• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 144
14 641
113

Az US Missle Defence Angeny március 30-án az Aegis FTM31E1 a teszt során egy MRBM osztályú célrakétát indított Kauaiból. A célpontot a DDG-118-ról (USS Daniel Inouye) indított két SM-6 rakéta fogta el.
600px-USS_Daniel_Inouye_%28DDG-118%29%2C_Hilo%2C_Hawaii%2C_2021-11-16.jpg


A területre kiadott navigációs figyelmeztetes;
IMG-20230402-182522.jpg

Ez a 2021-es sikertelen FTM31E1 teszt megismétlése volt. Abban a tesztben a célpont egy Trident I alapú MRBM-T3C2 volt, amelyet Kwajaleinből indítottak.

Erre a tesztre komoly mennyiségű hardver vonult fel Hawaiból..
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 144
14 641
113
Az US mavy nyilvánosságra hozott egy gyakorlat során rögzített IR felvételt amin látható ahogy két SM-2 rakétákat inditanak egy GQM-163 Coyote szuperszonikus tengeri célpont rakéta elfogására.
Az infravörös kamerával rögzített videóval együtt közzétett információk szerint az általános gyakorlat az Atlanti-óceánon zajlott március 27-én, közvetlenül a NASA Wallops Flight komplaxuma mellett, Virginiában. A cèlraketa GQM-163-at a Northrop Grumman tervezte, és az elsősorban, a hajók elleni cirkálórakétákat, valamint néhány ballisztikus rakétaszerű fenyegetést szimulálnak vele.

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 494
76 282
113

Az US Missle Defence Angeny március 30-án az Aegis FTM31E1 a teszt során egy MRBM osztályú célrakétát indított Kauaiból. A célpontot a DDG-118-ról (USS Daniel Inouye) indított két SM-6 rakéta fogta el.
600px-USS_Daniel_Inouye_%28DDG-118%29%2C_Hilo%2C_Hawaii%2C_2021-11-16.jpg


A területre kiadott navigációs figyelmeztetes;
IMG-20230402-182522.jpg

Ez a 2021-es sikertelen FTM31E1 teszt megismétlése volt. Abban a tesztben a célpont egy Trident I alapú MRBM-T3C2 volt, amelyet Kwajaleinből indítottak.

Erre a tesztre komoly mennyiségű hardver vonult fel Hawaiból..

The U.S. Missile Defense Agency, in cooperation with the U.S. Navy, successfully conducted Flight Test Aegis Weapon System 31 Event 1a (FTM-31 E1a).
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 144
14 641
113
USA kongresszusi összefoglaló dokumentum az Aegis programról.
Talán az eddigi legalaposabb átfogó anyag.
Online;

Letölteni;
Gyorsan átszaladva az anyagon pár érdekesség;

54 hajó igényel rendszerrel kapcsolatos karbantartó munkákat 2024-ben, azaz legalább ennyi hajónak van Aegis képessége.
A Romániai Földi rendszer 2016tól áll szolgálatban, a Lengyelnek 2018-ra kellett volna bevethető lenni, de kivitelezés problémák miatt csúszik idénre. A szerződött kivitelezőt a problémák miatt ki se fizették.
A Japánok a tervezett két földi telepítés helyett, gyorsított eljárásban +két dedikált 20000 tonnás rombolót állítanak a rendszerbe. Jelenleg 8 Aegis rombolójuk van.
A Navy már 2018 jelentésben szorgalmazza a rakéta-védelmi járőrözés beszüntetését a feladat szárazföldi eszközökre való áttelepítését.
Screenshot-2023-05-03-18-21-50.png

Bár ez ugyan felszabadíthatja az amerikai haditengerészet hadihajóinak egy részét, egyúttal aggodalomra ad okot, hogy a következő generációs hiperszonikus cirkáló rakéták képesek lehetnek legyőzni a szárazföldi BMD rendszereket mint amilyen az Aegis Ashore.
A haditengerészet Aegis-
a hadihajóinak a nagy sebességű mobilitás és a lopakodás eredményeként összességében jobb a túlélési esélye.
A rendszerre fordított éves $1700-1900 millió egy jelentős részét $900M mèg továbbra is kutatás fejlesztés teszi ki..
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 144
14 641
113
Sikeres teszt FTM-32;

A Northrop Grumman féle közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát inditottak (MRBM T3c2) a hawaii Kauai-on található Pacific Missile Range -ről.
1000w_q95.jpg


Az elfogást a Flight Test Aegis Weapon System (FTM) 32, Standard Missile-6 (SM-6) Dual II szoftverfrissített verziója (SWUP) végezte a USS Preble fedélzetéről inditva (DDG 88) a terminal fázisban;
1000w_q95.jpg

1000w_q95.jpg

1000w_q95.jpg

 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 268
26 201
113
Hát nemigen optimális a telepítésük, maradjunk annyiban. Nem véletlenül prüszköltek az oroszok, mert már akkor látható volt, hogy ellenük irányul az egész.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hát nemigen optimális a telepítésük, maradjunk annyiban. Nem véletlenül prüszköltek az oroszok, mert már akkor látható volt, hogy ellenük irányul az egész.

Nekem eléggé megfelelőnek tűnik.

