A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Ezért mondom a mielőbbi kamatemelést és a lokalizált pusztítást. Az elüszkösödött végtagot le kell vágni, nem naponta drága piperecuccokkal úgy kicsinosítani, hogy élőnek látszik, miközben egyre komolyabb a szervezetben a gyulladás...

Azt csak remélheted, hogy a pusztítás lokális lesz. A kamatemelés a hitel, kötvény, állampapír, tőzsde szinte azonnali összeomlását hozná. Ennél azonban még nagyobb baj lenne, hogy nem jók maradnának talpon hanem azok akik a legtovább lennének képesek védeni akár inkorrekt eszközökkel is a saját pozícióikat és a leggyengébbek hullanának ki függetlenül attól, hogy jók vagy sem.
Évek óta próbálkoznak sebészi pontosságúnak tervezett műveletekkel a megtakarítások különböző területeken történő elértéktelenítésével de az eredmény siralmas és a folyamatok jól láthatóan egyáltalán nem kontrollálhatóak. Állandó a felesleges pénzek óvatos kivonása a pénzpiacokról -kínai tőzsde, árfolyam manipulációk, QE ingyen hitelekkel kötvény, cég saját részvény vásárlás, stb. -de mint a FED múltkori esete is mutatja a bankközi hitelezés- mivel nem hülyék és van rálátásuk a folyamatokra- egy pillanat alatt le tud állni és ha nem vagy képes bármilyen eszközzel is de azonnal újra indítani onnan kezdve csak a dőlés sebessége a kérdés.
Ez nem lokalizálható mert azonnal ránt magával mindent.
Nincs az az eszköz ami a különböző likviditási lépcsők révén képes lenne megakadályozni ilyen iszonyú tömegű és ilyen eszelős tempóban növekvő megtakarítástömeg pénzpiaci hatásainak kezelését. Ennek már ma is ha megpróbálnák bármilyen kicsi részét is egyszerre és azonnal piacra vinni bekövetkezne a katasztrófa. De mint az előző példám is mutatja még erre sincs szükség, elé volt csak két likviditási lépcső közötti áthelyezés megkísérlése és már indult volna a lavina.
Ennek a pénzrendszernek a működtetése csak fegyelmezett, nagyon pontos, százalékos értékekkel meghatározott szabályok mentén lehetséges. A megtakarítások kivonása, a csereszköz funkcióból értékkonzerváló funkcióba helyezése, , likviditásuk kategorizálása, likviditási lépcsők közötti mozgatása, piacra történő visszavezetése totális és globális kontroll melett lenne lehetséges. Amikor ezeket átlépik- és a globálisan mindenhol azonos kritériumok alapján megvalósíthatatlan kontroll miatt bárhol bármikor átléphetik- onnantól csak idő kérdése az összeomlás.
A klasszikus közlegelős csapda esete. Mindig érdemes csalni mert mindig az jár jól aki nem tartja be a szabályokat.
Amíg valaki erőszakkal át nem írja a szabályokat egyenes az út a katasztrófához.
 
M

molnibalage

Guest
Van hiba ebben a videóban?
Komoly videó.
(A Bogár Laci bácsi szokta mindig mondani, hogy nem Kína, hanem az amerikai vállalatok csapták be az USA polgárait. :rolleyes:)
Akkor ezek szerint korrekt a videó? Azért kérdeztem, mert múltkor valaki fikázta a csatornát.

Jól értem, hogy lényegben az egész világon befektették az olaj és gázból származó bevételeket és csak annak hozamát fektetik be újra, tehát lényegében fenntartják a befektetés magját? Én mivel erősen diverzifikált a befektetés, még egy világgazdasági válság esetén is csak csökken a történet, de elbukni nem tud?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Akkor ezek szerint korrekt a videó? Azért kérdeztem, mert múltkor valaki fikázta a csatornát.

