Admiral Kuznyecov / Kuznetsov / Project 11435 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
A VTOL képesség szerintem okorseg. Semmi értelme. Az F-35-nel sincs. A ht osszefogaloban bovebben benne lsz a véleményem
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 345
24 923
113
A VTOL képesség szerintem okorseg. Semmi értelme. Az F-35-nel sincs. A ht osszefogaloban bovebben benne lsz a véleményem

Szívesen olvasnák összehasonlitást -a megfelelő topikban persze, vagy a munkádban-, hogy mi mindent kellett pl. beáldozni az alap gépből, hogy VTOL (is) legyen.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 769
113
Elég csak megszámolni, hogy hány ilyen gép teljesít aktív szolgálatot napjainkban. Megnézni, mennyivel tolta meg az F-35 fejlesztését ez a képesség és egyből az ember elkezd alternatív megoldásokban gondollkodni.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Na, van időm telefonon is gepelgetni. A lenti rész nem feltetlen 1:1-ben igy lesz benne az htö- ban, de kb. erről van szó.

A Harrier megalkotása idején dúlt a hidegháború. Hatalmas géppark, légvédelmi rendszerek garmadaja és atomfegyverek árnyéka vetult a világra és Nyugat-európára. A komoly csapasmerok fegyverzete nem néhány raketablokk vagy 2x500 kg bomba volt.

A Harrier viszont VTOL módban kb. ennyire volt kepes úgy, hogy harcászati avionikja eros túlzással egy 2. Vh végi gépét alig haladta meg. Radar nuku, éjszakai képesség nuku. Azt sem vagom, hogy ki és hogy a francba képzelte el, hogy ennyire komplex technikát háborús korulmenyek között hosszútávon effektíve üzemeltetni lehet még úgy is, hogy az atomháború lehetőségétől eltekintünk... Ha akkor lett volna pgm meg akkor sem nagyon erte volna meg. Gps navigáció nem volt, a vtol leszallohely megtalálása a Harriernek is feladat... A gép raadasul szubszonikus, legiharc képessége jelképes. Nem, Falkland nem hivatkozasi alap. A közel-keleten szart sem ert volna a gép, mert ott a szuperszonik ellenfeleknek nem volt hatósugar gondjuk...

A usmc is puszta fadszmeregetesbol vette a gépét, usn nélkül önállóan legfeljebb coin hadviselésre volt alkalmas az Harrier ii is az aim-120 integracioig.

A navy szamara azért értelmetlen a vtol, mert igazi csg nincs awacs nélkül. A helis awacs kényszer, vicc egy e-2-hou mérve. Megint az van, hogy akkor minek vtol? Az F-35B raadasul a tobbi változatot kurta szét megint csak azért, hogy a usmc mericskelhesse a pocset... Erről már linkeltem az sg-s kommentemet asszem. Ráadásul két partaszallo hajó az f35b miatt már nem tud, csak helizni. Röhej...

Amennyi extra költséggel és tech. kompromisszummal jár a vtol egyszerűbb meg a stobar megközelítés is. A kepesseg maximimuma magasabban van. Erről már üzemeltet awacs is...

Nagyon zanzasitva ennyi. Az en szememben a vtol legalabb akkora zsákutca, mint a variaszarny. Felelmezesw, hogy a világ no.1 katonai hatalma a pocsmeregetes es haderonemek agyatlan civakodasa kepes szaz mrd usd-s kart okozni. Mert kb. ekkora tetel az f35b minden jarulekos okorsegevel.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 845
67 326
113
Volt egy koncepcio a JSF program elott, hogy STOL gepet epitenenek csak, TVC rendszerrel. Ehhez az MBB/Rockwell X-31-eset vettek elo es eleg erdekes eredmenyek szulettek. A dolog vegul is mukodott, de ennel fontosabb, hogy megmutatta az elgondolas eletkepesseget, mindenfele olyan kotottseget mellozve, ami a VTOL gepek sajatja. Majd ment az egesz a levesbe...
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
+
More Dangerous Than Shtorm? New Russian Aircraft Carrier Takes Shape

In an article for the news network Zvezda, Russian military expert Vladimir Karnozov specifically focused on characteristics of an advanced Russian aircraft carrier which is currently being developed by the Krylov State Research Center.

