A400M Atlas (Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Nagyon jo, koszi! :)

Ez ugye 2017-es komment, azota megoldottak az ejeseket es a helikopteres refuelinget is.

A lenyeget ide megismetlem:

- The issues identified with long sticks of parachutes dropping from both doors simulatiously is not unique to a400m indeed the very same issues affect c17 and c130 - meg is oldottak azota ugyanugy

- in fact the a400m will operate out of landing sites with softer ground than c130, thank to German specified cbr specs and a much better landing gear - ez kozismert ma mar

- Props are more efficent if you plan to fly low level tactic sorties also FOD is a real issue with jet engines in unprepared surfaces. The abbresive materials on the compressor blades seriously degrade engine life expectancy. It's one of the reasons why c17 spends a week in the hanger for a service every time it conducts such a landing -
ezt persze eddig is tudtuk


Na csak megtaláltam:)

https://ukdefenceforum.net/viewtopic.php?f=43&t=176&start=225

"There are 14 a/c with the RAF at present increasing to 18 a/c as the year progresses. The aircraft are receiving a number of upgrades and will continue to do so over the next year or so.

The a400 can and is now cleared for parachuting and is currently testing 16 tonne single load drops. The issues identified with long sticks of parachutes dropping from both doors simulatiously is not unique to a400m indeed the very same issues affect c17 and c130.

The a400m can actually operate out off all the same locations as c130 Hercules in fact the a400m will operate out of landing sites with softer ground than c130, thank to German specified cbr specs and a much better landing gear. RAF have been conducting landings down the beach recently.

There is an issue refuelling helicopters and testing is in place to offer a solution should that capability happen it will most likely require the receiver to remain plugged in longer than had been planned,

Why have we retained c130. Well we were always supposed to a400m was only supposed to replace half the c130 the other half being replaced by c130js. Why mainly cost we don't have the funds to replace all the c130s with a400m and it takes time to clear all the SF profiles and gear which is currently cleared on c130. Possible osprey replacement for c130 in the future may be of interest.

As for turbo jets / props. Props are more efficent if you plan to fly low level tactic sorties also FOD is a real issue with jet engines in unprepared surfaces. The abbresive materials on the compressor blades seriously degrade engine life expectancy. It's one of the reasons why c17 spends a week in the hanger for a service every time it conducts such a landing."
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
???
Ezt most mindenkiek elküldöd?
Na mindegy,...ha már meg lettem szólítva erről az a véleményem hogy
- nagy a különbségb a között hogy mit lehet megcsinálni és hogy mit érdemes.
Mind a C17-tel mind a C130-sal mind az A400 sal le lehet szállni egyenetlen, burkolatlan pályán. (a KC390-nél.még nem láttunk ilyesmit de a tervek között szerepel). Ez viszont nem jelenti azt hogy ez napi gyakorlat lenne mert MINDEGYIK gép sérül kisebb nagyobb mértékben egy egy ilyen le - fel szállásnál. Ha nem a hajtómű akkor a légcsavar tollak, meg a törzs alja, stb...
Épp ezért a burkolatlan pályáról üzemelès egy taktikai lehetőség amit békében nem alkalmaznak, legfeljebb néha néha, gondosan megválasztott pályán gyakorolják a manővert.
Háborúban meg ha muszály akkor úgyis lesz@ják hogy egy egy ilyen akció után mennyibe kerül a javítás.

Nem,csak jeleztem neked,hogy nem arra az esetre gondoltam amit linkeltél,meg fogsz lepődni azon amit most mondok,de szerintem mind a három gép (A400;C-130;C-17) kiváló repülőgép,iszonyatos nagy mérnöki tudás van mindegyik gép létrehozásában,igen a Herkulesben is :) amit amúgy abszolút nem tartok elavult konstrukciónak a J változata gyakorlatilag egy újra tervezett repülőgép.Amúgy amit írtál azzal nagy vonalakban egyetértek azzal az apró kiegészítéssel,hogy azért háborús helyzetben nagyon nem mindegy,hogy az RAF-l maradva egy ilyen akció után egy hétre a nagyon értékes C-17-t kivonják a forgalomból miközben égető szükség lenne rá.
 
W

Wilson

Guest
Azon tűnődtem vajon mik lehetnek ezek a kerek elemek aztán rájöttem ezt a belgák kérésére építették a gépbe a gofri készítésbe segít nekik:):)


yyyrtyfghfgd-jpg.424118
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and LMzek 2.0
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem,csak jeleztem neked,hogy nem arra az esetre gondoltam amit linkeltél,meg fogsz lepődni azon amit most mondok,de szerintem mind a három gép (A400;C-130;C-17) kiváló repülőgép,iszonyatos nagy mérnöki tudás van mindegyik gép létrehozásában,igen a Herkulesben is :) amit amúgy abszolút nem tartok elavult konstrukciónak a J változata gyakorlatilag egy újra tervezett repülőgép.Amúgy amit írtál azzal nagy vonalakban egyetértek azzal az apró kiegészítéssel,hogy azért háborús helyzetben nagyon nem mindegy,hogy az RAF-l maradva egy ilyen akció után egy hétre a nagyon értékes C-17-t kivonják a forgalomból miközben égető szükség lenne rá.
Ez az "egy hétre kivonják a forgalombol" ez kb.úgy néz ki hogy a műveletet követően a karbantartók először vizuálisan ellenőrzik a kívûlről látható ventillátor lapátokat, majd boroszkóppal belenéznek a kívülről nem látható kompresszor és turbina házba, és ha túl sok és / vagy túl komoly sérülést találnak akkor lecserélik a hajtóművet / hajtómûveket.
Normál körülmények között egy ilyen vizuális és boroszkópos ellenőrzés egy nap.
Ha cserélni kell a hajtóművet akkor a gép megy a hamgárba, előjegyzik a munkára ami esetleg napok, de maga a hatómű csere szintén nem tòbb mint egy napos meló.
Tehát az "egy hétre kivonják" dolgot így tessék érteni:
- akkor vonják ki ha sérült,
- a munkát ha pörgetik (márpedig háborúban nem fognak szarakodni) egy nap alatt meg lehet csinálni
 
W

Wilson

Guest
Ez az "egy hétre kivonják a forgalombol" ez kb.úgy néz ki hogy a műveletet követően a karbantartók először vizuálisan ellenőrzik a kívûlről látható ventillátor lapátokat, majd boroszkóppal belenéznek a kívülről nem látható kompresszor és turbina házba, és ha túl sok és / vagy túl komoly sérülést találnak akkor lecserélik a hajtóművet / hajtómûveket.
Normál körülmények között egy ilyen vizuális és boroszkópos ellenőrzés egy nap.
Ha cserélni kell a hajtóművet akkor a gép megy a hamgárba, előjegyzik a munkára ami esetleg napok, de maga a hatómű csere szintén nem tòbb mint egy napos meló.
Tehát az "egy hétre kivonják" dolgot így tessék érteni:
- akkor vonják ki ha sérült,
- a munkát ha pörgetik (márpedig háborúban nem fognak szarakodni) egy nap alatt meg lehet csinálni

Mivel nem értek hozzá ezzért érdemben nem tudom,sem megerősíteni sem megcáfolni (remélem emel erre jár és elmondja a pontos metódust),de abban nem vagyok biztos,hogy az RAF-l olyan sok tartalék hajtómű lenne a C-17-z.És ezzel el is érkeztünk oda,hogy mi is az egyik előnye az A400-k az RAF kötelékében, mivel kétszer akkora terhet képes elvinni mint a C-130-s,részben vagy egészben tehermentesítheti a C-17-k egy ilyen háborús helyzetben így nem kell az angoloknak a szükségesnél nagyobb kockázatot vállalnia a nagyon értékes C-17-l.
 
M

molnibalage

Guest
Hu basszus, te aztan elkepesztoen komoly ostobasagokat tudsz nagyhangon kommentelni. Szerinted miert kevesbe erzekeny egy lapatokat forgato, burkolatlan turboprop mint a levegot beszivo turbofan, absszus? :D
Ezt nem hiszem el... szerinted melyiket fenyegeti kokolyabb serules, mondjuk ha elkap egy faagat egy erdei leszallasnal? Vagy felpattant val;ami a foldrol?
Komolyan, szerinted melyiket?
Majd utana melyiket tart tovabb atvizsgalni, tisztitani stb, hmm?

Ezt a zsak hajmereszto, gyerekes hulyeseget, komolyan.
Na, ez a komoly. Ismét tanúbizonyságot tettél arról, hogy az aerodinamikáról sok fogalmad nincs. Azért a helyedben megnézném, hogy a brukolatlan lapátvég mennyire van közel a földhöz a C-17 hajtómű burkolatához képest.

