Alternatív energia energia-veszélyhelyzetre - beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 097
3 035
113
Ha társasház vagytok akkor gyakorlatilag úgy is kell mindenben gondolkozni ! A napelem nem csoda ha nincs szerződés a felesleges áram/villamos energia átvételére a szolgáltató részéről aminek fejébe télen a túltermelést lefogyaszthatod a hálózatból(szaldós elszámolás) akkor igazából csak a nyáron hűtéskor lesz kedvezőbb a villanyszámla . Télen fűtési idényben nem vagy igen rossz hatásfokkal termelnek a napelemek , minden esetre a fűtésre semmiképpen se elég sőt a villanyszámlát se nagyon csökkentik !
Az infra panel paraszt vakítás qrva rossz hatásfokkal !

Ha nincs szigetelve a házatok akkor szigetelni kell . A fűtési rendszeretek azon túl , hogy kondenzációs kazán fűti , milyen felépítésű ?
hány éve magyarázom én is ezeket........
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 704
93
Nagyon egyszerű, fentebb leírtam. Csak annyi kell hozzá hogy a társasház jelentősen átlépje a jelleggörbét, vagy az, hogy decemberben módosítsanak a gáz rezsicsökkentés feltételein. Előr nem kalkulálható egyik sem, hogy meg fog-e történni, de ha megtörténik nagyon megéri, mert a társasházi fogyasztás mért részét le tudom venni 0-re, ergo a társasház általi fogyasztás minimálisan hárul rám, csak a 10%-nak a négyzetméter szerint rám eső része. Ha jelleggörbén belül maradunk vagy nem változnak a rezsicsoki feltételek akkor sehogy nem jön vissza egyértelmű. De két még épülő immunrendszerű kisgyerekkel inkább úgy készülök, hogy költséghatékonyabban melegebbet tudjak csinálni legalább egy szobában valahogy. Igazából csak napkollektor az alternatíva, de az sokkal macerásabb és kisebb hatékonyságúnak ígérkezik az én esetemben, és a megoldás ha jól csinálnák nem egy napos gyors szerelés.

Nekem egyszerűen nincs más módom a fűtési költség csökkentésére egy társasházban, más ül a tökein és várja hátha állambácsi majd kitalál valamit, hajrá várjatok :)
Éjszakai áram nincs?
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
te tipikus esete vagy a "nem kell jogsi ,mert tudok vezetni embernek"......Ő nem azt mondta amit te írsz...pont arra figyelmeztet ,hogy nem lehet jelenleg ezt megcsinálni.
De azt. Akkor még mindig várom a jogszabályt, szabályzatot ami tiltja egy olyan műszaki tartalmú berendezés szigetüzemes működtetését egy elektromos fűtőtesttel. Tőled is akkor ha ennyire értesz hozzá.
Ő válaszában azt írta "ha hálózatra kötöd ..." kezdettől fogva konzekvensen szigetüzemről beszélek, és nem is azt mondtam, hogy azt rendelem amit belinkeltem, hanem csak egy példa, mert láthatóan mindenki teljesen el van tájolva. Te is csak beálltál a sorba a nélkül, hogy rendesen elolvastad volna a felvetést.
Most túl vagyunk azon, hogy bármi is tiltaná, a másik a gazdaságosság és a méretezés kérdése.
 
  • Tetszik
  • Dühítő
Reactions: Fade and ogretankHU

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 097
3 035
113
De azt. Akkor még mindig várom a jogszabályt, szabályzatot ami tiltja egy olyan műszaki tartalmú berendezés szigetüzemes működtetését egy elektromos fűtőtesttel. Tőled is akkor ha ennyire értesz hozzá.
Ő válaszában azt írta "ha hálózatra kötöd ..." kezdettől fogva szigetüzemről beszélek.
tólem azt csinálsz amit akarsz....majd pont a vas du-t erre fogom pazarolni,hogy neked keresgéljek. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
  • Vicces
Reactions: hendrick