Late last month, Vice-Adm. Viktor Bursuk, Russia's deputy navy commander in charge of procurement, said that the Russian Navy is planning the construction of a new aircraft carrier to accompany the Admiral Kuznetsov.

https://sputniknews.com/military/201707151055577101-russia-aircraft-carrier-development/
Azt tudtad, hogy vagy 2 éve ezzel a képpel és makettal házalnak? A valóság az, hogy még az építéshez szükséges méretű szárazdokkal sem rendelkeznek. Pont ők nyilatkozták, hogy ez a bizonyos új szárazdokk 2019-re lesz (talán) készen..... Nem kell gugliznod, csak igazodj el a sok valós és fals hírük között....
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Azért még 3 érdekes tény az orosz haditengerészet állapotáról:
- a Csendes óceáni flotta 26 év után először kapott új hajót (..... ők írták le!)
- 1995 óta (több mint 22 éve) a tengerészet pár db atom tenngeralattjárót leszámítva egyáltalán nem kapott 8000 tonna feletti olyan új építésű hajót, amit nem a Szu-ban kezdtek el építeni (no comment)
- azt sem reklámozzák, hogy van 4db megépített fregattjuk, aminek nem jött meg az Ukrán gyártmányú gázturbinás meghajtó rendszerük a konfliktus miatt, az orosz ipar meg azért nem ennyire rugalmas (utolsó orosz hír szerint hajtómű nélkül árulgatják őket)
Nem rühellem a ruszkikat, de azt igen hogy páran hanyattdőlnek itt is a propaganda csatornák szutykos híreinek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 087
85 943
113
Azért a polkorrektség megköveteli,hogy megemlítsünk pár dolgot:
Átfegyverezték a Kaszpi-flottát.
Átfegyverezték a Fekete-tengeri flotta tengeralattjáróit.
Olyan fregattokat és korvetteket állítottak hadrendbe ami offenzív fegyvereit figyelembe véve csak álom az európai országok számára.Szóval az,hogy a Csendes-óceáni flotta nem kapott smmit az nyilván nem jó de oka van(nem prioritás az a flotta).
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Azért a polkorrektség megköveteli,hogy megemlítsünk pár dolgot:
Átfegyverezték a Kaszpi-flottát.
Átfegyverezték a Fekete-tengeri flotta tengeralattjáróit.
Olyan fregattokat és korvetteket állítottak hadrendbe ami offenzív fegyvereit figyelembe véve csak álom az európai országok számára.Szóval az,hogy a Csendes-óceáni flotta nem kapott smmit az nyilván nem jó de oka van(nem prioritás az a flotta).
Ja, azt a Kaszpi tengeri flotillát, ami sehova sem vezet. Olyan fregattokat állítottak hadrendbe az Északi a Fekete tenngeri a Balti flottában amelyek képesek távolra csapást mérni, ellenben összfegyvernemi (tengeri összfegyvernemi) feladatra a Nato hasonló hajóival vannak pariban (vagy gyengébbek, mert ez a képességük egyenlőre nem igazolt. A Nato-t meg Te ne felejtsd el, mert mind az Olasz, mind a Francia mind az Angol, mind a Német és mind a Spanyol flotta az elmúlt években (5-7 év) olyan hajókat kapott, amelyek egyenlőre korszerűbbek (a távolsági csapásmérést leszámítva), mint bármelyik most épült/épülő orosz egység. S akkor az usa Arleigh Burke rombolóiról már nem is beszélek, ameylek dedikáltan itt állomásoznak az eur vizeken. Hogy tévedés ne essék nem lebecsülni akarom az oroszokat, de a szu Gorskov féle flottájának csak árnyéka, töredéke továbbra is (mind képesség, mind mennyiség tekintetében). Nem farok hosszméregetést kezdeményeznék, csak próbálnálak a realitás talajára helyezni, legalább kicsit.....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 087
85 943
113
Ja, azt a Kaszpi tengeri flotillát, ami sehova sem vezet. Olyan fregattokat állítottak hadrendbe az Északi a Fekete tenngeri a Balti flottában amelyek képesek távolra csapást mérni, ellenben összfegyvernemi (tengeri összfegyvernemi) feladatra a Nato hasonló hajóival vannak pariban (vagy gyengébbek, mert ez a képességük egyenlőre nem igazolt. A Nato-t meg Te ne felejtsd el, mert mind az Olasz, mind a Francia mind az Angol, mind a Német és mind a Spanyol flotta az elmúlt években (5-7 év) olyan hajókat kapott, amelyek egyenlőre korszerűbbek (a távolsági csapásmérést leszámítva), mint bármelyik most épült/épülő orosz egység. S akkor az usa Arleigh Burke rombolóiról már nem is beszélek, ameylek dedikáltan itt állomásoznak az eur vizeken. Hogy tévedés ne essék nem lebecsülni akarom az oroszokat, de a szu Gorskov féle flottájának csak árnyéka, töredéke továbbra is (mind képesség, mind mennyiség tekintetében). Nem farok hosszméregetést kezdeményeznék, csak próbálnálak a realitás talajára helyezni, legalább kicsit.....


