A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 132
4 188
113
Tekintve, h a forint az elmúlt hónapokban egy sávban mozgott néha tüskével, az árfolyam most kevesebbet tett hozzá mint korábban a leértékelődés folyamatában.
HA forint erősödni kezdene jelentősen(most nem látszik, h mitől)az javítana valamit a mérlegen, de önmagában nem oldja meg.

A finanszírozás kulcskérdés lesz.
AKK új állampapírral próbálkozik (nem véletlen, h az új papír bejelentése napján az MNB éppen nem emel kamatot)
és igyekszik több pénzt bevonzani, de azt látni kell, h az új papírok kamatszolgálata egyre magasabb.
“Olcsóbb” papírt kell(ene) drágábbra cserélni annak reményében, h friss többlet forráshoz jut közben.
AKK augusztusi riportja szerint ez nem igazán sikerült eddig.
Ez egy ilyen játék.
Én a feldolgozó, összeszerelő, stb. tevékenységre gondolok, a forint árfolyam kapcsán.
Élelmiszer ipari cégeknél dolgozom/tam, itt hónapokkal előre vannak beszerezve alapanyagok, külföldről is, ezért többször, több hónappal később tapasztaljuk csak a gyengébb forint hátrányát.
Más gyárak raktárkészleteivel kapcsolatban nem vagyok annyira képben.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Én a feldolgozó, összeszerelő, stb. tevékenységre gondolok, a forint árfolyam kapcsán.
Élelmiszer ipari cégeknél dolgozom/tam, itt hónapokkal előre vannak beszerezve alapanyagok, külföldről is, ezért többször, több hónappal később tapasztaljuk csak a gyengébb forint hátrányát.
Más gyárak raktárkészleteivel kapcsolatban nem vagyok annyira képben.

Értettem hogyan gondoltad, s nem is azt állítottam h ez nem így lenne, csak annyit szerettem volna mondani (ismetelve magam), h az elmúlt hónapokban ez már kisebb súllyal esett latba….
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 855
113
Ehh ha ez ilyen eccerű lenne...
Azért bevezetés a közgazdaságtanba könyvből néhányat tessék már elolvasni.
Ugyanis bizonyos gazdasági feltételeknél a gyenge valuta segíti a exportot más esetekben meg simán gazdasági hanyatlást okozhat.
Gondolkozzon azon hogy hogy néz ez ki egy import függő államnál.
Jó reggelt.
Pláne ha a export is import termékeken alapul.

Valami oka van hogy magyarba ami eddig hazaárulás volt eu feltételek egy részének kamu "teljesítése" az ma már a nemzet érdekében van vagy mi...
A bevezetés az értelmező olvasásba könyvből néhányat tessék már elolvasni. Az első kurva mondat így keződik: "Ha gyenge a valutád és exportra termelsz". Tovább meg elmagyaráztam, hogy milyen hatása van, ha a termeléshez import termék is kell, pl energiahordozó. Mielőtt elkezdenél kioktatni másokat abból, amihez nem értesz, legalább próbáld meg értelmezni azt, amit a másik írt.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Nemrég hallgattam meg, csak pár megjegyzés.
Szabó László egy okos ember, de mégis mikor arról beszél, hogy az eu évi 500 milliárd köbméteres fogyasztásából ~160 milliárd jön az oroszoktól, s mivel máshonnan is beszerzünk, ezért egy 20-25%-os visszafogásra van szükség, és akkor már meg is oldottuk ezt a kérdést, akkor ez egyszerűen nem igaz, mivel a fogyasztásunk nem egyenletes, se az áramból, se a gázból. Az 500-ból 120-at fordítottunk áramtermelésre elmondása szerint.
Az éves fogyasztásunk úgy jön össze, hogy magától értetődően nyáron alacsonyabb, télen, pedig magasabb (példa áramra, sajnos csak a csúcsterhelésre találtam; példa1, példa2 gázra, nem találtam frissebbet), tehát egész évben egy hullámzást kell elképzelni, olyasmit, mint amit látunk a napon belüli áramfogyasztási ábránkon (példa). A két szélsőség közti különbséget, pedig főként az időjárás szabja meg. A gáz esetén az éves hullámzásunk (bár pontos adatokat nem tudok adni) kb. 400 millió köbméter/hó és ~1,5 milliárd köbméter/hó között oszlik meg. Az időjárás a hazai fogyasztásra éves szinten, akár 1,5-2 milliárd köbméteres különbséget is okozhat "normál" körülmények között, tehát Magyarországra szűkítve ez akár 15-20%-os különbséget is jelenthet, mivel a fogyasztásunk ~10 milliárd köbméter/év.
Visszakanyarodva, főleg a déli államok esetén, a gázt nem fűtésre használják, hanem áramtermelésre+az ipar használja el, ezért volt a kezdetben korai ellenkezés a közös gázfogyasztás csökkentés kapcsán a déli eu-s országokban, ami 15%-ot irányzott elő (a végére mégis csak ketten maradtunk a lengyelekkel), nem 20-25%-ot, mint amiről Szabó László beszélt.

