A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Nem akarom elrontani az össznépi állami támogatás ekézést, de szerintem már leírtam párszor, hogy az EU-s hőszigetelési szabvány szigorítása miatt (passzív ház) 30%-ot drágult egy ház építési költsége.
E mellet azt is vegyétek figyelembe, hogy állami pénz nélkül kevesebben tudnák megfizetni ezt az összeget, mert a melósok elég jelentős része elment nyugatra melózni. Nekem is dolgoznak volt embereim Ausztriában.
Ha nem keresnének otthon annyit amennyit, tized ennyien nem melóznának itthon. Nagy építkezéseken így is sok a román meg az ukrán, mert a magyart már nem akarják megfizetni.
Abba meg már bele se megyek, hogy hosszú távon milyen káros lenne az, ha nem fejlődne a hazai lakás állomány.
A CSOK és a többi támogatás nem piac torzító tényező, hanem létszükség!
Aki szerint itthon drága az ingatlan az nézzen körül tőlünk nyugatra. De akár Budapest-Pozsony-Prága összehasonlítás se ördögtől való. Meg fogtok lepődni....

1) mostanra Bp-en a jövedelem arányos nm ár eléri de inkább meghaladja a többi régiós főváros mutatóját

2) az állítosáddal szemben a gyakorlat a következő: mi konkrétan tavaly tavasszal már eléggé költözni akartunk..az ugye nem sokkal a babváró bevezetése meg a CSOK megnövelése után volt...Bp és agglomerációban néztünk családi vagy ikerházat...a helyzet az, hogy kb. 2-3 hónap alatt 10+ milliót emeltek az árakon...és közben az összes ingatlanos és építőipari vállalkozó akivel találkoztunk /tárgyaltunk új autóval jött, éppen építkezett és akkora óra fityegett a kezükön, hogy Kiss Jenő is bicepszezhetett volna velük...
jegeltük is a projektet...egyébként az EU-s szigorítás az ha jól tudom most lép életbe...szóval az elmúlt évek őrült áremelkedését aligha lehet ezzel magyarázni

3) egy ilyen családi/ikerház esetében a munkaköltség max 25%....viszont a rengeteg támogatás jól eldurrantotta a költségszerkezet 75%-át

4) azért lehetne ám az építőiparban is modernizálni; totál röhejesnek tartom, hogy ezeken az építkezéseken még mindig habarcsos falazás meg kézi vakolás megy...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 263
113
Svédországban is vannak gondok, a bérlakás program sok visszásgot szült.

https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/trending/Bf9u6cZrFvmWSlICy1pArQ2

Sweden has no buy-to-let market, as most other countries would understand it, due to the ownership structure of tenant-owned apartment blocks. These buildings are run as cooperatives, which give tenants a share in the building and the right to live in a specific unit.

But the renting out of these units is restricted under certain conditions and limited to a period of about two years. With small investors prohibited from making reliable returns over the long term from the rental of these properties, the potential demand for new supply from this section of the market has been quashed.

Egy barátom most kapott ott egy munkára felkérést, azt mondta, hogy arra jutott, hogy olyan nehéz és macerás a bérlakás, hogy inkább vesz egy családi házat 15% önrésszel, aztán ha a munkahelyet vált, majd eladja. Ez a tipikus megoldás arrafelé, az ő helyzetéhez hasonló helyzetben levőknek, mert lakást nem bérelhetsz 1-2 évnél tovább egyhuzamban!

Az állami kiutalt szociális bérlakás meg várólistás, plusz az ő munkájával nem is hiszem, hogy szociális bérlakásra jogosult lenne.

Almost 500,000 people were on Stockholm's waiting list for public housing, according to figures released in 2015, double the number from seven years prior. In 2014, the average waiting time to get an apartment in Stockholm was 9 years. Once a person is given an apartment, they often stay there for life. "People are sitting in 300 square-meter apartments because they are so cheap that they can't leave them," said Pelles.

Szóval a szociális bérlakások uganúgy tudnak feszültségeket okozni, mint a hiteltámogatások.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 263
113
Mi történik az arannyal emberek? ~150 $-t esett az elnökválasztás óta cirka három hét alatt!
Ennyire megviseli a bizonytalanság? o_O
https://tradingeconomics.com/commodity/gold
a portfolio szerint sokan kiszállnak belőle (nagy játékosok), és platinába ülnek át, mert Bidennel az USA-ban is emissziós szigorítás jön, és nagyobb katalizátorok kellenek, több platinával, arra számítanak, hogy emiatt az ipar a platinát fel fogja nyomni. Aztán meg mikor érdemes kiszállni, ha nem akkor, amikor drága?
 