Személyeskedésből meg feketöves szinten vagy már.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75
K

kamm

Guest
Na, ez a komoly. Ismét tanúbizonyságot tettél arról, hogy az aerodinamikáról sok fogalmad nincs. Azért a helyedben megnézném, hogy a brukolatlan lapátvég mennyire van közel a földhöz a C-17 hajtómű burkolatához képest.

Meg ekkora marhasagot. :D

Azon tul, hogy idokozben ugye mas kommentekbol is egyertelmuve valt, amirol irtam (turbofan FOD eselye sokkal magasabb egy susnyas kornyezetben, de mint kideruylt, sivatagbre is jobban ramegy), a valaszod megint szorakoztato ti. az A400M propellerei kifejezetten magasan vannak, de persze baromira nem ettol fugg az egesz FOD, hanem attol, hogy a turbofan beszivja, ami a elekerul, ugye... :D

10267891-768x512.jpg


Személyeskedésből meg feketöves szinten vagy már.

Egy evig turtem a faragatlan kiszolasaidat, nem adtad fel, igy alkalmazkodtam.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
M

molnibalage

Guest
Meg ekkora marhasagot. :D

Azon tul, hogy idokozben ugye mas kommentekbol is egyertelmuve valt, amirol irtam (turbofan FOD eselye sokkal magasabb egy susnyas kornyezetben, de mint kideruylt, sivatagbre is jobban ramegy), a valaszod megint szorakoztato ti. az A400M propellerei kifejezetten magasan vannak, de persze baromira nem ettol fugg az egesz FOD, hanem attol, hogy a turbofan beszivja, ami a elekerul, ugye... :D

10267891-768x512.jpg




Egy evig turtem a faragatlan kiszolasaidat, nem adtad fel, igy alkalmazkodtam.
Te nagyon, te, a légcsavar működési elve is az, hogy az előtte levő levegőt szívja, majd ad neki perduletet és lesz ezzel erő. Azt is pont úgy meg tud sérülni, ahogy egy fan fokozat...

És a C-17-es hatóműve magasabban van. Nem éred el. Az általad linkelt képen a kis csaj röhögve eléri a lapát alját...
Nézzed már meg milyen magasan van...
160701-F-VS938-031.JPG

Csaplak vissza oda, ahova való vagy. Ignoraba.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75 and fishbed

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Mivel nem értek hozzá ezzért érdemben nem tudom,sem megerősíteni sem megcáfolni (remélem emel erre jár és elmondja a pontos metódust),de abban nem vagyok biztos,hogy az RAF-l olyan sok tartalék hajtómű lenne a C-17-z.
Rudi elég jól körülírta a témát, én max annyit tudnék hozzátenni, hogy persze ehhez kell a megfelelő létszám, azaz hajtóművenként 1-1 boroszkóp és hozzá szakember is, így fér bele az 1 napba az ellenőrzés. Ugyanis minden hajtóművön több (némelyiken kompresszor -és turbina-fokozatonként 1) ellenőrző nyílás van, és mindegyiknél lapátonként végig kell léptetni a hajtóművet az ellenőrzéshez, ha sérülés, beverődés, beégés van a lapáton, akkor az optikával mérni a méretet és egyeztetni az engedélyezett sérülés-mérettel. Szóval ez nagyon lassú, sziszifuszi munka. A hajtóműcseréhez is min 6-8 ember kell, utána meg persze kivontatni a gépet a hajtóművező-helyre, kikonzerválni a hajtóművet és végre kell hajtani egy normál hajtómű-tesztet is. Persze a létszám és szükséges felszerelés is előre tervezhető, szervezhető, hiszen az ilyen igényt már akkor tudják mikor a gép elindul egy ilyen beton nélküli szükség-repülőtér felé. A RAF-nál úgy tudom 8 C-17 van, ez 32 üzemelő hajtóművet jelent, ehhez szerintem min. 3-4 tartalék-hajtómű lehet nekik, de 8-10-nél se lepődnék meg (ők nem a MH, ahol egy hajtómű-nagyjavításra várva hónapokig áll a gép a hangár előtt!). A fentiekhez jó tudni hogy más az engedélyezett sérülés mértéke egy hajtómű-nagyjavítás során az iparban (sokkal szigorúbb), más az engedélyezett üzemeltetési mérték békeidőben, és megint más háborús helyzetben ha eljutnak odáig hogy repülni KELL, szállítani KELL, KERÜL AMIBE KERÜL - a "betegségeket" majd otthon javítjuk, HA hazajutunk!! Egy légierő az nem polgári légifuvarozó, adott esetben sokkal szélsőségesebb és veszélyesebb körülmények között is repülni kell nekik.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
@kamm
A képen a propeller mögött a hajtóműház alatt az nem egy beömlő, amibe a propeller által felvert szennyeződés bejuthat?
 