Nem vezet sehová?Védett helyről lehet szétlőni az egész Közel-Keletet.Ha ez neked sehová akkor lelked rajta.Nem véletlen írtam azt,hogy az európai haditengerészetek!
Viszont ha megvizsgálod az európai illetőségű orosz flottákat egészében akkor hamar kiderül,hogy talán csak a teljes angol vagy francia flotta mérhető hozzá.Ez a gyakorlatban azt jelenti,hogy az orosz haditengerészet a világ haditengerészeteinek 95%-nál erősebb ami minden csak nem elhanyagolható erő.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 769
113
Hát ez a szétlőtte az egész Közel-Keletet kicsit erős volt. Egy ilyen robotrepülő harci része kb 500 kg. Ha összeszámoljuk, mennyit eregettek el belőle, akkor kijön, hogy egy Szu-24 két bevetésen elvisz annyit.
A sajtó és a hazai közvélemény számára mindenképpen látványos, viszont a harcokra kifejtett hatása szerintem minimális volt. Szétlőttek velük néhány épületet, amit a közelben lévő légierő is lebombázhatott volna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 087
85 943
113
Hát ez a szétlőtte az egész Közel-Keletet kicsit erős volt. Egy ilyen robotrepülő harci része kb 500 kg. Ha összeszámoljuk, mennyit eregettek el belőle, akkor kijön, hogy egy Szu-24 két bevetésen elvisz annyit.
A sajtó és a hazai közvélemény számára mindenképpen látványos, viszont a harcokra kifejtett hatása szerintem minimális volt. Szétlőttek velük néhány épületet, amit a közelben lévő légierő is lebombázhatott volna.

-.-
 
M

molnibalage

Guest
Nem vezet sehová?Védett helyről lehet szétlőni az egész Közel-Keletet.Ha ez neked sehová akkor lelked rajta.Nem véletlen írtam azt,hogy az európai haditengerészetek!
Viszont ha megvizsgálod az európai illetőségű orosz flottákat egészében akkor hamar kiderül,hogy talán csak a teljes angol vagy francia flotta mérhető hozzá.Ez a gyakorlatban azt jelenti,hogy az orosz haditengerészet a világ haditengerészeteinek 95%-nál erősebb ami minden csak nem elhanyagolható erő.
Hát ez a szétlőtte az egész Közel-Keletet kicsit erős volt. Egy ilyen robotrepülő harci része kb 500 kg. Ha összeszámoljuk, mennyit eregettek el belőle, akkor kijön, hogy egy Szu-24 két bevetésen elvisz annyit.
A sajtó és a hazai közvélemény számára mindenképpen látványos, viszont a harcokra kifejtett hatása szerintem minimális volt. Szétlőttek velük néhány épületet, amit a közelben lévő légierő is lebombázhatott volna.
Dudi a mai nap nem csak egy topikban hozta a szoksásos formáját...
  1. Lásd fent, költői túlzás a szétlőtte a fél Közel-Keletet.
  2. A repülőgépek is képesek a Kaszpi-tenger fölé repülni és onnan indítani CM-et, erre hajó tök felesleges...
  3. Abban a környezetben a légierő is képes csapásmt mérni, bár közepes magasságban PGM nélkül a CEP nem néhány méteres, mint CM-mel, hanem inkább 60-80 méter.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 513
16 790
113
Hát ez a szétlőtte az egész Közel-Keletet kicsit erős volt. Egy ilyen robotrepülő harci része kb 500 kg. Ha összeszámoljuk, mennyit eregettek el belőle, akkor kijön, hogy egy Szu-24 két bevetésen elvisz annyit.
A sajtó és a hazai közvélemény számára mindenképpen látványos, viszont a harcokra kifejtett hatása szerintem minimális volt. Szétlőttek velük néhány épületet, amit a közelben lévő légierő is lebombázhatott volna.

