A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 283
2 453
113
Az eur/huf árfolyam azt tükrözi, hogy a teljes pénzügyi elitre igaz, hogy maximum donornak alkalmazható.
Avagy pénzügyi machinációk sora, aminek a valósághoz annyi köze van, mint a Star Warsnak
Elnézést, de konteos megközelítésekben/magyarázatokban egyáltalán nem vagyok otthon….
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Elnézést, de konteos megközelítésekben/magyarázatokban egyáltalán nem vagyok otthon….
Értem, tehát ha leáll (és gyakorlatilag már leállt, mert a 3-4 hónapos szállítási idő ezt jelenti) a német vegyipar, akkor a forint gyengül az euróhoz képest, és ez így pénzügyileg érthető...
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 283
2 453
113
Értem, tehát ha leáll (és gyakorlatilag már leállt, mert a 3-4 hónapos szállítási idő ezt jelenti) a német vegyipar, akkor a forint gyengül az euróhoz képest, és ez így pénzügyileg érthető...
Nem nagyon értem a példád pénz és tőke piaci relevanciaját…a BASF részvény árfolyamában se látszik pl.

Az eurózóna gazdasága 0,7%-kal bővült negyedéves összevetésben a 2022 júniusáig tartó három hónapban(Q2),ami felülmúlta a várt 0,2%-os és a korábbi 0,6%-os adatot.(előzetes adat pénteken).

Szóval a nehézségek lassabban jelentkeznek, de jönnek.

Az EUR/HUF árfolyama a magyar gazdaság piaci megítélését tükrözi.
Az EU gazdaság piaci megítélése az EUR/USD kereszten mérhető le(deviza piacon).

Attól, h a németeknél nehézségek lesznek se az árfolyamon se Magyarországon nem segít önmagában tekintve, h pl.: Németország a legnagyobb export partner.

Értem, h nem tetszik a cikk. Attól még jól jeleníti meg azokat a makró tényezőket(beleértve a politikai kockázatokat), melyre a piac figyel.
A különbségek a súlyozással és időzítésben lehetnek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 115
31 094
113
Nem nagyon értem a példád pénz és tőke piaci relevanciaját…a BASF részvény árfolyamában se látszik pl.

Az eurózóna gazdasága 0,7%-kal bővült negyedéves összevetésben a 2022 júniusáig tartó három hónapban(Q2),ami felülmúlta a várt 0,2%-os és a korábbi 0,6%-os adatot.(előzetes adat pénteken).

Szóval a nehézségek lassabban jelentkeznek, de jönnek.

Az EUR/HUF árfolyama a magyar gazdaság piaci megítélését tükrözi.
Az EU gazdaság piaci megítélése az EUR/USD kereszten mérhető le(deviza piacon).

Attól, h a németeknél nehézségek lesznek se az árfolyamon se Magyarországon nem segít önmagában tekintve, h pl.: Németország a legnagyobb export partner.

Értem, h nem tetszik a cikk. Attól még jól jeleníti meg azokat a makró tényezőket(beleértve a politikai kockázatokat), melyre a piac figyel.
A különbségek a súlyozással és időzítésben lehetnek.
Hogy mi van a BASF részvényekkel,azt nem tudom.De a héten voltam BASF üzemben-4,5órát vártam,mire rakodóhelyhez jutottam.Működik,és van forgalom benne rendesen(Düsseldorf).
Németeknek szerintem van annyi tartalékuk és hitelük,hogy kibirjanak egy esetleges újabb téli leállást.Nekünk nincs tartalékuk,mi tönkremegyünk benne.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 283
2 453
113
Hogy mi van a BASF részvényekkel,azt nem tudom.De a héten voltam BASF üzemben-4,5órát vártam,mire rakodóhelyhez jutottam.
Most volt gyorsjelentések szezonja.
Csak Neked BASF 2022 Q2:

BASF again with strong earnings despite continued high prices for raw materials and energy

