy akinek nincs rizikója mint közvetítő annak szava sem szabadna, hogy legyen. Ha a kibocsátáskor a szerződést- a váltót- pénzre váltó,-leszámítoló nem vonható felelősségre a váltó valóságtartalmáért és ő azt szabadon beválhatja az egy egyszerű köztörvényes bűncselekmény. Ha leszámítolok egy váltót és azt nem egyenlítik ki a lejártakor akkor az az én veszteségem, milyen alapon hárítom azt át államra, adófizetőkre, betétesre, részvényesre, bárkire?
Ez a fedezetlen váltó forgalomba hozatal nevű köztörvényes bűncselekmény. Félreértesz, nem a pénzrendszerrel- nem is lehet, hisz nincs és nem is lehet másmilyen pénzrendszer- van a bajom hanem a fehérgalléros szervezett bűnözéssel és azzal a mentalitással, hogy ezt egyszerű butaságból elfogadjuk.
És az általános jellemtelenség, gerinctelenség, felelősség nem vállalás elfogadása vezetett ide.
Oke, akkor most mar eleg kozel allnak az allaspontjaink. Ezek szerint akkor semmivel sincs bajod, kiveve, hogy a kerbank (a kozvetito) olyanon keres, raadasul sokat, amin nem illene, mivel olyan adossag (a jegybank altal kibocsajtott es a jegybank elnoke altal alairt bank-jegy) utan szed kamatot amihez neki semmi koze es o nem vallalt azert fedezetet. Mivel ugye a kerbank nem vallalt "rizikot" ne legyen szava.
1.: elismerem, hogy rohadt jo uzlet a kerbankolas.
2. de nem igaz, hogy nem vallal rizikot, kerdezz meg egy banki kockazatkezelot. Attol meg, hogy valaki kozvetit az attol meg nem rossz. Ha te tudsz kozvetiteni a viztulajdonos es a szomjas ember kozott, akkor igen is tedd meg es megerdemled erte a fizetseget. Amikor a bank hitelt ad neked akkor egy masik bank (a jegybank) -ra szolo "kovetelest" adja el neked kamatert. Ha te megbizol a jegybankban akkor miert ne venned meg a kerbanktol a jegybankra szolo kovetelest? Elfogadom, hogy boven tul lehet (es teszik is) ezt porgetni, mivel epp azert mukodik a rendszer (es csak addig) amig joggal megbiznak az adott jegybank mogott allo gazdasagban, de ha csak hulyesegre megy a penz/hitel es valodi ertek nem vagy nem elegendo epul akkor az emberek hibaztak, hogy megbiztak az adott gazdasagban.
Pl. en ezen alapon megbizom az Orosz gazdasagban, a Lo-iban meg a jelenlegi Mo-iban is. De mondjuk Fro-ban nem, meg a Holland gazdasagban sem. Ez az en dontesem.

Tehat ez a masik problemad, hogy tulporog az egesz es mar nem termelodik eleg ertek ahhoz kepest, hogy penz meg tul sok.
Persze ezzel valamit kell tenni, hogy ne termelodjon tul sok penz ahhoz kepest amennyi valodi ertek (nem valosagshow produkcio a tv-ben) termelodik, hogy ne vesszen el (joggal) a bizalom az adott gazdasag irant. Vannak allamok akik ezt megoldottak (megint csak azt tudom mondani, hogy Nyugat-Europa a 80-as evekig) es vannak ahol megy a szabadrablas. Erre nem az a megoldas, hogy a jegybankok szerepet jelentektelennek nyilvanitjuk, foleg a sok pelda utan amit irtam, hogy azert meg mindig ok a fonokok, hanem az hogy rendesen szabalyozzuk a kerbankokat. Es sok orszagban ezt jol csinaljak, sok orszagban meg nem. Epp ezert nagyon fontos megorizni a monetaris fuggetlenseget, hogy te tudd szabalyozni a termelt penz mennyiseget (mert attol meg hogy a kerbank termeli, a jegybank dont arrol hogy van-e engedelye a kerbanknak, csinal-e QE-t, vagy nem...). Vagy csinalhatjuk a muszlim uton is, hogy semmilyen penzmozgast nem engedelyezunk ami mogott nincs mas csak "kockazat a profitert onmagaert", de akkor szembemegyunk az Europai kulturaval. Igaz, akkor valsagallo lesz gazdasagunk. De en megis inkabb azt mondom, hogy az eddigi uton kell tovabb menni, mert egyre kisebbek a valsagok ahogy tanuljak a kormanyok a kozgazt. A kozgaz meg meg azert egy eleg uj tudomany, es a bankolas mar a sumeroknal megvolt (le ne ird, hogy ossze is dolt a civilizaciojuk :))
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
S

speziale

Guest
A pénz mögött a kibocsájtó gazdasági erejébe vetett hit mennyi pénz kibocsátását teszi lehetővé?
Példa: hiszek az USA gazdasági erejében, akkor az USA kibocsáthat:
1000 dollárt vagy akár 1000,000,000,000,000,000,000,000,000 dollárt is?
Mitől függ mennyit? Hogy mennyire erősen hisznek benne?

