Ábrán nagyon látványos… annyira kilóg a trendből.
Idehaza az élelmiszer gazdasági trendek elég sajátosak, kiváncsi lennék miért.
Sajnos érdemi kutatás nem nagyon volt ezzel kapcsolatban, ami eddig íródott nem túl meggyőző.
Magyarországon 66 százalékkal volt drágább a kenyér augusztusban, mint egy évvel ezelőtt - derült ki az Eurostat adataiból. Ezzel messze nálunk volt a legnagyobb drágulás az EU-ban, a második helyezett Litvániában csupán fele ekkora volt a kenyérár-emelkedés.
www.portfolio.hu
Igen, mindenképpen szükséges lenne itt is, hogy akár "láncszemenként" végigvezessék. A kenyértől eltekintve úgy vélem minden területen szükséges lenne az inflációtól függetlenül is, hogy pontosan átláthatóvá váljon a különböző termékek előállítási/gyártási/termelési folyamata (hol, mit, mivel lehetne a gazdaságosság keretei között helyettesíteni). Ez már csak azért is lenne kívánatos, mert erre lehetne alapítani egy valamirevaló iparpolitikát is, megtalálva a gyenge - vagy éppen kiváltható import - "szemeket". Persze ez a jelenlegi körülmények között csupán álmodozásnak tűnik, de az alapos vizsgálat, az esetleges alternatívák megtalálása sok idő, így éppen elkészülhetnének addigra, mikor aktualitásuk lesz, lehetőséget teremtve célzott és hatékony beavatkozásokra... A külkermérleg javításánál nem csak és kizárólag az energia-számlára kell(ene) helyezni a hangsúlyt, mivel a külkermérlegünk romlása sokkal hamarabb kezdődött el.
A 2015-'17-es javulást az olajárának 2014 végén bekövetkező esése válthatta ki elsődlegesen, ami 2019-re ért el egy "nyugvópontot" egy lényegesen alacsonyabb szinten, úgy, hogy az olajára ekkor (még) nem tért vissza a 2014-et megelőző szintekre, hanem bőven az alatt maradt.
Visszatérve a kenyérhez.
A liszt is drágult, de nem ennyivel:
"
Az exportot azonban fékezi a tonnánként 140 ezer forint körüli szinten „beragadt” ár is, ami lényegesen magasabb, mint a világpiaci. A búza hazai felértékelődésében benne van, hogy
a hazai kukorica- és napraforgótermés is nagyon gyenge lesz, illetve az is, hogy a termelők összefogtak, és tartják árujukat.
Most mindenki az olcsóbb* ukrán búzára vár, amely – főleg a logisztikai nehézségek miatt – egyelőre csak kisebb mennyiségben érkezik az országba, és nem is tudta lejjebb vinni az árakat. Szemben Romániával, ahová Ukrajnából legalább öt határátkelőn érkezhet a gabona. Ők hamar kaptak olcsó ukrán búzát, ami levitte az árakat. A magyarországi malmok ezért versenyképtelenné váltak a román piacon, ami pedig nem jelentéktelen, mivel eddig éves szinten 150 ezer tonna magyar lisztet vett fel.
...
Ennek viszont további áremelést kell generálnia. Mindezt azok után, hogy augusztusban már emeltek egy nagyot a malmok, akkor a zsákos kiszerelésű liszt 180 forint körüli kilogrammonkénti árát vitték fel körülbelül 220 forintra. Ahogyan Lakatos Zoltán fogalmazott, „akkor árazta be a szakma a magasabb idei búzaárakat”, miután az első félévben még a tavaly megvett olcsó kenyérgabonával „átlagoltak”.
A költségnövekedések miatt viszont októberben újabb 10 forintos emelés várható, ami valószínűleg nem is az utolsó lesz ebben a búzaszezonban és ennek hatása lesz a kenyér árára is."
Az aratás elején tapasztaltakhoz képest jóval jobb lett az idén betakarított búza minősége – mondta a VG-nek Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. A korai fajták ugyanis „megsültek”, a szemek kisméretűek lettek, extrém...
agrokep.vg.hu
Na de mégis mekkora a hatása a liszt (~22%-os) drágulásának a(z ipari) kenyérre nézve? Volt egy kis pék ismerősöm, aki azt mondta, hogy 1 kg lisztből 2-3 kg kenyeret lehetséges sütni... Ezenfelül, ami érdemben emelkedhetett az a villanyszámla a pékségekben (nem tudom, hogy ez a költség hány%-át adhatja), a bérek emelkedése, ill. a szállítás költsége (pékség->bolt).
További infláció generáló tényező lehet a kisboltok esetén a különböző árstoppos termékek súlyozása, a nagyobbaknál, pedig a különadó is rásegíthet.
A (látvány)pékségek esetén az is lehet, hogy más termékek drágulását is ide csoportosítják át (a vaj ára pl. rendkívüli mértékben megemelkedett). Egyébként a pékek fele albán Mo.-n.
Amellett könnyen lehet, hogy bizonyos szempontokat nem vettem figyelmbe, mindenesetre egy ennyire kiugró drágulás mögött komoly problémáknak kell lenniük.
*Sajnos nem derül ki a cikkből, hogy az ukrán búza mennyivel olcsóbb, de bizonyos, hogy ez érdemben nem befolyásolná a kenyér árát. Mindenesetre én örülök annak, hogy a termelők összefogtak és nem akarják olcsóbban eladni a búzájukat.