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 704
93
Fotovoltatikus termelés télen
És ebből most akkor megtudtad?!
Van pár hüvelykujjszabály, ami gyors számolást segíti. Pl. ez az 5000 Wp-s rendszer évente kb. 5000*1,2 kWh-t fog termelni, azaz 6000 kWh (ha értelmesen vannak elhelyezve, kb. délnek néz és kb 45 fokban döntöttek). Ebből kb. 1/3-t fogja termelni a fűtési időszakban (okt. 15-től ápr. 15-ig).
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
És ebből most akkor megtudtad?!
Van pár hüvelykujjszabály, ami gyors számolást segíti. Pl. ez az 5000 Wp-s rendszer évente kb. 5000*1,2 kWh-t fog termelni, azaz 6000 kWh (ha értelmesen vannak elhelyezve, kb. délnek néz és kb 45 fokban döntöttek). Ebből kb. 1/3-t fogja termelni a fűtési időszakban (okt. 15-től ápr. 15-ig).
Nekem nem volt benne újdonság.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Fotovoltatikus termelés télen
5Kw-os rendszer ami fel van húzva DC oldalon 7,8Kwp-re ez azt jelenti , hogy már trükköznek de nagyon . Az inverterek tudnak gond nélkül 10% pluszt DC oldalról de 55% pluszt már nem tehát valszeg nem 5Kw-os inverterrel indultak hanem 7Kw-ossal ! Tehát a rész teljesítmények qrva jók lesznek ! Csak a csatitervben nem ezek vannak ! Ha igazam van akkor ez szimpla energetikai csalás , engedélytől eltérő kivitelezés ! A többi mantrát ismerem hiszen nem egy olyan garázs cégnél dolgozom mint a videó készítője !
De azt. Akkor még mindig várom a jogszabályt, szabályzatot ami tiltja egy olyan műszaki tartalmú berendezés szigetüzemes működtetését egy elektromos fűtőtesttel. Tőled is akkor ha ennyire értesz hozzá.
Ő válaszában azt írta "ha hálózatra kötöd ..." kezdettől fogva konzekvensen szigetüzemről beszélek, és nem is azt mondtam, hogy azt rendelem amit belinkeltem, hanem csak egy példa, mert láthatóan mindenki teljesen el van tájolva. Te is csak beálltál a sorba a nélkül, hogy rendesen elolvastad volna a felvetést.
Most túl vagyunk azon, hogy bármi is tiltaná, a másik a gazdaságosság és a méretezés kérdése.
Nem érted bazzeg ha van a portádon , ingatlanodon szolgáltatói betáp akkor jogilag nem beszélhetsz sziget üzemről ! Mert csak RAJTAD múlik mikor kötsz rá a hálózatodra ez által a szolgáltatói hálózatra !

Próbáltam segíteni de részemről ennyit nem ér az egész ! Jó fotelszakértést SZAKIKÁM !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Amiről (valszeg) te beszélsz azt angol nyelvterületen hibrid invertereknek hívják. Az inverter rá van kötve a hálózatra, de nem táplál vissza, azaz a szolgáltató szempontjából csak egy fogyasztó! Általában ezeket kiegészitík akkukkal is (iagzából így van csak értelme). Az inverter konfigurálásával lehet elérni, mikor honnan vegye az áramot. Nagy előnye, hogy az akkuk miatt van némi szünetmentes/áthidaló képessége. Hátránya, hogy drágák az akkuk. Én nem tudok róla, hogy engedélyeztettni kéne, bár logokus lenne, de nem a szolgáltató miatt, hanem a tűzoltóság miatt. Tehát minimum a rendszer leválaszthatóságát biztosítani kellene és nyilván erről a hatóság is szeretne megbizonyosodni.
Idehaza (de mindenhol is ) a hibrid inverter az ami tárolót is tud kezelni ! De ezt programozni kell , idehaza ha nincs hálózatod akkor a rendszer lekapcsolja a PV rendszeredet és csak a tároló üzemelhet ! Előírás , hogy az oda vissza mérő óra adja a vezérlést az inverternek a működéshez ! A hálózat és az emberi élet védelme a legfontosabb !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
És ebből most akkor megtudtad?!
Van pár hüvelykujjszabály, ami gyors számolást segíti. Pl. ez az 5000 Wp-s rendszer évente kb. 5000*1,2 kWh-t fog termelni, azaz 6000 kWh (ha értelmesen vannak elhelyezve, kb. délnek néz és kb 45 fokban döntöttek). Ebből kb. 1/3-t fogja termelni a fűtési időszakban (okt. 15-től ápr. 15-ig).
Ha pontosak akarunk lenni akkor az évi 8760 órából a mi égövünkön 1150-1250 napos óra az amivel számolni lehet ennek az átlaga az 1200 azaz az 1,2 és így jön ki a matek ! De van olyan év , hogy jobban van , hogy rosszabbul adja ! A 10.15-04.15-ig tartó időszak meg még kiszámíthatatlanabb főleg a dec és jan ! De igaz amit írsz !
 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 704
93
Idehaza (de mindenhol is ) a hibrid inverter az ami tárolót is tud kezelni ! De ezt programozni kell , idehaza ha nincs hálózatod akkor a rendszer lekapcsolja a PV rendszeredet és csak a tároló üzemelhet ! Előírás , hogy az oda vissza mérő óra adja a vezérlést az inverternek a működéshez ! A hálózat és az emberi élet védelme a legfontosabb !
Nem egyről beszélünk. Az a fajta inverter, amiről én beszélek az nem tud visszatölteni! Tudja hálózatról tölteni az akkukat és általában bypass módban továbbítja az hálózatról bejövő áramot, ha szükséges. Normál módban pedig a napelemről tölti az akkut ill. napelemről+(ha szükséges) az akkuról ellátja a fogyasztókat.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Nagyon egyszerű, fentebb leírtam. Csak annyi kell hozzá hogy a társasház jelentősen átlépje a jelleggörbét, vagy az, hogy decemberben módosítsanak a gáz rezsicsökkentés feltételein. Előr nem kalkulálható egyik sem, hogy meg fog-e történni, de ha megtörténik nagyon megéri, mert a társasházi fogyasztás mért részét le tudom venni 0-re, ergo a társasház általi fogyasztás minimálisan hárul rám, csak a 10%-nak a négyzetméter szerint rám eső része. Ha jelleggörbén belül maradunk vagy nem változnak a rezsicsoki feltételek akkor sehogy nem jön vissza egyértelmű. De két még épülő immunrendszerű kisgyerekkel inkább úgy készülök, hogy költséghatékonyabban melegebbet tudjak csinálni legalább egy szobában valahogy. Igazából csak napkollektor az alternatíva, de az sokkal macerásabb és kisebb hatékonyságúnak ígérkezik az én esetemben, és a megoldás ha jól csinálnák nem egy napos gyors szerelés.

