A400M Atlas (Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Vil
:) A problema az, hogy nem a te kriteriumaid a valosag, hanem masok. :)
Vilagosan megmondtak, "nehez technikat" szallitani kepes, "utantoltesre is kepes", "strategiai szallito kapacitas" kell, sajat erobol, harom gep.
Tudjuk meg, hogy kulfoldi misszokbol joval tobbet szandekoznak bevallalni, nagyobb jelenlettel, ez is elhangzott.
Emellett tudjuk, hogy orosz egeszen egyszeruen nem lehet a NATO miatt.

Azaz kizarolag 20+ tonnatol felfele, ami tankolni is tud stb.
Fentiek alapjan ket gep felel meg, a C-390 kis hunyorgatas mellett, az A400M tokeletesen.
(A Kawasakit nem tudom megitelni, mert annyira egzotikus, szerintem az kizart.)
Világosan megmondták, aztán nem tettek tettek semmit, hogy addigra megvalósuljon, mire a rámpás képesség kiesik. Pedig lehetőség, pénz a kezdetekhez adott...
 
M

molnibalage

Guest
Nekünk vagy a C-27-eseket kellett volna beszereznünk 10 éve, vagy a C-130-asokat húsz éve, vagy az An-32-eseket harminc éve, mikor, melyiket ajánlották.
Ezek a 6-15-20 tonnás kapacitású harcászati szállítógépek alapján most azt mondom, hogy a négyhajtóműves Heraklész már kiesik, a C-27-eseket már nem gyártják épp senkinek, nem tudom a gyártósor státuszát.

Az A400M nekünk olyan, mint lelakott kereklámpás Lada után, az Opelek, Hyundai-ok és Kia-k helyett egy vadiúj, 2020-as M5-ös BMW-ről álmodozni. Ésszerűtlen.
Az AMARG-ból elfogyott az összes....? Nekem nem úgy tűnik...
http://www.amarcexperience.com/ui/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=220
 
K

kamm

Guest
Vil

Világosan megmondták, aztán nem tettek tettek semmit, hogy addigra megvalósuljon, mire a rámpás képesség kiesik. Pedig lehetőség, pénz a kezdetekhez adott...

Lehet, hogy az IFV deal miatt ucsorognek rajta, akar az anyagiak, akar a sorrend miatt, ki tudja. Tul sokan figyelik ezt, a Fonokot beleertve, kizarom, hogy csak benazna valaki.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Latod, ez erdekelne, merre lattal ilyet, mert en meg hasonlo nyomat sem hallottam...?

Amugy nem is ertem, miert erdekelne oket a hajtomuvek szama. :)
Talán mert egy teherszállító repülőgép
- vételárában
- üzemanyag-fogyasztásában
- üzemeltetési költségében
- tartalék-alkatrészeinek készletezésében
egyik alapvető befolyásoló tényező a hajtóművek száma!?
 
K

kamm

Guest
Talán mert egy teherszállító repülőgép
- vételárában
- üzemanyag-fogyasztásában
- üzemeltetési költségében
- tartalék-alkatrészeinek készletezésében
egyik alapvető befolyásoló tényező a hajtóművek száma!?

A jelenlegi helyetben ill parameterek mellett teljesen lenyegtelen. Ezek mindegyike azok utan kovetkezik a fontossagi sorrendben, amit fentebb ideztem a HM-tol ill a politikai vezetestol - ha csunyan fogalmazok, akkor a politikust, aki a penzt adja, az erdekli, hogy elviszi-e azt a nehez technikat a misszios helyre, amit o be akar vallalni, meg tankolni tud-e stb. Hogy ezt hany legcsavarral teszi, arra vastagon, magasrol tesz.
Az ar szamit, de azt meg ugyis elore kb tudni lehet ill ugyis a feladatok hatarozzak meg, nem a legcsavarok szama (= nincs akkora valasztek, a kivansaglistanak ketto elerheto ill rendelheto gep felel meg.)
 
W

Wilson

Guest
Tulajdonképpen mindenki kizártnak tartja a szobajoheto típusok nagyrészet. :)
Egyetlent nem láttam még kategorikusan elutasítva: Y 20

:) :)
Viccnek egy kicsit durva lenne.....