Ezért baj az, hogy ilyenkor ilyen magas gázárakat láthatunk, s lehet mondani, hogy a betárolás okozta, de a betárolási képesség kisebb, mint a téli fogyasztásunk (volt), továbbá nem csak az lng-terminálokat, hanem az lng-tankereket is figyelni kellene (elérhetőségüket, számukat).
A másik dolog, amiben nem tudtam egyetérteni Szabó Lászlóval, hogy szerinte minden nyersanyag pótolható máshonnan. Persze, de milyen áron? És kiktől vesszük el ezeket a nyersanyagokat? Vegyünk egy példát. Miért jó az, hogy az átlagos áraknál 5x drágábban kapható orosz műtrágyával szemben nincs versenyképes európai előállítás? Sőt, nem is lesz versenyképes az eu-s műtrágya soha az orosszal, mert az árak nem fognak "soha" visszatérni a megszokott szintjükhöz.
Vagy éppen 2-3 év múlva majd mikor "normális" gázárakat láthatunk sok szakértő szerint, de kérdem én: mekkora lesz ez az ár? ~100 eur/mwh? Ahhoz képest, hogy az elmúlt bő 10 évben 10-30 eur/mwh-s sávban mozgott. Ez akkor most sok, vagy kevés?

Nyilván alkalmazkodni fog mindenki a kialakult helyzethez, csak akkor ne csapjuk már be sajátmagunkat, mert akkor csak téves megállapítások sorát fogalmazhatjuk meg, szvsz.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Az időjárás a hazai fogyasztásra éves szinten, akár 1,5-2 milliárd köbméteres különbséget is okozhat "normál" körülmények között, tehát Magyarországra szűkítve ez akár 15-20%-os különbséget is jelenthet, mivel a fogyasztásunk ~10 milliárd köbméter/év.
Itt lehet félreéthetően fogalmaztam. A tartósan szélsőséges időjárás (nagyon meleg-nagyon hideg) akár ekkora ingadozást is okozhatna (példa), de ez csak a régi árak mellett értelmezhető, ugyanis szinte készpénznek vehető a jelenlegi árak mellett, hogy sokkal kisebb lesz a gázfelhasználásunk, mint az előző években.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hajrá! Ez bennünket semmire nem kötelez.

De maga a cikk tele van csúsztatásokkal. Tudtommal az írek sem nagyon ugráltak örömükben, hogy be szeretnék vezetni ezt. Nem csak rajtunk múlik az EU-ban.
Ezen felül, mi is csak arra várunk, hogy mi lesz az eredménye az amerikai időközinek. Mert a republikánusok nagyon nem támogatnak semmilyen ilyen jellegű erőszakos külső adószabást. Igazság szerint Orbánék is elsősorban a döntés elhalasztását kérték, mert olyan mértékű versenyhátrányt fog jelenteni az EU-nak, ha saját magukat bekorlátozzák, miközben az amerikaiakat semmi nem korlátozza.
Neki ezután elég csak a globál minimum adó alá 3-4℅-kal belőni a saját társasági adójukat, és olyan tőkekiáramlás, és vállalat elvándorlás indul meg az EU-ból, ami a kegyelemdöfés lesz az inflációban, energia, és alapanyag hiányban fuldokló EU-s gazdaságnak.
Hogy mennyire kamu az amerikai pushing ebben az ügyben, azt jól mutatja, hogy ugyebár az USA-n belül sem valósult meg az egységes adózási rendszer.
Az érintett tagországokban valószínűleg nem jelentős változtatást a jelenlegi adószinthez képest, és emiatt nem fog automatikusan beindulni a fentebb említett folyamat.
Az amerikaiaknak akkor van értelme bármin is jelentősen változtatni ha sikerül elérniük az EU-s politikusok egységes öntökönszúrását.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Michael Burry nagy kedvencem, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy óriási short-ban volt 2021 novemberére, amiket abban a hónapban (vagy max dec elején - már nem emlékszem pontosan) fel is adott. Akkor nem egyedüliként elmondta, hogy ami zajlik, az egy őrület.
Ugyanis Burry (nem véletlenül) már egy jó ideje a buborék kipukkanására számít, amivel egyébként én egyet is értek, csak éppen úgy van vele szvsz, ahogy a suprime idején, hogy túl hamar kezdett bele + a háború okán a buborék mérete jelentősen csökkent (pl. az S&P500 közel 20%-al van lejjebb a csúcsához képest), de ettől még számos területen lehet jelentős korrekció (vagy még rosszabb).
Én minimum azt várom, hogy az ingatlanszektor meg fogja szenvedni a következő időszakot, ami ekkora infláció mellett, lehet csak kimerül az ingatlanárak stagnálásában is (sztm ez a legjobb forgatókönyv), de azt se szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az építőanyagok árai nem fognak addig csökenni, amíg ilyen magasak az energiaárak, tehát az új és a használt ingatlanok akár élesen elválhatnak egymástól.
A tévedés jogát fenntartva, de nekem ez a véleményem.