Sales growth of 16.3 percent to €23.0 billion
EBIT before special items of €2.3 billion on the level of prior-year quarter
Net income of €2.1 billion up 26.3 percent over prior-year quarter
Cash flows from operating activities of €1.2 billion below prior-year quarter (Q2 2021: €2.5 billion)
2022 outlook for sales raised to between €86 billion and €89 billion and for EBIT before special items to between €6.8 billion and €7.2 billion

DE az is szükséges hozza tenni már látszik náluk is az általános alapanyag és energiaár probléma.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Negan

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Németeknek szerintem van annyi tartalékuk és hitelük,hogy kibirjanak egy esetleges újabb téli leállást.Nekünk nincs tartalékuk,mi tönkremegyünk benne.
Csak az a különbség, hogy mi megszoktuk, hogy szar. Még néha nosztalgiából vissza is kívánjuk. Ők meg igen jelentős részt egy jóléti államban éltek/élnek annak minden pozitív és negatív vonzatával. De magas lóról lehet nagyot esni.
Kérdés, hány leállást bírnak ki és valóban van e még releváns hitele a német, de úgy egyáltalán az uniós gazdaságnak a világon? De úgy is meg lehet fogalmazni, hogy érdeke e még valakinek az európai gazdaság életben tartása?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 115
31 094
113
Csak az a különbség, hogy mi megszoktuk, hogy szar. Még néha nosztalgiából vissza is kívánjuk. Ők meg igen jelentős részt egy jóléti államban éltek/élnek annak minden pozitív és negatív vonzatával. De magas lóról lehet nagyot esni.
Kérdés, hány leállást bírnak ki és valóban van e még releváns hitele a német, de úgy egyáltalán az uniós gazdaságnak a világon? De úgy is meg lehet fogalmazni, hogy érdeke e még valakinek az európai gazdaság életben tartása?
Mindenkinek érdeke.Meg az orosznak is.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Mindenkinek érdeke.Meg az orosznak is.
Az orosznak addig, még a nyersanyagot felvásárolja, illetve még nincs más piaca rá. USÁnak miért lenne? Kínának addig, amíg a tudást el nem szívja; haza nem viszi. Meg annyiban fordítva, még az európai ipar befektet. De kérdés, hogy milyen mértékben van európai ipar és mennyiben nem csak nemzetek, hanem kontinensek fölött álló internacionalista (nemzetközi) konglomerátumokról beszélhetünk?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 115
31 094
113
Az orosznak addig, még a nyersanyagot felvásárolja, illetve még nincs más piaca rá. USÁnak miért lenne? Kínának addig, amíg a tudást el nem szívja; haza nem viszi. Meg annyiban fordítva, még az európai ipar befektet. De kérdés, hogy milyen mértékben van európai ipar és mennyiben nem csak nemzetek, hanem kontinensek fölött álló internacionalista (nemzetközi) konglomerátumokról beszélhetünk?
Fizetőképes piac.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 352
10 750
113
Most ha megengeditek, egy elemből extrapolálok a végtelenbe.
Maga a cikk is érdekes, még ha nem is ebben a topikban.

De az ördög a részletekben rejlik, íme:
"...Itt épp egy Sany típusú kotró került az alvázra, ami kínai termék, de mégis minőségi, felső polcos darab. Olyannyira, hogy a Sany globálisan a Caterpillar és a Hitachi után a harmadik legnagyobb építőipari gépgyár, kotrógépekből pedig darabszámra ők gyártják a legtöbbet a világon, 2021-ben például 97 ezer darabot.
Itthon a márka vonzerejét az ötéves vagy tízezer üzemórás garancia és a 20-25 százalékos árelőny jelenti, ami mellé az utóbbi időben a gyors szállítási idő is bekerült. Míg a jól csengő nevű gyártóknál egyre hosszabb, akár éves szállítási idő sem ritka, addig jelenleg a Sany gépeire mindössze egy-két hónapot kell várni megrendelés után..."