De hát keleti nyitás.....
Kínai légi híd....
A keleti partner (aki erkölcsi, politikai aggályok nélkül kereskedik velünk), az fontos szövetséges.

Nono amíg be nem jelentek valamit hivatalosan addig bármi lehet ezt az eddigi beszerzések bebizonyították.:):):)
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A problémát mutatja a lenti videó.
Szerintem az nyilvánvaló, hogy a turboprop oldalra elnyújtott szívócsöve és annak alja) sokkal magasabban van, mint a turbofané. Ezzel csökken a káros darabok beszívánásak lehetősége (a szívócső átmérő különbségből adódó kisebb bekövetkezési valószínűségről nem is beszélve). Ezen felül a hajtómű előtt forog egy rohadt nagy propeller, ami további védelmet nyújt.
Az meg ha maga a propeller kap el egy nagyobb követ, gallyat akkor ha sérül is, az nem a hajtómű leállását okozza. A sérülés miatti rezonancia érzékelhető, a hajtómű leállítható. A propeller lapát cseréjével pillanatok alatt újra használható a gép.
Egy turbofan hajtómű teljes belépő felületével veszélyt jelent saját magára. Ez ellen lehet védekezni a szárnyak megemelésével, de olyan szintre nem lehet csökkenteni, mint a propelleres megoldásoknál.
A turbofan esetében a sugárfordító ugyan olyan problémát okoz, mint a megfordított propeller. A C-17-es esetén austere pálya esetén is a sugárfordítónak is van egy minimális sebességhatára (ha jól emlékszem 30km/h). Ezen a sebességen még kompenzálja a menetszél a sugárfordító negatív hatását. Ez alatt viszont ki kell kapcsolni.
Ehhez még hozzájön, hogy a propelleres gépek esetén a hajtómű szinte teljes vonóereje gyakorlatilag 0km/h-tól rendelkezésre áll, turbofan teljesítménye viszont a sebesség növekedésével éri el a maximumát. Ezen felül, már alacsonyabb sebességen nagyobb, ugyan azon a szárnyprofilon a propelleres gép felhajtóereje. Azaz alacsonyabb felszállósebessége lesz a konstrukciónak.
A sugárfék sem a maximális ellenerőt biztosítjaa fékezéshez. Ellenben a mechanizált prop átfordítasa 100%- os hajtóműteljesítményt ad a leszállasi úthoz csökkentéséhez.
Mindezek együtt eredményezik azt, hogy nem véletlenül választják a taktikai gépek esetén a turboprop kialakítast, és a 4 hajtóművet.
Persze nincs minden kőbe vésve, mert pl. A C-2, vagy a KC is ezeknek ellent mond, de a japán gép - tudtommal - nem is austere pályákra lett tervezve.
Miért is lenne? A japók esetében elhanyagolható haszna lenne.
Érdekes lesz a KC ebből a szempontból. Számunkra lehet jó kompromisszum, mert le fog tudni szállni dirty airstripre is, azonban ez nem lesz ideális. A mi felhasználásunk viszont nem biztos, hogy igényelni fogja sem a VSTOL-t, sem az austere pályáról való üzemelést. Annál inkább a C-130-hoz képest megemelt terhelhetőséget, a nagyobb rakteret, és a gazdaságisabb üzemeltetést.
Ezzel együtt tovabbra is szerintem képességek alapján az A400M jelentené nekünk az ideális gépet (mindent maradéktalanul tudna, amit mi egy ilyen géptől elvárhatnánk), a KC viszont gazdasági alapon lehet egy okos kompromisszum.
Akkor néhány "apró" korrekció: "oldalra elnyújtott szívócső"-ről még nem hallottam, a turboprop gépeken vagy felül (egy típust ismerek), vagy a légcsavarkúp körül, mögötte, vagy alul van a szívócső. A szívócsőnél max a kisebb méret számít, de a kompresszorra már veszélyes méretű kövek még a kisebbe is sokszorosan beférnek sajnos, a tp. teljes belépő felülete meg megfelel a légcsavarkör méretének. A hajtómű előtti légcsavart mint "védőeszközt" felejtsd el, az ugyanúgy része a hajtóműnek mint a fan-fokozat a másikon, ugyanúgy meg tud sérülni egy cseresznye vagy dió-méretű kődarabtól mint a fan, ugyanúgy nem fog egyik sem magától leállni, de ha a sérülés miatt kiegyensúlyozatlan lesz és vibrációt okoz, ugyanúgy a pilóták fogják pánikszerűen leállítani bármelyik sérült hajtóművet! A "pillanatok alatt kicserélt légcsavarlapát"-ról meg KHM....KHM, szóval de jó is lenne, ja, és a lapátokat meg egyenként nemigen cserélik, CSAK készletben (egységes üzemidő-nyilvántartás miatt)! A hajtóművek földtől való távolságáról (még egyszer, a légcsavar is a hajtómű része, nemcsak a fan!) : a C-17-nek meg a KC-390-nek a hajtóműve is kb. 2,5m magasan van, az A-400 és a Herky légcsavarjába meg bevered a fejed ha alatta sétálva nem vigyázol, kb. 1,5m az alsó vége a lapátoknak (egyiknél se volt nálam mérőszalag, de mindegyik személyes tapasztalat). Szerinted a reverz-nél a turboprop 100% teljesítményt ad a fékezéshez, ilyen sajnos a mesében sincs! A tp. hajtómű teljesítményének kb. 3/4-ét a légcsavar, 1/4-ét meg a kiömlő gáz tolóereje adja, szóval ha max-ra felpörgetik is a hajtóművet légcsavar-reverznél, a gázsugár akkor is tolja a gépet és csak a légcsavar fékezi. ELLENBEN a C-17 hiába fan-hajtóműves - mivel mind a külső, mind a belső gázsugarat megfordítják reverznél, na ott tényleg 100% a hajtómű-fékerő!! A 30km/h határ meg nem a sugárfordító "negatív hatása" miatti határ (mi is lehet ez?), hanem mert az egyre lassuló gépen a hajtóműkompresszor, tüzelőtér és turbina egyre kevesebb levegőt kap, és ez hűtési hiányosságot, túlmelegedést, repedéseket és beégéseket okozhat, ráadásul ez a tp.-gépekre is ugyanígy igaz. "A KC leszáll dirty airstrip-re is, de nem ideális" : ez igaz minden gépre, még ha tervezik is ilyen üzemmódra a gépet, ez egyiknek sem jelent ideális üzemeltetési körülményt.
 
