Elsősorban politikai szempontból. Nem szükséges a helyzetet javítani a hatalom megtartása érdekében, ezért nem is erőltetik. Rendbe tenni a dolgokat az pénzbe kerül, energiába, hozzáértésbe. Egyszerűbb és olcsóbb a tiszteknek javítani a jövedelmi helyzetét, nélkülük meg nem tud lázadozni az egész szervezet. Oszd meg és uralkodj elv. Meg már az ókori görögök is említették a diktatúráknál, hogy a "pórnépet" hagyni kell had küzdjenek a mindennapi megélhetéssel, addig sem a hatalomban lévőkkel foglalkoznak. Meg persze ha évekig éhezteted az embereket, annál hálásabbak lesznek, ha végre enni adsz nekik. Például egy választás előtt.
Másrészt dilettantizmus kérdése is. Nem érzik azt, hogy egy szervezet, mint a rendőrség is, nem úgy működik hogy pénzt vonnak ki belőle, majd később pótolják és ugyan ott állnak. Folyamatosan jól kell üzemeltetni, mert csak úgy halmozódik fel idővel az az érték, ami hatékonnyá teszi a szervezetet.
Harmadrészt meg egyáltalán nem éreznek semmi iránt felelősséget. A TEK őket megvédi, az hogy mi lesz a rendőrökkel, a néppel, a közbiztonsággal, az addig nem érdekli őket, amíg nem rontja a támogatottságukat. A rendszer - egyelőre - megy tovább magától a rendőri hivatás iránti vágy miatt. A választásokon meg nincs következménye ennek. Mondjuk sokan nem is tudnak róla, mennyire rossz a helyzet.
Az meg hogy rendőrségi közösségi oldalon szerveznek másodállás keresést, az valóban tragédia. De nem nagyon lehet tenni semmit se. Amíg a választók egy kisebbségi részét hülyíteni lehet és a választási rendszer miatt ez elég a teljhatalomhoz, addig jelentős változás nem lesz. Ha meg elkezdenek túlságosan zúgolódni a rendőrségnél, akkor, de csakis akkor, emelnek annyit a fizetésen, amennyi a lenyugváshoz kell és kész.