Tehát adva van egy cég, aminek eddig sokan a nevét sem hallottuk (Sany a király!), mégis már a harmadik a világon, meg valami műholdról is jól látható mennyiséget gyárt csak kotrógépekből.
Iparilag nem vagyok képzett, de tán versenyképes, no meg szállít. Azonnal.
S ez csak egy "szubkultúra".

Szóval értitek, hogy mi a problémám...
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 283
2 453
113
Fizetőképes piac.
A német gazdaság a harmadik legnagyobb világ exportőr…. A második helyért is küzdött korábban.
USA és Kína előzi meg. IMF számokat szoktam nézni.
Lakosságra vetített export kibocsátásban USA de főleg Kína kanyarba sincs hozzá képest- két város állam előzi csak meg, Hong Kong és Szingapúr.
Természetesen egy adat és egy aránypár önmagában nem sokat jelent, viszont jól jelzi mint makró paraméter mi az erőssége a német gazdaságnak.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Negan
K

kamm

Guest
PIAC. És még. Egyre jobban fizetőképes lesz akár Ázsia,
Kina, esetleg. Japan, Korea stb, stabilan amerikai partnerek, ausztralok detto.
Indianak minden kellene, de kilog a valaga a gatyabol.
Kina viszont rettenetesen szeretne vegre tenyezove valni az europai piacon (ti. az amerikain soha nem engedik, ezt tudjak), es nemhogy nem fog emiatt az oroszokkal kozosen pokolra menni, de inkabb erdeke egy meggyengult Oroszorszag (a kovetkezo 50 evben Sziberia kapcsan biztosan kenyertores lesz koztuk.)

Ehh, soha. Azt a kontinenst orokre tonkretette a klasszikus kolonialista rablokapitalizmus, most meg majd a kinaiak fogjak adossagcsapdaba oket.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Kina, esetleg. Japan, Korea stb, stabilan amerikai partnerek, ausztralok detto.
Indianak minden kellene, de kilog a valaga a gatyabol.
Kina viszont rettenetesen szeretne vegre tenyezove valni az europai piacon (ti. az amerikain soha nem engedik, ezt tudjak), es nemhogy nem fog emiatt az oroszokkal kozosen pokolra menni, de inkabb erdeke egy meggyengult Oroszorszag (a kovetkezo 50 evben Sziberia kapcsan biztosan kenyertores lesz koztuk.)


Ehh, soha. Azt a kontinenst orokre tonkretette a klasszikus kolonialista rablokapitalizmus, most meg majd a kinaiak fogjak adossagcsapdaba oket.
Kína: Már amit akart, tudott szinte mindent felvásárolt, vagy betette a lábát. Talán a hadiipar az, ahova kevésbé, vagy egyáltalán nem sikerült. Elsődlegesen szerintem neki technológiai tudás kell(ett), de mint piac nem biztos, hogy évtizedekig annyira meghatározó lesz, hogy megérje lélegeztetőgépen tartani. Már most vannak olyan termékek, amik nem jönnek Európába, vagy olyan európai termékek, amiket kifejezetten ázsiai (kínai) piacra állítanak elő. És nézzük meg a lakosságot. Van egy előregedő társadalom; van egy nagyrészt bevándorlókból álló, európai értelemben szegény(ebb) fiatal tömeg és a kettő közt egy középosztály, akinek nem feltétlen a termékek vásárlása lesz az életcél -hanem az energiaárak kifizetése (rövid távon biztos).

Afrika:
Fontos piac. Egy csomó, Európában nem eladható, vagy itt kifutott terméket tud felvásárolni, mert ott sem mindenki szegény; meg ugye lehet, hogy arányaiban több a szegény, de a számbelileg meg mégsem olyan jelentéktelen dolog. És nem mindegy, hogy pl. egy fejlesztést, vagy gyártósort, présformát mennyire tudsz kihasználni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
T

Törölt tag 1711

Guest
Afrika:
Fontos piac. Egy csomó, Európában nem eladható, vagy itt kifutott terméket tud felvásárolni, mert ott sem mindenki szegény; meg ugye lehet, hogy arányaiban több a szegény, de a számbelileg meg mégsem olyan jelentéktelen dolog. És nem mindegy, hogy pl. egy fejlesztést, vagy gyártósort, présformát mennyire tudsz kihasználni.