M

molnibalage

Guest
Akkor néhány "apró" korrekció: "oldalra elnyújtott szívócső"-ről még nem hallottam, a turboprop gépeken vagy felül (egy típust ismerek), vagy a légcsavarkúp körül, mögötte, vagy alul van a szívócső. A szívócsőnél max a kisebb méret számít, de a kompresszorra már veszélyes méretű kövek még a kisebbe is sokszorosan beférnek sajnos, a tp. teljes belépő felülete meg megfelel a légcsavarkör méretének. A hajtómű előtti légcsavart mint "védőeszközt" felejtsd el, az ugyanúgy része a hajtóműnek mint a fan-fokozat a másikon, ugyanúgy meg tud sérülni egy cseresznye vagy dió-méretű kődarabtól mint a fan, ugyanúgy nem fog egyik sem magától leállni, de ha a sérülés miatt kiegyensúlyozatlan lesz és vibrációt okoz, ugyanúgy a pilóták fogják pánikszerűen leállítani bármelyik sérült hajtóművet! A "pillanatok alatt kicserélt légcsavarlapát"-ról meg KHM....KHM, szóval de jó is lenne, ja, és a lapátokat meg egyenként nemigen cserélik, CSAK készletben (egységes üzemidő-nyilvántartás miatt)! A hajtóművek földtől való távolságáról (még egyszer, a légcsavar is a hajtómű része, nemcsak a fan!) : a C-17-nek meg a KC-390-nek a hajtóműve is kb. 2,5m magasan van, az A-400 és a Herky légcsavarjába meg bevered a fejed ha alatta sétálva nem vigyázol, kb. 1,5m az alsó vége a lapátoknak (egyiknél se volt nálam mérőszalag, de mindegyik személyes tapasztalat). Szerinted a reverz-nél a turboprop 100% teljesítményt ad a fékezéshez, ilyen sajnos a mesében sincs! A tp. hajtómű teljesítményének kb. 3/4-ét a légcsavar, 1/4-ét meg a kiömlő gáz tolóereje adja, szóval ha max-ra felpörgetik is a hajtóművet légcsavar-reverznél, a gázsugár akkor is tolja a gépet és csak a légcsavar fékezi. ELLENBEN a C-17 hiába fan-hajtóműves - mivel mind a külső, mind a belső gázsugarat megfordítják reverznél, na ott tényleg 100% a hajtómű-fékerő!! A 30km/h határ meg nem a sugárfordító "negatív hatása" miatti határ (mi is lehet ez?), hanem mert az egyre lassuló gépen a hajtóműkompresszor, tüzelőtér és turbina egyre kevesebb levegőt kap, és ez hűtési hiányosságot, túlmelegedést, repedéseket és beégéseket okozhat, ráadásul ez a tp.-gépekre is ugyanígy igaz. "A KC leszáll dirty airstrip-re is, de nem ideális" : ez igaz minden gépre, még ha tervezik is ilyen üzemmódra a gépet, ez egyiknek sem jelent ideális üzemeltetési körülményt.
Egészen elképedek, hogy milyen népmeséket találnak ki már arra, hogy az A400-re miért nem hat a fizika, vagy miért más. Mert biztos kell lennie valaminek, ami igazolná az európai típusoknál megszokott marketing bulldózer hatását. Ja, hogy nincs és csak képzelődnek...?