  • Tetszik
Reactions: milagro

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 263
113
7 évvel ezelőtt lakást 1M Ft-ból úgy újítottam fel, hogy minden burkolat újra lett cserélve, festve, mázolva, új szerelvények, szaniterek, minden víz és csatorna cserélve, minden villanyvezeték és villamos szerelvény újra cserélve. Ma ez kb 10x ennyi. A támogatások növekedése ezt nem kompenzálja, hanem az építőipari lufit fújja tovább, mert ezeket az "ingyen" pénzeket újra és újra beárazzák annak is aki nem jogosult rá, mert evés a mester és elmehet ugyanennyiért máshova dolgozni. Az építőipari kivitelezői árak a csillagokat nyaldossák, és ennek csak egy kis része volt a kormányzati "ingyen" pénz, a másik része az ingatlanárak növekedése amit a mesterek is ugyanúgy beáraznak. A kormányzati intézkedések kísérletet tesznek enek az ellensúlyozására, de ezzel pont tovább rontanak a helyzeten, ezt pont Matolcsy ismerte el kb egy éve, amikor a lakáshelyzetről adott egy őszinte kritikát a kormánynak. Már nagyon rájuk fért, csak sajnos úgy tűnik úgy csinálnak, mintha el sem hangzott volna... olvasd el! Maga Matolcsy ismeri el, hogy ez egy kapitális clusterfuck. (ez egy katonai kifejezés :))
Azért azt is látni kell, hogy a mesterek árai azért is mennek fel, mert a munkaerő jelentős részét a nyugat elszívta. A piac korrigál, bér és áremeléssel. Mindig ez van, valahol meg kell mozdulnia a rendszernek, és mint a hullámok, végig fognak gyűrűzni az egész gazdaságon. Ez a felzárkózás része a nyugathoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 976
93
Azért azt is látni kell, hogy a mesterek árai azért is mennek fel, mert a munkaerő jelentős részét a nyugat elszívta.
Sokan ki is öregedtek az elmúlt 10 évben, és az sem segít hogy a szakiskolákat évtizedek óta hülyegyerek gyűjtőnek használják, így az utánpótlás is nehézkes. Azzal már sokat elérnének ha általánosban nem azzal hülyítenék a gyereket hogy a szakmunka a legalja a tanulásnak (Nálunk ezt csinálták a 2000-es évek elején).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
molnibalage

"Nem akarom elrontani a kommentet, csak amíg nyugaton az eszementen drága nagyvárosokat leszámítva emberi összegből lehet bérelni lakást."

Ez Magyarországon is így van. Nyugaton se tudsz átlag jóskaként egyedül lakást bérelni a nagyvárosokban.
Innentől kezdve meg az egész hozzászólásod félre ment.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 876
15 304
113
Te se hallottál még a British housing crisis-ról.

Londonban lévő ismerősöktől hallottam, hogy NAGYON durva az ottani ingatlanhelyzet. Menő jól kereső, középvezetőszerű poziban lévő emberek felröhögtek, hogy az ottan belső kerületben képtelenség nemhogy venni, hanem akár bérelni is egy lakást. Annyira drága. Akik nagyon jól keresnek azok is inkább a központtól jó messze találnak, de azok sem valami extra vagy nagy alapterületű lakások.

Egyébként meg - a Jóbarátok sorozat alapsztorija nem pont az, hogy 4-5 amúgy nem rosszul kereső 30-as lakik közösen egy nagyobb lakásban valahol New Yorkban..? Konkrétan felnőtt emberek egy szobát bérelnek a filmben. Valszeg nem kirívó eset az ottani körülményekhez képest..
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Nem akarom elrontani a kommentet, csak amíg nyugaton az eszementen drága nagyvárosokat leszámítva emberi összegből lehet bérelni lakást."

Ez Magyarországon is így van. Nyugaton se tudsz átlag jóskaként egyedül lakást bérelni a nagyvárosokban.
Innentől kezdve meg az egész hozzászólásod félre ment.
2017-ben egy volt munkatársam Readingben (ez lényegében London elővárosa) a teljes fizujához képest töredék áron bérelt egy 1,5 szobás lakást úgy, hogy a kezdő volt az új helyén. Hadd ne mondjam meg, hogy itthoni analógiával Budaörsön mibe került volna a bérlés, mert elröhögöm magam.