67.png



Talán egyedül Kelet-Törökország lehetne jobb hely Lengyelországnál és Romániánál, de oda viszont több más okból nem lenne szerencsés tenni. Pl. azért nem, mert arra Irán nagyon könnyen csapást tudna mérni különféle eszközökkel.
És egyébként a rendszer nem csak Nyugat-Európát, hanem az USA keleti partját is védheti a nagyobb hatótávolságú iráni rakétáktól.
Szóval szerinted miért nem optimális ott, ahol van?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 614
5 349
113
Én nem az USA-ról beszéltem. Azért nézd már meg a térképen hol van nyugat európa! Nagyon nem esik bele. Az USA a saját seggét védi és más faszával veri a csalánt, a szokásos módján. Ne keverd a dolgokat.
A román helyszín pont jó helyen van Németország és észak Franciaország védelméhez. És persze az USA és Magyarország védelméhez is. :)
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 268
26 201
113
Magyarországot ki nem szarja le a NATO-ban. Senkik vagyunk, csak a területünk fontos nekik. A képen meg vízszintesen körbe kerüli Európát a rakéta? Irán meg pont Európát fogja megrakétázni? Ezt el is hiszitek? Ez nem az esti mese gyerekeknek. Azért több komolyságot várnék tőletek. A propaganda egy dolog, a másik pedig a valóság. Egyértelműen az orosz rakéta támadás ellen van telepítve Romániában és Lengyelországban a rendszer. A csehek voltak okosak, Ők nem engedték telepíteni.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 144
14 641
113
Nekem eléggé megfelelőnek tűnik.

67.png



Talán egyedül Kelet-Törökország lehetne jobb hely Lengyelországnál és Romániánál, de oda viszont több más okból nem lenne szerencsés tenni. Pl. azért nem, mert arra Irán nagyon könnyen csapást tudna mérni különféle eszközökkel.
És egyébként a rendszer nem csak Nyugat-Európát, hanem az USA keleti partját is védheti a nagyobb hatótávolságú iráni rakétáktól.
Szóval szerinted miért nem optimális ott, ahol van?
Ez kicsit félre vezető.
A grafikán az szerepel, hogy a gyorsító Boost fazis végét jelentő Burnout fvége előtt hány másodpercel elfogott Iráni ICBM roncsai hova hullhatnak.

Az gyorsító Boost fázis még bőven az iráni indítás "közelében" van ebben az esetben. Mire egy amerikát célzó ICBM a Europa fölé ér már +1000km magasságban a Midcourse fázisban repül. Itt már az SM3 - IIA elfogási ablaka és sikeressége is szűk. Nem erre találták ki.
main-qimg-d2d9585b11d3890b68e04d5aa36a04f5.png

Vagyis az Amerikát támadó ICBM-et a lengyel AEGIS aligha, talán ha a Román képes elfogni. Ezek a telepítésű rendszerek elsősorban Európát védik.

De egyébként nincs (még) Iránnak szolgálatban ilyen hatótávolságú rakétája.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Én nem az USA-ról beszéltem. Azért nézd már meg a térképen hol van nyugat európa! Nagyon nem esik bele. Az USA a saját seggét védi és más faszával veri a csalánt, a szokásos módján. Ne keverd a dolgokat.

Én pontosan tudom, hol van a térképen Nyugat-Európa. De raktam be egy képet is, hogy aki esetleg nem tudná, az is láthassa. Ha jól emlékszem, te azt mondtad, hogy lérakos voltál. Ha az voltál, akkor kérném a szakmai véleményedet, szerinted hol, melyik NATO-tagállamok területén lenne jobb helyen a két AEGIS Ashore annál, mint ahol jelenleg vannak, ha Nyugat-Európát kell megvédeni az iráni ballisztikus rakétáktól? Tehát 2 létesítménnyel gazdálkodhatsz, a cél pedig a két létesítménnyel megvédeni elsősorban a legesélyesebb potenciális európai célpontokat (Németország, Nagy-Britannia).

Ez kicsit félre vezető.
A grafikán az szerepel, hogy a gyorsító Boost fazis végét jelentő Burnout fvége előtt hány másodpercel elfogott Iráni ICBM roncsai hova hullhatnak.

Az gyorsító Boost fázis még bőven az iráni indítás "közelében" van ebben az esetben.

Tudom. :) Az ábrát csak az iránból indított ballisztikus rakéták pályagörbéjének ábrázolása miatt tettem be.

Mire egy amerikát célzó ICBM a Europa fölé ér már +1000km magasságban a Midcourse fázisban repül. Itt már az SM3 - IIA elfogási ablaka és sikeressége is szűk. Nem erre találták ki.
main-qimg-d2d9585b11d3890b68e04d5aa36a04f5.png

Vagyis az Amerikát támadó ICBM-et a lengyel AEGIS aligha, talán ha a Román képes elfogni. Ezek a telepítésű rendszerek elsősorban Európát védik.

Persze, ezért is írtam feltételes módban az ezen rendszernek az USA keleti partját illető védelméről.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 268
26 201
113
A román helyett Bulgária, vagy Törökország, esetleg Görögország, a lengyel helyett egyértelműen Olaszország. A lengyel esetleg a skandináv részt védhetné, de hát a telepítéskor hol volt még Finnország, Svédország a NATO tagságtól. Viszont nem véletlenül telepítették oda, mert az orosz volt egyértelműen a cél, az Irán csak a fedősztori, de nagyon gagyi. A rakéta elhárító rendszereknél is nagyon fontos a paraméter, mert ha nagyon a szélén van a támadó rakéta pályája, akkor nagyon leszűkül a megsemmisítési zóna.
Megjegyzés. Én az orosz helyében Kubában telepítenék elhárító rendszert, mivel védelmi eszköz, csak pampoghatna az USA, főleg most.
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke and fip7