Tudod Pál, az ha valaki hisz egy pénz értékében az azért van, mert tudja, hogy beváltható valós fizikai javakra és szolgáltatásokra. De ha mondjuk az USA gazdasági teljesítményét (GDP) 29-szeresen meghaladja pl. a derivatív ügyletek összege, akkor mennyire lehet komolyan venni, hogy ezek mind beválthatóak valós javakra és szolgáltatásokra?

Ugye, semennyire. Nem is ezt játszák a nagyok, hanem azt, hogy próbálnak okosabbak lenni a másiknál (vagy metéveszteni a másikat) és elérni, hogy a másik vegye meg a bóvlit, amely majd nem lesz beváltható semmire. Így pukkadnak ki a befektetési lufik.

A másik meg, hogy a bank megdolgozik a pénzéért? Kétségtelen, hogy a banki dolgozók megdolgoznak a fizetésükért, de maga a bank nem dolgozik meg a pénzért.
Pál, te magad is elismerted, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését már az első éves közgazdászok is tanulják, tehát a pénzteremtés, amelyet a kereskedelmi bankok csinálnak, valós.

Példa: jegybank teremt 1000 pénzt, 20% tartalékráta mellett a pénzmultiplikátor 5x-ös, tehát a kereskedelmi bank ebben az esetben 5000 pénzt teremt az eredeti jegybanki 1000-ből. Vagyis a péznteremtés legnagyobb részét nem a jegybank, hanem a kereskedelmi bankok (OTP, Raiffeisen, CIB, Erste stb.) végzik.

Namármost. Mi ezzel a gond. Az, hogy addig rendben van, hogy a pénzt valakinek létre kell hoznia ("teremtenie"), hogy a gazdaságban az forogni tudjon és működjön a gazdaság, de a kereskedelmi bankok a pénzt

HITETELEZÉSSEL

teremtik, amely után az ADÓS KAMATOT fizet. Itt a probléma. A semmiből teremtett pénz után a kereskedelmi bankok kamatot szednek. Ez ingyen pénz a banknak.
Persze, hogy a bank működésének költségei is vannak, ezt nem vitatom, de a hitelintézetek (bankok) alapvető bevételi forrása a pénzteremtés után szedett kamat.

Ami ingyen pénz.
Példa, miért: ha én is rajzolhatnék neked 1,000,000 Ft-ot, és odaadhatnám neked hitelbe, amire neked kamatot kellene fizetned nekem, akkor fel lennél háborodva.
A kereskedelmi bankok pont ezt csinálják.

Megj.: a rendszerváltás előtt a bankrendszer éppen ezért egyszintű volt, és a pénzt csak a jegybank teremtette. Ma a pénz legnagyobb hányadát a kereskedelmi bankok teremtik, és gyakorlatilag ingyen teremtett pénz után szednek kamatot, amelyért a gazdaság szereplőinek nagyon is valósan meg kell dolgozniuk.

Hagyjuk már ezt a hülyeséget:

a bank nem a "semmiből" teremt pénzt, ami után ő kamatot szed, hanem ő a forrásaiból hitelez, ami lehet bankbetét, kötvény, pénzpiaci forrás stb. Nézz már meg egy bankmérleget! A bank haszna az a marzs, ami hitelkamat és a forrásköltségeinek (egyszerűség kedvéért: betéti kamat) a különbsége. És akkor ez még mindig nem a profit, hiszen ha a hitelek egy része nem fizet, a betéteseket akkor is ki kell fizetni, ezért ugye céltartalékot kell képezni, és akkor ezek után jönnek még a működési költségek. A példáddal élve: a bank nem rajzol neked egy 1.000.000 forintost és azt adja oda, hanem ő azt a pénzt mástól kapja és azt adja tovább. Innen is a név, hogy pénzügyi közvetítő rendszer, mert a bankok közgazdasági funkciója nem más, mint összegyűjteni a megtakarításokat és ezeket megfelelő kockázatkezeléssel összepárosítani a hitelkereslettel
 
  • Tetszik
Reactions: laiki and Pal
S

speziale

Guest
A pénz mögött a kibocsájtó gazdasági erejébe vetett hit mennyi pénz kibocsátását teszi lehetővé?
Példa: hiszek az USA gazdasági erejében, akkor az USA kibocsáthat:
1000 dollárt vagy akár 1000,000,000,000,000,000,000,000,000 dollárt is?
Mitől függ mennyit? Hogy mennyire erősen hisznek benne?

