A megosztást köszi, még ha "tetsziket" nem is tudok rányomni. Az élelmiszer inflációt mindannyian érezzük, tapasztaljuk nap mint nap, és tudjuk, hogy nem 15%, de még csak nem is 25.
Viszont az inflációs kosár az messze nem csak az élelmiszerből áll amennyire tudom, szóval az a hivatkozott 15% az másra vonatkozik.
Így van.
Egyébként arra továbbra is várom bárki válaszát, hogy a jelenlegi inflációt milyen kormányzati intézkedésekkel javasolja csökkenteni. Erre még senki nem mondott ötleteket... Mert lehet ugatni a kormányt, de ha nincs jobb ötlet az árbefagyasztásnál meg a rezsicsökinél, akkor nem tűnik túl hitelesnek, konstruktívnak a dolog...
Ami megoldható lenne: az árstoppok megszüntetése és a kiskereskedelmi különadó kivezetése (utóbbi beévtelre számít a költségvetés).
Amire nincs elég pénz: a honi élelmiszeripar számára biztosítani olcsó(!) áramot és gázt + számukra is kamattámogatott hiteleket adni, azzal az ajánlással, hogy a termékeiket ne exportálják, hanem az itthoni igényeket elégítsék ki elsősorban.
Amire végképp nincs pénz, akarat és a jövő évet illeti: kiegyezni Bigével, olcsó gázt biztosítani a Nitrogénműveknek, hogy legyen olcsó műtrágya a gazdáknak. Ezt csak úgy lehetne kivitelezni, hogy az állam biztosítaná a gázt, amire egy tisztességes profitot tenne rá Bige, azt kizárólagosan az államnak értékesítené, aki megszervezné a műtrágya eladását a gazdáknak.
A forintot kellene erősíteni. Brüsszellel ki kellene egyezni, nem ártana tényleg valami belső kontrol az EU pénzek felhasználására. Ami lopás most van az tényleg jogosan csípi az EU meg sok magyar választó szemét.
Azt mondják, hogy minden egyes 10 forint az kb 1%-ban képviselteti magát az inflációban. Az eu-val történő megegyezés nem fogja olyan mértékben megtámogatni a forintot, amit sokan hangoztattak az elmúlt időszakban.
Ha tudnánk erősíteni a forintot azzal az importált inflációt tudnánk csökkenteni, ez igaz. Csak az a baj, hogy a FED és az EKB várható további kamatemelései inkább abba az irányba mutatnak (ez az oka annak is, hogy nem fog tartós forinterősödést hozni egy esetleges megegyezés), hogy a ~400 környéki ajró megtartása is kihívás lehet az MNB-nek.
Varga
ma mondta el, hogy a 4,9%-os hiány nem tartható, az új 6,1%-os hiánycél a magas gázárak miatt következik be elmondása szerint, de
közvetve a valóságban is. Mivel újabb csomag várható, mert próbálják
menteni a menthetőt a reálgazdaságban. Ez egyrészt azt is jelenti, hogy nincs mit vágni már a költségvetésből, másrészt pedig az összes többletbevételt "megette" a gáz.
A lopás mértéke szubjektív. Kb. bármelyik tagország állampolgára azt fogja mondani, hogy az adott országban nagyon magas a korrupció. Mo. egyáltalán nem lóg ki a sorból, s ezt objektíven jelenleg nem is lehet megállapítani, mert az erre "szakosodott" szervezetek - írhatni - bizonyosan nem a valóságot tárják elénk.
Majd jussak eszébe, mikor minden egyes brüsszel által elvárt/követelt intézkedést meghoznak, a korrupció akkor sem fog kiveszni, mivel néhány ebben érdekelt úgyis ezt fogja szajkózni (itt ne csak belpolitikai szereplőkre gondoljon).