Jól értem, hogy lényegben az egész világon befektették az olaj és gázból származó bevételeket és csak annak hozamát fektetik be újra, tehát lényegében fenntartják a befektetés magját? Én mivel erősen diverzifikált a befektetés, még egy világgazdasági válság esetén is csak csökken a történet, de elbukni nem tud?
Igen a norvegok ezt csinaljak... Viszonylag stabil labakon all a rendszeruk a hatalmas beveteleiket az asvanykincsekbol nem osztjak szet mint eggyes arab orszagok es nem elik fel mint mondjuk az oroszok... De igazabol akkora tetelekrol beszelunk hogy ezt ok meg is tehetik... Irdatlan menmyisegu penz szarmazik nekik az energiahordozokbol /a vilag legnagyobb olajcegeibe is konyekig bent vannak kitermelesi jogert reszveny elve... Ugye a mezok vegesek a reszveny viszont marad..../ mig a cegnek a rovidtavu profit a lemyeg /jobban irva a reszvenyeseknek es vezetoknek./ addug az allamnak a hosszutavu... /tobbek kozott az ilyen aprosagok miatt sem szabad magyarorszagot termeszet altalal gazdagitott skandinavokkal osszehasonlitani.../ ha a norvegok is szetosztanak a penzt a norveg atlag ember gazdagabb lenne mint barmely olajmonarchia atlag polgara...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Ezert is nem szabad a skandinav peldat kovetnunk semmijen teren... Egyszeruen nem rendelkezunk olyan kincsekkel mint ok... Konnyen tudnak jo szinvonalat kihozni a hatalmas vagyonbol... /a valosag igazabol az hogy nagyon is rosszul teljesitenek a skandinavok a lehetosegeikhez kepest...persze ez nem valtoztat azon a tenyen hogy a rossz teljesitmeny mellett is vilagelsok.../tehat irigylesre meltok... A lenyeg hogy tudjuk helyen kezelni oket ha nem lenne a merhetetlen asvanykicskeszlet eu mediterran szintet kepviselnenek ./
 
