A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 143
113
Végre egy józanabb írás a sok "adjál még több pénzt állam bácsi, ennyi nem elég" nyomásgyakorlási célú nyavalygás közepette:

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...alsag-ovatosan-a-fiskalis-elenkitessel-425998

"Nagy érdeklődéssel olvasom a hazai közgazdászok véleményeit a jelen helyzetről, a válságkezelés lehetséges módjairól. A javaslatoknak azon részével teljes mértékben egyetértek, ami az expanzív, proaktív és jelentős volumenű monetáris politikai élénkítéseket szorgalmazta és szorgalmazza, és egyetértek a jegybank eddig megvalósított módszereivel, eszközeivel is, azonban azokkal a véleményekkel ezúton is szeretnék vitatkozni, amelyek a nagy volumenű költségvetési hiánynövelést, valamint a kiadások részben szociális alapú elköltését is szorgalmazzák."
...
"1. A régóta jól ismert Mundell-Fleming modellből tudhatjuk, hogy a keynes-i gazdaságpolitika csak nagy zárt gazdaságokban hatásos, kis-nyitott gazdaságokban viszont nem vagy legalábbis sokkal kevésbé. Sőt, egy olyan kis-nyitott gazdaságban, ahol ráadásul lebegő árfolyamrendszert is használnak (mint ahogy hazánkban is), a fiskális élénkítés szinte teljesen hatástalan. Minél kisebb és nyitottabb egy gazdaság, annál inkább igaz lesz az, hogy a belső kereslet élénkítése elsősorban az importot növeli, rontja a külső egyensúlyt, és a keresletnek legfeljebb nagyon kis hányada jutna oda, ahová szánjuk, azaz a hazai vállalkozások és munkavállalók megsegítésére.
2. A fiskális politika nagyon nehezen tudna vevőként a szolgáltatóiparban és azokban a szektorokban megjelenni, ahol most szükség lenne rá. Belegondolva, hogy milyen típusú megrendelései szoktak lenni leggyakrabban az államnak (pl. építőipari), nem nagyon látom, hogy az állam hogyan tudna megrendelőként, vevőként a most bajba jutott ágazatokban (például a turisztikai szolgáltatások, színházak, éttermek, kozmetika stb. piacán) a vállalatok számára megrendeléseket biztosítani. Ez tartalmilag és technikailag is igen nehezen kivitelezhető lenne.
3. Felvetődhet persze az ötlet, ha vevőként ugyan nem is venne szolgáltatásokat az állam, transzfer jelleggel, vissza nem térítendő támogatásokkal azért mégis támogathatná nagyobb mértékben a bajba jutott vállalatokat és munkavállalókat. Ezzel azonban például az is a gond, hogy ez a terv anyagilag kizárólag akkor lenne zökkenőmentesen finanszírozható és akkor lenne bizonyos fokig megtérülő befektetés, ha a válság egy-két hónapon belül véget érne, és két-három hónap múlva már újra megállnának a vállalkozások a saját lábukon, a piaci megrendelésekből. Erre azonban semmi garancia nincsen. Másrészt, az ilyen transzfer jellegű támogatások kifejezetten kontraproduktívak, mert a vállalatok és munkavállalók alkalmazkodását késleltetik, elnyújtják. Minél hosszabb a válság és minél lassabb az alkalmazkodás, annál nagyobbak a leállásoknak és támogatásoknak a társadalmi költségei.
4. A szolgáltatóipar és általában a gazdaság meglehetősen komplex ahhoz, hogy az állam hatékonyan és gyorsan átlássa, hogy ténylegesen mely szektorok, vállalatok és munkavállalók esetében lenne hatékony és megtérülő a támogatások nyújtása, és melyek azok, amelyek csak „potyautasként” kérik a támogatásokat, de egyébként egyáltalán nem működnek hatékonyan. Az információs aszimmetria hatalmas, sokkal hatékonyabb, ha az alkalmazkodást nagy részben a piaci folyamatokra is bízzuk.
5. Hiába alkalmaz az állam expanzív fiskális politikát egy olyan helyzetben, amikor nemcsak keresleti, hanem kínálati sokk is sújtja a gazdaságot. Amikor a kapacitások azért szűkülnek be, mert akadozik az alapanyagok és félkész termékek importja, vagy mert a munkavállalóknak otthon kell maradniuk és nem tudnak dolgozni, akkor a kereslet élénkítése nem tudja elérni a kívánt kibocsátásnövelő hatást."


Ehhez én még hozzátennék néhány saját gondolatot, hogy mit érdemes csinálni az ész nélküli és igen alacsony hatékonyságú, ám komoly negatív jövőbeni következményekkel járó helikopterpénz szórás helyett.

