A nagy probléma a startup-okkal, hogy 99.9%-ban életképtelen ötletek iszonyatosan túltolva pénzzel. A startup a jelenkor dot comja. Pont akkora bukás lesz a vége, mint a dotcom lufinak volt a kilencvenes évek végén, kétezres elején. Maga az ötlet, hogy bárki bármekkora baromsággal előállhat, azt kinevezi startup-nak, és lőn pénzeső egy méretes svindli. Amikor nem a ténylegesen megtermelt, vagy legalább a komolyan vehető és tervezhető becslések alapján áramlik a pénz a megfelelő helyekre, hanem mindenbe öntünk egy kicsit, mert hátha egyszer egy valami bejön. Azért mert volt egy Microsoft, meg egy Apple, az nem azt jelenti, hogy minden évtizedre esik egy ilyen. Az egy egyszeri, kivételes helyzet volt, amikor egy garázsból el lehetett indulni egy ötlettel, és (na ez például a különbség a mai startup-okhoz képest) viszonylag kis összegből baromi nagyot lehetett csinálni. Ma ez nem más, mint egy hedge found-ok által játszott lottó, ahol megteszik a tétjeiket, aztán esetleg bejön, de az esély nem sokkal jobb mint a valódi lottón.
Itt nem kell bizonyítanod semmit, nem kell konkrét technológiai leírásokkal, tervekkel bajlódnod, nincs ellenőrizhető management, csak ígéretek és hit.
Konkrétan, ennél a SMARTKAS-nál, vagy a homokos energiatárolásnál, de akármelyiknél is, valaki is tudja, hogy pontosan hogyan működik? Milyen szoftver, milyen növénytermesztési technológia, milyen robotok dolgoznak, karbantartás igénye mennyi, hogyan veszem ki az energiát a meleg homokból, milyen megtérüléssel, mennyi a működési költsége, milyen környezeti hatásokkal jár, és így tovább. Végtelenül lehet sorolni. ÉS, ezen adatok nélkül öntik a pénzt beléjük?
Ha hozzád odamegy valaki, hogy figyu haver, van egy ötletem, az energiaszámládat 10 százalékra redukálom, azt nem mondom meg, hogy hogyan működik ez az egész, de adjál rá pénzt, akkor te odaadod neki a megtakarításodat, mert hátha bejön?