M

molnibalage

Guest
Ezert is nem szabad a skandinav peldat kovetnunk semmijen teren... Egyszeruen nem rendelkezunk olyan kincsekkel mint ok... Konnyen tudnak jo szinvonalat kihozni a hatalmas vagyonbol... /a valosag igazabol az hogy nagyon is rosszul teljesitenek a skandinavok a lehetosegeikhez kepest...persze ez nem valtoztat azon a tenyen hogy a rossz teljesitmeny mellett is vilagelsok.../tehat irigylesre meltok... A lenyeg hogy tudjuk helyen kezelni oket ha nem lenne a merhetetlen asvanykicskeszlet eu mediterran szintet kepviselnenek ./
Khöm. Kérlek mutasd meg a dán, svéd és finn ásványkincs vagyont és azt, hogy azok hol vannak az exportban. Te Norvégia szénhidrogén vagyonát valami rejtélyes módon ráhúztad az összes országra.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Khöm. Kérlek mutasd meg a dán, svéd és finn ásványkincs vagyont és azt, hogy azok hol vannak az exportban. Te Norvégia szénhidrogén vagyonát valami rejtélyes módon ráhúztad az összes országra.
Nemhuztam ra... Olyan kincseket irtam nem asvamykincseket.... Danianak olyan kincs pl a halaszati viz es a tengeri kereskedelmi utvonalak... De foleg a halaszati vizek... /kb annyi mint az eunak ha oket kivesszuk a kepletbol csak 100x gazdagabb vizekkel..../ne felejtsd el hogy kint eltem kosztuk es lathatod hogy erdekel a tema gondolhatod hogy nem keveset beszelgettem errol nem keves emberrel./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Japant aki nem epp kis halgogyaszto epp a dan halaszteruletek latjak el zomeben hallal.. Nem kis osszeget fizetve a halaszati jogokert... De usa is iszonyat penzeket fizet gronland eggyes vizeiert... De afrikai orszagok is fizetnek amit furcsaltam eleinte mert van egy zatonyuk valahol afrika parjainal /jobban irva tobb zatonyuk../ ahogy azsiaba is... Haszna semmi nemeik csak egy szikla de a vizek es a jogok a danoke... Oersze ezek porszemnek sem eleg teruletek eggyuttesen grinlandhoz kepest...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Ha a skandinavokat utannoznaknk valamibe az nagyon atvitten olyan lenne mintha atlag kozeposztalybeli polgarkent ahol mindket szulo dolgozik.../mert ugye mao nem csoro orszag azert vilagszinten.../ kitalalna hogy utanozza a multimilliardost a szomszedutcabol a teren hogy a gyerrek legyen magantanulo mint a milliardos csemete... /na az eredmeny nem lessz ugyan az.../ szegeny atlag gyerek barhogy is tanul soha nem fogja azt a szintet elerni amivel a multimilliardos gyereke kezdeni fogja nagykorusagat... /de ha mar oktatasi rendszer azt se szabad atvenni a skandinavok ellazaskodhatjak az oktatast hisz tudjak jol hogy a kovetkezo generacio zome ha tud irni olvasni es szamolni alap fokon is eleg es nagyon jo eletszinvonalon fog elni mert nem az emberanyag minosege miatt tartanak ott ahol.../ hogy csunyan fogalmazzak... Ezert nem gond ha piasak vagy konnyudrogokat fogyasztanak ha fele annyit dolgoznak havi joval kevesebb oraszamba mint a vilag mas pontjan elok.../arisztokrata orszag /kvazi/ akik ha nem sokat tesznek is jol fognak elni... Mig mi kozeposztalybeli ra vagyunk kenyszerulve a melora... Atvitten elvontan kb ennyi...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
Az oktatasuk nagy resze a sport idegen nyelv meg a lazaskodas infoszeruseg /szabadfoglalkozas zomeben./.. Nehogy elhidje valaki obban teljesitenek ha meg oktatva sincds nekik csak alap dolgok... Mint mashol... Kisebbek az elvarasok persze hogy sok a jo tanulo../nehogy megalazzak szegeny laroszonkat.../ konnyen lehet valaki kituno tanulo egy vilagvegibzskfaluba../egyebkent nem sszidas en is ott notem fel./ de az a tudas nem az a tudas mint aki a kozeli megyeszekhely elismert iskolajaba csak 4 es vagy 3 as... /oersze mint az en pl is mutatja kivetelek mindig vannak.../ vicceltem kituno se voltam soha../ de a lenyeg atmegy szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 108
33 382
113
A csehekhezvalo hasonlitgatas is torz kepet adna... Mert bar nagyon sok szembontbol partiba vagyunk veluk... Nekik azert europa vezeto hatalma az eggyik szomszedjuk a masik egy europai ellovas es a maradek ketto kozul az eggyik /termeszetes "csicska" szamukra mig a masik egy hatalmas felvevo piac... Mig a mi szomszedaink zome... Na... Emberi eletbe atvive sokkal jobb gazdagabb tarsasagba vannak mint mi... Ha az embernek vallalkozokbol all a baratikore valoszinuleg tobb penze lessz mint annak akinek zomebe segedmunkasok a barati kore.../vagy baratinkor helyett a szomszedok szo jobb.../ez se titok ezert vagynak az emberek jobb kornyekre mert jo hazat olcsobban rosszabb kornyeken olcsobb vasarolni./
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Akkor ezek szerint korrekt a videó? Azért kérdeztem, mert múltkor valaki fikázta a csatornát.
Nem vagyok szaki, biztos számtalan egyéb tényezőt is be lehetne vonni a számításba.
Az ilyen rendszerkritikus videókon, újságcikkeken a vezetők kapzsisága mellett még az adóoptimalizálás/elkerülés szokott lenni a másik nagy probléma. Igaz olyankor nem a saját dolgozóinak, hanem inkább az államnak tart be a vállalat.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
T

