Mit akarna kifejezni ez a táblázat?
(Majd megnézem eredeti cikket.)
Mivel itt abszolút/nominál összegek szerepelnek mindenféle megbontás(FDI, hitel, stb) és arányosítás nélkül(lakosság, GDP, külker. cserearány), így a táblázat szerinti sorrend, illetve rangsor összehasonlítással mire is jutnánk?
Ez egy jó hely a listán?
Vagy számít hol vagyunk a listán?
Nagyobb szuverenitást jelent?
Vagy már gyarmat vagyunk?
Ok, csak gonoszkodtam, bocsi.
Próbálsz hitelteleníteni egy listát, mert nem tetszik, amit ott látsz, nem illik a narratívádba,
Ez a lista nem több, nem kevesebb csak a kínai pénz útját mutatja Európába. Mennyi Kína befektetéseinek és épitkezeseinek összege az adott országban.
Messze nem Magyarország szívja a legtöbb pénzt, de a gazdaság méreteihez képest nem áll rosszul. Méretarányosan Portugaliaal, Görögországgal megegyezik Mo. pozíciója.
A nagy nyugati visitas ellenére nem büdös nekik a kínai pénz, befektetések, Lásd a listavezető brittek, svájciak. (az is feltűnő Szerbia elég kiszolgáltatott lehet, )
Ebből is látszik verseny van érte, főleg a Nyugattal, Pont azokkal, akik nekünk tolják, hogy forduljunk el a kínai pénztől. Csak nem azért akarják, amit mondanak, hanem hogy hozzájuk menjen.
Az is látszik, hogy pár kelet-europai állam lemaradt. A baltiak, akik félve az oroszoktól az USA seggébe bújtak, és onnan szkanderoznak Kinával. Amit az USA sem tesz meg, megcsináltatja a balti gyarmataival, ha már így fogalmaztál.
Azt kérik, tartsák tiszteletben az „egy Kína” elvet.
index.hu
A balti államoktól kezdve Magyarországon át Romániáig az egész EU-régióban kihat majd a Pekinggel való viszonyra Litvánia és Kína diplomáciai vitája.
www.szabadeuropa.hu
De úgy összességében az egész atlantista Kelet-Europa lemaradt, kivéve mi és a szerbek.
Míg a keleti hülye politikusokat hergelő nyugatiak, azért szépen egytől egyig megkötik Kinával a bizniszeik
A példa kedvéért: Montenegro 1.12 milliárdos összeggel szerepel a listán, annak hátsó szekciójában.
Ennek jó része egy kínai hitelt takar(a végösszeg is eleve nagyobb lesz), s a befulladó autópálya projektet finanszírozza, s a csőd közelbe vitte Montenegrót a növekvő kamatterhekkel és hát az autópálya se készült el az eredeti tervek szerint.
Holott lakosság aranyosan(kb.: 600k) és GDP aranyosan (6,23 millárd - 2022) ez a 1.12 milliárd nagyobb összeg mint a lista elején szereplő országok esetében.
Akkor ez most…(?)
Ezt a montenegroi példát jól megfuttatta a CIA propi a mainstream sajtóban. Nem kritika, ez a dolga. És akkor jó a propi, ha valós alapokra épít egy narratívát. Mégha a konklúzió a saját érdekei miatt torzított, akár hazug,
Igen, jól kapizsgálod a táblázatot olvasva, nem a kínai pénz hozza a romlást, hanem annak rossz felhasználása vagy az előnytelenül megkötött szerződések. De mint a táblázat is mutatja a döntő többségében nem okoznak ilyen gondokat a kínai befektetések, de akár egy xar üzletre is tud a CIA narratívát építeni.
Kben semmivel nem különbözik az amerikai vagy kínai pénz érdeke. Profitot termelni és hazavinni a hasznot. Nekünk a dolgunk úgy felhasználni, minél jobban itthon is hasznosuljon és megpróbálni itthon tatartani a haszonból,,amennyit lehet,
Miért hasznos mégis, ha szinte nem különbözik az amerikai pénztől? Mert ha tárgyalsz vkivel jobb nem egyoldalu függésben lenni, alternatív forrásokat is kell keresni, akkor nem leszel amerikai gyarmat,mint a baltiak vagy a lengyelek.
Másrészt hullanak a krokodil könnyek Montenegró miatt, de az USA saját jogon vagy az általa finanszírozott és irányított IMF-en keresztül, akkor hány országot tett tönkre? Vagy akkor mindig a helyi politikusok a hülyék???