1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Aero L-159 Alca

Diskurzus a(z) 'Kiképző repülőgépek' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. borisz

borisz Well-Known Member

Érkezett már Irakba F-16??

2. seleya

seleya New Member

Ha jól emlékszem nem, az átadott példányokkal az USAban képzik az Iraqi pilótákat (ha jól tévedek)

3. borisz

borisz Well-Known Member

K-val. I képző esetén meg kis kezdőbetű a földrajzi név.

4. weasel007

weasel007 Well-Known Member

5. Pocok75

Pocok75 Well-Known Member

Iraki Alca bolgár földön!

Luthero and endre like this.
  6. Pocok75

Pocok75 Well-Known Member

7. zotyek78

zotyek78 Well-Known Member

8. Terminator

Terminator Well-Known Member

endre likes this.
  9. Terminator

10. rudi

rudi Well-Known Member

Ezt a 2012-es Aeromagazin videót most dobta fel a Youtube és szerintem ide való:

A videó végén látszik egy ALCA légi üzemanyag utántöltő csonkkal...Erről eddig még nem tudtam.

fishbed and tonyo like this.
  11. Sharid

Sharid Well-Known Member

de nem sikerült felvételt találnom róla légi utántöltés közben.
    a gyári anyag is valami olyant írt hogy "megteremthető (az L-159-en) a légi üzemanyag-felvétel képessége

12. Terminator

rudi and endre like this.
  13. Szittya

Szittya Well-Known Member

Hat nem tudjak ezek az usasok hogy az alca nem jo ilyenre sot az osszes indulo eggyike se alkalmas erre a feladatra... Itt a forumon mar szazszor leirtak mar. /csak azert is az alcanak szurkolok./

14. rudi

rudi Well-Known Member

Szurkolni lehet, de az esélye az 0.
    A másik jet típust - Textron, Scorpion - is kizárták a versenyből mert elvárás a nem előkészített pályáról való üzemelés.
    Ezenkívül ha könnyű jetet akarnánaknaz USAkok akkor ott lenne a Hawk illetve annaknaz USA változata a T45 illetve már most kész van a fenti gépek bázisán létrehozott az ALCA-nál messze potensebb Adwanved Hawk.
    Ez a hír inkább egy esetleges hazai beszerzés szempontjából lehet érdekes mert lehet esély arra hogy több és korszerűbb rendszerekkel szerelik fel a gépeket.

Szittya likes this.
  15. borisz

borisz Well-Known Member

Hagyjad már, talán L-39NG. Mindegy, akárhogy is lesz, pénzkidobás.

16. rudi

rudi Well-Known Member

Nem biztos hogy pénzkidobás lenne...
    Én el tudok képzelni egy olyan légierőt ahol lenne szerepe egy viszonylag olcsó, korszerűen felszerelt hangsebesség alatti gépnek.
    Persze egy két dolog kéne még hogy értelme legyen...

tonyo likes this.
  17. gonny

gonny Well-Known Member

Ha valaki segítene:
    Végülis
    miért kellene lecserélni az A-10-est?
    Annyit változtak volna a csatagépekkel kapcsolatos elvárások?
    Úgy tudom, a kategóriájában felülmúlhatatlan, mokány kis gép volt, iszonyú tűzerővel.
    És ez a cseh-izraeli izé mitől lesz jobb?
    Ráadásul azt hallottam, hogy A-10-est nem ad el az USAF, még ha szemétre kell dobni, akkor se.
    Vagyis nem szeretnének egyszer csak szembekerülni vele.
    Tehát?

18. gonny

gonny Well-Known Member

Igazából harcászati indokok érdekelnének,
    a gazdasági, politikai részét el tudom képzelni, még ha nem is ismerem konkrétan.

19. wolfram

wolfram Well-Known Member

A "harcászati indoka" az volt, hogy majd az F-35-ös váltja, mert az mindenre is jó lesz. Most meg azon megy a károgás, hogy drága üzemeltetni valami kis szar, nulla páncélzatú és túlélőképességű egyhajtóműveshez képest. A repóraköltsége valahol 8-17000 dollár között van, ennél pontosabb értéket nem tudok. Egy propelleres (Texan, Tucano) költsége meg úgy 3-6000 dollár között lehet (de egy új típusnak a rendszeresítése még pluszköltségekkel is jár). De előreláthatólag amúgy nem lesz lecserélve még jó darabig. Akár 2030-2040-ig is kihúzhatják, szerencsésebb esetben. Persze ez a politikusokon múlik elsősorban. A hadsereg szeretné, ha maradna. De a légierőnél (ami az üzemeltetője) jó páran már nagyon ki akarnák vonni. Viszont a légierő jelenlegi titkára, Heather Wilson nagy rajongója a típusnak.
    http://www.thedrive.com/the-war-zon...-exist-but-theyre-mired-in-bureaucratic-limbo

És épp most fogadták el a szárnycsereprogram további finanszírozását.

https://mcsally.house.gov/media-center/press-releases/mcsally-clears-next-hurdle-10-re-wing-funding

endre, fishbed, fip7 and 1 other person like this.
  20. gonny

gonny Well-Known Member

Akkor, ha jól értem, nem volt harcászati indok. :)

endre likes this.

Ezen oldal megosztása