Törölt tag 2361

Guest
Van. 29-től indul ki, csak éppen a 29-es válság ilyen durva majd 10 évig elhúzódó hatását nem a cégvezetők okozták, hanem a barom Hoover és az agyalágyult Roosevelt, minden ellenkező híreszteléssel szemben. Roosvelt nem megoldotta a válságot, hanem elmélyítette:
https://d206501ssxmwto.cloudfront.net/wp-content/uploads/2018/09/Nagy-mítoszok-a-nagy-gazdasági-világválságról.pdf

Nem ugy volt hogy a hoover csinalta a bajt a roosvelt meg javitot a helyzeten? (en eddig ugy tudtam)
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
Nem ugy volt hogy a hoover csinalta a bajt a roosvelt meg javitot a helyzeten? (en eddig ugy tudtam)
Ezt hirdetik, de nem igaz. Roosevelt még jó sokat rontott a helyzeten, csak kb. úgy van eladva a világnak, hogy ő oldotta meg a problémát. A könyv részletesen kifejti.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 167
7 993
113
Az oktatasuk nagy resze a sport idegen nyelv meg a lazaskodas infoszeruseg /szabadfoglalkozas zomeben./.. Nehogy elhidje valaki obban teljesitenek ha meg oktatva sincds nekik csak alap dolgok... Mint mashol... Kisebbek az elvarasok persze hogy sok a jo tanulo../nehogy megalazzak szegeny laroszonkat.../ konnyen lehet valaki kituno tanulo egy vilagvegibzskfaluba../egyebkent nem sszidas en is ott notem fel./ de az a tudas nem az a tudas mint aki a kozeli megyeszekhely elismert iskolajaba csak 4 es vagy 3 as... /oersze mint az en pl is mutatja kivetelek mindig vannak.../ vicceltem kituno se voltam soha../ de a lenyeg atmegy szerintem.
Mondjuk elég nagy baromságokat írsz a skandináv oktatásról. Pl. a finn gyerekek már jó pár éve minden kompetenciamérésnél ez első 5-ben vannak (de inkább elsők), és a dánok meg a svédek sem a halászatra építik a gazdaságukat.
 
M

molnibalage

Guest
Az oktatasuk nagy resze a sport idegen nyelv meg a lazaskodas infoszeruseg /szabadfoglalkozas zomeben./.. Nehogy elhidje valaki obban teljesitenek ha meg oktatva sincds nekik csak alap dolgok... Mint mashol... Kisebbek az elvarasok persze hogy sok a jo tanulo../nehogy megalazzak szegeny laroszonkat.../ konnyen lehet valaki kituno tanulo egy vilagvegibzskfaluba../egyebkent nem sszidas en is ott notem fel./ de az a tudas nem az a tudas mint aki a kozeli megyeszekhely elismert iskolajaba csak 4 es vagy 3 as... /oersze mint az en pl is mutatja kivetelek mindig vannak.../ vicceltem kituno se voltam soha../ de a lenyeg atmegy szerintem.
Ekkorra baromság leírásához mennyire kellett megfeszülni? Akkor magyarázd már meg, hogy kisebb elvarasokkal a kompetencia felmerés élvonalában hogyan vannak ott? A fantasztikus magyar oktatási rendszer meg cirka mennyi funkcionális analfabéta embert ont ki magából?

Egyek mai napig hajlamosak valami fennkölt felsőbbrendűséggel jönni más ország oktatása kapcsán, amikor a hazai az utolsókat rúgja és nincs olyan mutatója, ami ne középszerű vagy katasztofális között lenne.

Mondjuk elég nagy baromságokat írsz a skandináv oktatásról. Pl. a finn gyerekek már jó pár éve minden kompetenciamérésnél ez első 5-ben vannak (de inkább elsők), és a dánok meg a svédek sem a halászatra építik a gazdaságukat.
Hát igen, igazi tipikus turbó kommentet tolt Szittya.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Bleroka