Folyamatosan arra izgulnak fel egyesek, hogy képes milyen rövid pályáról üzemelni. És? Ez az egyetlen kritériuma egy szállítógépnek...:
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 159
113
Akkor néhány "apró" korrekció: "oldalra elnyújtott szívócső"-ről még nem hallottam, a turboprop gépeken vagy felül (egy típust ismerek), vagy a légcsavarkúp körül, mögötte, vagy alul van a szívócső. A szívócsőnél max a kisebb méret számít, de a kompresszorra már veszélyes méretű kövek még a kisebbe is sokszorosan beférnek sajnos, a tp. teljes belépő felülete meg megfelel a légcsavarkör méretének. A hajtómű előtti légcsavart mint "védőeszközt" felejtsd el, az ugyanúgy része a hajtóműnek mint a fan-fokozat a másikon, ugyanúgy meg tud sérülni egy cseresznye vagy dió-méretű kődarabtól mint a fan, ugyanúgy nem fog egyik sem magától leállni, de ha a sérülés miatt kiegyensúlyozatlan lesz és vibrációt okoz, ugyanúgy a pilóták fogják pánikszerűen leállítani bármelyik sérült hajtóművet! A "pillanatok alatt kicserélt légcsavarlapát"-ról meg KHM....KHM, szóval de jó is lenne, ja, és a lapátokat meg egyenként nemigen cserélik, CSAK készletben (egységes üzemidő-nyilvántartás miatt)! A hajtóművek földtől való távolságáról (még egyszer, a légcsavar is a hajtómű része, nemcsak a fan!) : a C-17-nek meg a KC-390-nek a hajtóműve is kb. 2,5m magasan van, az A-400 és a Herky légcsavarjába meg bevered a fejed ha alatta sétálva nem vigyázol, kb. 1,5m az alsó vége a lapátoknak (egyiknél se volt nálam mérőszalag, de mindegyik személyes tapasztalat). Szerinted a reverz-nél a turboprop 100% teljesítményt ad a fékezéshez, ilyen sajnos a mesében sincs! A tp. hajtómű teljesítményének kb. 3/4-ét a légcsavar, 1/4-ét meg a kiömlő gáz tolóereje adja, szóval ha max-ra felpörgetik is a hajtóművet légcsavar-reverznél, a gázsugár akkor is tolja a gépet és csak a légcsavar fékezi. ELLENBEN a C-17 hiába fan-hajtóműves - mivel mind a külső, mind a belső gázsugarat megfordítják reverznél, na ott tényleg 100% a hajtómű-fékerő!! A 30km/h határ meg nem a sugárfordító "negatív hatása" miatti határ (mi is lehet ez?), hanem mert az egyre lassuló gépen a hajtóműkompresszor, tüzelőtér és turbina egyre kevesebb levegőt kap, és ez hűtési hiányosságot, túlmelegedést, repedéseket és beégéseket okozhat, ráadásul ez a tp.-gépekre is ugyanígy igaz. "A KC leszáll dirty airstrip-re is, de nem ideális" : ez igaz minden gépre, még ha tervezik is ilyen üzemmódra a gépet, ez egyiknek sem jelent ideális üzemeltetési körülményt.
Hm.C17röl jópár film van,hogy tolat kifutón,még kanyarodik is közben,a hajtómű reverz segitségével.Ezt közben betiltották?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Hm.C17röl jópár film van,hogy tolat kifutón,még kanyarodik is közben,a hajtómű reverz segitségével.Ezt közben betiltották?
Nem, csak az jóval kisebb mértékű és sokkal rövidebb ideig tartó gázfröccsöket jelent mint a leszállás és kigurulás közbeni fékezés reverzzel. Nem 200km/h-ról kell nekik megállni, hanem 0-ról csak megmozdítani a gépet és kb. gyalogtempóban tolatni max 50-100 métert. Szóval ez nem nagy teljesítményt igényel és nem is 6-8s-ig mint egy fullra leterhelt géppel lelassítani.