1525 Pavia.A spanyol terciók a "spanyollovas" akadályok mögött állva szétlövik a támadó francia lovasságot és a francia zsoldban lévő svájci gyalogságot.
Ellenpélda,mikor még a XVII.században is legázolták a kopját még akkor is használó lengyel huszárok a puskás kozák,vagy éppen svéd gyalogságot,ha azoknak nem volt idejük elsáncolni magukat.
1532ben Köszeg "ostroma" pont arrol szolt,hogy Szulejmán nem mert megütközni az egyesitett Habsburg birodalmi seregekkel,amik bizony túlnyomórészt zsoldos katonákbol állt.
Szóval Dudi nagyábol megirta a valót,de a részletek már annyira nem egyszerűek.
Először is a szpáhik feudális jellegű lovas haderő voltak.Az akindzsik meg még az sem.Semmiféle központi ellátást nem kaptak.Azabok feudális rendszerben kirendelt paraszt"katonák" voltak.Stb.
A portai szpáhik,a janicsárok,a várkatonaság és a flotta személyzetének egy része volt csak zsoldos.A török sereg nagyrésze bizony feudális szervezetű volt.1526ban a janicsárság kb 10000fős alakulat volt.Magyar oldalon is volt kb ennyi zsoldos gyalogos Mohácsott.
Ugyanekkor meg Velencének kizárolag zsoldosokbol álló hadereje volt.Az itáliai háborúban résztvevő Habsburg haderők túlnyomórészt zsoldosokbol álltak.
A fő különbbség az államszervezet működésében volt,nem a hadseregében.
Amikor azt írod,hogy kb 10.000 janicsár volt meg a portai szpáhik(abból kb a dupláj aháromszorosa volt) akkor ugye az meg van,hogy a korabeli európában a francia királynak volt a legnagyobb állandó serege amit saját pénzen tartott fenn és ez volt kb 10.000 fő,na a töröknak csak janicsárból volt ennyi...Egyébként a magyar királynak kb 1000 katonája volt mint állandó hadsereg.Állandó hadsereg alatt az év minden napján katonáskodó embereket kell érteni nem pedig az egyegy hadjáratra időlegesen felfogadott zsoldosokat.
A különbség az államszervezetben volt: pont ezt írtam én is,a török szultán abszolutista uralkodó volt az európai királyok meg nem azok voltak.