A) A kormányzatnak mindig korlátozott a mozgástere a fiskális pénzszórásra. A költségvetési hiány elszállása, az államadósság növekedése, az állampapírok pénzügyi válsághelyzetben való eladhatósága, az államadósság jövőbeni adósságszolgálatának kitermelhetősége, az államadósság megemelkedő kamatai miatt az állami túlköltekezés nagyon gyorsan visszaüt és egy átmeneti, pár hónapos enyhítés következménye egy görög típusú kilátástalan adósságcsapda és évtizednyi időn keresztül nyomasztó jövőbeni növekedési áldozat lehet. Ha már valaki pénzt önt a gazdaságba, az inkább a jegybank legyen a (bújtatott) pénznyomtatási módszereivel, mivel azok jövőbeni negatív következménye legrosszabb esetben is "csak" a fizetőeszköz elértéktelenedése, az infláció és forint árfolyam gyengülése lehet. Ezek a negatív következmények sokkal rövidebb távon jelentkeznek és inkább a megtakarításokat értéktelenítik el, sem mint a reálgazdasági teljesítményre lennének negatív hatással.
B) A szerző 1. pontjában megállapítottak szerint egy kicsi és nagyon nyitott gazdaságban a hazai pénzszórás kevésbé segíti a hazai gazdasági növekedést és nagyobb részben az importot növeli, a külkereskedelmi és folyós fizetési mérleget rontja és az inflációt emeli. Ugyanakkor ennek a fordítottja is igaz. Ha más, nagy országok elkezdenek monetáris pénznyomtatással és fiskális állami pénzszórással pénzt öntenek a gazdaságba, az nálunk is megjelenik export keresletként és a magyar gazdasági teljesítményt is javítja. Kvázi potyautasként felülhetünk mások pénzszórásának oldalvizére és a negatív jövőbeni következményeket nem nekünk kell viselnünk.
C) A munkahelyek védelme és a vállalkozások csődhullámának elkerülése kell legyen a két fő cél annak érdekében hogy ne induljon be túlzottan nagy mértékben a keresleti válságspirál, ne épüljenek le a termelő, szolgáltató kapacitások és ne szakadjanak meg a beszállítási, ellátási láncok. Ehhez nem az általános pénzszórás, hanem a célzott, kifejezetten munkahely megtartást elősegítő és feltételként előíró támogatások, illetve a bevétel nélkül maradó, vagy visszaeső bevételű vállalkozások egyéb fix költségeinek csökkentését, azokra kapott átmeneti enyhítést, azok kifizetését segítő támogatások és intézkedések a hatékonyabbak. Célzott intézkedések a munkahelyekre, adósságszolgálati moratórium, bérleti díj és rezsi teher, illetve a halaszthatatlan kapacitás fenntartó költségek enyhítést célzó intézkedések kellenek.
D) Ugyanígy az érintet gazdálkodókra és érintett munkavállalókra szabottnak, célzottnak kell lennie az intézkedéseknek. Akkor használjuk maximális hatékonysággal a pénzt, ha a leginkább érintett ágazatokat támogatjuk, az érintett, nehéz helyzetbe kerül cégeket mentjük.
E) Csökkenteni lehet a közvetlenül és rövid távon szükséges pénzmennyiséget, ha 100%-os, vagy nagy arányú állami támogatások helyett, kedvezményes hiteleket nyújtunk, garanciákat adunk, kamattámogatást adunk.
F) Meg kell osztani a terheket az állam és az egyéb gazdasági szereplők között. Például bértámogatás, de messze nem 100%-ban és természetesen a munkahelyek megtartásának feltételével, vagy bérleti díj támogatás, de azzal a feltétellel, hogy a bérbe adó csökkenti a bérleti díjat. Hitelek, garanciák, de azzal a feltétellel, hogy ezek mögé a cég tulajdonosai is odaállnak kezességgel, magán ingatlan kiegészítő biztosítékként nyújtásával.
G) Hatékonyak lehetnek pénzszórás helyett adminisztratív korlátozások, moratóriumok, a munkahelyek megszüntetése, a végrehajtások, felszámolások ellen.
H) Másik oldalról adminisztratív enyhítéseket lehet alkalmazni a hatósági eljárásokban, amik nem kerülnek érdemi állami pénzbe.
I) Azokat a cégeket, amelyeket már csak az állam tud megmenteni a felszámolástól és az állam egyedi vizsgálat alapján úgy látja, hogy a válság után önállóan életképesek lehetnek, azoknak nagyon nyomot áron történő állami felvásárlása is lehet egy fajta megoldás. Tehát az állam a támogatásával nem a tulajdonosok zsebét tömni és a vállalat általános költségeit finanszírozni, hanem az átvételre kerülő cég költségeiből tényleg csak a legszükségesebbet finanszírozni, részben úgy hogy az állam a saját zsebébe teszi a pénzt az adókon és járulékokon keresztül. Különösen igaz az ez olyan tulajdonosok esetében akik nem hajlandóak részt venni a cégmentés terheinek megosztásában, nem emelnek a lehetőségeik szerint tőkét, nem adnak tagi kölcsönt, nem vállalnak tulajdonosi kezességet, nem adnak tulajdonosi magánvagyonból biztosítékot a cég kötelezettségei mögé, csak az állami támogatásért sírnak nagy hangon.
J) A Meglévő gazdaságszerkezeten belüli munkahely és kapacitás fenntartó intézkedések mellett fel kell mérni a válság utáni várható gazdasági szerkezet átalakítás irányait, a válság utáni várható gazdasági kitörési pontokat, húzó ágazatokat és ezeknek a támogatásával, vagy közvetlen állami részvételű kiépítésével - amolyan ázsiai, felülről irányított és szervezett, célzott célzott gazdaságélénkítéssel - kell pótolni a kieső munkahelyeket és kapacitásokat.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Remélem olcsók lesznek a jegyek és ujra megyek!!!

Meg ez a szar virus nem doglik meg egeszen, nincs olyan ero ami ravenne egy ilyen utra. Ha fizetnenek is , ako sem menek.

Hogy utazak egy lehetseges barkaba ami valami 2-3 honapig ott fog lenni valami kikotoben az isten hata mogot mert valameik utas elkapta a betegseget es megfertozot fel hajot? aztan meg korhaz vagy karanten?

no way, nema sanse...

attol sokra tobbre becsulom magam..nem kell magunknak bajt csinalni, van igy is eleg.

a nyaralas a kovetkezo par evben, max gorogorszag vagy horvatok vmi szigeten ahol nincs sok ember, sajat rezsiben.. ha meg tul szar lesz, ako lesz egy nagy lavor es ki az udvara, mivel ezt a szar a kinaiaknak lehet megkoszonni, SARGA LAVORT fogok venni :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 900
91 496
113
Meg ez a szar virus nem doglik meg egeszen, nincs olyan ero ami ravenne egy ilyen utra. Ha fizetnenek is , ako sem menek.

Hogy utazak egy lehetseges barkaba ami valami 2-3 honapig ott fog lenni valami kikotoben az isten hata mogot mert valameik utas elkapta a betegseget es megfertozot fel hajot? aztan meg korhaz vagy karanten?

no way, nema sanse...

attol sokra tobbre becsulom magam..nem kell magunknak bajt csinalni, van igy is eleg.

a nyaralas a kovetkezo par evben, max gorogorszag vagy horvatok vmi szigeten ahol nincs sok ember, sajat rezsiben.. ha meg tul szar lesz, ako lesz egy nagy lavor es ki az udvara, mivel ezt a szar a kinaiaknak lehet megkoszonni, SARGA LAVORT fogok venni :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Hát én se idénre gondoltam. Sőt úgy a tuti jövőre, ha be vagy oltva.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 394
2 666
113
https://www.napi.hu/magyar_gazdasag...-magyar-gazdasag-kormany-autogyar.704665.html

"Ugyanakkor az egyenlőtlenség - ami eddig is súlyos probléma volt - a következő években tovább durvulhat: az eddig is reménytelen helyzetben lévő százezrek mellé sokan lecsúsznak az majd az alsó középosztályból. Ezek következményeként Chikán szerint megnő a társadalmi robbanás veszélye. Emellett azt is biztosra veszi, hogy további tér nyílik a populisták és a központosított, akár diktatórikus álmokat szövögető politikusok előtt is."
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 358
10 779
113
Meg ez a szar virus nem doglik meg egeszen, nincs olyan ero ami ravenne egy ilyen utra. Ha fizetnenek is , ako sem menek.

Hogy utazak egy lehetseges barkaba ami valami 2-3 honapig ott fog lenni valami kikotoben az isten hata mogot mert valameik utas elkapta a betegseget es megfertozot fel hajot? aztan meg korhaz vagy karanten?

no way, nema sanse...

attol sokra tobbre becsulom magam..nem kell magunknak bajt csinalni, van igy is eleg.

a nyaralas a kovetkezo par evben, max gorogorszag vagy horvatok vmi szigeten ahol nincs sok ember, sajat rezsiben.. ha meg tul szar lesz, ako lesz egy nagy lavor es ki az udvara, mivel ezt a szar a kinaiaknak lehet megkoszonni, SARGA LAVORT fogok venni :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

Csak semmi hajókázás, csak a baj van vele!
Jéghegy (Titanic), őrült szado-mazo szerelmespár (Keserű méz), gyilkosság ( Columbo, Zavaros vizeken), folytassam!?

