5,3 százalékkal nőtt a magyar bruttó hazai termék (GDP) az év első negyedévében a Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint éves alapon, a nyers adatot nézve. A szezonális és naptárhatással kiigazított adat 5,2 százalékos növekedést mutat az év első három hónapjára. A tavalyi utolsó negyedévhez képest, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – az előző negyedévhez mérten 1,5 százalékkal bővült a GDP volumene.
Az első becslés alapján a növekedés még a várakozásoknál is jobb valamivel: erre a negyedévre a Portfolio által megkérdezett elemzők a GDP 5,1 százalékos növekedését várták, az előrejelzések viszont elég széles sávban, 4,2 és 6,0 százalék között szóródtak.
Előzetesen az alapján lehetett nagy növekedésre számítani, hogy az ipar és az építőipar növelte teljesítményét az idei első negyedévben. Az ipari kibocsátás a múlt évi 3,2 százalék után az első negyedévben 6,2 százalékkal, az építőipar 22,3 százalék után 48,2 százalékkal bővült.
A KSH csak annyit tett hozzá az első becsléshez, hogy a növekedéshez az ipar, az építőipar és a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá a legnagyobb mértékben.
Az előzetes elemzések szerint a beruházások növekedésére utalt az is, hogy a költségvetés továbbra is megelőlegezi az uniós fejlesztési forrásokat: az első negyedévben 344 milliárd forintot utalt ki a kormányzat, 140,7 milliárd forinttal többet a befolyt összegnél.
A háztartások fogyasztásának élénkülésére is lehetett számítani a kiskereskedelmi forgalom növekedése alapján: a tavaly negyedik negyedévi 5,1 százalék után az idei első negyedévben még gyorsabban, 6,5 százalékkal nőtt a forgalom.
Köszönjük, hogy olvasol minket!
Ha fontos számodra a független sajtó fennmaradása, támogasd az Indexet!
KÖSZÖNÖM, HOGY AZ INDEXET, SEM OLVASOD!
Támogatom
Értesz a gazdaság működéséhez? Költői kérdés, nyilván nem. Mert akkor megemlítenéd, hogy ennek mi volt az ára (például a brutális megszorítások: lásd egészségügy, közlekedési infrastruktúra, tartalékok felélése), hogy ez az érték valójában kevés is (eleve a cikk szerint is voltak 6%-os jóslatok is, de a körülmények alapján lehetett volna 7-8%-is sima ortodox politika mellett), illetve hogy miért növekedett is a GDP (például EU-s pénzeső, kormánytól független multik eredménye, külföldről hazautalt pénzek stb).
De nem fog érdekelni ez téged. Ez nem fér bele a világképedbe. Marad a kognitív disszonancia. Amikor meg már te is rájössz, hogy ezek a hírek milyen ferdítések, már késő lesz. 2006-ban is azért szavaztak a szocikra sokan, mert azt látták, hogy jól megy a gazdaság. Pedig már akkor is egyértelmű volt az elk*rás.
Ez egy nagy rákfenéje a demokráciának. Felívelő gazdasági-világgazdasági időszakban az emberek nagy része legtöbbször nem tudja megkülönböztetni a jó gazdaságpolitikát a rossztól. Csak amikor már késő.