A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 718
80 088
113
De, hitelt muszaj felvenni egy allamnak ahhoz, hogy jol mukodjon, de persze csak olcso hitelt. Tehat ha kapsz 1000 forintot es azt befektetve lesz 500 forint hasznod (osszesen 1500 forint), majd visszaadod a toket (1000 forint) meg a kamatot (2 forint) akkor 498 forint pluszban vagy.
Tehat a lenyeg, hogy lassuk a kulonbseget a lakossagi es a vallalati (vagy allamoknak folyositott) hitelek kozott: egy maganszemelynek a hitel teher (tehat a te szempontodbol megertem, hogy nem vagy hive), de egy allamnak vagy vallakozasnak meg a novekedes feltetele, anelkul alulmarad a konkurenseivel szemben.
(Persze egy allam eseteben ennel bonyolultabb a dolog, de a lenyeg ez: vallakozasnak, allamnak jo a hitel, maganembernek teher)
Több mint 7milliárd EUR, ennyi "pénzünk" van bearagadva. Ez vissza nem térítendő ha jól emlékszem.
Nem vagyok közgazdász, de nehezen tudom elképzelni, hogy jobban megér bármilyen kedvező hitelt felvenni, mint vissza nem térítendő támogatást.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
519
1 512
93
Több mint 7milliárd EUR, ennyi "pénzünk" van bearagadva. Ez vissza nem térítendő ha jól emlékszem.
Nem vagyok közgazdász, de nehezen tudom elképzelni, hogy jobban megér bármilyen kedvező hitelt felvenni, mint vissza nem térítendő támogatást.
Oke,
opcio 1: adok neked 1000 forintot, nem kell visszaadnod.
opcio 2: Ezutan azt mondom, hogy adok neked meg egy 1000-t, amit te befektetve nyersz 500-at, es nekem 1002 forintot kell visszaadnod. Tehat ez jo uzlet neked, akkor is, ha elotte adtam ingyen 1000-t. Nem egymas helyett van a 2 opcio, hanem egymas mellet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 718
80 088
113
Oke,
opcio 1: adok neked 1000 forintot, nem kell visszaadnod.
opcio 2: Ezutan azt mondom, hogy adok neked meg egy 1000-t, amit te befektetve nyersz 500-at, es nekem 1002 forintot kell visszaadnod. Tehat ez jo uzlet neked, akkor is, ha elotte adtam ingyen 1000-t. Nem egymas helyett van a 2 opcio, hanem egymas mellet.
Ezt értem, de most ott tartunk, hogy csak 1 opció van.Mégegyszer mondom,nem vagyok közgazdász, de van 7 milliárd EUR amihez nem férüñk hozzá, mert kitalált szabadságharcot vívunk. Nehezen látom ennek a közgazdásági hasznát.
 

szasa30

Well-Known Member
2013. augusztus 9.
237
843
93
Mihez kepest? Tankonyvhoz kepest. Mint irtam, ez a szakmam. Igaz, ma mar nem dolgozok bankban, mert kiegtem, de a nagyon, nagyon alapokrol nem vagyok hajlando vitatkozni. Leirtam, hogy Magyarorszag tipusu allamnak 60-80% allamadosag az idealis, ez kozgazdasagtan, tudomany, nem vita kerdese, foleg nem ilyen szinten, nem egy forumon!
. “ Magyarország típusú államnak 60-80% államadósság az ideális…”. Te el is olvasod amit írsz?.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
519
1 512
93
Ezt értem, de most ott tartunk, hogy csak 1 opció van.Mégegyszer mondom,nem vagyok közgazdász, de van 7 milliárd EUR amihez nem férüñk hozzá, mert kitalált szabadságharcot vívunk. Nehezen látom ennek a közgazdásági hasznát.