Nyugodtság: Szép kártya, Bogács, termál víz, fekete iszapos pakolás (hogy szokjam a földet), masszázs, termelői borok, s szeptemberben, mert akkor már elhallgatnak a villanycigányok!:D
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113

Jelenleg -35$ a WTI.
Azaz MINUSZ 35$.

Átkötések vannak ezért ennyi de jelenleg nincs más lehetőség mert megtelik minden, kiönteni nem lehet fizikailag meg senki nem akarja. Holnap/pár napon bellűl vszeg lesz korigálás de kb mindegy. A jelenlegi menekülő opció, hogy -37$ért berakják tankerba és irány EU, Kína vagy megy akárhova ahol még van hely olajnak. Akkor is ha menni fog ha 0$ért adják el EU/Kínának mert avval is nyertek 37$. A probléma, hogy EU és Kíná és tankerek is pillanatok alatt teli lesznek minden ennyi olajat nem tudnak elnyelni, persze Brent, Ural is be fog dölni. Már látom Oroszok/Arabok fejét amikor fizetnek azért, hogy átvegye az EU/Kína az olajukat. :)

Mi lesz? Ha holnap mindenki nekiáll lefolytani mindent amit lehet 3-4hét után egyensúlyba kerülhet a piac. Lesz 10$ az olaj. Oroszok, Arabok... elképesztően elszúrták ezt a chient gamet. US shalet megfolytani elég lett volna egy 20$os olaj... Most pár hét múlva nem fog nekik jól esni hogy fizetniük kell ha azt szeretnék, hogy átvegyék/átvegyük az olajukat. :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 822
113
Jelenleg -35$ a WTI.
Azaz MINUSZ 35$.

Átkötések vannak ezért ennyi de jelenleg nincs más lehetőség mert megtelik minden, kiönteni nem lehet fizikailag meg senki nem akarja. Holnap/pár napon bellűl vszeg lesz korigálás de kb mindegy. A jelenlegi menekülő opció, hogy -37$ért berakják tankerba és irány EU, Kína vagy megy akárhova ahol még van hely olajnak. Akkor is ha menni fog ha 0$ért adják el EU/Kínának mert avval is nyertek 37$. A probléma, hogy EU és Kíná és tankerek is pillanatok alatt teli lesznek minden ennyi olajat nem tudnak elnyelni, persze Brent, Ural is be fog dölni. Már látom Oroszok/Arabok fejét amikor fizetnek azért, hogy átvegye az EU/Kína az olajukat. :)

Mi lesz? Ha holnap mindenki nekiáll lefolytani mindent amit lehet 3-4hét után egyensúlyba kerülhet a piac. Lesz 10$ az olaj. Oroszok, Arabok... elképesztően elszúrták ezt a chient gamet. US shalet megfolytani elég lett volna egy 20$os olaj... Most pár hét múlva nem fog nekik jól esni hogy fizetniük kell ha azt szeretnék, hogy átvegyék/átvegyük az olajukat. :)

Hogyne tudna elnyelni ha ingyen adjak sot fizetnek is nekik kina simam betarol ha mashol nem eszakkoreaba... Az oroszoknakmis vannak szovjet eredetu tarozoik. Nem kell mosdatni hogy az usa olaj minuszos de az oroszok jajj de racsesztek. Ezt az oroszok jajj de racseszneket halgatom mar miota olajjal kapcsolatba... Es most is az usa olaj minuszos!!!! Egyebkent meg nekunk is erdemes lenne bevasarolni amerikabol... Szigoruan dollarba hogy fogyjon :p de a dollar durva mod meg mindig erosodik a forinthoz hihetetlen mekkora szelhammossag nem cdodalom hogy szarik ra a jegybank...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 143
113
Nem a fizikai olaj ára negatív, hanem egy származtatott tőzsdei terméké, WTI a májusi határidős tőzsdei kontraktusoké. Az is csak technikai okból (átkötési kényszer), csak alacsony likviditással (alig kötnek ilyen tőzsdei ügyleteket, csak azok, akik erre rákényszerülnek) és csak a májusi határidőre. Ez csak egy pozíció zárás a tőzsdén, ami a reálgazdaági alapoktól nagy mértékben elszakított szerencsejáték. Nem valódi olajüzletek.
Nem kell összekeverni az olajra, mint tőzsdei termékre kötött, pénzügyi elszámolásra menő tőzsdei fogadásokat a valódi olajjal való fizikai teljesítésre menő olajügyletekkel, azaz a valódi olajárral. Fizikai olajat senki nem fog negatív áron, vagy ingyen adni. A kitermelési költségek közül a változó költségek alatt egyszerűen nem termelik ki, mert a kitermelés negatív cash flow-t eredményez. Akkor inkább lefojtják a kutat.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem a fizikai olaj ára negatív, hanem egy származtatott tőzsdei terméké, WTI a májusi határidős tőzsdei kontraktusoké. Az is csak technikai okból (átkötési kényszer), csak alacsony likviditással (alig kötnek ilyen tőzsdei ügyleteket, csak azok, akik erre rákényszerülnek) és csak a májusi határidőre. Ez csak egy pozíció zárás a tőzsdén, ami a reálgazdaági alapoktól nagy mértékben elszakított szerencsejáték. Nem valódi olajüzletek.
Nem kell összekeverni az olajra, mint tőzsdei termékre kötött, pénzügyi elszámolásra menő tőzsdei fogadásokat a valódi olajjal való fizikai teljesítésre menő olajügyletekkel, azaz a valódi olajárral. Fizikai olajat senki nem fog negatív áron, vagy ingyen adni. A kitermelési költségek közül a változó költségek alatt egyszerűen nem termelik ki, mert a kitermelés negatív cash flow-t eredményez. Akkor inkább lefojtják a kutat.
Mindenesetre arra jó volt hogy az elemző kollegák most a fejüket vakarkasság mert Black-Scholes modellbe nem lehet negatív értéket bevinni.:D
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Hogyne tudna elnyelni ha ingyen adjak sot fizetnek is nekik kina simam betarol ha mashol nem eszakkoreaba... Az oroszoknakmis vannak szovjet eredetu tarozoik. Nem kell mosdatni hogy az usa olaj minuszos de az oroszok jajj de racsesztek. Ezt az oroszok jajj de racseszneket halgatom mar miota olajjal kapcsolatba... Es most is az usa olaj minuszos!!!! Egyebkent meg nekunk is erdemes lenne bevasarolni amerikabol... Szigoruan dollarba hogy fogyjon :p de a dollar durva mod meg mindig erosodik a forinthoz hihetetlen mekkora szelhammossag nem cdodalom hogy szarik ra a jegybank...

Ha nincs kapacitás nem tud elnyelni. Akkor sem ha fizetnek. Ez USben csúcsosdott ki de gyorsan el fogja érni Kína és Europat is és a strat tározókban itt is ugyanúgy már 1.5+hónapja csak gyűlik az olaj/finomított termék. És igaz ez kb mindenhova. Jelenleg ott vagyunk, hogy már tankerekbe tárolnak be. Márpedig annál drágább tárolási módszer nem sok van.
Erre upstreamban mindenki elképesztően rácseszett. Ha a cél márha volt a piacszerzés volt hát az ennél messze magasabb olajár mellett is teljesült volna.

@laiki pl 0/-os fizikai olaj. De a mai átkötések pont arról szólnak nehogy megkapják az olajat. Ha kell fizetnek érte megy tankerbe.
https://d32r1sh890xpii.cloudfront.n...2400-o_1e6bvasamji2tnl14vo1vgq16ud8_large.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: ladagrant

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 822
113
Mind1 hogy tozsdei olaj nem fizikai vettem mar parszor es feltunt hogy nem szallitotta ki senki. De a tozsdei ar hatarozza meg a fizikai olaj arat... Ilyen minusz nem napi allas ebbol felallni sem lessz egyszeru.

/hidd el kinanak ha enhednek eltarolnanak szinte barmekkora mennyiseget ha kellene a melygarazsokat toltenek fel olajjal...
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 416
4 478
113
Mind1 hogy tozsdei olaj nem fizikai vettem mar parszor es feltunt hogy nem szallitotta ki senki. De a tozsdei ar hatarozza meg a fizikai olaj arat... Ilyen minusz nem napi allas ebbol felallni sem lessz egyszeru.

/hidd el kinanak ha enhednek eltarolnanak szinte barmekkora mennyiseget ha kellene a melygarazsokat toltenek fel olajjal...
Latod meg az USA se kepes ra. Nincs semmilyen rejtett trukk se kinanak se az oroszoknak. Azert ok nem egy USA kategoria infrastrukturaban, sose voltak azok.