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akkor néhány "apró" korrekció: "oldalra elnyújtott szívócső"-ről még nem hallottam, a turboprop gépeken vagy felül (egy típust ismerek), vagy a légcsavarkúp körül, mögötte, vagy alul van a szívócső. A szívócsőnél max a kisebb méret számít, de a kompresszorra már veszélyes méretű kövek még a kisebbe is sokszorosan beférnek sajnos, a tp. teljes belépő felülete meg megfelel a légcsavarkör méretének. A hajtómű előtti légcsavart mint "védőeszközt" felejtsd el, az ugyanúgy része a hajtóműnek mint a fan-fokozat a másikon, ugyanúgy meg tud sérülni egy cseresznye vagy dió-méretű kődarabtól mint a fan, ugyanúgy nem fog egyik sem magától leállni, de ha a sérülés miatt kiegyensúlyozatlan lesz és vibrációt okoz, ugyanúgy a pilóták fogják pánikszerűen leállítani bármelyik sérült hajtóművet! A "pillanatok alatt kicserélt légcsavarlapát"-ról meg KHM....KHM, szóval de jó is lenne, ja, és a lapátokat meg egyenként nemigen cserélik, CSAK készletben (egységes üzemidő-nyilvántartás miatt)! A hajtóművek földtől való távolságáról (még egyszer, a légcsavar is a hajtómű része, nemcsak a fan!) : a C-17-nek meg a KC-390-nek a hajtóműve is kb. 2,5m magasan van, az A-400 és a Herky légcsavarjába meg bevered a fejed ha alatta sétálva nem vigyázol, kb. 1,5m az alsó vége a lapátoknak (egyiknél se volt nálam mérőszalag, de mindegyik személyes tapasztalat). Szerinted a reverz-nél a turboprop 100% teljesítményt ad a fékezéshez, ilyen sajnos a mesében sincs! A tp. hajtómű teljesítményének kb. 3/4-ét a légcsavar, 1/4-ét meg a kiömlő gáz tolóereje adja, szóval ha max-ra felpörgetik is a hajtóművet légcsavar-reverznél, a gázsugár akkor is tolja a gépet és csak a légcsavar fékezi. ELLENBEN a C-17 hiába fan-hajtóműves - mivel mind a külső, mind a belső gázsugarat megfordítják reverznél, na ott tényleg 100% a hajtómű-fékerő!! A 30km/h határ meg nem a sugárfordító "negatív hatása" miatti határ (mi is lehet ez?), hanem mert az egyre lassuló gépen a hajtóműkompresszor, tüzelőtér és turbina egyre kevesebb levegőt kap, és ez hűtési hiányosságot, túlmelegedést, repedéseket és beégéseket okozhat, ráadásul ez a tp.-gépekre is ugyanígy igaz. "A KC leszáll dirty airstrip-re is, de nem ideális" : ez igaz minden gépre, még ha tervezik is ilyen üzemmódra a gépet, ez egyiknek sem jelent ideális üzemeltetési körülményt.
Nem szeretnék érdemben mindenre válaszolni, mert az idősebb tisztelete engedi.DE:
- az oldalra elnyújtott szívócsővel az A400M beömlőjélre akartam célozni. Ezzel a megoldással lehet minimalizalni a minél magasabbra kerülő alsó peremet. A turbofan hajtóművek nagyjából kör keresztmetszetűek ott nincs ilyenre lehetőség.
- a légcsavar lapátjainak cseréje hogyan igazodik egy teljes turbofan hajtómű ki és szétszereléséhez? Mennyit is áltak az A319-eseink?o_O (tudom-tudom szállítás, de akkor is)
- a sugárfordító esetén milyen irányú vektorokról is beszélünk? Mert ugye egy fordított légcsavar a teljes teljesítményét a fékezés irányában fejti ki.
- rosszul emlékeztem! A 30km/h az 30kts, és csak javaslom, hogy olvasd el a @migfun által betett vizsgálatot a c-17-es topicba. A könnyebbség kedvéért ide is berakom:
4. Oldal:
Engine foreign object damage (FOD) should be expected but can be mitigated by restricting thrust reverser
operation to above 30 knots groundspeed (i.e., no backing operations).
2) Provide a prepared underrun in case an
aircraft touches down short of the
touchdown zone.
3) Maximum brake application to a full stop
exacerbates rutting; use normal braking
below 30 knots groundspeed.
4) Engine dust ingestion clogs environmental
system filters; releasing brakes at 30 knots
groundspeed allows the aircraft to taxi
ahead of dust clouds generated on landing
 