Egy allam finanszirozasa gyakran nem penzugyi kerdes, hanem politikai. A gorogok a modern allami letuk kb. 50%-at allamcsodben toltottek, megis maig kapnak hitelt. Ez kozgazdasagtanilag nem logikus, de a politika az masik tudomany. Ha pl. valakinek fontos, hogy Gorogorszag egy adott oldalon alljon, akkor kapnak hitelt, akar olcsot is. (De legutobb mar nagyon dragat kaptak, annak a kifizetesebe belehalt (szo szerint) par gorog allampolgar). Az, hogy a nemetek nem akarnak nektek fizetni (nekunk sem) az politika, nem kozgazdasagtan. Gondolom mindket kormany kiszamolta, hogy mi mennyit er nekik. Pl.: Lengyelorszag kap olcson (es forraskoddal) Patriotot, de igy nem kapunk a nemetektol penzt. Nyilvan Magyarorszag is kap valahol valamit cserebe, hogy szembeszall Nemetorszaggal. Nem biztos, hogy nyilvanos, hogy mit. De egyelore (csak gazdasagilag nezve) tudjak mit csinalnak. Hogy politikailag is jol valasztottak-e azt majd meglatjuk, en nem tudom.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
519
1 512
93
Tudja fene ő is ért hozzá valamennyire. Aztán nem pont ezt mondja
O a vilagrol ir, nem Magyarorszagrol. A szamai kb. azonosak az altalam irtakkal (60%, gorog 180%,...). Kb. egyetertek vele, leszamitva, hogy nagyobb valsagot josol mint a 2008-as, pedig a valsagok amplitudoja (bonyolult hogy miert) inkabb csokken mint no. Pl.: a 30-as evek nagy gazdasagi vilagvalsaga joval nagyobb volt mint a 2008-as.
Nezd, az termeszetes, hogy valsagok jonnek-mennek, ennek (nagyon egyszerusitve) a gazdasagok rugalmatlansaga az oka.
Annyit irnek csak, hogy mindenki minden valsagot josolt evekig, aztan semmi sem lett belole, amikor meg tenyleg lett, azt kb. egyetlen ember josolta meg, Roubini. Tehat nem kell minden ijesztgetestol megijedni. En nem irtam, hogy nem lesz valsag, hiszen azok termeszetesek. De valamennyi (nem sok) hitelt meg vehet fel Magyarorszag, itt csak errol volt szo.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Tehát mi pont jól állunk!? Magyarán nyújtózkodhatunk még?
A szakadék szélén egyensúlyozunk, úgyhogy csak nyújtózkodjunk. :p
Szerintem meg egyetlen opció a beruházások leállítása vagy átütemezése. Remélhetőleg a honvédelmet (és hadiipart) nem fogja érinteni, mert így is gyenge a mutatvány.
A költségvetési hiány növelésének hosszú távú káros hatásai lennének.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Alapvetően nem vagyok híve a hitelfelvételnek, ha az nem elkerülhetetlen. Márpedig nem az, csak ki kéne egyezniük az EU-val.
Hallgasd meg a Tölgyessy interjút! (Partizán)
Elég királyul összefoglalja a szitut ezzel kapcsolatban.
(Azért írom ezt ide, mert Tölgyessy nem kimondottan pártos, és tényleg tök jól összefoglalja, és most konkrétan a MH beszerzéseinek pénzügyi hátteréről értekeztünk)
Az EU-val per pillanat nem kell kiegyeznie Orbánnak, mert a potenciális szövetségeseknél idén lesznek választások. Ha Le Pennek meg Salvininak sikerül nyernie, akkor ezzel a 2 országgal (meg a lengyelekkel megtámogatva) megoldják a kritikus kérdéseket.
Ha ez nem jön össze, akkor engedni kell.
A hitelfelvétel meg kimondottan hasznos dolog is tud lenni, ha olcsón kapnánk hitelt.
Ezt értsd úgy, hogyha a fegyverekre kapunk egy 1 %-os hitelt, akkor arra érdemes felvenni. Gyakran ilyenkor akkor is megéri hitelt felvenni, ha különben meglenne rá a lóvé, mert legalább azt a pénzt egyébb gazdaságfejlesztésre költhetjük.
Arról nem.is beszélve, hogyha mondjuk lőszerre, vagy Lynxre vesszük fel a hitelt, akkor annak egy része a beszerzéssel egy időben azonnal vissza is jár, mivel állami tulajdon van a 2 gyárba.

Az ukrán konfliktus óta (de már előtte is)pedig az EU elkezdett a védelmi vonalon is erősíteni.
Mind a közös hadsereg előjött, mind az, hogy EU-s kedvezményes forrásokat nyitnak meg a kontinens újrafegyverzésére.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
,,Magyarorszag nincs tulzottan eladosodva"
Mihez képest, ill. a lényeg, hogy tudod-e fizetni a kamatot, részletet, stb.
Ha nem vagy olyan gazdasági helyzetben (mert pont bedőlsz) és nem tudod fizetni akkor baj van.
,,magyar gazdasagot profik iranyitjak"
Bár elismerve az elmúlt 12 év eredményeit azért vannak kérdőjelek...
