Nagyon nem a csok miatt lett a 15 millios lakas arbol 10 ev alatt 55 millios ...
Nem olyan régi saját példa :
Bátyám vett magának budapesten egy jobb környékén egy teljesen lakhatatlan 58 négyzetméteres lakást 28 millioért , 2018-ban , 2 év alatt 15 milliért faszán lakhatóvá felújította , az összeg fele volt kb a munkadíj , semmi nagyon extrás , normális felújítás ...
Na most kérdem , ha tesom nem lakni vette volna a lakást hanem mint befektetés , mennyiért kéne eladnia 2021-ben ? 28+15+haszon+adó ... 50 szeretne kapni érte hogy megérje, de kell alku mozgás tér , ki induló hirdetési ár 53 millió .... 28 millios lakasbol nagyon gyorsan lett egy 53 millios 2 év alatt ...
Magyarországon nagyon sok nagyon lepukadt lakas van / volt , és elképesztően jo biznisz ilyeneket felújítani ... Viszont pont az hogy nagyon jo biznisz , fel nyomja a lepukadt lakasok árát , a nem lepukadtaknak meg baromi drága volt a felújítási költségük ...
A csokos vevőd még az ég világon nincs sehol amikor már a lakásod ára szimplán ahoz hogy te 0-ra kijöjj is már 20 millióval drágabb mint volt...
Akkor írok egy saját példát.
Kb. 4 éve vettem 1 kis lakást, 5,8 milláért, városban, jó helyen.
Nem volt nagyon lepusztulva, de azért volt vele munka.
Fel kellett szedni a ragasztott szőnyeget, aminek a helyére laminált padló került.
Glettelni, festeni kellett a falakat. A beépített szekrények, ajtók is kaptak festést.
A régi, lepukkant faablakok műanyag nyílászárókra lettek cserélve. Nem a legdrágábbra, mert középső lakás, távfűtéses, ezért körbe van fűtve, és télen sokszor ablakot is kellett nyitni.
Lett felrakva 1 db. Split klíma, ami az 1 db. 23 m2-es szobára bőven elég.
Bútorozott volt, de ágyat, gáztűzhelyet, 1-2 apróságot cserélni kellett.
Az igaz, hogy nem saját használatra, de így 1,5 millából kijött a felújítás és az illeték.
Így 7,3 milláért lett egy 34m2-es, felújított, jó helyen lévő lakásom, ami albérlőknek tökéletesen megfelel, és amilyeneket most 3X ennyikért kínálnak, és nem sokkal kevesebbért meg is vesznek.
Azt nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy egy lakást úgy felturbózzanak, hogy a vétálárat még egyszer ráköltsék a felújításra, akkor sem, ha CSOK-os.
A lakások többsége a töredékéért rendbe tehető, szóval nem a felújítás ára emelte az egekbe az árakat, hanem igenis a CSOK, és az azzal összefüggő, abból adódó hirtelen fellépő építőanyag hiány, drágulás.
És mivel egy nagyobb ház, lakás már megfizethetetlen lett a többségnek, ezért a kisebb, olcsóbban fenntartható lakások felé orientálódtak az emberek, amik így a megnövekedett kereslet miatt drágultak a többszörösükre.
Ezért, és a lakástakarékok beszántása miatt már ezek is megfizethetetlenek lettek így a többségnek, főleg a fiataloknak.
Persze lesz majd némi árkorrekció, de a tendencia az, hogy egyre kevesebb a lakás tulajdonos, és egyre több a bérlő.
Ezt erősítik a regionális kereseti különbségek is, ami miatt a jobb városokban, már a lakbér is egyre gázabb.