https://www.portfolio.hu/uzlet/2019...irek-minden-adott-a-tokeletes-viharhoz-402731
kamatot kell emelni, de gyorsan. Az összeurópai bukót még el lehetne kerülni (mondjuk nem ezzel a vezetéssel...), de a világszintűt már nem. A kérdés az, hogy mekkora helyen és mekkora kárt fog ez okozni, illetve mennyi idő alatt. A portfolio-s cikkekkel is az a bajom, hogy az idősávok rövidek. Itt felsoroltak néhány dolgot, de a valódi okok szerintem máshol vannak:
- több ezer milliárd $ nyugdíjvagyon parkol negatív kamatos, de AAA-as instumentumokban, de más a sima A-s is 0 közeli. A leendő nyugdíjasok megtakarításai folyamatos vagyonvesztésben vannak. Évi 2-3 százalék bukó van lassan 4 éve, ami azt jelenti, hogy a megtakarítás 15%-át elveszítették (ha durva vagyok és 5%-kkal számolok, akkor most vannak 20%-os bukóban, 10 éves időtávlatban pedig 41%). Ez a pénz pedig irdatlan mennyiség. Ez a pénz mehet feltörekvő piacra, mehet vállalati szektorba, adott esetben a kötvénypiacra - feltéve, ha az adott állam/iparág per pillanat szalonképes. A norvég nyugdíjalap és befektetési alap - az egyik legnagyobb játékos, már nem fektet olyan országokba, ahol szerintük a jogállamiság nem ér el egy bizonyos szintet, illetve fosszilis/nukleáris energia. A kérdés az, hogy mikor fogják beismerni, hogy szar van a palacsintában és hiányzik egy rakat pénz. Erre a pénzhiányra majd a megfelelő megélhetési politikus rá fog repülni. Idő kérdése, hogy mikor lesz ez a középpontban - és lesznek brutális állami szanálások, ami megint csak az államadósságokat fogja növelni. Erre érdemes lesz figyelni. Felkészül a GE.
- a tőzsdét a helikopterpénz pörgeti. Hitelből vásárolsz részvényeket. High yield papírokat úgy veszik, mintha nem lenne holnap. Tényleg közhely számomra, de a Tesla, Über, WeWork pénztemető agyrémek. Évekig mehet a szöveg, hogy "a piac a fejlődést és a jövőbeli növekedési potenciált árazza" meg a többi ilyenkor szokásos bullshit-szöveg. Pillanatok alatt unikornist csinálnak a kiszemelt cégből aztán gyorsan IPO - miközben a Napnál is világosabb, hogy az egész "növekedési story" arról szól, hogy az IPO-n az irreális árjegyzésnél pluszban szálljanak ki a saját cégükből - lásd Sandbank. Előbb-utóbb rájönnek, hogy bizony kurva sok lufi fúvódott fel és beindul a menekülés. Persze az eladásuk további eladást generál, amire meg az index-követő algoritmusok csak rátesznek. Rengeteg vállalat vásárolja magát vissza a tőzsdén keresztül a mai olcsó hitelekkel, meg ugye azt is tudjuk, hogy a további növekedés további hitel nélkül nem megy és a hitelt is egyszer fizetni kell. Ez vajon hány céget fog bedönteni?
- mivel nincs betéti kamat, a tőzsde meg sokak számára érthetetlen, marad az ingatlan - mivel a közvélekedés szerint ezt "biztos". Maradjunk annyiban, hogy a tőzsdei krakk-ról azt kell tudni, hogy mindig oda üt, ahol a legjobban fáj. Ez egy ország esetében a jegybank. A jegybankot meg kurva gyorsan ki lehet véreztetni az intervenciókkal. Az intervenció meg azért kell, hogy be lehessen pofozni az elszállt forintot az alapkamat emelése nélkül. Ha viszont kamatot emelsz, akkor az visszaüt a lakástörlesztőn (valami azt súgja, sokan MÉG MOST SEM a fix kamatos - vagy x évre fixált kamatú hitelt vették fel, mer "az drága"). Egyik oldalon a kamatemelés erősíti a fizetőeszközt (egyébként pont ezt tesztelik most a forint esetében. A jegybank még most sem lépett, pedig "érdekes" az árfolyam. A piac ezt akarja kiprovokálni...), viszont a hiteltörlesztőt növeli. Az egyszerűbb mindig a kamatemelés, mivel a külföldi befektetőt hamarabb/inkább kell kifizetni, mint a saját állampolgárt.
- és a sort még hosszan folytathatnám...
A németek elég sok országot betegítenek meg és meglátásom szerint az autóipar egy komoly trójai faló...