Ez nem változtat azon, hogy a képedbe hazudtak. Meg lenyúlták a pénzedet, ami mellett egyébként fizettél az államnak is; nem minden pénz a magán számlára ment, ha jól emlékszem.
Mit nyúlt le és ki?
A Manyp rendszert anno Horn kormány verte át 2/3-al, egyébként egy mindenképpen szükséges, az egyik lehetséges reform változat volt a Ratkó korszak kifutása miatt recsegős ropogós állami nyugdíjrendszerre, csak épp nem hallgattak senki másra (ez eddig ismerős).
Mellesleg - semmiféle önkéntesség nincsen benne, a many up ‘választása’ egy időben ugyanúgy kötelező volt, mint az állami nyugdíj befizetése, csak az a teljes 8-9,5% kötelező nyugdíjjárulék befizetés aránya oszlott meg máshogy az tisztán állami és a vegyes állami-magánnyugdíj befizetők számlai között (manyup esetén 7-8% ment a magánbefektetők által kezelt kasszádba, csak 1% körüli az államiba).
Innentől kezdve valóban értelmezhetetlen, hogyan akarsz te rendelkezni a manyup pénzeddel.
Errre ugyanis eleve nem volt soha semmilyen jogod, lényegében arról szólt a rendszer hogy ugyanazt a kötelező 8-9,5%-os befizetésed hol landol és milyen arányban teszi ko majd nyugdíj jogosultságodat járadékra az állami és a magánnyugdíjpénztár között.
Tehát a zsindexpropin túl tényleg kíváncsian várom annak részletezését, hogy hogyan került ‘lenyúlásra’ az a számlád, amely felett soha semmilyen rendelkezési jogod nem volt, és amelynek megszűnésével amúgy pontosan azokat a nyugdíj jogosultságot kaptad meg, ami akkor járt volna, ha eleve be sem lépsz (n.b. egy időben kötelező volt belépned)
A gond a manyp-vel alapvetően az volt, hogy az eredeti pénzügyi, közgazdásági feltételek, amivel eredetileg számoltak hogy az új rendszer működőképes legyen, egyszerűen nem akartak megvalósulni, a manyp része is sokkal drágábban és sokkal kisebb kisebb hozammal működött, mint ami minimálisan kellett volna ahhoz, hogy életképes legyen. Ezek tények, a manyup egyszerűen nem volt fenntartható, kb. arra volt jó hogy befizetett pénz igen jelentős százaléka ‘működési költség’ címem elfolyt a bankok és a különböző pénzügyi vezetők kövér éves bónuszainak kifizetésére, vagy a tőzsdei veszteségek pótlására. Cserébe az állami rendszertől rengeteg forrást vont el.
Persze ennek van egy olyan gonosz olvasata is, hogy a rendszer arra épült hogy legyen a magánnyugdíjpénztár és a leendő nyugdíjas problémája az, amikor majd összeomlik a pénzügyileg n amúgy nem fenntartható rendszer, az állam majd max. folyósít 28.200-at abból az 1%-ból, és mutogat az epp felszámolás alatt levő magánnyugdíjpénztáradra, hogy tessék őket kérdezni, hol a nyugdíj
Ezt már a 2000-es évek elején láttak, csak ugye akkor az illetékes elvtársak inkább lopással voltak elfoglalva kormányzás vagy épp a szar pályára lépett és hosszu távon biztosan kisikló nyugdíjreform korrekciója helyett.
De a válságát a Libajnai féle kapkodás idején határidővel biztosított kilépési lehetőség is mutatja... 2010 után egyszerűen az volt a két opció, hogy minden marad a régiben, és hosszútávon összeomlik mind a magán, mind az állami nyugdíjrendszer, vagy valamit nagyon kell csinálni vele, az alapoktól.
Itt a fityiszkormány annyit tett, hogy megszüntette a korábbi, egyébként tényszerűen működésképtelen rendszert a francba és mindenkit, akit az előző brancs egy szadeszmaszopos 2/3-os tolvonással kényszerbeléptetett a manyup rendszerbe, ők most egy narancsos 2/3-al kényszerkiléptették vissza az államiba, ‘bocs nem jött be horngyusziék reformja’ felkiáltással. De a befizetés ugyanaz, a nyugdíjjogosultság ugyanaz.
Mellesleg az is igen jól jött hogy az így hirtelen felszabadult pénzt elore elkölthették beletömték az igencsak híján lévő államkasszán tátongó lyukak ba. Kvazi a jövőből vették kölcsön a pénzt hogy az azonnali pénzügyi összeomlást és azt követő, sanszosan sokéves válságot és mélyrepülést elkerülhető legyen.
Félreértés ne essék, ezt a pénzt valahonnan elő kellett teremteni, az alternatíva amiből választhatsz az kb. a hiperinfláció vág masszív adóemelések, hosszú távú fejlődés nélkül.
Szerintem kezd el itt az olvasgatást aztan gyere vissza.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Magánnyugdíjpénztár?wprov=sfti1