Tessék erről megkérdezni a nemzetközi hitelminősítőket!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 718
80 088
113
Hallgasd meg a Tölgyessy interjút! (Partizán)
Elég királyul összefoglalja a szitut ezzel kapcsolatban.
(Azért írom ezt ide, mert Tölgyessy nem kimondottan pártos, és tényleg tök jól összefoglalja, és most konkrétan a MH beszerzéseinek pénzügyi hátteréről értekeztünk)
Az EU-val per pillanat nem kell kiegyeznie Orbánnak, mert a potenciális szövetségeseknél idén lesznek választások. Ha Le Pennek meg Salvininak sikerül nyernie, akkor ezzel a 2 országgal (meg a lengyelekkel megtámogatva) megoldják a kritikus kérdéseket.
Ha ez nem jön össze, akkor engedni kell.
A hitelfelvétel meg kimondottan hasznos dolog is tud lenni, ha olcsón kapnánk hitelt.
Ezt értsd úgy, hogyha a fegyverekre kapunk egy 1 %-os hitelt, akkor arra érdemes felvenni. Gyakran ilyenkor akkor is megéri hitelt felvenni, ha különben meglenne rá a lóvé, mert legalább azt a pénzt egyébb gazdaságfejlesztésre költhetjük.
Arról nem.is beszélve, hogyha mondjuk lőszerre, vagy Lynxre vesszük fel a hitelt, akkor annak egy része a beszerzéssel egy időben azonnal vissza is jár, mivel állami tulajdon van a 2 gyárba.

Az ukrán konfliktus óta (de már előtte is)pedig az EU elkezdett a védelmi vonalon is erősíteni.
Mind a közös hadsereg előjött, mind az, hogy EU-s kedvezményes forrásokat nyitnak meg a kontinens újrafegyverzésére.
Nem fognak nyerni.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
De, hitelt muszaj felvenni egy allamnak ahhoz, hogy jol mukodjon, de persze csak olcso hitelt. Tehat ha kapsz 1000 forintot es azt befektetve lesz 500 forint hasznod (osszesen 1500 forint), majd visszaadod a toket (1000 forint) meg a kamatot (2 forint) akkor 498 forint pluszban vagy.
Tehat a lenyeg, hogy lassuk a kulonbseget a lakossagi es a vallalati (vagy allamoknak folyositott) hitelek kozott: egy maganszemelynek a hitel teher (tehat a te szempontodbol megertem, hogy nem vagy hive), de egy allamnak vagy vallakozasnak meg a novekedes feltetele, anelkul alulmarad a konkurenseivel szemben.
(Persze egy allam eseteben ennel bonyolultabb a dolog, de a lenyeg ez: vallakozasnak, allamnak jo a hitel, maganembernek teher)
Középiskolában alapnak kellene lennie egy év mikro+makroökonómiának!
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 043
12 968
113
Szia,
mint banki kozgazdasz had magyarazzam el:
Valoban nincs vegtelen penze senkinek. Epp ezert kell hitelt felvenned. De neked vagy nekem nem adnak vegtelen hitelt. Az allamoknak meg (kis tulzassal) igen. De eppen ezert van egy limit amit meghataroz az EU, hogy ne adosodj el tulzottan. De Magyarorszag nincs tulzottan eladosodva, tehat nyugodtan vehettek meg fel hitelt. Viszont ha nem csak 2%, hanem mondjuk 4% az eves koltsegvetesi hiany, akkor tobb hitelt kell felvenni, de igy atlepned az EU altal meghatarozott limitet. Mig ezt a limitet az olaszoknak es a gorogoknek bolcs lenne betartania, Magyarorszagnak, Lengyelorszagnak es Nemetorszagnak nem muszaj, mert nincsenek tulzottan eladosodva. Ezert mondja Orban, hogy engedje meg az EU, hogy tobb hitelt vehessetek fel, hiszen olcson kapjatok (nemreg volt, hogy negativ kamatot kellet Magyarorszagnak fizetnie, ilyet meg Nemetorszag is csak nagyon ritkan kap!). Tehat ha a hadseregre koltott penz nem szamit bele a hianyba, akkor nem lepjuk at a limitet. Egy Magyarorszag tipusu allamnak a 60, maximum 80% adossag az idealis, tehat meg vehettek fel hitelt. Tehat Orban jol beszel, a szomoru csak az, hogy trukkot kell javasolnia, mert az EU ugy gondolja, hogy ugyanaz a szabaly vonatkozzon a 70-80%-osan eladosodott allamokra is, mint a 180-200% -os gorogokre. Tehat ne aggodj, a magyar gazdasagot profik iranyitjak (egyebkent a lengyelt is).