W

Wilson

Guest
Talán mert egy teherszállító repülőgép
- vételárában
- üzemanyag-fogyasztásában
- üzemeltetési költségében
- tartalék-alkatrészeinek készletezésében
egyik alapvető befolyásoló tényező a hajtóművek száma!?

Ez igaz, csak az a kérdés,hogy a beszerzésnél ez mennyire súllyozott szempont.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Nem szeretnék érdemben mindenre válaszolni, mert az idősebb tisztelete engedi.DE:
- az oldalra elnyújtott szívócsővel az A400M beömlőjélre akartam célozni. Ezzel a megoldással lehet minimalizalni a minél magasabbra kerülő alsó peremet. A turbofan hajtóművek nagyjából kör keresztmetszetűek ott nincs ilyenre lehetőség.
- a légcsavar lapátjainak cseréje hogyan igazodik egy teljes turbofan hajtómű ki és szétszereléséhez? Mennyit is áltak az A319-eseink?o_O (tudom-tudom szállítás, de akkor is)
- a sugárfordító esetén milyen irányú vektorokról is beszélünk? Mert ugye egy fordított légcsavar a teljes teljesítményét a fékezés irányában fejti ki.
- rosszul emlékeztem! A 30km/h az 30kts, és csak javaslom, hogy olvasd el a @migfun által betett vizsgálatot a c-17-es topicba. A könnyebbség kedvéért ide is berakom:

4. Oldal:
Engine foreign object damage (FOD) should be expected but can be mitigated by restricting thrust reverser
operation to above 30 knots groundspeed (i.e., no backing operations).
2) Provide a prepared underrun in case an
aircraft touches down short of the
touchdown zone.
3) Maximum brake application to a full stop
exacerbates rutting; use normal braking
below 30 knots groundspeed.
4) Engine dust ingestion clogs environmental
system filters; releasing brakes at 30 knots
groundspeed allows the aircraft to taxi
ahead of dust clouds generated on landing
Ezek szerint te az ellapított szívócsőre céloztál az A-400-nál, csak éppen az is alul van és nem oldalt (nem értettem az "elnyújtott"-at)
A légcsavar-lapátok cseréjét meg miért a teljes turbofan-hajtómű cseréjéhez hasonlítod, hasonlítsd inkább a ventilátor-lapátcseréhez, úgy korrekt (még csak a szárnyról se kell hozzá leszerelni a turbofant). Az A-319-es azért állt, mert a hajtómű a gyártó/nagyjavító cégnél volt "látogatáson", ott nemcsak lapátcserére volt szükség (arra Ferihegyen két cégnek is van jogosítása, napi rutin mindkettőnél, simán megoldották volna helyben 2-3 nap alatt).
A reverznél meg mindegy milyen vektorokkal számolgatunk, egy turboprop hajtóműnél CSAK a légcsavar fékez reverz-üzemmódnál is, a fúvócső gázsugara ugyanúgy tolja a gépet mint startnál (persze a légcsavar erősebb ezért fékeződik a gép, csak éppen nem a teljes hajtómű-teljesítmény fékezi).
A linket köszi, majd jobban belenézek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Ezek szerint te az ellapított szívócsőre céloztál az A-400-nál, csak éppen az is alul van és nem oldalt (nem értettem az "elnyújtott"-at)
A légcsavar-lapátok cseréjét meg miért a teljes turbofan-hajtómű cseréjéhez hasonlítod, hasonlítsd inkább a ventilátor-lapátcseréhez, úgy korrekt (még csak a szárnyról se kell hozzá leszerelni a turbofant). Az A-319-es azért állt, mert a hajtómű a gyártó/nagyjavító cégnél volt "látogatáson", ott nemcsak lapátcserére volt szükség (arra Ferihegyen két cégnek is van jogosítása, napi rutin mindkettőnél, simán megoldották volna helyben 2-3 nap alatt).
A reverznél meg mindegy milyen vektorokkal számolgatunk, egy turboprop hajtóműnél CSAK a légcsavar fékez reverz-üzemmódnál is, a fúvócső gázsugara ugyanúgy tolja a gépet mint startnál (persze a légcsavar erősebb ezért fékeződik a gép, csak éppen nem a teljes hajtómű-teljesítmény fékezi).
A linket köszi, majd jobban belenézek.

Már, ha olyan a kialakítása, és nem csak munkaturbinának van ott.
 
  • Tetszik
Reactions: emel

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 453
11 468
113
Én tényleg minden este örömmel tapasztalom, hogy pár oldallal gyarapodik a topik oldalak száma, még akkor is, ha nagyrészt csak végtelen ismétlése az ezeket megelőző több tíz oldalnak újra, meg újra.
S azért örömmel, mert azért árnyalódik, finomodik, csiszolódik az ismeretünk a témában.
Nekem pl. kifejezetten tetszettek pl. Molni ábrái, illetve A.O. okfejtései, stb.

Amit a nekihevült ellenoldalak - itt is - elfelejtenek, hogy ezekben az ügyekben nem a katonák döntenek, de még csak nem is a kormány, hanem - jelen esetben is - a miniszterelnök.
Ő pedig biztos nem fog rágódni a STOL képességek rejtelmein és következményein, sem a különböző meghajtási módok tulajdonságain.
Nem is kell neki, millió más témában is dönt, ő dönt, minden átrágására nincs és nem is lehet idő.
A döntési kritériumok között viszont fognak szerepelni pénzügyi szempontok meg politikai szándékok.
S igen; szubjektív szempontok. (Pocakos tábornok).

Lesz egy döntés, ami után lehet, fog menni a végtelen találgatás, hogy mi milyen súllyal esett a latban a döntéshozatalkor.
Lásd a Gripen kiválasztása.
De legalább kiművelten fogunk találgatni.;)
 
W

Wilson

Guest
Én tényleg minden este örömmel tapasztalom, hogy pár oldallal gyarapodik a topik oldalak száma, még akkor is, ha nagyrészt csak végtelen ismétlése az ezeket megelőző több tíz oldalnak újra, meg újra.
S azért örömmel, mert azért árnyalódik, finomodik, csiszolódik az ismeretünk a témában.
Nekem pl. kifejezetten tetszettek pl. Molni ábrái, illetve A.O. okfejtései, stb.