Nekem egyszerűen nincs más módom a fűtési költség csökkentésére egy társasházban, más ül a tökein és várja hátha állambácsi majd kitalál valamit, hajrá várjatok :)
210k a listaara. Telen szamold ki hany kwh betarolasa lehetseges ezzel. Egy kwh ho erteke mennyi?

En azt tudom, hogy a mostani lakas per szigetelt panelben egy teli szezont ki lehet hozni 2000 kwh hofogyasztassal. Igy nezve...
A tamogatas nelkul is picit tobbe kerulbe a futes.

De hat tonegek szartak a korszerusitsre, akinek tutibtelt volna ed ezzel masnak vagtak ala.
Az ilyen emberek miatt vagyok egyre kevesebe szolidarsis. Kurvara elegem van, hogy mindig a kozosbol flat mondon dotalnak gazdagot es a felelotlen barmokat is. Igs soha nem tqnulnak semmibol
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Mi tiltja ezt? (hogy legyen a szolgáltatói hálózattól független szigetüzemű napelemes termelőegység direktben rákapcsolt fogyasztókkal)
Szerintem csak engedély kell hozzá meg terv, de még nem kérdeztem utána, csak ötletelek. De ha ezt tilos, na akkor azért tartunk ott ahol. Ezzel bőven lehetne csökkenteni a fűtési költségeket és tehermentesíteni a hálózatot (másodlagos fűtés szigetüzemben).
Én a MSZ HD 60364-7-712 nézném át :) Jah és ne felejtsük az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban (OTSZ) és a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvben (TvMI) megfogalmazott előírásokat.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 704
93
Pl fogok egy ilyet és rádugok egy infrapanelt. (most a méretezéstől tekintsünk el, csak a koncepcióról van szó, mert látom többen sem értik mire gondolok)
Na, a'szem megértettem mit akarsz! :) Bár sztem semmit sem fogsz csinálni, de azért edukállak egy kicsit.
Ha csak ohmikus fogysztókra akarod kötni, akkor sztem valami ilyesmin lehet gondolkozni:

Ha nagyon keresed, akkor Mikrosilvernél találsz az infrapanelekről is videót, hogy hogyan lehet "értelmesen"
üzemeltetni.
Ja és búcsúzóul +1 hüvelykujjszabály a napelemek helyigényéről: 1 négyzetméterre kb. 200 watt bejövő teljesítménnyel számolj!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 741
35 923
113
Mindenki "okulására" megosztom saját tapasztalatom az "energia válság kezelésére".

2020-ra készült el könnyűszerkezetes házam fából készült "szendvics szerkezettel": 15 cm kőzetgyapot van a falban + 10 cm grafitos külső szigeteléssel. Födémben 25cm kőzetgyapot szigetelés van. Ez így FF kategóriát ért a 2020-as energetikai tanúsítvány szerint pedig magasan veri az "átlagos" magyar ingatlanok energetikai mutatóit.
91 négyzetméter hasznos területű a ház, csak földszintes. A közepesen lepukkant budai panellakásom eladásából kijött az egész ház. Sokat jelentett, hogy járvány alatt kertes házban dekkoltunk panel helyett...
Gáz nincs bekötve, mert nincs is az utcában, ráadásul évek óta biztos voltam benne hogy egyszer Vlagyimir úgyis elzárja majd a gázcsapot. A házban minden elektromos: aljzatbetonban fűtőszál van betekerve a padlófűtésnek, kisebb helységekben meg Nobo radiátor van. Tűzhely is, bojler is villanyos.
Az éves energia igényem kb. 9 MWH úgy, hogy tényleg minden árammal megy. 21-22 fokot tartunk télen is és a ház jó szigetelése miatt nyáron sem melegszik fel nagyon szóval légkondi nem is kell, nincs is. A "régi áron" 29ezer körül fizettem havonta (télen-nyáron), ami egyáltalán nem vészes egy közel 100 négyzetméteres házra. Ez új áron is "csak" 60 ezer lenne havonta, de szerencsére nem lesz.

Tavaly év végén felrakattam egy 7,4kWp napelemes rendszert, ami december közepén kezdett termelni, szóval igazából 2022 lesz az első teljes évem. Szaldó elszámolás van: az általam termelt áramot egy éven belül elfogyaszthatom vagyis elméletileg lehet 100.000 forint is egy kWH áram ára, nekem úgyanúgy kb. "ingyé" van a ház működtetése.
Szeptember közepéig idén 8,22 MWh órát termelt a rendszerem vagyis előre láthatólag simán meg lesz a szükséges éves árammennyiségem.

A napelemmel amúgy újra minősíttettem a házat és BB kategóriát kapott: hivatalosan nem is, de lényegében passzív ház lett: a vízen, szemétszállításon és telekommunikáción (internet, TV) kívül semmilyen rezsi költsége nincsen.

Szóval legfontosabb a jó szigetelés, az áramra átállás és a napelem-felszerelés ahhoz, hogy egy háztartás ütés álló legyen energia válság idején. Paks kb. 12 forintos áron termel 1 KWH áramot és bőven fedezi a lakossági igényeket, szóval attól nem kell tartani, hogy elektromos fűtéssel megfagyjon valaki: annyi áram mindig lesz. A gázzal csak a baj van és egyre bizonytalanabb és drágább az ellátást.

Azért vettem őszre egy hőtárolós kandallót, ha valamiért áram se lenne, de azzal kevésbé lesz gond várhatóan mint a gázzal. Áramot importálni is ezerszer könnyebb, mint gázt.

Remélem hasznosak valakinek a fent leírt információk. :)
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Mi tiltja ezt? (hogy legyen a szolgáltatói hálózattól független szigetüzemű napelemes termelőegység direktben rákapcsolt fogyasztókkal)
Szerintem csak engedély kell hozzá meg terv, de még nem kérdeztem utána, csak ötletelek. De ha ezt tilos, na akkor azért tartunk ott ahol. Ezzel bőven lehetne csökkenteni a fűtési költségeket és tehermentesíteni a hálózatot (másodlagos fűtés szigetüzemben).
Nem értek a elektromos hálózatokhoz, de szerintem arra akarnak utalni a többiek, hogy ha a szolgáltatótól külön szeretnél egy saját hálózatot, akkor annak ugyan úgy meg kell felelnie minden elektromos érintésvédelmi, . . . stb. szabálynak.
pl: a fűtőberendezés, radiátorok rajta vannak a közös szolgáltatói földelésen, ha te erre rákötöd a saját hálózatodat akkor azt előtte le kell választani teljesen, nehogy baj legyen, a szakik biztos tudnak rá megoldás, hogy hogyan lehetne ezt kivitelezni.

De az is lehet, hogy a társasház miatt pl: a radiátort nem lehet leválasztani, így egy teljesen különálló pl: klíma kell, külön földeléssel stb. ha jól gondolom, de majd mindjárt kijavítanak. :D
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 056
4 004
113
Mindenki "okulására" megosztom saját tapasztalatom az "energia válság kezelésére".

2020-ra készült el könnyűszerkezetes házam fából készült "szendvics szerkezettel": 15 cm kőzetgyapot van a falban + 10 cm grafitos külső szigeteléssel. Födémben 25cm kőzetgyapot szigetelés van. Ez így FF kategóriát ért a 2020-as energetikai tanúsítvány szerint pedig magasan veri az "átlagos" magyar ingatlanok energetikai mutatóit.
91 négyzetméter hasznos területű a ház, csak földszintes. A közepesen lepukkant budai panellakásom eladásából kijött az egész ház. Sokat jelentett, hogy járvány alatt kertes házban dekkoltunk panel helyett...
Gáz nincs bekötve, mert nincs is az utcában, ráadásul évek óta biztos voltam benne hogy egyszer Vlagyimir úgyis elzárja majd a gázcsapot. A házban minden elektromos: aljzatbetonban fűtőszál van betekerve a padlófűtésnek, kisebb helységekben meg Nobo radiátor van. Tűzhely is, bojler is villanyos.
Az éves energia igényem kb. 9 MWH úgy, hogy tényleg minden árammal megy. 21-22 fokot tartunk télen is és a ház jó szigetelése miatt nyáron sem melegszik fel nagyon szóval légkondi nem is kell, nincs is. A "régi áron" 29ezer körül fizettem havonta (télen-nyáron), ami egyáltalán nem vészes egy közel 100 négyzetméteres házra. Ez új áron is "csak" 60 ezer lenne havonta, de szerencsére nem lesz.

Tavaly év végén felrakattam egy 7,4kWp napelemes rendszert, ami december közepén kezdett termelni, szóval igazából 2022 lesz az első teljes évem. Szaldó elszámolás van: az általam termelt áramot egy éven belül elfogyaszthatom vagyis elméletileg lehet 100.000 forint is egy kWH áram ára, nekem úgyanúgy kb. "ingyé" van a ház működtetése.
Szeptember közepéig idén 8,22 MWh órát termelt a rendszerem vagyis előre láthatólag simán meg lesz a szükséges éves árammennyiségem.

A napelemmel amúgy újra minősíttettem a házat és BB kategóriát kapott: hivatalosan nem is, de lényegében passzív ház lett: a vízen, szemétszállításon és telekommunikáción (internet, TV) kívül semmilyen rezsi költsége nincsen.

Szóval legfontosabb a jó szigetelés, az áramra átállás és a napelem-felszerelés ahhoz, hogy egy háztartás ütés álló legyen energia válság idején. Paks kb. 12 forintos áron termel 1 KWH áramot és bőven fedezi a lakossági igényeket, szóval attól nem kell tartani, hogy elektromos fűtéssel megfagyjon valaki: annyi áram mindig lesz. A gázzal csak a baj van és egyre bizonytalanabb és drágább az ellátást.

Azért vettem őszre egy hőtárolós kandallót, ha valamiért áram se lenne, de azzal kevésbé lesz gond várhatóan mint a gázzal. Áramot importálni is ezerszer könnyebb, mint gázt.

Remélem hasznosak valakinek a fent leírt információk. :)
Értem, ha van pénzed új, korszerű házra, mellé napelemre, akkor nem gáz a drága gáz. :)
Akkor most már csak egy tanács kellene azoknak, akiknek erre nem futja, hogy mibű? Csak mert vannak jópáran, akiknek az öreg hűtőt korszerűbbre cserélni is nagy falat!
Ui. Szerencsére én nem tartozom közéjük, de mindenre azért nekem sem futja.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 741
35 923
113
Értem, ha van pénzed új, korszerű házra, mellé napelemre, akkor nem gáz a drága gáz. :)
Akkor most már csak egy tanács kellene azoknak, akiknek erre nem futja, hogy mibű? Csak mert vannak jópáran, akiknek az öreg hűtőt korszerűbbre cserélni is nagy falat!
Ui. Szerencsére én nem tartozom közéjük, de mindenre azért nekem sem futja.
Mondjuk én sem nyertem a lottón: panellakásom eladásból finanszíroztam az egész építkezést. Akkor még pont "kijött a matek". Most már drágább az építkezés, de a lakásárak is felmentek szóval, nem tudom most működne-e ez a "modell".
Napelemre van is asszem pályázat, meg gyerek után felvehető támogatás lakás felújításra, ami mehet szigetelésre meg napelem beruházásra is - ha jól tudom.
Lényeg, hogy jó szigetelés a legfontosabb illetve, aki megteheti az álljon át elektromos fűtésre és napelemre. Erre hoztam egy személyes példát...