Az airbnb előtt lazán lehetett egyszobást lakást bérelni ember áron főleg a kintebbi részeken.
Aztán ahogy az felfutott a szobák ára lassan verte azt, amiért 5 évvel korábban kétszobás lakást vettem még ki.

Londonban lévő ismerősöktől hallottam, hogy NAGYON durva az ottani ingatlanhelyzet. Menő jól kereső, középvezetőszerű poziban lévő emberek felröhögtek, hogy az ottan belső kerületben képtelenség nemhogy venni, hanem akár bérelni is egy lakást. Annyira drága. Akik nagyon jól keresnek azok is inkább a központtól jó messze találnak, de azok sem valami extra vagy nagy alapterületű lakások.

Egyébként meg - a Jóbarátok sorozat alapsztorija nem pont az, hogy 4-5 amúgy nem rosszul kereső 30-as lakik közösen egy nagyobb lakásban valahol New Yorkban..? Konkrétan felnőtt emberek egy szobát bérelnek a filmben. Valszeg nem kirívó eset az ottani körülményekhez képest..
Emlékeim szerint Monicáék lakását az örökölte a nagyitól (vagy csak a bérleti jogot?), a másik volt bérelt, amiben Joey és Chandler lakott.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
speziale

"1) mostanra Bp-en a jövedelem arányos nm ár eléri de inkább meghaladja a többi régiós főváros mutatóját"

Magyarán a béka segge színvonal alól elértük a régiós átlagot, Pozsony meg Prága szintjét.

"2) az állítosáddal szemben a gyakorlat a következő: "

Mivel a mai napig is foglalkozom az építőiparral kivitelezési oldalról, ezért engedd meg nekem, hogy ismerjem a gyakorlatot.
Amiket írsz nem fedik a valóságot. Már 3 éve is passzív házakat kellet építeni, most annyiban szigorodott tovább az EU-s szabályozás, hogy kötelező a megújuló energia. Vagyis napelem , földhő vagy más hasonló rendszer totál fölösleges beépítése is kötelező lesz.
De maga a szigetelési minőség már legalább 3 éve is passzív ház szintet írt elő.

Ha meg irigyled a vállalkozók anyagi helyzetét akkor te is nyugodtan bele vághatsz a dologba!
A szép autót látod (felszín) de a mögöttes tartalmat nem. Pereskedések, nem fizetések, silány munkások, hülyébbnél hülyébb előírások, okoskodó ügyfelek stb.....
Van aki szerencsés és saját maga épít saját pénzből, ez az a generáció aki túlélte a nagy világválságot és nem apadt el a pénze idáig.
Az átlag hitelből épít és óriási adósságokat görget maga előtt. Több olyan cégnek építettem 100+ milliós házakat amiknek milliárdos forgalma volt mégsem tudtak kifizetni időben 50,000 Ft-ot.... Mert közben milliárdos tartozósa volt a cégnek amit maga előtt görgetett. Ettől még Lexussal járt a tulaj, a fia meg Mustanggal de mégsem tudták , hogy meddig megy még ez a piramis játék, mikor vesztenek el mindent.
Ugyan ezt megéltem 100 misis forgalmú cég alvállalkozójaként is.
Saját részemről többször megéltem azt, hogy vagy egyáltalán vagy nagyon késve fizettek az elvégzett munkánkért, milliókat kellet kifizetnem saját zsebből a melósoknak/alvállalkozóknak, nem egyszer úgy, hogy engem végül nem fizettek ki. Járkálok is pereskedni csak minek....
Nagy pénz nagy kockázat. Ezért is fogtam bele az árú szállításba is e mellet.
Ez a valóság, ez a gyakorlat a való életben, az általad lefestett külső nézőponttal ellentétben.

"3) egy ilyen családi/ikerház esetében a munkaköltség max 25%"

Volt 10+ éve.... Az állandóan emlegetett bezzeg nyugaton 50% fölött van a nettó bérköltség egy ingatlan építésénél. Nálunk ez most kezdi el közelíteni a bruttó 50%-ot jóval kisebb árak mellet. És ez nem baj! (nem a magasabb bér a baj hanem hogy több pénzért szarabbul dolgoznak)
Egy ház szerkezetének fölhúzása most se sokkal drágább, mint régebben. DE. Sokkal drágább a gépészet, a burkoló anyagok, a szigetelés, a telek stb....
Ezek együttesen emelik az árakat. És amíg Ausztriában feketén kétszer annyit lehet keresni ugyan azzal a munkával, mint itthon addig ez így is lesz.
Meg amíg az előírások szigorodnak. Nem jó az 500,000 Ft-os kazán ma már. Most már 5 milliós hőszivattyús rendszert kell beépíteni meg több millióért napelemet.
20 centis Ytong fal régebben önmagában megfelelt a szabványnak, ma meg rakhatsz rá 20 centis plusz szigetelést 15,000 Ft-os (teljes) nm áron....
Ezek miatt drága a ház.

"4) azért lehetne ám az építőiparban is modernizálni; totál röhejesnek tartom, hogy ezeken az építkezéseken még mindig habarcsos falazás meg kézi vakolás megy..."

Nem ez az általános!
Ma már komplett belső tereket gépi vakolnak. Senki neki se áll kézzel.
Igényesebb helyeken föl se merül a vakolás, ott kábel csatorna+belső kőzetgyapot megy be a gipszkaron alá.
A téglákat habbal az Ytongot ragasztóval ragasztják, bent maradó hőszigetelő zsaluzat van, ritka már a kátrányozás is, vannak két komponenses vízszigetelők, lézeres mérés, hőkamerás ellenőrzés stb....
Óriási műszaki fejlődés volt az építő iparban az elmúlt 10 évben!

Nem rossz szándékból írtam amit írtam, lehet , hogy van az országnak olyan része ahol megállt az idő, de kicsit is komolyabb építkezéseken felénk ez megy.
Nem csak kimennek a melósok nyugatra, hanem aki haza jön az hozza onnan a tudást is. Szerencsére.
 
S

speziale

Guest
Londonban lévő ismerősöktől hallottam, hogy NAGYON durva az ottani ingatlanhelyzet. Menő jól kereső, középvezetőszerű poziban lévő emberek felröhögtek, hogy az ottan belső kerületben képtelenség nemhogy venni, hanem akár bérelni is egy lakást. Annyira drága. Akik nagyon jól keresnek azok is inkább a központtól jó messze találnak, de azok sem valami extra vagy nagy alapterületű lakások.

Egyébként meg - a Jóbarátok sorozat alapsztorija nem pont az, hogy 4-5 amúgy nem rosszul kereső 30-as lakik közösen egy nagyobb lakásban valahol New Yorkban..? Konkrétan felnőtt emberek egy szobát bérelnek a filmben. Valszeg nem kirívó eset az ottani körülményekhez képest..

igen, Londonban durva a helyzet...megjegyzem ma Mo-on középvezetői szinten lévő ember szintén nem nagyon tud a belvárosban ingatlant venni (feltéve ha a szülők nem tolják meg őket egy kis zsével)
de azért London-t/New York-ot,/Párizst/Moszkvát ne hasonlítsuk már Budapesthez...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
molnibalage

Readingben?????
67 km-re van Londontól...
Az nem Budaörs barátom, hanem Ráckeve....vagy inkább Makád/Hatvan.
Így nézd meg a bérleti árakat légszíves ;)
 
M

molnibalage

Guest
Mivel a mai napig is foglalkozom az építőiparral kivitelezési oldalról, ezért engedd meg nekem, hogy ismerjem a gyakorlatot.
Amiket írsz nem fedik a valóságot. Már 3 éve is passzív házakat kellet építeni, most annyiban szigorodott tovább az EU-s szabályozás, hogy kötelező a megújuló energia. Vagyis napelem , földhő vagy más hasonló rendszer totál fölösleges beépítése is kötelező lesz.
Ha ezt használtan vettbe is be kell építeni, akkor takarodjanak a kurva jó édesanyjuk picsájába...
Kötelező a szart drágán beépíteni? A faszom nem kéne még nekik?


Az átlag hitelből épít és óriási adósságokat görget maga előtt. Több olyan cégnek építettem 100+ milliós házakat amiknek milliárdos forgalma volt mégsem tudtak kifizetni időben 50,000 Ft-ot....
Nekem inkább a tapasztalatom az, hogy egyesek simán köcsögök. Megengedhetné. Nem fizet, mert megteheti. Szarrágó módon.
Erre mondja a jenki, hogy túl sok a chikenshit a jellemében...

Meg amíg az előírások szigorodnak. Nem jó az 500,000 Ft-os kazán ma már. Most már 5 milliós hőszivattyús rendszert kell beépíteni meg több millióért napelemet.
És ennek kéne véget vetni. Költse ezekre a hobbiszarokra a pénzt az, akinek van.

Nem csak kimennek a melósok nyugatra, hanem aki haza jön az hozza onnan a tudást is. Szerencsére.
Végre valami jó hír is van...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
molnibalage

"Ha ezt használtan vettbe is be kell építeni,"

Csak az új építésűekre vonatkozik. Viszont a használt árát húzza fölfelé az új építésű magasabb ára.
De például ha használtban kazánt cserélsz ott se rakhatsz be akármit. Erről a gázszerelők többet tudnának mesélni, nem akarok félre tájékoztatni.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Readingben?????
67 km-re van Londontól...
Az nem Budaörs barátom, hanem Ráckeve....vagy inkább Makád/Hatvan.
Így nézd meg a bérleti árakat légszíves ;)

Ööö, melyik részéről? Nem a távolság számít. Hanem, hogy mennyi idő alatt érsz be. Ma reggel Budaörsről csak kocsival mehetsz vagy busszal = dugó.

Én emlékeim szerint 35 perc alatt voltam bent Paddingtoban vonattal. CSÚCSIDŐBEN. Mutasd meg, hogy Bp-n csúcsidőben hova jutsz el 31 perc alatt. Lehet, hogy Nagyszőlős utcáig sikerül is, esetleg a körtérig.

Az, hogy itthon akkora fos a HÉV, hogy 90 perc alatt tudja le a távot, az nem referencia. Ezért is költöztem be. Röplabda edzés után volt, hogy egyszerre indult el a HÉV vágóhídról és pont akkor hallottam fékezni József Attila telepnél, amikor a garázsba toltam be a bringát. LOL...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
molnibalage

Ingatlan bérleti árakról beszéltünk nem arról, hogy minősíthetetlen a itthon a közlekedés. Az egy másik téma, hogy a HÉV-et egy jobb bicajos megveri menetidőben, miközben a franciáknál meg a németeknél TGV meg ICE hordja be az embereket.
Nekem a Budapest-Pécs 4 óra volt IC-vel 6 órát utaztam összesen. Akkor németben élt haverom , ennyi idő alatt az ICE keresztben átvitte Németország egyik feléből a másikba....
Az ICE/TGV tempójában (ha bele gondolsz) Pécs is Budapest elővárosa lenne ;)
 
S

speziale

Guest
speziale

"1) mostanra Bp-en a jövedelem arányos nm ár eléri de inkább meghaladja a többi régiós főváros mutatóját"

Magyarán a béka segge színvonal alól elértük a régiós átlagot, Pozsony meg Prága szintjét.

"2) az állítosáddal szemben a gyakorlat a következő: "

Mivel a mai napig is foglalkozom az építőiparral kivitelezési oldalról, ezért engedd meg nekem, hogy ismerjem a gyakorlatot.
Amiket írsz nem fedik a valóságot. Már 3 éve is passzív házakat kellet építeni, most annyiban szigorodott tovább az EU-s szabályozás, hogy kötelező a megújuló energia. Vagyis napelem , földhő vagy más hasonló rendszer totál fölösleges beépítése is kötelező lesz.
De maga a szigetelési minőség már legalább 3 éve is passzív ház szintet írt elő.

Ha meg irigyled a vállalkozók anyagi helyzetét akkor te is nyugodtan bele vághatsz a dologba!
A szép autót látod (felszín) de a mögöttes tartalmat nem. Pereskedések, nem fizetések, silány munkások, hülyébbnél hülyébb előírások, okoskodó ügyfelek stb.....
Van aki szerencsés és saját maga épít saját pénzből, ez az a generáció aki túlélte a nagy világválságot és nem apadt el a pénze idáig.
Az átlag hitelből épít és óriási adósságokat görget maga előtt. Több olyan cégnek építettem 100+ milliós házakat amiknek milliárdos forgalma volt mégsem tudtak kifizetni időben 50,000 Ft-ot.... Mert közben milliárdos tartozósa volt a cégnek amit maga előtt görgetett. Ettől még Lexussal járt a tulaj, a fia meg Mustanggal de mégsem tudták , hogy meddig megy még ez a piramis játék, mikor vesztenek el mindent.
Ugyan ezt megéltem 100 misis forgalmú cég alvállalkozójaként is.
Saját részemről többször megéltem azt, hogy vagy egyáltalán vagy nagyon késve fizettek az elvégzett munkánkért, milliókat kellet kifizetnem saját zsebből a melósoknak/alvállalkozóknak, nem egyszer úgy, hogy engem végül nem fizettek ki. Járkálok is pereskedni csak minek....
Nagy pénz nagy kockázat. Ezért is fogtam bele az árú szállításba is e mellet.
Ez a valóság, ez a gyakorlat a való életben, az általad lefestett külső nézőponttal ellentétben.