Amit a nekihevült ellenoldalak - itt is - elfelejtenek, hogy ezekben az ügyekben nem a katonák döntenek, de még csak nem is a kormány, hanem - jelen esetben is - a miniszterelnök.
Ő pedig biztos nem fog rágódni a STOL képességek rejtelmein és következményein, sem a különböző meghajtási módok tulajdonságain.
Nem is kell neki, millió más témában is dönt, ő dönt, minden átrágására nincs és nem is lehet idő.
A döntési kritériumok között viszont fognak szerepelni pénzügyi szempontok meg politikai szándékok.
S igen; szubjektív szempontok. (Pocakos tábornok).

Lesz egy döntés, ami után lehet, fog menni a végtelen találgatás, hogy mi milyen súllyal esett a latban a döntéshozatalkor.
Lásd a Gripen kiválasztása.
De legalább kiművelten fogunk találgatni.;)

Annyiban a katonák döntenek,hogy ők letesznek egy szakmai anyagot (abban pedig szerepel a STOL képesség) a főni asztalára,hogy ez vagy ezek a gépek kellenének,aztán ahogy te is írtad a pénzügyi és a politikai szempontok döntenek,az én személyes véleményem az,hogy a politikai szempontok ugyanakkora de az is lehet,hogy kicsivel nagyobb súllyal esnek latba a döntés meghozatalakor mint a pénzügyiek.Jelenlegi információk alapján,a C-235-l a birodalmi csillagrombolóig:)szinte bármit bejelenthetnek.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and kamm
K

kamm

Guest
Mindketto igaz lehet. Ha a Fonok is dont, o is azon informaciok alapjan, amit az altala megbizhatonak itelt emberei eleterjesztenek.
A chart vhogy igy nez ki, lefogadom: politikai kivansagok -> speckok kidolgozasa aHMben, majd osszedolgozzak a sajat szuksegleteikkel - > tipusvalasztek, arajanlatok -> budgeting/reuqests - > dontes politikai szinten - -> megrendeles -> bejelentes.
 
W

Wilson

Guest
A malájok valamit nagyon jól csinálnak az A400-k üzemeltetésével kapcsolatban,ezt most kaptam nem mai hír 2020 februári.

http://www.airforce.mil.my/berita/a...-terima-anugerah-peneraju-fleet-pesawat-a400m

Röviden összefoglalva:

SZINGAPOR, 2020. február 12. - A malajziai királyi légierő (RMAF) történelmet írt amikor elismerték az Airbus Fleet Award díj nyereteseként. Ez az elismerés az A400M repülőgépek legnagyobb felhasználási arányán alapszik.

Az RMAF 2015 márciusában kapta meg az első A400M repülőgépet, majd a második és harmadik repülőgépet 2015 decemberében és 2016 júniusában. A negyedik és az utolsó A400M repülőgépet 2017. márciusban szállították az RMAF-hez.

2019-ben az RMAF három A400M repülőgépének volt a legtöbb repülési órája. Az egyik repülőgép több mint 2000 repülési órát rögzített, a másik kettő pedig 1900 repülési órát közelített. Ez az érték RMAF-et két egymást követő évben az A400M repülőgépek globális vezetőjévé teszi. 2019. augusztus és szeptember között az RMAF elérte a 100% -os rendelkezésre állási szintet az A400M repülőgép-flotta számára több mint 40 egymást követő napon.

Az A400M ötvözi a stratégiai rakományok szállításának és a humanitárius küldetések támogatásának, valamint a természeti katasztrófák elhárításának a képességét azzal a képességgel, hogy rakományokat taktikai helyekre is szállítson kis és hiányos repülés mellett. Első tartályként is szolgál. Az RMAF az elmúlt évek során különféle küldetések révén bizonyította az A400M repülőgépek képességeit.