Nálunk is a vidéken bőven megvan az a 30+%
Sőt egyes megyék régióiban ennél is siralmasabb a helyzet......
Azért néha szét is kénne nézni nem csak átevéckélni az autó pályán
Vagy nincs. Mert lehet, hogy amit Te szegénységnek gondolsz, az valójában nem szegénység. Legalábbis ha a különböző mutatókat és számításokat nézzük.
Mert látod, magad írod le, hogy "átevickélni az autópályán". Például az infrastruktúra milyensége is vélhetően beletartozik, tehát magad írod: van autópálya. Például mennyi idő alatt jutsz el a megyeszékhelyre, városba, vagy a fővárosba. Vannak elérhető infrastruktúrák: oktatás, kórház, szociális intézmények; víz-gáz-szennyvíz-villany kiépítettsége.
De ilyenek is beletartoznak nagyon sok minden mellett:
"A Szociális Védelmi Bizottság által elfogadott mutató azt méri, hogy a lakosság hány százaléka nem engedheti meg magának az alábbi kilenc tétel közül legalább hármat:
- bérleti, jelzálog- vagy közüzemi számláik kifizetésére;
- hogy otthonuk megfelelően meleg legyen;
- váratlan kiadásokkal szembenézni;
- rendszeresen enni húst vagy fehérjét;
- nyaralni menni;
- televíziókészülék;
- egy mosógép;
- egy autó;
- egy telefon.
Súlyos anyagi nélkülözési rátának minősül a fent említett tételek közül legalább négy kikényszerített fizetésképtelensége.
Tartós anyagi nélkülözési ráta alatt azt értjük, hogy a tárgyévben a fent említett tételek közül legalább három (anyagi nélkülözés) vagy négy (súlyos anyagi nélkülözés) és az azt megelőző három évből legalább kettő esetében kikényszerített fizetésképtelenség történik. Kiszámításához longitudinális műszerre van szükség, amelyen keresztül négy éven keresztül követik az egyedeket."
Azért ha ezeket figyelembe vesszük a családok, a szegénynek tartott családoknál is nagy része teljesül (a számla vagy hitel fizetésénél a részletben történő törlesztés is beleértendő)
A szociális transzferek a központi, állami vagy helyi intézményi egységek által nyújtott szociális segélyt jelentik. Tartalmazzák:
- öregségi (nyugdíj) és túlélő hozzátartozói (özvegyi) nyugdíj;
- munkanélküli ellátások;
- családi juttatások;
- betegségi és rokkantsági ellátások;
- oktatással kapcsolatos juttatások;
- lakhatási támogatások;
- szociális támogatás;
- egyéb előnyök.
Ezekre sem lehet mondani, hogy ne lennének elérhetőek Magyarországon.
Tehát Te azt mondod szegény, vagy fogalmazzunk úgy, hogy "súlyosan anyagi nélkülözésben él", de nagyon sok esetben ezek nagy része teljesül, akkor már nem tekinthető szegénynek. És ez csak egy szelete az egész képletnek. És lássuk be hány olyan család van, aki szegénynek tartatik, de van telefonja, hozzáfér internethez (ingyenes net kb minden faluban van), van bármilyen mosógépe, tv-je, számláit, tartozásait valamilyen módon tudja fizetni, rendszeresen eszik/hozzá juthat húshoz (legvégső esetben gyerekeknek menza, felnőtteknek a működő ingyenkonyhák) és kb. 18 fokot tart a lakásban, akkor már csak két tételnek nem felel meg, tehát jóval a súlyos anyagi nélkülözés felett él.
Vagy mi az alacsony munkaintenzitású háztartás?
"Olyan háztartásban élő 0-59 év közöttiek, ahol a felnőttek (18-59 évesek, de nem számítva a 18-24 éves tanulókat) az előző évben összesített munkaidő-potenciáljuk 20%-át vagy annál kevesebbet dolgoztak."
Tehát ha már közmunkán van legalább az egyik szülő, akkor már az nem minősül annak. Vagy fejenként dolgozik a két felnőtt fejenként mondjuk 1,5 hónapot napszámban, akárhol, akkor már megint kiesik ebből.
És még van egy csomó definíció, amit érdemesebb olvasgatni, mint egy twitterre berakott összesített ábrából véleményt alkotni.
Szóval, hogy Te mit vélsz annak és mit tekintenek annak (ami még ráadásul nem is magyar), az nem feltétlenül fedi egymást. De mindenesetre elég elgondolkodtató.