"3) egy ilyen családi/ikerház esetében a munkaköltség max 25%"

Volt 10+ éve.... Az állandóan emlegetett bezzeg nyugaton 50% fölött van a nettó bérköltség egy ingatlan építésénél. Nálunk ez most kezdi el közelíteni a bruttó 50%-ot jóval kisebb árak mellet. És ez nem baj! (nem a magasabb bér a baj hanem hogy több pénzért szarabbul dolgoznak)
Egy ház szerkezetének fölhúzása most se sokkal drágább, mint régebben. DE. Sokkal drágább a gépészet, a burkoló anyagok, a szigetelés, a telek stb....
Ezek együttesen emelik az árakat. És amíg Ausztriában feketén kétszer annyit lehet keresni ugyan azzal a munkával, mint itthon addig ez így is lesz.
Meg amíg az előírások szigorodnak. Nem jó az 500,000 Ft-os kazán ma már. Most már 5 milliós hőszivattyús rendszert kell beépíteni meg több millióért napelemet.
20 centis Ytong fal régebben önmagában megfelelt a szabványnak, ma meg rakhatsz rá 20 centis plusz szigetelést 15,000 Ft-os (teljes) nm áron....
Ezek miatt drága a ház.

"4) azért lehetne ám az építőiparban is modernizálni; totál röhejesnek tartom, hogy ezeken az építkezéseken még mindig habarcsos falazás meg kézi vakolás megy..."

Nem ez az általános!
Ma már komplett belső tereket gépi vakolnak. Senki neki se áll kézzel.
Igényesebb helyeken föl se merül a vakolás, ott kábel csatorna+belső kőzetgyapot megy be a gipszkaron alá.
A téglákat habbal az Ytongot ragasztóval ragasztják, bent maradó hőszigetelő zsaluzat van, ritka már a kátrányozás is, vannak két komponenses vízszigetelők, lézeres mérés, hőkamerás ellenőrzés stb....
Óriási műszaki fejlődés volt az építő iparban az elmúlt 10 évben!

Nem rossz szándékból írtam amit írtam, lehet , hogy van az országnak olyan része ahol megállt az idő, de kicsit is komolyabb építkezéseken felénk ez megy.
Nem csak kimennek a melósok nyugatra, hanem aki haza jön az hozza onnan a tudást is. Szerencsére.

1) figyelj nem 1 nem 2 ingatlanossal és kivetelzővel beszéltünk....mindegyiknek vadiúj rendszámos kocsija volt, tommy hilfiger cuccok meg amit akarsz

2) mivel konkrétan több hónapig nézelődtünk pontosan tudom, hogy mi zajlott múlt tavasszal az ingatlan piacon a támogatások növelése után....olyan projekt amihez megvolt a telek meg a tervek hirtelen drágultak 10+ milliót...de az olyan házak is amik már szerkezetkészek voltak...ugye nem akarod nekem bemesélni, hogy hirtelen pár hónap alatt ennyivel megdrágult mindent?

3) a költségszerkezet meg nem tudom hogy te hogyan számolod, de egy családi ház/ikerház esetében kb. így néz ki: a telek, anyag, meló ára mindegyik 25-30% között van attól függően, hogy miből milyet veszel...és kb. 20% a profit...megjegyzem az a műszaki tartalom, amit sokszor el akartak nekünk adni oylan volt, hogy utána még kb 5-10 millió között költhetsz rá...az egyik kivitelező nem értette, hogy miért akarunk geberit WC-t...bazz..ahol most lakunk 15 éve épült és mindkét WC geberit-essel épült..

3) a szigetelésről meg csak annyit, hogy nem ismerem a pontos szabályozást de 30 phoro fal+12-15 EPS szigeteléssel árulták kb. az összeset...ez nagyon.nagyon messze van a passzív ház szinttől...