A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nincs tudás. Mivel egyes részeihez SOHA nem értettünk.
Szóval, még ha valaki ad hoc alapon fel is darabol egy diszntó az output nagyon nem az lesz, mint normál esetben.
Az ország nagy része meg soha nem látott és csinált ilyet.
A röplabda csapatban nagyon sok ex. vidéki van, mégsem vettek részt ilyenen soha életükben.
Mondom, nekem sem volt, apámnak sem, meg kell oldani, megoldottuk. Valós helyzetekből indultam ki, megtörtént esetekből, amit ha érdekel valakit leírok, de ezzel senkit nem fárasztanék. Mi is megoldottuk, meg ha más is enni és élni akarnak, akkor más is megoldaná. Vagy ha nem, az egy elég erős kiválasztódási pont lenne egy olyan világban, ahol minden hentes, böllér, parasztember stb. egyszerre felszívódna és csak városi és elfajzott falusiak maradnának a földön.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 882
5 218
113
Mondom, nekem sem volt, apámnak sem, meg kell oldani, megoldottuk. Valós helyzetekből indultam ki, megtörtént esetekből, amit ha érdekel valakit leírok, de ezzel senkit nem fárasztanék. Mi is megoldottuk, meg ha más is enni és élni akarnak, akkor más is megoldaná. Vagy ha nem, az egy elég erős kiválasztódási pont lenne egy olyan világban, ahol minden hentes, böllér, parasztember stb. egyszerre felszívódna és csak városi és elfajzott falusiak maradnának a földön.
Ilyen szituban radikálisan csökkenne a népesség hamar.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Uraim!

A mai falu kicsit sem hasonlít a múlt századnak akár csak a közepére sem, amikor kvázi nagyrészt önellátó volt a vidéki népesség. A 70/80 as években kezdett ez megváltozni, és mára teljesen végbement.
Ma kb a falu technikailag a közeli város kertvárosa szinte. Nincs állatállomány, senki nem foglalkozik vele, a kertekben kb gyep és díszfa ,grillező max.
Illetve a romantikázva felidézett dolgokhoz bizony a tudás elveszett. Nincs földbirtok ehhez, hol vannak az egykori paraszti gazdaságok? Akik megörökölték ezeket adtak túl a földeken, mivel jórészt már városban éltek. Teljesen más felfogással.
Néhány öreg él már csak szinte, de ők már kifele mennek,...
Pontosan, ez a realitás. Nagyapámék Szigetbecslén a 90-es évek közepéig végéig tartottak tehenet otthon. Aztán már csak disznókat.
Aztán már azt sem. A háztájit is befejezték 2000-es évek elején. Nem érte meg.

És ez az általános.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 882
5 218
113
Pontosan, ez a realitás. Nagyapámék Szigetbecslén a 90-es évek közepéig végéig tartottak tehenet otthon. Aztán már csak disznókat.
Aztán már azt sem. A háztájit is befejezték 2000-es évek elején. Nem érte meg.

És ez az általános.
90 es évek igen, gyermekkorom. Ugyanez, mondjuk a szarvasmarhák akkorra már nem voltak meg mire születtem, de az istálló, fészer, tárolók és minden, nagyapámmal még jártam ki kaszálni, kukoricaszedés is élmény volt a hegyen.
Szüretek, disznóvágás stb.
Így visszagondolva szép volt, tartalmasabb gyermekkor mint a lájknyomkodás, meg instázás és egyéb faszom.
Viszont ez leépült, szüleimnél is a hobbi pince szőlővel és gyümölcsössel van csak, az is hobbiból.
 
M

molnibalage

Guest
90 es évek igen, gyermekkorom. Ugyanez, mondjuk a szarvasmarhák akkorra már nem voltak meg mire születtem, de az istálló, fészer, tárolók és minden, nagyapámmal még jártam ki kaszálni, kukoricaszedés is élmény volt a hegyen.
Szüretek, disznóvágás stb.
Így visszagondolva szép volt, tartalmasabb gyermekkor mint a lájknyomkodás, meg instázás és egyéb faszom.
Viszont ez leépült, szüleimnél is a hobbi pince szőlővel és gyümölcsössel van csak, az is hobbiból.
Ja, tényleg. A szőlőszüret is ilyen volt, 2000 után annak is annyi volt. Az volt az utolsó.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 113
2 948
113
Miért kellene egy tonna gabona?
Egy átlag magyar ember egy évben 97 kg lisztes terméket eszik (cereáliák: kenyér, péksütemény, tészta stb. és szerintem ez még elég magas is, mert 10 évvel korábban is 5 kg-al alacsonyabb volt. Illetve csalóka, mert nyilván nem csak lisztet tartalmaznak ezek a termékek -de ezt most egyszerűen ne vegyük figyelembe.) Tehát egy 4 tagú család egy év alatt 400 kg lisztet fogyaszt, ami jó indulattal is mondjuk 500 kg tiszta gabona. Ez átlag napi 1,5 kg feldolgozása. De azt gondolom, hogy ez szükség esetén még alacsonyabb lenne és nem haladná meg az 1 kg-ot.
(Van elraktározva pár mázsa búzám. Nyilván ennek liszté őrlése egy nehezebb folyamat lenne, sajnos még egy kézi malom is relatív drága dolog jelenleg. (Nekem is csak egy kézi darálóm van, amivel lehet finomabbra, de azért nem liszté őrölni.)
Sütés az nem nagy vasziszdasz. Mostanában párszor sütöttem pékárút és ki is akarom váltani a bolti jelentős részét. Van működő képes kemencém is, tüzelőm is stb. abban is meg lehetne sütni.)