W

Wilson

Guest
Rudi elég jól körülírta a témát, én max annyit tudnék hozzátenni, hogy persze ehhez kell a megfelelő létszám, azaz hajtóművenként 1-1 boroszkóp és hozzá szakember is, így fér bele az 1 napba az ellenőrzés. Ugyanis minden hajtóművön több (némelyiken kompresszor -és turbina-fokozatonként 1) ellenőrző nyílás van, és mindegyiknél lapátonként végig kell léptetni a hajtóművet az ellenőrzéshez, ha sérülés, beverődés, beégés van a lapáton, akkor az optikával mérni a méretet és egyeztetni az engedélyezett sérülés-mérettel. Szóval ez nagyon lassú, sziszifuszi munka. A hajtóműcseréhez is min 6-8 ember kell, utána meg persze kivontatni a gépet a hajtóművező-helyre, kikonzerválni a hajtóművet és végre kell hajtani egy normál hajtómű-tesztet is. Persze a létszám és szükséges felszerelés is előre tervezhető, szervezhető, hiszen az ilyen igényt már akkor tudják mikor a gép elindul egy ilyen beton nélküli szükség-repülőtér felé. A RAF-nál úgy tudom 8 C-17 van, ez 32 üzemelő hajtóművet jelent, ehhez szerintem min. 3-4 tartalék-hajtómű lehet nekik, de 8-10-nél se lepődnék meg (ők nem a MH, ahol egy hajtómű-nagyjavításra várva hónapokig áll a gép a hangár előtt!). A fentiekhez jó tudni hogy más az engedélyezett sérülés mértéke egy hajtómű-nagyjavítás során az iparban (sokkal szigorúbb), más az engedélyezett üzemeltetési mérték békeidőben, és megint más háborús helyzetben ha eljutnak odáig hogy repülni KELL, szállítani KELL, KERÜL AMIBE KERÜL - a "betegségeket" majd otthon javítjuk, HA hazajutunk!! Egy légierő az nem polgári légifuvarozó, adott esetben sokkal szélsőségesebb és veszélyesebb körülmények között is repülni kell nekik.

Köszönöm a felvilágosítást,minden esetre ez megerősíti azt a feltevésemet,hogy egy ilyen helyzetben nagyon körültekintően kell mérlegelni (amennyibe lehetséges) a C-17 alkalmazását.Kapcsolódva ehez egy C-130-s vagy A400 hajtóműve mennyivel ellenálóbb?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Tényleg nagyon kíváncsi vagyok, hogy ki fogja @molnibalage -t helyre rakni a szakértőink közül. :rolleyes:
Nem túl kellemes elfoglaltság, de ránk nem hallgat.
@kamm
A képen a propeller mögött a hajtóműház alatt az nem egy beömlő, amibe a propeller által felvert szennyeződés bejuthat?
Akkor kezdd el azt a képet alaposan tanulmányozni. A hölgy a képen kiváló méretarány jelző.:)
 
M

molnibalage

Guest
Tényleg nagyon kíváncsi vagyok, hogy ki fogja @molnibalage -t helyre rakni a szakértőink közül. :rolleyes:
Nem túl kellemes elfoglaltság, de ránk nem hallgat.

Akkor kezdd el azt a képet alaposan tanulmányozni. A hölgy a képen kiváló méretarány jelző.:)
Mit kell hallgatni..? Bakker az áramlástani működési elv az smafu? Meg a geometria..:?
Esetleg nézegessetek már képeket a neten a FOD által sérült légcsavarokról...
Nincs gép, ami immúnis lenne erre, a C-17-sem. Ezt itt le is írják.
https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a430864.pdf

....de ti úgy festitek le, mintha valami kisebbfajta csoda lenne az A400, amire nem hat a fizika...