Az szimplán erődemonstráció volt, ahogy a nehézbombázók bevetése is - gyakorlatilag az US NAVY SLCM és a B-1/B-2 kombókra dott választ láthattuk - értelme nem sok volt, mivel "ajtót berúgni" nem kellett, nem volt többrétegű légvédelem, amit le kellett volna gyalulni.
A Kuznyecov kb. ugyanezért volt ott - aminek a legnagyobb eredménye talán az lesz, hogy rájönnek, vagy normálisan csinálják ezt a hordozósdit, vagy sehogy. Szerintem a kisméretű hordozóknak aligha van értelme, egyszerűen megközelítik egy szuperhordozó árát, de a képességeik messze vannak tőle. Az oroszoknál maradva vagy építeniük kéne vagy 4 (2 csendes, 2 atlani) 100k feletti teknőt, vagy felesleges pénzt kidobni az egészre - ez valami olyasmi, amit fél seggel kár erőltetni. Arról nem is beszélve, hogy a rá szánt repülőgépek tervezésére is visszahat a kis méretük, ami meg olyan katasztrófákhoz vezet, mint a rafale miatt szétvert összeurópai vadászgéptender volt, vagy ugye a Molni által is írt F-35B szerencsétlenkedés.
Max még azt tudom elképzelni kis méretben, amit az USN egy concept tanulmányban dobott ki régebben - tisztán UCAV hordozót építeni. Az kisebb méretben is lehetséges.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 087
85 943
113
Dudi a mai nap nem csak egy topikban hozta a szoksásos formáját...
  1. Lásd fent, költői túlzás a szétlőtte a fél Közel-Keletet.
  2. A repülőgépek is képesek a Kaszpi-tenger fölé repülni és onnan indítani CM-et, erre hajó tök felesleges...
  3. Abban a környezetben a légierő is képes csapásmt mérni, bár közepes magasságban PGM nélkül a CEP nem néhány méteres, mint CM-mel, hanem inkább 60-80 méter.

Repülj már be Izrael,Jordánia vagy SZA fölé*(ugye nem az írtam,hogy szíria hanem azt,hogy Közel-Kelet).Ami pedig a túlzást illet a lényegre rámutat:védetten mindenfajta veszély nélkül csapást mérhetsz a Közel-Kelet teljes területén.
Nincs annyi stratégiai bombázója az orosz légierőnek,hogy ne kelljen azt kiegészíteni.

Vagy bármelyik kőgazdak olajmonarchia fölé.
 
M

molnibalage

Guest
Repülj már be Izrael,Jordánia vagy SZA fölé*(ugye nem az írtam,hogy szíria hanem azt,hogy Közel-Kelet).Ami pedig a túlzást illet a lényegre rámutat:védetten mindenfajta veszély nélkül csapást mérhetsz a Közel-Kelet teljes területén.
Nincs annyi stratégiai bombázója az orosz légierőnek,hogy ne kelljen azt kiegészíteni.

Vagy bármelyik kőgazdak olajmonarchia fölé.
Dudi, te tényleg fullba tolod ma...

Miért kellene berepülni? Ha hajó lehet a Kaszpi-tenger közepén CM-mel, akkor lehet repülőgép is. A difi az, hogy a Tu-160 kirepülhet a Fekete-tenger vagy a Földközi-tenger vagy akár az Indiai-óceánra is. A lista első két helyén levő helyek 2000-2100 km-re vannak Rijádtól és csak az ország déli része nem érhető el BGM-109 szintű képességet feltételezve, de a megnövelt távolségű H-555-tel azok is lérhetőek.

Egy Tu-160 12 db ilyen hordozására képes. Tekintve az oroszok erőforrásait és a CM-ek árát 8-10 gépnél többet amúgy sem tudnak bevetni és feltölteni, ezen felül nem éppen azt csinálják, hogy legyártanak még vagy négy tucatot...? Ha ez megvalósulna, akkor az orosz interkont tűzerő bombázóban a befogadó kapacitást és platformokat nézve összemérhető lenne a jenkivel mennyiségre. (Irreális...)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 087
85 943
113
Dudi, te tényleg fullba tolod ma...

Miért kellene berepülni? Ha hajó lehet a Kaszpi-tenger közepén CM-mel, akkor lehet repülőgép is. A difi az, hogy a Tu-160 kirepülhet a Fekete-tenger vagy a Földközi-tenger vagy akár az Indiai-óceánra is. A lista első két helyén levő helyek 2000-2100 km-re vannak Rijádtól és csak az ország déli része nem érhető el BGM-109 szintű képességet feltételezve, de a megnövelt távolségű H-555-tel azok is lérhetőek.

Egy Tu-160 12 db ilyen hordozására képes. Tekintve az oroszok erőforrásait és a CM-ek árát 8-10 gépnél többet amúgy sem tudnak bevetni és feltölteni, ezen felül nem éppen azt csinálják, hogy legyártanak még vagy négy tucatot...? Ha ez megvalósulna, akkor az orosz interkont tűzerő bombázóban a befogadó kapacitást és platformokat nézve összemérhető lenne a jenkivel mennyiségre. (Irreális...)

Mikorra lesz kész a TU-160M2(azt hiszem ez a becsületes neve)?Addig kell valami.A 6db Bujan M ami a Kaszpi-tengeren van egyidejűleg 48db KLUB-ot jelent azaz a 16 gépes T-160 flotta negyedét képes kiváltan.
Berepülni a bombázáshoz kell,ugye valaki felvetette,hogy bombázni lehet repülőről is.