Mint banki kozgazdaltol kerdeznem hogy ha itt a kornyeken ugy tunik tobb oszagnak is van sugar daddy-je, nekunk meg nincs, akkor azzal hogy lehet versenyezni?
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 129
38 610
113
Mint banki kozgazdaltol kerdeznem hogy ha itt a kornyeken ugy tunik tobb oszagnak is van sugar daddy-je, nekunk meg nincs, akkor azzal hogy lehet versenyezni?
talán nem kellene mindenkivel szemben egyfolytában "szabadságharcolni" - könnyen lehet hogy két pad között a földre esünk, estünk. Szerintem baromira kontraproduktív ez a külpolitika amit a kormán csinál...
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
519
1 512
93
Mint banki kozgazdaltol kerdeznem hogy ha itt a kornyeken ugy tunik tobb oszagnak is van sugar daddy-je, nekunk meg nincs, akkor azzal hogy lehet versenyezni?
Nem vagyok politologus, de nekem gyakran van olyan erzesem, hogy Magyarorszag mindig "eloreszalad" az idoben, a jovo szovetsegeit epiti, a jovo haboruit akarja megvivni, de a jelen meg atgazol rajta. Szoval ezert van mas orszagokank "sugar daddy"-je, Magyarorszagnak meg nincs. Tehat pl.: ma Kinaval van Magyarorszag joban, es talan tenyleg ez a jovo, de ma meg az USA a vilag ura, es ok egyelore ugy tunik nem igazan vannak Magyarorszag oldalan. Ugyanakkor az is igaz, hogy az utobbi evekben Magyarorszagnak sok eros szovetsegese lett (Izrael, Kina, Lengyelorszag, Del Korea, ... ) mig a baloldali kormanyok alatt egy sem volt, de ezek nem tunnek "sugar daddy"-nek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
talán nem kellene mindenkivel szemben egyfolytában "szabadságharcolni" - könnyen lehet hogy két pad között a földre esünk, estünk. Szerintem baromira kontraproduktív ez a külpolitika amit a kormán csinál...
Jó, hogy ezt a szót használtad! Tudod, a sugar daddy ugyan biztosítja a lóvét, de ezért cserében elég gusztustalan dolgokkal kell fizetni... :rolleyes:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 129
38 610
113
Jó, hogy ezt a szót használtad! Tudod, a sugar daddy ugyan biztosítja a lóvét, de ezért cserében elég gusztustalan dolgokkal kell fizetni... :rolleyes:
Nekünk miért éri meg az orosz álláspontot nyomatni (pl. köztévében) és az ukrán kormányba állandóan nagy hanggal belerúgni, azt nem értem!
Oké hogy kell az olaj meg a gáz, de az anélkül is jön, hogy állandóan Zelenszkit ekézné Orbán és Szijjártó. Ezzel a lengyel-magyar "szövetséget" verik szét, ami elvileg fontos nekik - pláne, hogy ez EU ellen is tovább akarnak "szabadság harcolni".
Ha morális vetületétől eltekintek (minden hibája ellenére is Ukrajna lett megtámadva, ők az áldozat), akkor sem látom hasznosnak ez a politikát...
Sokan haragszanak nálunk az ukrán kormányra a nyelvtörvény miatt (jogosan!), de mi előnyünk származik abból ha basztatjuk őket amikor a túlélésért küzdenek?! Jobb fejek lesznek majd a Kárpátaljai magyarokkal? Nem hinném...
Ha arra játszik a kormány, hogy összeomlik Ukrajna?? Lehet, hogy elvesztik Kelet-Ukrajnát, de nagyon nem látszik hogy összeomlanának - pláne amíg a nyugat kitart mellettük. Magyarországnak nagyon nem érdeke, hogy egy Lukasenkó országához hasonló orosz bábállam legyen Ukrajna helyén és orosz csapatok állomásozzanak a Kárpátoknál...
Szóval értem hogy kell az olaj, meg a a gáz és fegyvert sem küldünk de legalább szavak szintjén ne kurogassák az ukránokat, mert ezzel magunkkal baszunk ki: mindenkit magunkra haragítunk a környéken!
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby