2013:Megyóék elbaszták a csatlakozási tárgyalásokat anno, állítólag a lengyelek és a csehek jobb feltételeket harcoltak ki a mzg-nek és élelmiszeriparnak.
"A lengyel élelmiszerek minőségének masszív csehországi bírálatával akarják kiszorítani ezeket a termékeket a cseh piacról, hogy segítsenek a cseh élelmiszeriparnak - állítja az a nyilatkozat, amelyben a prágai lengyel nagykövetség hétfőn reagált a lengyel élelmiszereket az utóbbi időben élesen bíráló cseh sajtóra és agráripari szakértőkre."
Kiszorítaná Csehország a lengyel élelmiszereket a belpiacról - Agrárszektor
A lengyel élelmiszerek minőségének masszív csehországi bírálatával akarják kiszorítani ezeket a termékeket a cseh piacról, hogy segítsenek a cseh élelmiszeriparnak - állítja az a nyilatkozat, amelyben a prágai lengyel nagykövetség hétfőn reagált a lengyel élelmiszereket az utóbbi időben élesen...
www.agrarszektor.hu
Néha nézek V4 híradót a neten. Valamikor 2 éve a lengyel tojásra voltak nagyon kiakadva. Egyébként a lengyel tojás itthon is nagy teret nyert, mikor bevezették az árstoppot a tojásra, nem tudom, hogy azóta változott e a helyzet ezen a téren.
Egyébként mindezt úgy, hogy általánosságban leírható, hogy a lengyel gazdák kis területeken gazdálkodnak, míg a cseheknél jóval nagyobb terület jut egy-egy gazdára; pedig itthon is mekkora "sztárolása" van a "méretgazdaságosságnak", merthogy - azoknak írom, akik nem tudnák - csak így(!) lehet a magyar mezőgazdaság versenyképes. Hát nagyon nem. Feldman Zsolt, aki ma miniszterhelyettese az agrárminisztériumnak, mondta vagy ~8 éve, hogy 40 hektár alatt nem éri meg mezőgazdasággal foglalkozni (akkor még államtitkár volt, ha nem csal az emlékezetem)... Azóta nem nagyon érdekel, hogy miről beszél az ember, amellett, hogy elhiszem, hogy nagyon okos a saját területén.
Szintén egy 2013-as cikkből:
"Javulóban a lengyel mezőgazdaság versenyképessége
A lengyel mezőgazdaság szerkezete jellemzően kisüzemi, s az ágazat nemrégiben még a fennmaradásért küzdött.
A mintegy 2,4 millió gazda többsége kevesebb, mint 5 hektár termőfölddel rendelkezik.
Főbb termékek a gabona(!), kukorica(!) és cukorrépa, valamint a burgonya, olajrepce, hús és a tej.
...
A Cseh Köztársaságban és Szlovákiában a mezőgazdasági területek mintegy 90%-át 100 hektárnál nagyobb birtokméretű gazdaságok művelik.
Ez azt jelent, hogy ezekben az országokban találhatók Közép- és Nyugat-Európa legnagyobb gazdaságai.
Mindkét országban jellemzően búzát, árpát, olajrepcét, burgonyát és cukorrépát termesztenek.
Végtermékként megjelenik a hús és a tej is."
Közép-, és délkelet-európai mezőgéppiac helyzete az elmúlt időszakban – Agrárágazat
A cikkben a közép- és délkelet-európai országok mezőgazdasági potenciálját, az agrárszektor jellemzőit, valamint az elmúlt időszak gépberuházásait tekintjük át röviden....
agraragazat.hu