Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Pozitív hatás, hogy versenyképesebbek leszünk (ha úgy tetszik EUR-ban számolva újra olcsóbb lesz az elmúlt években kicsit megdrágult a magyar munkaerő). Több lesz a turista (majd ha már nem félnek jönni). Negatív hatás az importált infláció lenne, de azt jórészt ellensúlyozza az alacsony üzemanyag ár és úgy általában a válság árcsökkentő hatása.
Lenne még egy negatív hatás, a devizaárfolyam veszteség úgy a lakossági és vállalati hiteleken, mind az államadósságon. De a devizahiteleket kiszorították (a lakosságit teljesen a vállalatit túlnyomó részben), az államadósság deviza arányát pedig leszorították. (Ugye milyen jól jönnek most az elmúlt évek pénzügyi stabilitást elősegítő, válságállóságot növelő intézkedései?)
Nem véletlenül nem tesz semmit a gyenge forint ellen az MNB. Kifejezetten örülnek neki, mert a járvány után növekedést segítő faktor lesz.
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...
Részben spekuláció minden feltörekvő piaci devizával szemben. Dollárba menekülés. Részben a politikai alapon mesterségesen alacsonyan tartott hitelminősítői besorolásunk hatása (a gyengébb besorolású eszközökből menekülnek először az alapok). Részben pedig az alacsony magyar kamatszint következménye.
A carry trade ellentétes oldalára kerültünk, mint korábban.2007-2008-ban "erős" volt a forint, pedig pocsékul állt a gazdaság, a költségvetés, magas volt a külkert hiány és a folyó fizetési mérleg hiánya, magas volt a bankrendszer hitel/betét aránya, nagy volt a deviza kitettségünk. De mindez nem számított mert a deviza piacon nagyságrenddel nagyobb a spekulatív forgalom,. mint a reálgazdaság által generált, így a deiza árfolyamok elszakadtak a reálgazdasági alapoktól. 2007-2008-ban a magas kamatunk miatt volt "erős" a forint. Most minden tekintetben ég és föld a különbség, hogy mennyivel jobban állunk, de alacsony a kamatunk.
Ráadásul aki magyar kamatemelésre spekulál, az forintot shortol, hiszen a kamatemeléstől a kötvényárfolyamok csökkennének, tehát érdemes a forint eszközöket shortolni.