Szerk.:
Hajrá! Ez bennünket semmire nem kötelez.

De maga a cikk tele van csúsztatásokkal. Tudtommal az írek sem nagyon ugráltak örömükben, hogy be szeretnék vezetni ezt. Nem csak rajtunk múlik az EU-ban.
Az észtek ellenezték még. Az írek "okosba" megoldják majd ezt is...:mad:
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
M

molnibalage

Guest
Anno ezt a csajt linkelték, akkor kb. 50%.a volt igaz még az én tudásomnak, amit mondott vagy nem volt logikai vagy más bukfenc benne.
A videó listáját megnézve úgy látom full populáris clickbaitbe ment át. Mert abban van a zsé..
Hát, ez egy kibaszott hiteltelen csatornának tűnik...

Tol egy ilyen videót, 6 hónapja...

Majd egy másik videójában mi a reklám?
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
A maginfláció 19%!!!

A maginfláció számításából KSH elvileg kihagyja az üzemanyag, energia stb árváltozását…
S ennek ellenére jött így össze….


Ui.: majd össze lehet hasonlítani más országok adataival. Elemzés szempontjából érdekes lehet….

A szomszédban elkezdett lassulni az infláció(?)


“Augusztusban 15,3 százalék volt a román éves inflációs ráta a júliusban jegyzett 15 százalék után - közölte hétfőn a román országos statisztikai intézet.”
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
A valutaháború tovább fog folyni (erősödő dollár gyengülő euró).
"Az elemzők 8,1%-os inflációs adatra vártak, tehát az inflációs nyomás a vártnál kisebb mértékben csökkent. A havi bázisú infláció ráadásul növekedett 0,1%-kal a júliusi stagnálás után, azaz nem beszélhetünk az infláció markáns mérséklődéséről."

A szerbek már nem bírták:
"Ebben a szerb infláció elszállásának is van szerepe, amely augusztusban már 13,2%-os volt éves alapon, de annak is, hogy a hitelminősítők már figyelmeztették a szerb hatóságokat, illetve a bankrendszert a túl magas devizaadósság arány miatt, amely a válság időszakokban fokozott kockázatokat jelent a törlesztés tekintetében."
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
A szerbek már nem bírták:
"Ebben a szerb infláció elszállásának is van szerepe, amely augusztusban már 13,2%-os volt éves alapon, de annak is, hogy a hitelminősítők már figyelmeztették a szerb hatóságokat, illetve a bankrendszert a túl magas devizaadósság arány miatt, amely a válság időszakokban fokozott kockázatokat jelent a törlesztés tekintetében."


S ez úgy “sikerült” a szerbeknek, h a GDP arányos államadósságuk kisebb(egy harmaddal) mint a magyar….
Bizalom.
Finanszírozhatóság.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
Adósság kérdés kezeléshez kapcsolódik.
Rövid áttekintés a lakosság adósságpiaci befektetéseinek lehetőségei szempontjából.


So-so.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 855
113
A szerbek már nem bírták:
"Ebben a szerb infláció elszállásának is van szerepe, amely augusztusban már 13,2%-os volt éves alapon, de annak is, hogy a hitelminősítők már figyelmeztették a szerb hatóságokat, illetve a bankrendszert a túl magas devizaadósság arány miatt, amely a válság időszakokban fokozott kockázatokat jelent a törlesztés tekintetében."


S ez úgy “sikerült” a szerbeknek, h a GDP arányos államadósságuk kisebb(egy harmaddal) mint a magyar….
Bizalom.
Finanszírozhatóság.
Amíg célzottan nem nyírnak ki pár fejest a nagy hitelminősítőknél, addig mindent lehet ezeknek. Egyáltalán miért engedik őket még dolgozni a 2008-as válságban játszott szerepük után?!