A gond az hogy a bérklts. a teljes klts.nek csak az egyik eleme. Iparága válogatja hogy a teljes klts.en belül mennyi, viszont tény hogy a multi szempontjából csak az a lényeg hogy EUR-ban vagy USD-ban mennyi. Az árfolyam leértékeléssel legfeljebb azt éred el hogy a leértékelés ütemének megfelelő látszat béremelést adhatsz a dolgozóknak. A szegény dolgozó természetesen nem jár jobban mert a magasabb fizetéséből nem fog tudni -
@molnibalage példájánál maradva - több videójátékot venni mert a magasabb árfolyam beépül az importált termékek áraiba.
Azt hiszem kevered a cash pénzmozgást a intercompany anyag beszerzés / készárú értékesítéssel.
Az intercompany cash mozgásoknak semmi köze az adóoptimalizáláshoz (ezek BS tranzakciók, semmi közük a P&L-hez..). A legtöbb cég már úgyis cash-pooling rendszert használ ami azt jelenti hogy a magyar leánycég reggel megkapja a napi működéséhez szükséges casht a tulaj cégtől, este pedig visszautalja amit nem költött el (meg az esetleges árbevételt is).
Adóoptimalizálni az intercompany (IC) árakkal lehet (értsd: a piaci árktól eltérő áron veszed az alapanyagot egy IC cégtől vagy az önköltség + mark-up klts.től eltérő áron adod el a terméket egy IC cégnek)
Minden devizában mért munkabér drágulás a magyar munkarő versenyképességét rontja a konkurens ázsiai országokhoz képest.
A problémát a "középjövedelem csapdájának" hívják. A lényege "közepesen fejlett" helyzetből csak úgy lehetne átlépni a "fejlett" jövedelmű országok csoportjába
ha a munkaerő hozzáadott értéke növekedne.
Minden olyan országnak akinek ezt sikerült meglépnie az
OKTATÁS volt a kitörési lehetőség.
Pártunk és kormányunk jelenleg épp az oktatást hanyagolja el a leginkább és továbbra is az alacsony hozzáadott értékű összeszerelő üzemek további növelését favorizálja.
Angol nyelvtudás: az átlag magyar nyelvtudása messze nem üti meg azt a szintet ami versenyezne egy indiai vagy f.szigeteki teljesen átlagos ember angol nyelvtudásával (nekik ez az anyanyelvük…). Ezért van hogy a magyar centerekbe bölcsész szakon végzett embereket toboroznak, akik utána meg sírnak hogy nem azért tanultak öt évig egyetemen hogy utána életük végéig olyan agyhalott munkát végezzenek amihez nyolc általános is bőven elég lenne.
Jobb infrastruktúra: nem tudom milyen infrastruktúrára gondolsz...egy centerhez pont felesleges bármilyen infrastruktúra. Irodából is bőven elég egy C kategória.
Nagyobb általános képzettség: a centereknek pont az a lényege hogy lebutítják a folyamatokat és a lehető legnagyobb mértékben kiveszik belőle a humán faktort. Semmi szükség a centerekben kreatív emberekre (sőt káros..). Olyan emberek kellenek akik követik a leírt folyamatokat és még véletlenül sem kezdenek el azon gondolkozni hogy hogy lehet egy leírt folyamaton egyszerűsíteni. A legtöbb folyamat olyan hogy egy nyolc osztályt végzett valaki símán meg tudja csinálni.
Kulturális kompatibilitás: fogalmam sincs kivel kéne kultúrálisan kompatibilisnek lenni. Legfeljebb bent az officban egymással...
EU: ez hogy jön ide??
Az ár egyre kevésbé versenyképes. de ezen a szinten már ez nem gond: nem tudom milyen szintre gondolsz, de az ár minden szinten gond. Már az indiai meg a f.szigeteki ár is gond, ezért erőltetik az automatizálást.