No offense, de helyre rakásra kb. te és kamm szorulsz inkább...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Köszönöm a felvilágosítást,minden esetre ez megerősíti azt a feltevésemet,hogy egy ilyen helyzetben nagyon körültekintően kell mérlegelni (amennyibe lehetséges) a C-17 alkalmazását.Kapcsolódva ehez egy C-130-s vagy A400 hajtóműve mennyivel ellenálóbb?
Egyelőre maradjunk annyiban, hogy sokkal. Tényleg arra várok, hogy @Allesmor Obranna egy olyan bő esszét dobjon össze, amit más témákban szokott.
Csak hát ebben most lehet, hogy még meg kellene dicsérni az A400M-et. :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mit kell hallgatni..? Bakker az áramlástani működési elv az smafu? Meg a geometria..:?
Esetleg nézegessetek már képeket a neten a FOD által sérült légcsavarokról...
Nincs gép, ami immúnis lenne erre, a C-17-sem. Ezt itt le is írják.
https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a430864.pdf

....de ti úgy festitek le, mintha valami kisebbfajta csoda lenne az A400, amire nem hat a fizika...

No offense, de helyre rakásra kb. te és kamm szorulsz inkább...
Jó, hogy említed a geometriát...;)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
És ezzel el is érkeztünk oda,hogy mi is az egyik előnye az A400-k az RAF kötelékében
Az A400 elsősorban azért van a RAF kötelékében mert UK az egyik fejlesztő ország.
A szárnyak kompletten Filtonban készülnek és cca. 8000 brit munkahely függ az A400 programtól.

Ez sokkal erősebb motiváció az angoloknak az A400 program mellett mint az hogy nagyobb terhet visz mint a C-130 meg hogy gyorsabb.
Az angolok köszönik, nagyon boldogok a C130-al is. Eszük ágában sincs lecserélni a teljes flottát, különösen úgy hogy az A400-nak csak átlag 60% bevethető, miközben a C17-ek és a C130-ok 80% meg a fölötti hadrafoghatóságot produkálnak.
 
K

kamm

Guest
Az A400 elsősorban azért van a RAF kötelékében mert UK az egyik fejlesztő ország.
A szárnyak kompletten Filtonban készülnek és cca. 8000 brit munkahely függ az A400 programtól.

Ez sokkal erősebb motiváció az angoloknak az A400 program mellett mint az hogy nagyobb terhet visz mint a C-130 meg hogy gyorsabb.
Az angolok köszönik, nagyon boldogok a C130-al is. Eszük ágában sincs lecserélni a teljes flottát, különösen úgy hogy az A400-nak csak átlag 60% bevethető, miközben a C17-ek és a C130-ok 80% meg a fölötti hadrafoghatóságot produkálnak.


Es par kommenttel egy angol.beszamoloja utan ujra magabiztosan dol a tudatlan nonszensz ebbol Rudi fiubol... Vagy a felet nem olvassa el semminek, vagy csak siman rosszindulatúan, szandekosan felretajekoztat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az A400 elsősorban azért van a RAF kötelékében mert UK az egyik fejlesztő ország.
A szárnyak kompletten Filtonban készülnek és cca. 8000 brit munkahely függ az A400 programtól.

Ez sokkal erősebb motiváció az angoloknak az A400 program mellett mint az hogy nagyobb terhet visz mint a C-130 meg hogy gyorsabb.
Az angolok köszönik, nagyon boldogok a C130-al is. Eszük ágában sincs lecserélni a teljes flottát, különösen úgy hogy az A400-nak csak átlag 60% bevethető, miközben a C17-ek és a C130-ok 80% meg a fölötti hadrafoghatóságot produkálnak.
Nyilván ezért adták el Bangladeshnek a C-130J (mk5) ket, ahelyett, hogy maguknak újították volna fel. :rolleyes:
Az indoklás:
The UK MoD has been wanting to sell up to 10 of the C130J Mk 5 transporters in preparation of the gradual induction of the A400M aircraft which have a higher payload carrying capacity.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Wilson
W

Wilson

Guest
Egyelőre maradjunk annyiban, hogy sokkal. Tényleg arra várok, hogy @Allesmor Obranna egy olyan bő esszét dobjon össze, amit más témákban szokott.
Csak hát ebben most lehet, hogy még meg kellene dicsérni az A400M-et. :rolleyes:

Ok arra én is kíváncsi lennék,mert ugye az A400-t erre tervezték,gondolom alapvető szempont volt,hogy minél kevesebb anyagi és emberi erőforrást igényeljen az üzemeltetése ilyen körülmények között is,csak az a kérdés mennyire lehet ezt technológiailag megvalósítani.