Egyébként mi a baj a Hitgyülivel? Közöm nincs hozzájuk, de aki ismerősöm van, és Hitgyülis, annak sokkal stabilabb és boldogabb lett az élete a Hitgyülisséggel. Egyszer nem próbáltak beszervezni, tök jól elvannak a vallásosságukkal. Meg nem mondaná senki róluk, hogy Hitgyülisek.
A celeb Hitgyülisek közül csak Gerát ismerem, már akkor is, hogy szét volt csúszva, meg amint Hitgyülis lett. Ha őt rendbe hozták, már többet tettek, mint az ellenzék a Dániában takarító Puklival ..., és még sorolhatnám.
Csak nem tetszik ez az Amerikából importált "evangelikál" neoprotestáns karizmatikus izé. Ezek szinte mindig egy-egy karizmatikus hitszónokra épülnek. Sokuk hagyományos szempontból elég érdekes dolgokat hirdet, mint a "jólét evangéliuma" (az anyagi siker annak a jele, hogy "áldás" van az illetőn).
Nyilván az egész jelenséget politikai okokból futtatták fel 1945 után. Ezek a gyülekezetek először a kommunizmust támadták nagy vehemenciával (mikor került be az amerikai "állampolgári fogadalomba" (amit a zászló előtt szoktak elszavalni, ez sem túl régi dolog, XIX. század vége, a polgárháború után és a tömeges bevándorlás időszakában - egy szocialista, Bellamy kezdte terjeszteni, érdekesség, hogy eredetileg a "Bellamy tisztelgéssel" tisztelegtek a zászlónak, ami kinyújtott karral történő tisztelgés volt, de 1933 után furcsa módon kiment a divatból, bár nem azonnal, lásd kép - Isten viszont nála még nem szerepelt a szövegben, azt az 1950-es években tették bele az ateista kommunizmus elleni harc jegyében). Később pedig ezek voltak a keresztény cionizmus, az amerikai jobboldalt azóta is fogságában tartó Izrael-mánia fő terjesztői.
Iskolás gyerekek tisztelegnek az amerikai zászlónak a tanítás előtti "állampolgári fogadalom" során 1941-ben
Szóval az amerikai társadalom nem volt túlságosan vallásos a XIX. század végétől 1945 utánig. Ekkor kezdődött egy újabb "nagy ébredés" (Great Awakening), ami többek között Billy Graham fellépésének köszönhető. Az amerikai történelemben periodikusan bukkannak fel ilyen időszakok, amikor a keresztény buzgalom hirtelen megerősödik. Ezek között a legnagyobb a XIX. század közepéig tartott, amikor számtalan új gyülekezet jött létre a vidéket járó prédiktorok nyomán. Ekkor jött létre a mormon egyház is Joseph Smith Jr. (ifj. Kovács József) vezetésével, amely aztán az üldözés elől végül "kivonult" Utah-ba (már az alapító próféta megölése után).
Billy Graham volt az első olyan nagy hatású prédikátor, aki a rádió és televízió útján is prédikált, stadionokban tartott tömegrendezvények mellett. A faji szegregáció ellen is ő kezdett prédikálni, még MLK előtt, akivel később együttműködött.
A "keresztes hadjáratnak" nevezett evangelizációs kampányain Kelet-Európát, az akkori szovjet tömböt is felkereste.
Halála után a Capitolium rotundájában ravatalozták fel, ami nem politikusok vagy katonák esetében igen ritka.