Pontosan. Dél-Amerika is csóró. De nincs is annyi előírás meg fiszem-faszom, mint itt, lazán gyártották 2019-ig a 3-as Golfot, azóta átálltak a négyesre...

Afrikában is éledezett a saját autógyártás, gyorsan be is vonultak a multik saját gyárakkal, meg máshonnan levedlett gyártósorokkal.

Ez pl. egy nigériai gyártó, a tulaj kvázi egy manufaktúrával kezdte:
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Pontosan. Dél-Amerika is csóró. De nincs is annyi előírás meg fiszem-faszom, mint itt, lazán gyártották 2019-ig a 3-as Golfot, azóta átálltak a négyesre...

Afrikában is éledezett a saját autógyártás, gyorsan be is vonultak a multik saját gyárakkal, meg máshonnan levedlett gyártósorokkal.

Ez pl. egy nigériai gyártó, a tulaj kvázi egy manufaktúrával kezdte:
A Honda se, Suzuki se, meg még több márka sem Európában keres a legtöbbet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Izé...
Orosz fanok merre?
https://www-epravda-com-ua.translat...tr_sl=uk&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc

Az olaj esik az esetleges recesszió miatti aggodalmak közepette​

2022. augusztus 5., péntek, 15:25 - Olekszij Pavlis
Az olajárak pénteken csökkentek, és február óta a legalacsonyabb szint közelében voltak, mivel az esetleges recesszió és az üzemanyag iránti kereslet csökkenése miatti aggodalmak továbbra is felkavarták a piacokat.
A Reuters ír róla .
Hogyan változtak az árak
A Brent
nyersolaj hordónkénti ára 50 centtel (0,5%-kal) 93,62 dollárra esett 11:20-kor GMT-n.
A WTI olaj hordónkénti ára 66 centtel (0,8%-kal) 87,88 dollárra esett.
Az árak esésének okai

A héten nyomás nehezedett az árakra, mivel az infláció gazdasági növekedésre és keresletre gyakorolt hatása miatti piaci aggodalmak, valamint a szűkös kínálat jelei alacsonyabban tartották az árakat – írja a Reuters.
"A recesszió miatti aggodalmak felerősödtek, miután a Bank of England csütörtökön elhúzódó recesszióra figyelmeztetett, miután 1995 óta a legnagyobb mértékben emelte a kamatokat" - áll a közleményben.

"Ha a nyersanyagárak nem épülnek fel a közelgő gazdasági recesszióval szemben, akkor a "stagfláció" korszakára készülhetnek fel, ahol a munkanélküliség emelkedni kezd, és az infláció továbbra is magas" - mondta Tina Teng, a CMC Markets elemzője.

Az árak a viszonylag korlátozott kínálat ellenére esnek.

"Nyilvánvalóan mindenki sokkal komolyabban veszi a recesszió veszélyét, mivel továbbra is nagyon szűk piacot és olyan gyártókat látunk, amelyek nem tudják megfordítani" - mondta Craig Earlham, az Oanda londoni vezető piaci elemzője.

Az OPEC+ termelői csoport a héten megállapodott abban, hogy szeptemberben napi 100 000 hordóval emeli olajtermelési célját, de ez volt az egyik legkisebb mértékű emelés az ilyen kvóták 1982-es bevezetése óta – derült ki az OPEC adataiból.
Az ellátással kapcsolatos aggodalmak a tél közeledtével várhatóan erősödni fognak, mivel december 5-én életbe lépnek az Európai Unió szankciói, amelyek megtiltják az orosz kőolaj és kőolajtermékek tengeri behozatalát.
Gazdasági igazság
 
  • Tetszik
Reactions: kw3v865