Ezért mondom a mielőbbi kamatemelést és a lokalizált pusztítást. Az elüszkösödött végtagot le kell vágni, nem naponta drága piperecuccokkal úgy kicsinosítani, hogy élőnek látszik, miközben egyre komolyabb a szervezetben a gyulladás...
Azt csak remélheted, hogy a pusztítás lokális lesz. A kamatemelés a hitel, kötvény, állampapír, tőzsde szinte azonnali összeomlását hozná. Ennél azonban még nagyobb baj lenne, hogy nem jók maradnának talpon hanem azok akik a legtovább lennének képesek védeni akár inkorrekt eszközökkel is a saját pozícióikat és a leggyengébbek hullanának ki függetlenül attól, hogy jók vagy sem.
Évek óta próbálkoznak sebészi pontosságúnak tervezett műveletekkel a megtakarítások különböző területeken történő elértéktelenítésével de az eredmény siralmas és a folyamatok jól láthatóan egyáltalán nem kontrollálhatóak. Állandó a felesleges pénzek óvatos kivonása a pénzpiacokról -kínai tőzsde, árfolyam manipulációk, QE ingyen hitelekkel kötvény, cég saját részvény vásárlás, stb. -de mint a FED múltkori esete is mutatja a bankközi hitelezés- mivel nem hülyék és van rálátásuk a folyamatokra- egy pillanat alatt le tud állni és ha nem vagy képes bármilyen eszközzel is de azonnal újra indítani onnan kezdve csak a dőlés sebessége a kérdés.
Ez nem lokalizálható mert azonnal ránt magával mindent.
Nincs az az eszköz ami a különböző likviditási lépcsők révén képes lenne megakadályozni ilyen iszonyú tömegű és ilyen eszelős tempóban növekvő megtakarítástömeg pénzpiaci hatásainak kezelését. Ennek már ma is ha megpróbálnák bármilyen kicsi részét is egyszerre és azonnal piacra vinni bekövetkezne a katasztrófa. De mint az előző példám is mutatja még erre sincs szükség, elé volt csak két likviditási lépcső közötti áthelyezés megkísérlése és már indult volna a lavina.
Ennek a pénzrendszernek a működtetése csak fegyelmezett, nagyon pontos, százalékos értékekkel meghatározott szabályok mentén lehetséges. A megtakarítások kivonása, a csereszköz funkcióból értékkonzerváló funkcióba helyezése, , likviditásuk kategorizálása, likviditási lépcsők közötti mozgatása, piacra történő visszavezetése totális és globális kontroll melett lenne lehetséges. Amikor ezeket átlépik- és a globálisan mindenhol azonos kritériumok alapján megvalósíthatatlan kontroll miatt bárhol bármikor átléphetik- onnantól csak idő kérdése az összeomlás.
A klasszikus közlegelős csapda esete. Mindig érdemes csalni mert mindig az jár jól aki nem tartja be a szabályokat.
Amíg valaki erőszakkal át nem írja a szabályokat egyenes az út a katasztrófához.