Tudod Pál, az ha valaki hisz egy pénz értékében az azért van, mert tudja, hogy beváltható valós fizikai javakra és szolgáltatásokra. De ha mondjuk az USA gazdasági teljesítményét (GDP) 29-szeresen meghaladja pl. a derivatív ügyletek összege, akkor mennyire lehet komolyan venni, hogy ezek mind beválthatóak valós javakra és szolgáltatásokra?

Ezt is rosszul látod. A pénznek több funkciója van, ebbe most nem megyek bele, de most vegyük az egyik legalapvetőbbet, az értéktartó funkciót. Ez ugye azt jelenti, hogy ha ma 1$-ért kapok 1 liter tejet, akkor holnap is ennyiért fogok kapni. De ha holnap már csak 1/2 liter tejet kapok érte, akkor az masszív infláció és a pénznek az értéktartó funkciója csorbul. És ezt a az összes fejlett deviza "tudja", ez adja az ezen pénzekbe vetett "hitet". Ellenben mondjuk a rubellel, ami pár éve a dollárral szemben több mint 100%-kal gyengült (33-35-rők 70-75-ig). És mi is történt ekkor Oo-ban? Óriási tőkemenekítés indult, illetve a lakosság el kezdte a betéteit dollárra váltani!! Miért? Mert a rubelnek nincsen "hitelessége", hogy megőrzi az értékét. Az oroszok meg is emelték az alapkamatot valami 12%-ral, miközben a világon mindenhol 0% volt a kamat!!

A derivatív ügyletek meg megint egy másik tészta. Mondok egy példát: van egy opciód: ez valójában egy zéró összegű játék, hiszen amit te nyersz vele azt más elbukja, de "papíron" neked van egy követelésed a másik embernek meg egy tartozása.
Vagy egy másik példa: az s&P 500 részvényindex szumma kapitalizációja több, mint az éves USA GDP-je. De gond ez? Nem. Miért:
A dow indexről vannak kb 150 éves adatok, és az alapján elmondható, hogy a Dow ezalatt a nem kevés idő alatt kb. ugyanúgy nőtt, mint az USA nominális GDP-je (persze ilyen időtávon még 1-2 tized %pontos eltérés is nagy eltérést ad végeredményben, de a lényeg, hogy a részvények ára mögött áll egy valós gazdasági teljesítmény).
Viszont ki vesz USA részvényt? Vesznek pl. biztosítók, nyugdíjalapok, befeltetési alapok: ezek jellemzően mind hosszú távon tartják a részvényeket. És vannak a "spekik" akik ki-be ugrálnak a részvényekből. De az ő esetükben igazából egy 0 összegű játékról beszélhetünk, mert amit az egyik speki nyer, azt a másik elveszti. De miért fontos ez? azért mert a "pénzmennyiségekben" te látod ezt az irdatlan mennyiségű pénzt, amire szerinted nincs a gazdaságban fedezet, de valójában, aki hoszsú-távon tartja a részvényt az nem most a jelenben használja fel azt a pénzt, hanem majd a jövőben fogja szépen fokozatosan (mondjuk, amikor nyugdíjba megy). Emiatt nem baj, hogy a jelenben a részvények kapitalizációja magasabb mint az USA GDP-je.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
S

speziale

Guest
  • Tetszik
Reactions: Pal

szommark

Active Member
2016. szeptember 21.
98
126
33
gondolom nem láttál még bankot belülről működni....meg gondolom a kettős könyvelést sem ismered, mely szerint az eszköz=forrás?
Gondolom nem tudsz angolul olvasni. Valószinűleg le sem érettségiztél még a 2008-as válság idején, nincs privátbankár magán angol tanítványod. Csakhogy megmaradjunk a személyes hangnemnél. Azt, hogy a bankok könyveiket, hogy tartják rendben alacsonyabb technikai szinten, nem tudom, de biztos lehetsz benne, hogy a jelenlegi rendszer fractional reserve banking. Olvass utána 2008-as válságnak. Azt, hogy technikai szintén érted a munkát és tudsz egy csomó technikus termikust még nincs igazad. Kérdezd meg a főnököd, hogy működik valójában egy bank.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

szommark

Active Member
2016. szeptember 21.
98
126
33
Ezt is rosszul látod. A pénznek több funkciója van, ebbe most nem megyek bele, de most vegyük az egyik legalapvetőbbet, az értéktartó funkciót. Ez ugye azt jelenti, hogy ha ma 1$-ért kapok 1 liter tejet, akkor holnap is ennyiért fogok kapni. De ha holnap már csak 1/2 liter tejet kapok érte, akkor az masszív infláció és a pénznek az értéktartó funkciója csorbul. És ezt a az összes fejlett deviza "tudja", ez adja az ezen pénzekbe vetett "hitet". Ellenben mondjuk a rubellel, ami pár éve a dollárral szemben több mint 100%-kal gyengült (33-35-rők 70-75-ig). És mi is történt ekkor Oo-ban? Óriási tőkemenekítés indult, illetve a lakosság el kezdte a betéteit dollárra váltani!! Miért? Mert a rubelnek nincsen "hitelessége", hogy megőrzi az értékét. Az oroszok meg is emelték az alapkamatot valami 12%-ral, miközben a világon mindenhol 0% volt a kamat!!

A derivatív ügyletek meg megint egy másik tészta. Mondok egy példát: van egy opciód: ez valójában egy zéró összegű játék, hiszen amit te nyersz vele azt más elbukja, de "papíron" neked van egy követelésed a másik embernek meg egy tartozása.
Vagy egy másik példa: az s&P 500 részvényindex szumma kapitalizációja több, mint az éves USA GDP-je. De gond ez? Nem. Miért:
A dow indexről vannak kb 150 éves adatok, és az alapján elmondható, hogy a Dow ezalatt a nem kevés idő alatt kb. ugyanúgy nőtt, mint az USA nominális GDP-je (persze ilyen időtávon még 1-2 tized %pontos eltérés is nagy eltérést ad végeredményben, de a lényeg, hogy a részvények ára mögött áll egy valós gazdasági teljesítmény).
Viszont ki vesz USA részvényt? Vesznek pl. biztosítók, nyugdíjalapok, befeltetési alapok: ezek jellemzően mind hosszú távon tartják a részvényeket. És vannak a "spekik" akik ki-be ugrálnak a részvényekből. De az ő esetükben igazából egy 0 összegű játékról beszélhetünk, mert amit az egyik speki nyer, azt a másik elveszti. De miért fontos ez? azért mert a "pénzmennyiségekben" te látod ezt az irdatlan mennyiségű pénzt, amire szerinted nincs a gazdaságban fedezet, de valójában, aki hoszsú-távon tartja a részvényt az nem most a jelenben használja fel azt a pénzt, hanem majd a jövőben fogja szépen fokozatosan (mondjuk, amikor nyugdíjba megy). Emiatt nem baj, hogy a jelenben a részvények kapitalizációja magasabb mint az USA GDP-je.

Pontosan egy zérőössszegű játszmában vagyunk, csak azért vagy naiv, mert azt hiszed, hogy a biztosítók és nyugdíjalapok befektetései nincsenek benne a játszmában, ezért kellenek folyamatosan új belépők, ezért vált a 90-es években kötelezővé a magánynyug-díjpénztárok.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and haubagoi

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Hagyjuk már ezt a hülyeséget:

a bank nem a "semmiből" teremt pénzt, ami után ő kamatot szed, hanem ő a forrásaiból hitelez, ami lehet bankbetét, kötvény, pénzpiaci forrás stb. Nézz már meg egy bankmérleget! A bank haszna az a marzs, ami hitelkamat és a forrásköltségeinek (egyszerűség kedvéért: betéti kamat) a különbsége. És akkor ez még mindig nem a profit, hiszen ha a hitelek egy része nem fizet, a betéteseket akkor is ki kell fizetni, ezért ugye céltartalékot kell képezni, és akkor ezek után jönnek még a működési költségek. A példáddal élve: a bank nem rajzol neked egy 1.000.000 forintost és azt adja oda, hanem ő azt a pénzt mástól kapja és azt adja tovább. Innen is a név, hogy pénzügyi közvetítő rendszer, mert a bankok közgazdasági funkciója nem más, mint összegyűjteni a megtakarításokat és ezeket megfelelő kockázatkezeléssel összepárosítani a hitelkereslettel

Igen, ez a naív elmélet és értem, hogy banküzemtanból ezt tanítják (mert a banküzemtan csak magát a bankot nézi, nem a gazdaság egészét), de a valóság az, hogy a bankbetétek hitelekből keletkeznek és nem fordítva. Felveszek mondjuk 1,000,000 Ft hitelt, aztán az előbb-utóbb betétként kerül nyilvántartásra. Mert mondjuk veszek rajta valamit, és ekkor a hitelként felvett pénzem a kereskedőhöz (annak bankszámlájára) kerül BETÉTKÉNT.

Ha azt mondod, hogy amikor valaki a fizetését megkapja a bankszámlájára az betét (technikailag az is!), akkor lényegében tévedsz, mert amit te pénzt mint havi fizetést megkapsz, az is másnak a hitele. Lehet, hogy közvetlenül annak a cégnek a hitele, ahol te dolgozol (cégek is vesznek fel hitelt), lehet, hogy a céged ügyfelének a hitele, amivel a cégednek fizetett.

Példa: Felveszel 5,000,000 Ft hitelt és veszel rajta autót. A pénz az autókereskedő bankszámlájára kerül, ahol már BETÉT. Aztán az autókereskedő ebből, mint bevételből kifizeti a dolgozóit, akik ezt a pénzt megkapják mint fizetést, amely szintén BETÉTként jelenik meg az ő bankszámlájukon, de eredetét tekinte az a pénz a te felvett HITELEDből van.

Ma minden gazdaság el van adósodva - mondj egyetlenegy országot, egyetlen-egyet, amely nincs! - ez is azért van, mert minden gazdaságban több a HITEL, mint a BETÉT (pontosabban a hitel jelenik meg betétként, és értelemszerűen a részleges tartalékolás miatt a betétként nyilvántartott pénz töredéke csak a jegybank által létrehozott pénz, a többségének eredete kereskedelmi bankok által nyújtott HITEL).Ezért az autókereskedős példa nem egyedi, hanem általános.

Ha nem hiszed, akkor csak annyit hadd kérdezzek, hogy ha felveszel mondjuk 1,000,000 Ft hitelt, akkor azt hova folyósítják? Hova kapod meg a felvett hitelt? A bankszámládra. Mikor az az bankszámládra kerül, micsoda? BETÉT. És mivel betét, ezért ebből a bankod rögtön hitelt is folyósít másnak, amely annak is jóváíródik a bankszámláján, mint BETÉT. (De hitelből van.)
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ezt is rosszul látod. A pénznek több funkciója van, ebbe most nem megyek bele, de most vegyük az egyik legalapvetőbbet, az értéktartó funkciót. Ez ugye azt jelenti, hogy ha ma 1$-ért kapok 1 liter tejet, akkor holnap is ennyiért fogok kapni. De ha holnap már csak 1/2 liter tejet kapok érte, akkor az masszív infláció és a pénznek az értéktartó funkciója csorbul. És ezt a az összes fejlett deviza "tudja", ez adja az ezen pénzekbe vetett "hitet". Ellenben mondjuk a rubellel, ami pár éve a dollárral szemben több mint 100%-kal gyengült (33-35-rők 70-75-ig). És mi is történt ekkor Oo-ban? Óriási tőkemenekítés indult, illetve a lakosság el kezdte a betéteit dollárra váltani!! Miért? Mert a rubelnek nincsen "hitelessége", hogy megőrzi az értékét. Az oroszok meg is emelték az alapkamatot valami 12%-ral, miközben a világon mindenhol 0% volt a kamat!!
...

Okés, akkor most elmagyarázom ugyanezt, ahogy a valóságban van, és nem a tankkönyvekben. Értéktartó funkció. A dollár azért tartja az értékét, mert világ szinten tartalékvaluta. Ez azt jelenti, hogy a FED büntetlenül nyomtatjatja a dollárt úgy, hogy az USA gazdasága nem nyújt hozzá fedezetet. A dollár azért nem inflálódik el az USA-ban, mert kikerül az USA-ból külföldre. Ugyanis az USA a FED által kinyomtatott dollárért vásárol, importál. Az import során az áru az USA-ba kerül, a dollár pedig külföldre, ahol lecsapódik mint tartalékvaluta. Azaz a dollár nem jut vissza az USA-ba, hanem külföldön marad. Ezért nincs odahaza az USA-ban a fedezetlen pénznyomtatás miatt infláció.

Mondok hasonlatot, többeknek hátha úgy lesz világosabb: képzeljetek el egy medencét, amelybe vizet töltesz. A medence kapacitása az, amennyi fedezetet az ország (pl. USA) gazdasága nyúlt a pénznyomtatáshoz. Ha több vizet töltesz a mendencébe, akkor az kicsordul, kifolyik. Szemléltesse ez az inflációt. Namármost az USA azzal, hogy a dollárt tartalékvalutává tette, a medencét lecserélte a VILÁGra. Ezt a VILÁGméretű medencét nehezebb a dollárral túltölteni, sokáig tart míg kicsordul.
Ezt használja ki az USA. Fedezetként a VILÁGot használja, ezért nyomtathat annyi pénz "büntetlenül"! Úgy is megfogalmazhatjuk, hogy úgy nyomtat pénzt (dollár), hogy a pénzben megfogalmazott követelést nem neki (az USA-nak), hanem másnak (külföldnek, a VILÁGnak) kell teljesítenie.

Mégegyszer, azt fontos megérteni, hogy pl. Magyarország nem nyomtathat büntetlenül annyi forintot, amennyit akar, mert akkor túl sok lesz a forgalomban lévő pénz és elinflálódik a forint. Az USA ugyanezt megteheti, mégpedig azért, mert a dollár világpénz, és ezért kikerül az USA-ból külföldre. Ezért nem lesz neki belföldön infláció. Világ szinten dollárt-inflációt okozni meg nehezebb, ezért egy darabig büntetlenül folytathatják a fedezetlen dollár nyomtatást.

Röviden, nem azért tartalékvaluta a dollár, mert értékálló, hanem attól lesz értékálló, mert világ szinten tartalékvaluta. A világot nehezebb túltölteni dollárral, ezért a dollár mint világpénz nehezebben inflálódik el a fedezetlen pénzkibocsátás ellenére.

Pár szóban még az ALAPKAMATról.

"Az oroszok meg is emelték az alapkamatot valami 12%-ral, miközben a világon mindenhol 0% volt a kamat!!"

Igen, de ennek nem az az oka, amit gondolsz. A dollár alapkamatát azért tartotta 0% körüli szinten a FED, hogy megelőzzék a dollár inflációt. Ugyanis ha az alapkamat alacsony, akkor a betéti kamatok is alacsonyak. Ezért az emberek a pénzüket nem teszik be a bankba, hanem otthon tartják készpénzben a "kispárnában". Ez azért előzi meg az inflációt, mert ugye az a pénz, amely nincs a bankban mint BETÉT, azt nem lehet kihitelezni. Ennek hatására a kereskedelmi bankok által hitelezéssel teremtett pénz aránya csökken.
Erre azért volt szükség, hogy a FED a QE-vel büntetlenül (azaz infláció okozása nélkül) nyomtathassa a dollárt. Példa:

QE előtt:
1000 dollár jegybanki pénz 5% tartalékráta mellett bekerül a kereskedelmi bankokba akkor a kereskedelmi bankok csinálnak belőle 20,000 dollárt.

QE alatt:
10,000 dollár jegybanki pénz 5% tartalékráta mellett bekerül a kereskedelmi bankokba, akkor a kereskedelmi bankok csinálnak belőle 200,000 dollárt.

200,000 / 20,000 = 10. Ha közben a gazdaság teljesítménye azonos, akkor ez 10x-es infláció.

Mit lehet tenni? El kell érni, hogy a jegybank által kinyomtatott 10,000 dollárt az emberek ne tegyék be a kereskedelmi bankokba. Hogyan? Legyen az alapkamat alacsony és akkor a hitel és betéti kamatok is alacsonyak. Ilyen feltételek mellett az emberek nem tartják a bankban a pénzt. Mutatom hogy néz ki a példában:

QE alatt alacsony alapkamattal:
10,000 dollár jegybanki pénz, de ez a pénz az alacsony kamatszint miatt (többségében) nem kerül be a kereskedelmi bankokba, hanem kicsapódik készpénzként (!), akkor a kereskedelmi bankok nem tudják multiplikálni a pénzt, és nem lesz belőle teremtve 200,000 dollár. A végeredmény az, hogy bár a FED 10x annyit pénzt nyomtatott (1000 helyett 10,000-t) de mégsem lesz infláció, mert a kereskedelmi bankok pénzmultiplikációja elmarad.

Ezért tartották alacsonyan a dollár alapkamatot, és féltek annyira megemelni. Nem is emelték meg csak utóbb, de azt is óvatosan.

Nézd csak meg! Mikor csökkentette a FED a dollár alapkamatát?

gr-cb-chart-12-1002.jpg


2008-ban! Hoppá. Miért? Mert akkor kezdték el a QE-t :) Azért kellett alcsonyan tartani az alapkamatot, hogy ne legyen infláció a QE (fedezetlen pénznyomtatás) ellenére sem. Mikor emelték meg egy picit? (2016 után) Mennyivel? Kevéssel, mert félnek az inflációtól, amely akkor ütne be, amikor a magasabb alapkamat miatt az emberek elkezdenék betenni a kereskedelmi bankokba a dollárt és beütne a pénzmultiplikátor, a kereskedelmi banki pénzteremtés, ameny megsokszorozná a dollár mennyiségét, inflációt okozva ezzel.

Összefoglalva:

1. A dollár nem azért tartalékvaluta, mert értékálló, hanem azért értékálló, mert tartalékvaluta.

2. A jegybanki alapkamat a dollár esetében nem azért alacsony, mert a dollárnak "hitelessége" van, hanem azért, hogy a jegybank (FED) több pénzt tudjon nyomtatni (QE) azáltal, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését visszafogták az alacsony alapkamattal.
(Jegybanki pénzteremtés > kereskedelmi banki pénzteremtés)

Megj.: Rubeles példádnál azért 12% a jegybanki alapkamat, mert Oroszo.-nak az gondja, hogy nem teremhet az orosz jegybank annyi pénzt, amennyit a gazdasága igényelne, ezért a magas alapkamattal bátorítják az embereket, hogy tegyék be a bankba a pénzüket (mert jól kamatozik), így a kereskedelmi bankok több pénzt tudnak teremteni, multiplikálni.
(Jegybanki pénzteremtés < kereskedelmi banki pénzteremtés)
 
S

speziale

Guest
Okés, akkor most elmagyarázom ugyanezt, ahogy a valóságban van, és nem a tankkönyvekben. Értéktartó funkció. A dollár azért tartja az értékét, mert világ szinten tartalékvaluta. Ez azt jelenti, hogy a FED büntetlenül nyomtatjatja a dollárt úgy, hogy az USA gazdasága nem nyújt hozzá fedezetet. A dollár azért nem inflálódik el az USA-ban, mert kikerül az USA-ból külföldre. Ugyanis az USA a FED által kinyomtatott dollárért vásárol, importál. Az import során az áru az USA-ba kerül, a dollár pedig külföldre, ahol lecsapódik mint tartalékvaluta. Azaz a dollár nem jut vissza az USA-ba, hanem külföldön marad. Ezért nincs odahaza az USA-ban a fedezetlen pénznyomtatás miatt infláció.

Mondok hasonlatot, többeknek hátha úgy lesz világosabb: képzeljetek el egy medencét, amelybe vizet töltesz. A medence kapacitása az, amennyi fedezetet az ország (pl. USA) gazdasága nyúlt a pénznyomtatáshoz. Ha több vizet töltesz a mendencébe, akkor az kicsordul, kifolyik. Szemléltesse ez az inflációt. Namármost az USA azzal, hogy a dollárt tartalékvalutává tette, a medencét lecserélte a VILÁGra. Ezt a VILÁGméretű medencét nehezebb a dollárral túltölteni, sokáig tart míg kicsordul.
Ezt használja ki az USA. Fedezetként a VILÁGot használja, ezért nyomtathat annyi pénz "büntetlenül"! Úgy is megfogalmazhatjuk, hogy úgy nyomtat pénzt (dollár), hogy a pénzben megfogalmazott követelést nem neki (az USA-nak), hanem másnak (külföldnek, a VILÁGnak) kell teljesítenie.

Mégegyszer, azt fontos megérteni, hogy pl. Magyarország nem nyomtathat büntetlenül annyi forintot, amennyit akar, mert akkor túl sok lesz a forgalomban lévő pénz és elinflálódik a forint. Az USA ugyanezt megteheti, mégpedig azért, mert a dollár világpénz, és ezért kikerül az USA-ból külföldre. Ezért nem lesz neki belföldön infláció. Világ szinten dollárt-inflációt okozni meg nehezebb, ezért egy darabig büntetlenül folytathatják a fedezetlen dollár nyomtatást.

Röviden, nem azért tartalékvaluta a dollár, mert értékálló, hanem attól lesz értékálló, mert világ szinten tartalékvaluta. A világot nehezebb túltölteni dollárral, ezért a dollár mint világpénz nehezebben inflálódik el a fedezetlen pénzkibocsátás ellenére.

Pár szóban még az ALAPKAMATról.

"Az oroszok meg is emelték az alapkamatot valami 12%-ral, miközben a világon mindenhol 0% volt a kamat!!"

Igen, de ennek nem az az oka, amit gondolsz. A dollár alapkamatát azért tartotta 0% körüli szinten a FED, hogy megelőzzék a dollár inflációt. Ugyanis ha az alapkamat alacsony, akkor a betéti kamatok is alacsonyak. Ezért az emberek a pénzüket nem teszik be a bankba, hanem otthon tartják készpénzben a "kispárnában". Ez azért előzi meg az inflációt, mert ugye az a pénz, amely nincs a bankban mint BETÉT, azt nem lehet kihitelezni. Ennek hatására a kereskedelmi bankok által hitelezéssel teremtett pénz aránya csökken.
Erre azért volt szükség, hogy a FED a QE-vel büntetlenül (azaz infláció okozása nélkül) nyomtathassa a dollárt. Példa:

QE előtt:
1000 dollár jegybanki pénz 5% tartalékráta mellett bekerül a kereskedelmi bankokba akkor a kereskedelmi bankok csinálnak belőle 20,000 dollárt.

QE alatt:
10,000 dollár jegybanki pénz 5% tartalékráta mellett bekerül a kereskedelmi bankokba, akkor a kereskedelmi bankok csinálnak belőle 200,000 dollárt.

200,000 / 20,000 = 10. Ha közben a gazdaság teljesítménye azonos, akkor ez 10x-es infláció.

Mit lehet tenni? El kell érni, hogy a jegybank által kinyomtatott 10,000 dollárt az emberek ne tegyék be a kereskedelmi bankokba. Hogyan? Legyen az alapkamat alacsony és akkor a hitel és betéti kamatok is alacsonyak. Ilyen feltételek mellett az emberek nem tartják a bankban a pénzt. Mutatom hogy néz ki a példában:

QE alatt alacsony alapkamattal:
10,000 dollár jegybanki pénz, de ez a pénz az alacsony kamatszint miatt (többségében) nem kerül be a kereskedelmi bankokba, hanem kicsapódik készpénzként (!), akkor a kereskedelmi bankok nem tudják multiplikálni a pénzt, és nem lesz belőle teremtve 200,000 dollár. A végeredmény az, hogy bár a FED 10x annyit pénzt nyomtatott (1000 helyett 10,000-t) de mégsem lesz infláció, mert a kereskedelmi bankok pénzmultiplikációja elmarad.

Ezért tartották alacsonyan a dollár alapkamatot, és féltek annyira megemelni. Nem is emelték meg csak utóbb, de azt is óvatosan.

Nézd csak meg! Mikor csökkentette a FED a dollár alapkamatát?

gr-cb-chart-12-1002.jpg


2008-ban! Hoppá. Miért? Mert akkor kezdték el a QE-t :) Azért kellett alcsonyan tartani az alapkamatot, hogy ne legyen infláció a QE (fedezetlen pénznyomtatás) ellenére sem. Mikor emelték meg egy picit? (2016 után) Mennyivel? Kevéssel, mert félnek az inflációtól, amely akkor ütne be, amikor a magasabb alapkamat miatt az emberek elkezdenék betenni a kereskedelmi bankokba a dollárt és beütne a pénzmultiplikátor, a kereskedelmi banki pénzteremtés, ameny megsokszorozná a dollár mennyiségét, inflációt okozva ezzel.

Összefoglalva:

1. A dollár nem azért tartalékvaluta, mert értékálló, hanem azért értékálló, mert tartalékvaluta.

2. A jegybanki alapkamat a dollár esetében nem azért alacsony, mert a dollárnak "hitelessége" van, hanem azért, hogy a jegybank (FED) több pénzt tudjon nyomtatni (QE) azáltal, hogy a kereskedelmi bankok pénzteremtését visszafogták az alacsony alapkamattal.
(Jegybanki pénzteremtés > kereskedelmi banki pénzteremtés)

Megj.: Rubeles példádnál azért 12% a jegybanki alapkamat, mert Oroszo.-nak az gondja, hogy nem teremhet az orosz jegybank annyi pénzt, amennyit a gazdasága igényelne, ezért a magas alapkamattal bátorítják az embereket, hogy tegyék be a bankba a pénzüket (mert jól kamatozik), így a kereskedelmi bankok több pénzt tudnak teremteni, multiplikálni.
(Jegybanki pénzteremtés < kereskedelmi banki pénzteremtés)

jajajaj!

Nagyon-nagyon rosszul látod

1. A dollár nem azért tartalékvaluta, mert értékálló, hanem azért értékálló, mert tartalékvaluta. --> a svéd/norvég krona, ausztrál/kanadai dollár és akkor a svájci frankról és jen-ről még nem is beszéltem, mind-mind értéktartó hiszen egyik országban sincs infláció, vagyis az az igérvény, hogy ha te ma 1 buznyákért tudsz venni 1 liter tejet akkor holnap is annyiért tudsz majd venni, ez mindegyik országra igaz. Viszont egyik sem tartalékdeviza

2. totál félreérted a Qe lényegét. A QE lényege pont az volt, hogy megpróbálják a hitelezést felpörgetni, azzal, hogy a hoszsú lejáratú eszközök hozamát is lenyomják. Az alapkamat ugyanis a legrövidebb lejáratú eszköz (nálunk korábban a 2hetes betét kamata volt az alapkamat, az EKB-nél meg azt hiszem az 1 hetes hitelkamaté). Viszont az alapkamat csak nagyon áttételesen hat a hosszú hozamokra, hiszen egy 2 hetes instrumentum esetében az mondjuk 10 év alatt 10*26=260 alkalommal átárazódhat. Nézd csak meg, hogy az USA 10 éves hozamok milyen swingeket írtak le az elmúlt években miközben az alapkamat nem változott. Ez azért van, mert a 10 éves hozamokban a következő 10 évre vonatkozó alapkamat várakozások jelennek meg! A QE lényege pont az volt, hogy a Fed állampapír vásárlásokkal (megjegyzem csak a fele összegből vettek állampapírt a másik feléből jelzálogleveleket vettek) lenyomják a hosszú kamatokat, mert egy lakáshitel felvételnél vagy egy nagyobb projekt beruházás esetén nem a rövid, hanem a hosszú hozamok számítanak.

3. nem. az oroszoknál azért kellett kamatot emelni, mert a rubelnek nem volt hitelessége (itthon például inkább az figyelhető meg, hogy amikor gyengül a forint , akkor az emberek visszaváltják forintra a meglévő eur-jukat, amikor meg éppen erősebb a forint, akkor veszik a nyaraláshoz az eur-t; a munkahelyemtől nem messze van egy pénzváltó, és néhány hónapja amikor 300 közelébe erősödött a forint mindig amikor arra jártam elég sok ember álldogált ott, ami úgy általában nem jellemző) és az olajár esés miatt az állam a rubel gyengítésével akarta az elérni, hogy rubelben változatlan legyen az olajból származó bevétele. Emiatt viszont elindult az országból a tőkemenekítés, illetve a rubel betéteket el kezdték dollárra váltani. Ez viszont egy ördögi kört tud beindítani, hiszen a saját lakosságod kezd a pénzed ellen "spekulálni", és ebből tudnak jó ki árfolyamválságok kialakulni. (mondjuk több, mint 100%-os gyengülést , meg az azt követő 4% feletti recesszió így is elég kemény lett az oroszoknak)
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and blitzkrieg