Hogy az alapanyag oldalát is megnézzük, akkor 1921-ben, 1 ha-on 1230kg búza, 920 kg kukorica termett. Háború után volt a leggyengébb termés 840 és 1440 kg-al. 965*től már két tonna feletti búza és 3 tonna körüli kukoricáról beszélhetünk. A mai adatokat ne is nézzük, mert nyilván azt kezdetleges módszerekkel, vissza vetett maggal nem lehet elérni.
Tehát az 1921-es adatokból kiindulva egy családnak kenyér és mindenféle gabonának kellene kb. 0,4-0,7 ha.
Hús ha mondjuk tisztán kukoricán nevelne az ember disznót, akkor az egyszerű ökölszámot tartva, hogy 1 kg élősúlyhoz gyengébb takarmányból 5 kg kell, akkor 1 ha-on egy 2q-s sertést felhizlal (de mindig jut más is a moslékba); de ott a szár, amit mondjuk 3-5 birkát röhögve kiteleltet (3 juhnál kb. 150-180 kg hús); pár nyúl, tyúk szinte levegőn megél.
Ma az éves átlag húsfogyasztás 68 kg (2010-ben 53 kg volt). Tehát egy 4 tagú családnak mai fogyasztás mellett húsféléből kell 272 kg.

És így végig lehet menni rajta.

Értelemszerűen mindebből kell valamivel több tartaléknak, meg vetőmagnak, tárolási veszteségnek; cserealapnak, munkadíjnak. Tehát az annyi nem annyi. :)

Művelés: nem kell mindennek mély művelés; most is vetünk úgy, hogy egy nem mély tárcsa, elszórva a gabona és másik sor tárcsa. Ez kb kevesebb mint 20 centis talajlazítás. Ez kb egy mélyebb kapálás. Ha épp nullára nincs semmi. De egy kis üzemanyag van, akkor ezt pár literből megoldja az ember.

Adatok:


Technikai civilizáció hiányában, mindent kézi erővel csinálva, azért jelentősen megnőne a fogyasztás!
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Figyelembe véve az előzményeket (évi egy nyaralás, egy sízés, havi két wellness) teljesen fel lennének dobódva :rolleyes: .
Értelmes ember, márpedig sokan akiknek a fentiekre futja azért nem buták, valószínűleg fel tudja mérni a helyzetet, és lehetőségeit. Hogy örül-e neki? Nyilván nem. De akinek büdös a munka, az most is éhen tud halni, vagy folyamatosan nyafogni. (lásd még: autós topikban a nagy garázs tulaját aki hétvégén kinyitotta a műhelyt mert egy vevő jelentkezett sürgős javíthatnékkal, és lehajolt a pénzért. Az ilyen hozzállásúak ha az elejét túlélik a szarnak, hamarosan ismét feljebb másznak, és nem büdös nekik az a munka ami éppen kerül... ezért kell őket megbecsülni, és a lehetőségekhez képest jutalmazni, hogy a társadalom újra tudjon épülni mielőbb.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Technikai civilizáció hiányában, mindent kézi erővel csinálva, azért jelentősen megnőne a fogyasztás!
Ez a hazai átlag, BP-n ettől jelentősen kevesebbet esznek.
A régi, katolikus szokás szerint pl. rengeteg böjti nap van; 2*40+ a péntekek. De más források is arról írnak, hogy húst sokkal kevesebbet ettek mint ma.
Szerintem nem nőne meg, magamon sem tapasztaltam, hogy nagy munkában másabban ennék.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Figyelembe véve az előzményeket (évi egy nyaralás, egy sízés, havi két wellness) teljesen fel lennének dobódva :rolleyes: .
Tehát jó erőben vannak és ki vannak pihenve. Gyííí! :D :D :D
Ez wellnes (mi a franc az a wellnes?), nyaralás és sportolás. Jó levegőn végzett testmozgás igazán öröm, erősödik az ember teste, lelke és a szellem is tisztul - közben meg még szoliba sem kell menni. :)
 
M

molnibalage

Guest
Nah, akkor minden Paypal használónak. A hiba oka elvileg megvan, de majd jövő hét elején derül ki, addigra át kell jönnie egy teszt utalásnak.
Nem tudom miért, de a legutóbbi utalást valamiért a céges gép előtt ülve indítottam, amit itthonról csináltam eddig mindig. És az 1000 Ft-os teszt utalást is.
(És ez csak most esett le.)
A céges gép viszont VPN-en lóg, emiatt állt földbe a folyamat a Paypal visszajelzése szerint.
Nekem ez eszembe se jutott és figyelmeztetést sem tesz ki erre. Kiírom, gondolom háthta hasznos info ez másnak is.
Hát, a tesz utalás sem jött át a saját gépemről sem egyelőre.
Most is azt mutatja a Paypal, hogy szerinte lezárult a dolog, OTP-s számlára meg nem jött semmi.
Csudás.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby